امروز: جمعه 25 خرداد 1403
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 18 ارديبهشت 1403 - 20:30
اختصاصی اتحاد خبر به مناسبت روز هلال احمر/ جعفر نشاط خو نجاتگر یکم هلال احمر:

اتحادخبر-زینب رنج کش: 18 اردیبهشت و هشتم ماه می روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر است که همه ساله اتحاد خبر سعی می کند با یکی از امدادگران جمعیت هلال احمر گفتگو کند از این روبا جعفر نشاط خو نجاتگر یکم هلال احمر شهرستان دشتستان به گفتگو نشستیم.. بدترین خاطره زندگی و عملیاتی من دختر شش ماهه ای بود که.. چند توصیه هلال احمری به مردم....

اتحادخبر-زینب رنج کش: 18 اردیبهشت و هشتم ماه می روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر است که همه ساله اتحاد خبر سعی می کند با یکی از امدادگران جمعیت هلال احمر گفتگو کند از این رو طبق روال هر ساله با جناب کشفی سرپرست هلال احمر دشتستان تماس گرفتم تا شخصی را به ما معرفی کند که با او گفتکو کنیم و او نیز گفت: ممنون از اینکه هرسال به ما لطف دارید و ما را از یاد نمی برید که جای تقدیر دارد.  حمید کشفی پس از تشکر، فردی به نام جعفر نشاط خو را معرفی کرد و تصمیم بر این شد تا این شخص را عصر ببینیم زیرا صبح درگیر کار بودند و دیدنشان هم سخت بود. وقتی وارد راهروی اداره هلال احمر شدم یک جوان با روپوش سفید و قرمز هلال احمر دیدم که عینکی قاب مشکی به چشم داشت و دو فنجان در دست دارد و به سمت آبدار خانه می رود و به محض دیدن من لبخند زنان گفت: سلام بروید دفتر رئیس!  وقتی وارد دفتر شدم او نیز وارد شد گفتم: ببخشید که در این وقت روز وقتتان را گرفته ام. با لبخند گفت: برای ما مایه خوش وقتی است که شما را در اداره مان ملاقات می کنیم ضمنا رئیس گفت دفتر من در اختیارتان است تا گفتگو به خوبی انجام شود.

  وقتی رفتارش را با دو همکار دیگر نیز دیدم متوجه شدم جوی بسیار صمیمی و دوستانه در این اداره حکم فرماست و تقریبا از آن جو خشک اداری که بین بقیه کارمندان بود اصلا در بین بچه های هلال احمر نیست و چون خانواده ای قوی و دوستانی دلسوز پا به پای هم کار می کنند.

خود را معرفی کنید.
-نجاتگر یکم جعفر نشاط خو با مدرک کارشناسی عملیات امداد و سوانح، متولد 1370 ساکن شهر دالکی. من در سال 1388 عضو جمعیت هلال احمر شدم حدودا 18 ساله بودم و از آن موقع تاالان به طور مداوم در حال همکاری هستم و حدود 16 - 17 سال است که در این کار فعالیت دارم. 

چه اتفاقی باعث شد که تصمیم گرفتید به جمعیت هلال احمر بپیوندید؟
-در شهر خودمان کلاسی برگزار کردند کلاس کمک های اولیه من نیز شرکت کردم و به آن علاقه پیدا کردم و بعد از آن وارد جمعیت هلال احمر شدم و تاامروز فعالیت می کنم. در کدام شاخه فعالیت کرده اید؟ (امداد و نجات جاده ای، کوهستانی، آبی و...)
-عملیات امداد نجات جاده ای فعالیت می کنیم و کوهستان و غواصی سه سال نیز عضو تیم واکنش سریع استان بوشهر بودم و اکنون رشته تخصصیمان امداد جاده ای هستم.

  چه چیزی باعث شد تا در هلال احمر بمانید؟
-ما هلال احمری ها میگوییم کار کردن اینجا اعتیاد آور است و این اعتیاد از شیرینی نجات انسان ها نشات می گیرد. 

 

-اکنون استخدام شده اید؟

- سال قبل قرارداد بستم ولی 16سال داوطلب بودم.

 ملاک نجاتگر یا امدادگر خوب چیست؟
 -امدادگر هلال احمر ساخته شده برای خدمت به مردم. در عملیات ها یک امدادگر باید قبل از اینکه وارد عملیات شود دوره های تخصصی را گذرانده باشد که در عملیات بتواند به خوبی واکنش نشان دهد. 

تاکنون تجربه دیدن مرگ داشته اید؟
 -بله قطعا ولی از نظر روحی یکی از سخت ترین عملیات ها یک طفل شش ماهه بود که هم مادر جان داده بود و هم دختر 6ماه روی سینه مادر جان داده بود و این عملیات در جاده بود که یکی از بدترین خاطره زندگی و عملیاتی من است و من آن دختر را احیا کردم و ساکشن کردم اما به دلیل جراحت وارده و ضربه مغزی فردا صبحش در بیمارستان فوت کرد.در عملیات کوهستان خاطره گم شدن افراد را دارید؟
-بله، سال 1394 بود که اعلام کردند چند نفر از کوهنورد ها رفته اند سمت کوه های دالکی و راه را گم کرده اند و ما اعزام شدیم به منطقه و چون از افراد آدرسی نداشتیم وقتی به آن ها به صورت اتفاقی برخورد کردیم تا درون یک دره گیر افتاده اند و نه می توانستند بالا بیایند نه پایین بروند و همانجا گیر افتاده بودند. 4 نفر بودند و حدود دو روز بعد ما نجاتشان دادیم.

 عملیات خارج از استان و درون استان کجا رفتید؟
-درون استان که زلزله شنبه و بخش تسوج بوده، زلزه و سیل دشتستان و خارج از استان زلزله آذربایجان شرقی بوده است و ورزقان و سیل پل دختر و لرستان، سیل خوزستان نیز حضور داشتیم.

-در زلزله شنبه ما از نیروهای اولیه بودیم و افرادی را که از زیر آوار زنده بیرون می آوردیم باعث شیرینی خاطرمان می شد و تبدیل شده بود به یکی از شیرین ترین خاطراتمان. 

خانواده شما مشکلی با شغلتان ندارند؟
-از وقتی وارد این شغل شدم پدرم پشتوانه من بوده است، اگر توانستم بمانم چون آن ها دلداری می دادند و حمایتم می کردند و حتی به اینکه من به مردم کمک می کنم افتخار می کردند و برایشان لذت بخش بود و بعد از اینکه عملیاتی هم انجام می دادم در موردش در خانه چیزی نمی گفتم اما خودشان می دانستند عملیات ها باعث حال بدمان می شود و تامدت ها خودمان نیز عزادار شخصی که فوت کرده در حادثه می شویم و توصیه می کردند هر سه یا شش ماه یکبار من به روانشناس و مشاوره بروم تا از حجم حال بدم کاسته شود. مجرد بودنتان ربطی به شغلتان هم دارد؟
-بله، ما نیروهای هلال احمر داوطلب احساس خوبی نسبت به ازدواج نداشتیم چون حقوقی نداریم و نهایت مقداری هزینه ایاب ذهاب داشتیم خب این هم عادی است چون داوطلبانه در حال خدمت بوده ام و قرار نبوده پولی بابت کمکی که می کنیم دریافت کنیم و قطعا چشم داشتی هم نداشته ایم و با این وضعیت ازدواج کردن درست نیست البته این نظر شخصی من است و راهی است که خودمان انتخاب کرده ایم. 

شغل دیگری نیز دارید؟
 -اکنون سه سال است که در شهر خودمان تجهیزات پزشکی دارم. 

تاکنون حساب کرده اید جان چند نفر را به صورت خاص یعنی خودتان به تنهایی نجات داده اید؟
-بله، تا چهار نفرش را دقیقا به خاطر دارم ولی زیاد بوده است و مشترک بوده است، دو موردش بارز است، یکی از اینها شیرین ترین خاطره زندگی من شد، دختری 29 روزه بود در یک تصادف زنجیره ای ایربگ خودرو باز می شود و زیر گلوی دختر را نشانه می گیرد وقتی ما رسیدیم متوجه شدیم نای این دختر دچار له شدگی شده است  و تا ما از پایگاه تا محل حادثه رسیدیم که حدود 200 متر بود وقتی صورت بچه را دیدم که کبود شده متوجه مشکل تنفسی اش شدم و به او دوبار تنفس دادم و برگشت و اکنون احتمالا همان دختر 6 یا هفت سال باید داشته باشد.

 -یک بار دیگر نیز ایام عید نمیدانم کدام سال بود که اعزام می شدیم کنار رودخانه دالکی به مردم اخطار می دادیم و همان موقع دختر 9ساله اصفهانی پرت شد در آب و خانواده اش اصلا خبر نداشتند و به موقع متوجه شدم و پریدم در آب و بیرونش کشیدم و به خانواده اش تحویل دادم.

 


خطرناک ترین عملیاتی که تاکنون رفته اید چه بوده است؟
-واژگونی تانکر سوخت که باید 650 متر از آن فاصله بگیرید و این پر استرس ترین و خطرناکترین حادثه و عملیات بود که از نوع گاز بود که یک دستگاه تریلر در گردنه های کنارتخته بود که سربغل واژگون شده بود و راننده گیر افتاده بود و ما آن را نجات دادیم و خوشبختانه اتفاقی هم نیفتاد.

چطور شغلتان را معرفی می کنید؟
 -شغل ما نیاز به روحیه بالا دارد و افرادی که به هلال احمر می آیند باید با آمادگی جسمانی بالا بیایند و روحی نیز باید خود را تقویت کنند کسی که دچار مشکلات روحی است نباید وارد اینجا شود چون از صبح تا شب ما به دنبال مصیبت های مردم هستیم. 

زندگی یک فرد هلال احمری را توصیف کنید.
-زندگی پر از استرس و سختی را داریم که 80 درصد این مشکل و سختی ما روحی است و مستقیما روحیه ما درگیر می شود و درخواست اکثر ما این است که مشاور داشته باشیم تا بعد از عملیات های سخت به آن مراجعه کنیم تا اندکی تخلیه روحی شویم و اینطور با حال بد راهی عملیات های دیگر و خانه مان نشویم.

-وقتی ما بالای سر کسی که از بین رفته می رسیم خانواده اش عزادار است و ما مجبوریم با آن ها صحبت کنیم و حالشان را کمی بهتر کنیم در حالیکه ما خودمان حالا پر از غم هستیم و بوده نجات گری که بعد از حادثه سه تا چهار روز گویی اعضای خانواده خودش از بین رفته و حالشان خیلی بد بوده است پس باید حتما از مشاور و روانشناس کمک گرفت.

  اگر بخواهید از طرف همکارانتان صحبتی کنید چه می گویید؟
-مشکل بچه های هلال احمر این است که وقتی با عشق وارد این شغل شدند توقع استخدام را نداشتند اما با عشق آمدند و ای کاش استخدام شوند و این نیرو ها کم یاب هستند  و در هیچ کجای دیگر و ارگان دیگر شاید این عشق به کار بدون حقوق را نتوان یافت زیرا اینجا اشخاصی را داریم که 10 سال تا 15 سال در یک رشته خاص فعالیت کرده ولی چون هنوز داوطلب هست مجبور شده به شغل دیگر گرایش پیدا کرده و واقعا چنین افرادی که خالصانه کار می کنند حیف هستند که از ظرفیتشان استفاده نشود و از این کار بیرون بیایند.

  توصیه ای برای خانواده ها در جاده دارید؟
-در تصادفات جاده ای بیشترین دلیل که باعث تصادف می شود سرعت بالاست بارها شاهد از بین رفتن خانواده هایی بوده ایم و دلمان به درد آمده پس تا می توانید در این مورد رعایت کنید تا مشکلی پیش نیاید.

 سخن پایانی: 
-هرخانواده یک امدادگر، در این مورد بسیار مهم خانوده ها می توانند با دیدن دوره های کمک های اولیه در خانه خود از بسیاری از اتفاقات ناگوار جلوگیری کنند.

-یک خواهش از مردم دارم آن هم این است که لطفا وقتی می رسیم نگویید چرا دیر آمدید بزرگواران ما نهایت 1 دقیقه تا یک دقیقه و 30 ثانیه در آمبولانس سوار می شویم و تا برسیم ممکن است طول بکشد و این فقط بخاطر ترافیک جاده ای است و گرنه ما وظیفه مان این است زود سوار شویم و دوره دیده ایم اما از پس ترافیک برنمی آییم، می دانیم سخت است اما لطفا حوصله به خرج دهید و صبر کنید.

-خواهش دیگر نیز دارم و آن هم این است در تصادفات سعی نکنند کسی را از ماشین بیرون بکشند چون امکان ضایعه نخاعی زیاد است و ممکن است یک حرکت اشتباه شخص را تا ابد ویلچر نشین کند و فقط زمانی باید این کار را کرد که ماشین در حال سوختن و آتش سوزی شده باشد و اینجا بین بد و بدتر باید بد را انتخاب کرد و فرد را بیرون کشید در غیر این صورت لطفا حرکت اشتباهی نزنید.

 - از خانواده ام نیز بابت حمایتشان بسیار سپاسگزارم و این روز را به همکارانم تبریک می گویم واز طرف بچه های هلال احمر بگویم، وقتی همه از حادثه فرار می کنند ما هلال احمری ها به قلب حادثه نفوذ می کنیم.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1403/02/19 - 05:27
0
0
درودبرآقای نشاط خو افتخاردالکی ودشتستان.
موفق وسربلندباشید.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • ساخت پتروپالایشگاه و ساده سازی آن!
 • قهرمانی مقتدرانه تیم آبپخش در مسابقات فوتسال محلات دشتستان / تصاویر
 • نسخه اینترنتی هفته نامه اتحاد جنوب/شماره 1296
 • تانک اصول‌گرایان با گوشت آمد
 • نشست هم‌اندیشی مدیران بازرسی هلدینگ‌ها و شرکت‌های تولیدی پتروشیمی منطقۀ پارس
 • از جلسه رفع موانع تولید تا بازدید میدانی سرپرست پتروشیمی بوشهر
 • پزشکیان با ۱۲ میلیون رای می‌تواند کار را تمام کند
 • خانه فناور محیط زیست استان بوشهر با حمایت پتروشیمی سبلان افتتاح شد
 • نشست هم اندیشی مدیران بازرسی هلدینگ ها و شرکت های تولید پتروشیمی منطقۀ پارس به میزبانی پتروشیمی مروارید
 • موزه دفاع مقدس بوشهر در حال طراحی و آماده‌سازی است
 • ۵ دستگاه موتورسیکلت قاچاق در «دشتستان» توقیف شد
 • تشریح اصلاحات اقتصادی مسعود پزشکیان
 • عناوین روزنامه‌های ورزشی امروز1403/03/24
 • تأسیس مقطع دکترای رشته پرستاری در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
 • آیا روسیه و اوکراین جهان را وارد جنگ جهانی می‌کنند؟!
 • .: وحید حدود 22 ساعت قبل گفت: زهی خیال باطل ...
 • .: سیده فاطمه هدایت 1 روز قبل گفت: چه دلسوزانه و زبان ...
 • .: ساسان جهــــانبانی 1 روز قبل گفت: لازم نیست حتماً عالی ...
 • .: جواد 1 روز قبل گفت: پارس شمالی باید مستقل ...
 • .: احسان 1 روز قبل گفت: اگه به موسوی دسترسی ...
 • .: حسین داو طلب پور حدود 3 روز قبل گفت: واژه ی "معلم" یک ...
 • .: علی حدود 4 روز قبل گفت: عکس مدارکاشم میزاشتید دیگه ...
 • .: قاسم نوشاد حدود 4 روز قبل گفت: با سلام و خدا ...
 • .: مهدیار حدود 5 روز قبل گفت: دقیقا نظر جنابعالی درست ...
 • .: همشهری حدود 5 روز قبل گفت: درود بر شما ...