امروز: سه شنبه 29 خرداد 1403
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 22 ارديبهشت 1403 - 07:38

اتحادخبر-رضا حسینی: ایران کشور ثروتمندی است. فلاتی سبز غنی از ثروت های مادی و معنوی. در هر گوشه آن دیاری است که اگر بدان پرداخته شود، به تنهایی برای خود کشوری است.یکی از این نقاط گهرخیز دشتستان بزرگ است، اقلیمی سر برآورده از دامنه زاگرس، منطقه ای سبز و نخل خیز با فرهنگی درازآهنگ و غرورآفرین .زبان و گویش مردمان این...

رضا حسینی
 دبیر هفته نکوداشت گویش دشتستانی

ایران کشور ثروتمندی است. فلاتی سبز غنی از ثروت های مادی و معنوی. در هر گوشه آن دیاری است که اگر بدان پرداخته شود، به تنهایی برای خود کشوری است.
 یکی از این نقاط گهرخیز دشتستان بزرگ است، اقلیمی سر برآورده از دامنه زاگرس، منطقه ای سبز و نخل خیز با فرهنگی درازآهنگ و غرورآفرین .

 

 

زبان و گویش مردمان این سامان،چون شناسنامه زرینی است که شایسته است هر ساله پاس داشته شود. معمولا برای برگزاری مناسبت های بزرگ، نیاز به پیوند آن با شخصیت های بزرگ است و در این زمینه ، سالکوچ زنده یاد فرج الله کمالی به عنوان شاخص ترین چهره فرهنگی دشتستان از دیرباز، بهترین دستاویز برای گره زدن این رویداد فرهنگی و این جشنواره بومی ،با چنان نام بلند آوازه ای بود.


آری، زبان و گویش ، هویت و بن مایه یک فرهنگ است.


صرف صحبت کردن با یک گویش موجب ماندگاری آن نمی شود ،بلکه افتخار کردن بدان گویش و عرضه کردن پتانسیل ها و زیبایی های آن به جوانان می تواند به مانایی آن دامن زند. ادبیات و شعر و داستان و روایت ها و کلان روایت ها در گستره زبان و گویش حادث می شود و عیان کردن نهفته های زیبایی شناسانه آن برعهده اهل قلم و منتقدان و سخن سنجان است.

 

 

بنابراین ما با برگزاری هفته نکوداشت گویش دشتستانی، و معرفی آثار گران ارج کمالی و برگزار کردن نشست ها و گفتارها به صورت محفلی ،کنفرانس گونه و مجازی، و دعوت از اهالی ادبیات و متخصصان این حوزه، چنین رویدادی را در سطح شهرستان و حتی فراتر از آن انعکاس می دهیم.
در حاشیه چنین رویداد قابل توجهی، بی شک توجه و تمرکز بر بزرگانی که در حوزه ادبیات گویشی قلم زده اند و به گونه ای پیشکسوت و استاد به شمار می آیند، موحب غنی تر کردن و رنگ و جلای‌ بیشتر بخشیدن به این رویداد می شود.

سیدطالب‌ هاشمی، شاعر پرآوازه خشت، شهری که در استان فارس واقع شده، نیازبه معرفی ندارد. هاشمی چندین دهه است که شعر می سراید و اشعار بومی وی مرزها را درنوردیده و اکنون چهره ای درخشان در این زمینه است.

 

 

وی در طول سالهای عمر خود بارها به دشتستان و دیگر نقاط استان بوشهر سفر کرده و شعرهای زیبای خود را برای علاقه مندان قرائت نموده است.
دوستی دیرینه هاشمی با زنده یادفرج الله  کمالی و مرحوم ایرج شمسی زاده، زبانزد اهالی دشتستان و گناوه است. همنشینی و رفاقت، به  محفل ها و شب شعرها محدود نبوده، بلکه این خویشاوندی در زبان و گویش نیز قابل ردیابی است. انگار که اهالی خشت با ما دشتستانی ها همزبان و هم گویش هستند. و این نکته غریب نیست،زیرا این خویشاوندی بین گویش دشتستانی با گناوه ای و نقاط دیگر مثل نورآباد و ممسنی و چهارمحال بختیاری و بویراحمد نیز کاملا مشهود می باشد. براین قرار،مردم دشتستان بر خود واجب دانستند در این هفته که نکوداشت گویش آنان برگزار می شود، به رسم ادب و مهر دیرینه،از سید طالب هاشمی این چهره ماندگار شعر و انسانیت و آزادگی ، تجلیل نمایند.
چند ماه قبل جرقه این کار زده شد. بسیاری از هنرمندان دست یاری به ما دادند،که شامل طیف گسترده ای از نویسنده،شاعر،نقاش،خوشنویس،کاریکاتوریست، روزنامه نگار، و دیگر هنرورزان می شد، تا این اتفاق زیبا در زادگاه شاعر، شهر زیبا و کوهستانی خشت رخ نماید.
تمثال شاعر بر روی تابلوها آثاری از هنرمندان آقایان ، محمد باقر طریقت ، عبدالحسين بنافیان و اثر خوشنویسی از سرکار خانم شیرین محمد کرمی ، به جلوه درآمد.

 

 

 همچنین در این مراسم از  تندیسی با متن شعری از جناب هاشمی  رونمایی شد. و این همایش کوچک اما درخشان، در روز دوم هفته نکوداشت، یعنی ۲۰ اردیبهشت برگزار گردید.
شماری از شاعران و هنرمندان و فرهیختگان از نقاط مختلفی چون شهرستان دشتستان، دشتی،نورآباد و ممسنی و یاسوج،  در این گردهمایی  در منزل جناب سید طالب هاشمی حضور یافتند و با سخنرانی های کوتاه از مقام و منزلت این شاعر شیرین سخن تقدیر نمودند.
در حاشیه این مراسم و سخنان سخنرانان همواره از دو شاعر فقید و گرانسنگ کمالی و شمسی زاده نیز به نیکی و بزرگی یاد شد.
در اواسط برنامه شاعران اشعار خود را به نوبت قرائت نمودند.
اسامی تعدادی از شرکت کنندگان در این جلسه به شرح زیر است :
آقایان، سید طالب هاشمی، سید اسماعیل بهزادی ، احمد انصاری فهلیانی ، دکتر مجید نگین تاجی ،  حاج اکبر صابری   دکتر منوچهر بایندری ، محمد باقر طریقت ، جهانشیر محمودی ، حسین قشقایی، مرتضی پاپری ، منصور کریمی  حمیدرضا حسینی ، مهدی حقیقت ،  امیر طاهری،  مرتضی خادمی، همچنین خانمها  فاطمه برازجانی،  شهلا شجاع الدین ، معصومه خدادادی ، معصومه دویره و اما یکی از جلوه های زیبا و چشم نواز این جلسه فرهنگی حضور سه قولوی خواهر 8 ساله بنام هوریا ، هلما و هلیا فرزندان آقای مهدی حقیقت بود که با لباس های رنگارنگ محلی در جلو حضار حاضر شدند و با خواندن  یکی از اشعار جناب سید طالب،به این محفل جان تازه ای بخشیدند.

 

 

آقای هاشمی خود نیز در پایان شعرخوانی شاعران، برای حسن ختام‌ شعری بومی را با لهجه شیرین و نگاه خندان قرائت نمود که مضمون شعر سوای از معانی کنایی، با لحظه پایان جلسه یعنی نزدیک شدن غروب کاملا هماهنگی داشت.
این جلسه از ساعت ۱۵ شروع شد و  تا ساعت ۱۸ ادامه داشت. در آخر ، برای شادی روح مرحومان فرج الله کمالی و ایرج شمسی زاده فاتحه و صلوات فرستادند و سرانجام با بدرقه مهرآمیز میزبانان، شاعر توانمند و خوش سخن خشت جناب هاشمی،فرزند برومند وی سیدجعفر و دیگر یاران و اهالی خشت، مهمانان با توشه ای از همدلی ،مهر و خرسندی راهی دیار خود شدند.

 در پایان بر خود لازم می دانم از تمامی بزرگوارانی که حامی مادی و معنوی ما برای برگزاری این مراسم بودند تشکر نمایم.  
امید است که نام هفته نکوداشت گویش دشتستانی در تقویم مناسبتهای فرهنگی در دشتستان ثبت گردد و در سال آینده شاهد برگزاری برنامه های مختلفی در این هفته در سطح شهرستان دشتستان  باشیم.
شایان ذکر است که  از تاریخ 19 اردیبهشت ماه، مقارن با در گذشت استاد فرج الله کمالی تا 25 اردیبهشت ماه روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعر حماسه سرای ایرانی ,  هفته نکوداشت گویش دشتستانی نامیده شده است.


کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1403/02/22 - 23:28
0
1
تلاش همگی شما عزیزان قابل ستایش است مانا باشید
1403/02/22 - 20:54
0
1
بسیار عالی یه خسته نباشید عرض میکنم خدمت دوستانی که واقعا با جان و دل در برپایی چنین مراسمی نقش آفرین و پای کار بودند لذت بخشه دیدن یک چنین گزارشاتی ... مخصوصا مدیریت صفحه مجازی پاتوق دشتستانی ها جناب حسینی عزیز که علی رغم دوری از وطن همواره بانی و حامی چنین حرکت های با ارزشی هستند.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • معاونین ستاد مردمی انتخابات دکتر پزشکیان در استان بوشهر معرفی شدند
 • رئیس ستاد مردمی دکتر مسعود پزشکیان در استان بوشهر منصوب شد
 • برای انتخاب دکتر پزشکیان، هر شهروند یک ستاد
 • آمده‌ام کشورم را از صدر اخبار در آورم
 • روسای شهرستانی ستادهای مردمی دکتر پزشکیان در استان بوشهر منصوب شدند
 • ستاد مردمی قالیباف در بوشهر آغاز بکار کرد
 • دیدار جلیلی با مردم تهران، شهریار و کرج
 • دیدار مدیرعامل پتروشیمی پارس با امام جمعه اهل سنت عسلویه به مناسبت عید سعید قربان
 • رفع موانع پیش روی پتروشیمی هرمز با ورود سازمان بازرسی/ دادنامه صادره علیه سازمان منطقه ویژه انرژی پارس نقض شد
 • سرمایه‌گذاری ۳۵۰ میلیارد تومان در حوزه درمان بوشهر
 • افزایش اعتبارات شورای راهبردی پتروشیمی های منطقه ویژه پارس به ۷۴۰ میلیارد تومان
 • چرا مهدی قایدی به استقلال برنمی‌گردد؟
 • مذاکرات محرمانه سردار آزمون در دبی؟
 • چرا کاندیدا‌های اصولگرا زیر حرف‌های گذشته‌شان می‌زنند؟
 • کمبود ویتامین D خطر ابتلا به این سرطان را افزایش می‌دهد
 • .: ناظم محمدی حدود 12 ساعت قبل گفت: سلام خدمت دکتر چرومی،بزرگوارمن ...
 • .: تهران حدود 3 روز قبل گفت: خخخ چقد شما جالبین. ...
 • .: وحید حدود 5 روز قبل گفت: زهی خیال باطل ...
 • .: سیده فاطمه هدایت حدود 6 روز قبل گفت: چه دلسوزانه و زبان ...
 • .: ساسان جهــــانبانی حدود 6 روز قبل گفت: لازم نیست حتماً عالی ...
 • .: جواد حدود 6 روز قبل گفت: پارس شمالی باید مستقل ...
 • .: احسان حدود 6 روز قبل گفت: اگه به موسوی دسترسی ...
 • .: حسین داو طلب پور حدود 7 روز قبل گفت: واژه ی "معلم" یک ...
 • .: علی حدود 8 روز قبل گفت: عکس مدارکاشم میزاشتید دیگه ...
 • .: قاسم نوشاد حدود 9 روز قبل گفت: با سلام و خدا ...