امروز: دوشنبه 07 خرداد 1403
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 02 دي 1391 - 15:30

از آنجا که در شهر کوچک و دور افتاده‌ای در آستانه‌ی مرز سیستان کودکی کرده بودم و از همان روزها چشمان‌ام به دیدن کوچه های زشت و کریه، در و دیوارهای مخروبه، ساختمان‌های بدقواره و خلاصه به دیدن شلختگی‌ها عادت کرده بود؛ وقتی بعدتر‌ها به بهانه‌ی دیدار آشنایان سالی یک بار گذارم به برازجان می‌افتاد هیچ چیز غیرعادی ای برایم وجود نداشت.

احمدرضا حکیمی نژاد*: از آنجا که در شهر کوچک و دور افتاده‌ای در آستانه‌ی مرز سیستان کودکی کرده بودم و از همان روزها چشمان‌ام به دیدن کوچه های زشت و کریه، در و دیوارهای مخروبه، ساختمان‌های بدقواره و خلاصه به دیدن شلختگی‌ها عادت کرده بود؛ وقتی بعدتر‌ها به بهانه‌ی دیدار آشنایان سالی یک بار گذارم به برازجان می‌افتاد هیچ چیز غیرعادی ای برایم وجود نداشت. ولی شاید در همان بی خیالی کودکانه ام وقتی برای اولین بار شهری چون شیراز را به رسمیت شناختم، یا این که وقتی به لاهیجان رفتم و یا این که برای اولین بار اصفهان را لمس کردم، حس خوبی از بودن در آن جاها به من دست می داد و بعد مثلا می گفتم لاهیجان چقدر زیباست و همین جوری برای خودم فکر می کردم که شاید آن جاها به خاطر طبیعت سبز و خرم‌اش زیبا است و خوب ما در برازجان و میناب و بندربوشهر، بندرلنگه و بندرعباس دچار جبر جغرافیایی هستیم و این جاها کلاً همین جوری هست. یعنی همیشه همین جوری بوده، هست و خواهد بود.بعدها که کمی آن طرف ترآن سوی خلیج، آن شهر لوکس و به معنای دقیق کلمه«تمیز» را دیدم ( که البته از منظر شهری نمونه ی چندان موفقی هم نیست) با خود گفتم:نه. بودن ما وسط بیابان دلیل بر هیچ چیز نیست. همان گونه که بودن شهری چون "ساری" وسط جنگل دلیل بر زیبایی اش نبوده و نیست. بعدتر‌ها دغدغه‌ی این ساختمان‌ها و شهر‌ها مشق شب‌ام شد و ناگزیر به علوم معماری و شهری چنگ زدم برای بیشتر فهمیدن‌اشان و به طبع شهر‌های بیشتری را زیارت کردم و دیدم چه شهرهای کوچک و نُقلی‌ای در گوشه و کنار جهان هست که وقتی گذارت بهِشان می‌افتد نمی‌خواهی هیچ‌گاه از آن بازگردی و در بیشتر مواقع دیدم که این زیبایی چقدر می تواند ساده اتفاق بیفتد و شاید به همین سبب همچنان این حسرت همراه من بوده و هست آن‌گاه که از شیراز عزم برازجان می کنم و با خود می گویم: چگونه ممکن است چنین جاده ای به چنان شهری ختم شود؟ همیشه تفاوت فاحشی بوده و هست میان آن مسیر دلربا و آن مقصد مذکور.بگذریم که مقصد اصلی من در آن شهر خانه ی عزیزی بوده که به هرجهت سالی یک بار مرا به خویش می کشیده و هنوز هم می‌کشد و شاید همین هم سبب اصلی این نوشتار است. بی هیچ شائبه‌ای شهروندان هر شهری (به ویژه آنان که آن شهر را زادگاهشان می‌دانند) در طول سالیان، تعلق خاطری به زادگاه خویش پیدا می کنند که این تعلق خاطر گاه رنگ تعصب به خود می گیرد و گاه سبب خطاپوشی می شود.بی‌شک همین تعلق خاطر مرا به اینجا کشانده که به برازجان بازگردم و آن را از نظرگاهی دیگر ببینم. از این رو در این نوشتار‌ها به مقوله‌ی "شهر" به مثابه‌ی مکانی برای "شهروند" پرداخته خواهد شد و وضع موجود شهر با توجه به نقاط ضعف و قوت، پتانسیل‌ها و فرصت‌های ممکن مورد تفحص قرار خواهد گرفت.هدف از این نوشتار‌ها تلاش برای بازشناساندن حقوق شهروندان است به شهروندان و این که چگونه کیفیت فضاهای شهری می توانند درکیفیت رفتارهای اجتماعی و فرهنگی شهروندان و ارتقا سطح زندگی شهری تأثیرگذار باشند.این مباحث حول دو هدف بزرگ برای شهر برازجان می چرخد: برون رفت از انزوا و تعالی فرهنگی.
بی‌علت نبود که نیم قرن پیش از این، تئوریسین شهیر طراحی شهری، کوین لینچ، در کتاب سیمای شهر در خصوص توجه طراحان و سیاستگزاران و عاملان شهر به مسایل زیبایی شناختی در طراحی عناصر شهری و ارتقاء کیفیت بصری شهر این گزاره‌ی کلیدی را گوشزد می کند که: « مردم را باید به خیابان‌ها برد و به آن‌ها دیدن آموخت». فحوای این جمله که کمی دیکتاتورمآبانه می‌نماید حاوی نکته‌ای اساسی است: فهم و ادراک امر زیبا اکتسابی است. گوشی که موسیقی ناب شنیده به هر خزعبلی تن نمی‌دهد و چشمی که هنر والا دیده به زشت دیدن عادت نمی‌کند. زشتی، کژی و کرختی را پس می زند. مادامی‌که دیدن زیبایی‌ها بخش اجتناب ناپذیر زندگی شهروندان شد، مادامی‌که شهروند به دیدن زیبایی ها عادت کرد، مادامی‌که چشم شهروند نظاره گر مناظر زیبا شد، این خود بن مایه ی تعالی آن چیزی خواهد بود که از آن به عنوان زیبایی بصری یاد می شود. در همان کتاب، لینچ عناصر شهری را در پنج رسته بررسی می کند: لبه، راه، محله، گره و نشانه. به تفسیر لینچ، المان‌ها و نشانه‌ها به عنوان عناصری معناساز ( هویت ساز) برای شهر جلوه می‌کنند یا به عبارتی هویتی فراموش شده را بر می انگیزانند. هدف اصلی این نوشتار، توجه به عنصر معماری به مثابه ی یک نشانه ی شهری است؛ آن‌گاه که یک ساختمان می تواند یک شهر را نجات دهد. این‌گونه است که گشایش موزه‌ی هنر گوگنهایم در اواخر دهه‌ی نود میلادی با معماری‌ای نشانه گون و مجسمه وار در شهر بیلبائو در شمال اسپانیا، شهری عزلت زده را به جهانیان معرفی می کند، به طوری که ساختمان موزه به خودی خود فارغ از کارکرد آن، تبدیل به جاذبه‌ای توریستی برای جهانگردان می شود. تأثیر شگرف این ساختمان بر رونق فرهنگی و اقتصادی شهر زبانزد است. این ساختمان چهره‌ی جدیدی از این شهر به دست می‌دهد و چشم‌ها را به خود می دوزد. البته این اتفاق در کلان شهرها نیز می‌افتد؛ به گونه‌ای که در محله‌های چِرک و چُروک شهر ایجاد یا باززنده سازی یک فضای شهری، سرمنشأ تحول اجتماعی، فرهنگی و چه بسا اقتصادی می شود. چنان که ساخت مرکز فرهنگی ژرژپمپیدو به سال 1971 در محله‌ای فرودست در قلب پاریس چهره‌ی محله را به کل عوض می‌کند تا آنجا که امروزه به یکی از مقاصد اصلی جهانگردان و البته شهروندان در این شهر تبدیل می‌شود. معمولا معماری‌های شاخص شهری با کاربری‌های فرهنگی عجین شده‌اند؛ فضاهای فرهنگی به مثابه‌ی فضاهایی که تعاملات و تبادلات فرهنگی در آن‌ها اولویت دارد. بخش قابل توجهی از آنچه که به مقوله‌ی فرهنگ متصل است، لاجرم ارتباط تنگاتنگی با دنیای هنر پیدا می کند. از دل هنر است که فرهنگ (فرهنگ متعالی) زاده می شود. تمام آنچه که به فخر تاریخی یک ملت می انجامد و از آن به عنوان یادواره‌های فرهنگی غنی یاد می‌شود، آیا چیزی جز آثار هنری به جا مانده از آن دوران است؟ آیا آن چه «فرهنگ» اش می نامیم، باواسطه یا بی واسطه به چیزی جز موسیقی، شع، ادبیات، معماری، نمایش و در یک کلمه هنر چنگ می‌زند؟ بی‌شک تعالی فرهنگی یک شهر به تعالی هنری آن بسته هست و این مقدر نخواهد شد مگر این که فضاهایی برای آن در شهرمهیا شود؛ فضاهایی که درآن‌ها هنر تولید شود یا لااقل هنر در آن امکان «دیده شدن» یابد؛ فضاهایی که هنرمند را به جامعه پیوند دهد.
 از این روی شهری چون «برازجان» که تاریخ کهن چندهزار ساله بر دوش می‌کشد و مملو از آثار باستانی ریز و درشت در جوار خویش هست و البته سالیان دراز است که در گوشه‌ی عزلت نشسته و بیشتر راهِ گذاری شده برای اتصال دو شهر و قطعا به آن چه مستحق آن بوده تا به امروزدست نیازیده، با هوشمندی و برنامه‌ریزی دقیق، ایجاد یک نشانه‌ی شاخص شهری می تواند مقدمات برون‌رفت از این انزوا را برای آن فراهم کند. وسعت، جمعیت و اهمیت دشتستان با مرکزیت برازجان به عنوان دومین شهر شاخص استان بوشهر خود دلیل مبرهنی است بر نیاز مبرم و روزافزون این شهر به فضاهای شهری با استانداردهای ملی و حتی جهانی. از طرفی ایجاد یک مرکز فرهنگی تمام‌عیار با معماری‌ای شاخص و منحصر به فرد می تواند نقش ویژه‌ای در جهت ارتقا سطح فرهنگی شهر بازی کند. به عنوان مثال، مرکزی فرهنگی را در نظر بگیرید که کتابخانه‌ی مرکزی شهر را به عنوان هسته‌ی اصلی خویش در بر می‌گیرد و گالری‌های موقت و دائمی، سالن‌های نمایش ( سینما، تئاتر، موسیقی) و فضاهای فراغتی بخش‌های جانبی این مجموعه را تشکیل می‌دهند. در موقعیتی که شهر تشنه هست، چنین فضایی نه تنها به سرعت پاسخده عطش شهروندان می شود، بلکه به عنوان یک زیرساخت فرهنگی در بلندمدت برای شهر عمل می کند. چگونگی معماری این مجموعه در تحقق این هدف بسیار موثر است. چنان که رفت معماری آن باید به عنوان یک عنصر شاخص شهری نمود پیدا کند. یک المان برون گرا برای شهر. یک مجسمه ی شهری. البته شاید سوال هایی به ذهن خطور کند که اصلا چرا برازجان نیازمند یک المان جدی شهری است؟ و یا اینکه آیا اصلا شهر برازجان و شهروند برازجانی ظرفیت پذیرش چنین فضاهایی را دارد؟ رجوع می‌دهم به اواسط دهه‌ی پنجاه خورشیدی که موزه‌ی هنر معاصر تهران به عنوان یکی از موزه‌های مطرح هنرمدرن در سطح جهان گشایش یافت و در آن روزگار بسیاری منتقدین گفتند و نوشتند که جامعه‌ای که بیش از نیمی از آن در روستاها می زیَد را چه نیازی به این چیزها؟ و یا چیزهایی از این قبیل که اصلا جامعه‌ی ایران به این سطح از نمو فرهنگی نرسیده که بخواهد موزه‌ی هنر معاصر داشته باشد. اما می‌بینیم و می‌دانیم که گشایش آن موزه در آن دوران صرفا گشایش یک موزه نبود، که المانی بود در جهت جهش مملکت به سوی مدرنیته. بماند که کاستی‌ها و اهمال کاری‌ها در طول سالیان گریبان‌گیر آن موزه‌ی به خصوص بوده و هست و آن‌چنان که باید و شاید در این سال‌ها از ایفای نقش خود بازمانده، اما هنوز هم مأوایی است برای اهل اندیشه و هنر و دربدترین شرایط تنفس‌گاهی است برای شهروند.
 خلاصه این‌که ایجاد چنین فضایی در شهر برازجان با استانداردهای لااقل ملی، امکان حضور مؤثر هنرمندان از سراسر کشور را فراهم می‌کند. آن موقع است که گردشگران که به هوای دریای جنوب عزم بوشهر کرده‌اند، شاید آن را بهانه‌ای ببینند برای توقف در شهر. هنرمندان آثار خویش را در گالری‌های موقت به نمایش خواهند گذاشت و شهروندان از فضاهای فرهنگی و اجتماعی مدرن برخوردار خواهند شد. دستگاه‌های مسئول که بار مدیریت شهر را به دوش می‌کشند می‌توانند در گام نخست پروژه را به جزئیات تعریف کنند و با انتخاب سایتی در شهر که قابلیت‌های لازم برای اجرای چنین پروژه ای را داشته باشد، آن را به مسابقه بگذارند و از طراحان و معماران برای شرکت در مسابقه دعوت به عمل آورند ( حتی می توان از مشاوران مطرح معماری دعوت ویژه به عمل آورد برای شرکت در مسابقه). برگزاری چنین مسابقه‌ای در سطح ملی و انتخاب طرح برتر توسط هیئت داوران، خود یک گام بزرگ و البته بسیار مهم در جهت تحقق اهداف این پروژه هست. ناگفته نماند که این نوشتار تنها طرحِ یک پیشنهاد است که شاید آغشته به تلنگری است برای مدیران شهرو البته نگارنده به ضرس قاطع معتقد است که اجرای پروژه هایی در این سطح به مطالعات پایه‌ی دقیق نیاز دارد و امکان سنجی پروژه می‌بایست در مراحل اولیه‌ی طرح توسط متخصصین مربوطه مورد بررسی قرار گیرد./ا

 

*دانشجوی دکترای شهرسازی در انگلستانکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1391/10/16 - 11:35
0
0
تشکر از توجه قابل تقدیر شما شهروند عزیز و ارجمند - تازمانیکه از ادبیات ( دشتستان ) صرفا برای معرفی شهر برازجان استفاده میشود و در قالب همین سیاست بودجه های عمومی ، بویژه فرهنگی و اجتماعی تخصیص می یابد این مظلومیت ادامه خواهد داشت . همشهریها در تشکل مقیم تهران این مهم را پیگیر ی مینمایند. موفق باشید.
1391/10/10 - 18:45
0
0
جناب محب.
ممنون از وقتی که گذاشتید.
1391/10/10 - 18:35
0
0
خانوم مهسا
بسیار سپاسگزارم...
1391/10/10 - 18:35
0
0
جناب سعید:
ممنون از ابراز نظرتون و اینکه وقت گذاشتید.
1391/10/06 - 20:52
0
0
درود بر قلم و دیدگاه زیبای شما
1391/10/03 - 22:39
0
0
باسلام
جناب آقای حکیم نژاد تحلیل ونگاه شما نیاز اساسی همه ی مسولین است برای خروج از نظرات فردی وفصلی که حاصلی جز بنای کلنگی ندارد. اگرامکان دارد شماره ی دوست واستاد بزرگوار را نمایش دهید تا ما باایشان تماس مستقیم بگیریم
1391/10/03 - 16:40
0
0
درود بر شما احمد رضا جان باهاتون كاملا موافق هستم ...
1280/09/23 - 00:15
0
0
با سلام
مطلب جالب و بسیار آموزنده ای بود. برای خود من هم همیشه این سوال مطرح بوده است که چرا وقتی در شهری مثل شیراز یا اصفهان،(جدای از آب و هوای خوبی که دارند عرض می کنم) شهر دارای یک نظم و شادابی نسبی است و از تردد در خیابان ها................
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • مسئولیت جدید شهردار اسبق سعدآباد با حکم استاندار بوشهر
 • جان باختن بانوی کوهنورد ۷۱ ساله دشتستانی
 • تعویض براکت و لامپ های قدیمی و نصب پروژکتورهای ال ای دی در بلوار انقلاب شهر آب پخش
 • تابلو «سفر بخیر» در بوشهر رونمایی شد
 • اعزام ۹۲۸ نفر بوشهری به سرزمین وحی
 • حفظ وحدت و انسجام نیاز ضروری کشور طی ماه‌های آینده است
 • پتروشیمی پردیس پیشتاز حفاظت از محیط زیست در كشور
 • بالغ‌بر ۱۲ میلیارد تومان تجهیزات پزشکی برای بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان خریداری شد
 • عناوین روزنامه‌های ورزشی امروز1403/03/05
 • اجرای طرح برخورد با ادمین تارنماهای برهم زنندگان امنیت روانی در بوشهر
 • از سال گذشته تا کنون تعداد ۱۴ کوچه آسفالت شده است
 • پیشنهاد برای ثبت‌نام الکترونیکی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری
 • انتخابات آینده باید جایی برای وفاق و نشاط سیاسی در کشور باشد
 • کسب مقام اول انفرادی رشته تپانچه توسط بانوی تیرانداز دشتستانی در جام ولایت ویژه بانوان شرکت ملی نفت ایران
 • عناوین روزنامه‌های امروز1403/03/05
 • گزارش تصویری / مراسم عزاداری مردم برازجان در سوگ شهادت رییس جمهور
 • انتخابات ریاست جمهوری و یک چالش حقوقی برای کاندیدا شدن مخبر و قالیباف
 • اولین تصویر از پیکر رئیسی بعد از شهادت
 • نگاهی گذرا به کتاب تازه منتشر شدهٔ « مکتب بوشهر» اثر دکتر حمید اسدپور
 • مسئولیت جدید شهردار اسبق سعدآباد با حکم استاندار بوشهر
 • استاندار بوشهر: آثار مصوبات سفرهای شهید خدمت برای مردم این استان ماندگار است
 • قاتل جوان دشتستانی دستگیر شد
 • دردسرهای مواضع اعتدالی در فضای دوقطبی‌
 • پیام عضو شورای شهر برازجان به مناسبت سالروز آزادی خرمشهر
 • سقف وام بانک‌ قرض‌الحسنه مهر ایران به ۴۰۰ میلیون تومان افزایش یافت
 • مراسم بزرگداشت شهادت رئیس جمهور و همراهانش در شرکت پتروشیمی پارس برگزار شد / تصاویر
 • جان باختن بانوی کوهنورد ۷۱ ساله دشتستانی
 • پیام تسلیت مدیرعامل پتروشیمی پردیس در پی شهادت حضرت آیت الله رئیسی
 • غرفه آریاساسول در نمایشگاه پلاست‌پل لهستان منتخب شد
 • مراسم بزرگداشت آیت الله رئیسی و شهدای خدمت در پتروشیمی پردیس
 • اختتامیه نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت به روایت دوربین اتحاد خبر
 • گزارش تصویری / آئین برافراشته شدن بزرگترین پرچم سبز رضوی در شهر برازجان
 • پادجم از مرحله بحرانی و بن‌بست سه ساله خارج شده است/ حذف سهمیه خوراک برخی پتروشیمی‌ها خیانت به سهامداری و سرمایه‌گذاری است
 • تصاویر اتحاد خبر از دومین روز بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی
 • روز سوم نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت به روایت دوربین اتحاد خبر
 • پتروشیمی جم پیلن بزرگترین تولید کننده و عرضه کننده پلی پروپیلن در کشور است
 • گزارش تصویری / مراسم عزاداری مردم برازجان در سوگ شهادت رییس جمهور
 • جوان رزومه دار بومی استان، مدیرعامل شرکت توسعه پلیمر کنگان شد
 • ۸۰ درصد گاز کشور از استان بوشهر تامین می شود/ ۱۰۰درصد تجهیزات شبکه انتقال گاز ساخت داخل است
 • اعتراض اهالی به احداث پست فشار قوی برق در کوی آزادگان برازجان
 • از سختی های کار روابط عمومی ۲۴ ساعت آنلاین بودن است/ جایگاه روابط عمومی ها شناخته شده نیست
 • خیلی از معلمان در کنار شغل معلمی شغل دوم دارند/ من عاشق معلمی هستم
 • سرود پهلوانی در برازجان طنین افکند
 • عملیات احداث پارک بانوان برازجان آغاز شد
 • پیشرفت فیزیکی۹۵درصدی پارک شهید کشتکار/ دلیل عدم پیشرفت پروژه سالن شهید سلیمانی عدم تخصیص اعتبار است/ تا۲۰روز آینده خیابان ۵۰متری آسفالت ریزی می‌شود
 • .: سعدآباد 1 روز قبل گفت: چیزی که همه ی ...
 • .: شهروند 1 روز قبل گفت: درود بر دکتر سالاری ...
 • .: رها حدود 4 روز قبل گفت: آیاشیرمردی دلسوزوخدمتگزارمردم همتای شهیدبزرگوارمانپیدامیشودالله ...
 • .: منتظرالمهدی حدود 4 روز قبل گفت: حالا بدگویانش، تا قیامت ...
 • .: پروانه داربا حدود 6 روز قبل گفت: سلام ایران تسلیت. برازجان ...
 • .: از شبانکاره حدود 7 روز قبل گفت: جناب آقای فرماندار! در ...
 • .: مستمری بگیره مس حدود 7 روز قبل گفت: چرا اینقدر دروغ مگر ...
 • .: مرتضی از آبپخش حدود 7 روز قبل گفت: چهار پروژه تور رسانه ...
 • .: صدرالله حدود 8 روز قبل گفت: سلام فکری بحال خیابان ...
 • .: جواد رزمجو حدود 8 روز قبل گفت: گل بی خار میسر ...