امروز: دوشنبه 07 خرداد 1403
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 24 خرداد 1394 - 07:04
عملکرد دو ساله دولت روحانی در مجموع قابل دفاع است

اتحادخبر- سرویس سیاسی/ اکبر صابری: اکنون و با گذشت نزدیک به دو سال از عمر دولت یازدهم، به نظر می رسد بخشی از مطالبات مردم محقق و اقدامات و عملکرد دولت روحانی در مجموع مثبت و قابل دفاع باشد.... دولت روحانی اما ناکامی هایی نیز داشته است: دولت در مقابله با افراطی گری و مهار نیروهای خودسر چندان موفق نبوده است؛ لغو سخنرانی ها و کنسرت های...

انتظارات برآورده شده و نشده از دولت روحانی

اکبر صابری

 

حضور چشمگیر و معنادار مردم در انتخابات 24 خرداد 1392 وضعیت قوه اجرایی کشور را متحول کرد. در آن جمعه به یاد ماندنی در حالی بیش از 72 درصد مردم ایران پای صندوق رای آمدند که تا چند روز قبل از انتخابات، بسیاری از آنها قصد شرکت در انتخابات را نداشتند. به نظر بنده مناظره آخر که محل نقد نظرات سیاسی کاندیداها و بخصوص سیاست های هسته ای بود باعث شد گروهی از مردم که قصد شرکت در انتخابات نداشتند، تصمیم شان را عوض کنند و صرفاً برای به قدرت نرسیدن یک تفکر خاص به صحنه بیایند. گروهی دیگر نیز پس از انصراف آقای دکتر عارف و حمایت سیدمحمد خاتمی و آیت الله هاشمی رفسنجانی از حسن روحانی، به نتیجه بخش بودن حضورشان امیدوار شدند و بالاخره حماسه حضور بیش از 72 درصدی رقم خورد.  

به نظر نگارنده مهمترین مطالبات مردمی که 24 خرداد 1392 به دکتر روحانی رای دادند عبارت بود از: نجات کشور از ورطه سقوطی که تیم احمدی نژاد برای کشور رقم زده بودند /  شکستن تحریم ها و به سرانجام رساندن مذاکرات هسته ای /  رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی /  پایان افراطی گری و مهار نیروهای خودسر /  احیای روح احترام به قانون و جبران قانون گریزی های متعدد دولت قبل اصلاح امور و بنیان هایی که طی 8 سال دولت های نهم و دهم تخریب شد /  تعامل سازنده و مدبرانه با دنیا  /  احیاء عزت ایران و ایرانی در جهان /  احیاء حقوق مدنی و گسترش فضای باز سیاسی /  تحقق کامل و اجرای بدون تنازل قانون اساسی به خصوص اصول بر زمین مانده آن در خصوص "حقوق شهروندی" و آزادی های سیاسی و اجتماعی.

 اکنون و با گذشت نزدیک به دو سال از عمر دولت یازدهم، به نظر می رسد بخشی از مطالبات بالا محقق و اقدامات و عملکرد دولت روحانی در مجموع مثبت و قابل دفاع باشد. با تدبیر روحانی و حمایت مقام معظم رهبری روند تعامل با دنیا در جریان مذاکرات هسته ای تغییر کرد و کشورمان که با سوء تدبیر تیم احمدی نژاد تا لبه پرتگاه به تعبیر محسن رضایی رسیده بود از ورطه سقوط نجات پیدا کرد. در همین راستا (مذاکرات هسته ای) تاکنون در دو مرحله به موفقیت نسبتاً خوبی رسیده و امید است در گام آخر به یک توافقنامه جامع و خوب هسته ای دست پیدا کنند؛ تا کورترین گره کشور باز شود.

در همین راستا متاسفانه دلواپسانی که نگران منافع خود هستند با تمام قوا در کنار مخالفان خارجی قرار گرفته و برای به نتیجه نرسیدن این مذاکرات دست به هر کاری می زنند. غوغاسالاری و جنگ روانی و تبلیغاتی که اخیراً دلواپسان در سراسر کشور به راه انداخته اند بسیار هدفمند است. اگر مذاکرات به نتیجه نرسد دولت را متهم به ناکارآمدی و بی تدبیری و اعتماد بی جا به بیگانگان می کنند و اگر به موفقیت برسد دولت را متهم به سازشکاری و دادن امتیازات غیر قابل قبول به بیگانگان می کنند و در هر صورت سعی دارند این موفقیت را کمرنگ جلوه دهند.

 دولت روحانی در خصوص اقتصاد و معیشت مردم نیز با توجه به ادامه تحریم ها عملکرد نسبتاً موفقی داشته است. یادمان نرود روحانی وقتی دولت را تحویل گرفت تورم نقطه به نقطه حدود 44 درصد و تورم سالیانه در پایان مردادماه  39 درصد بود. رشد اقتصادی منفی 6 درصد بود، وضعیت اشتغال و شرایط کسب و کار نیز به شدت نامناسب بود. اگر یادمان نرفته باشد اواخر دولت احمدی نژاد کمبود دارو بویژه برای بیماران خاص نیز مشکلات جدی را برای بیماران و خانواده ها به وجود آورده بود. با این وجود کمتر از صد روز دولت روحانی اوضاع را سر و سامان داد؛ مشکل کمبود دارو برای بیماران خاص برطرف شد. تورم کنترل و سیر نزولی آغاز کرد. رشد منفی اقتصادی به سمت بهبود رفت تا اینکه اکنون به تراز مثبت رسیده است. گرچه اجناس چندان ارزان نشد ولی جلوی گرانی روزانه و بی حساب و کتاب گرفته شد. اوضاع اقتصادی به ثبات نسبی رسید و مردم به آینده امیدوار شدند. طرح سلامت نیز از جمله موفقیت های دولت یازدهم بود که باعث کاهش دغدغه های مردم در حوزه درمان و افزایش رضایتمندی مردم شد. در توجه به جوانان و سمن ها نیز دولت روحانی نسبتاً موفق عمل کرده و سمن های به خواب فرو رفته بیدار شدند و نفس شان نسبتاً گرم شد.

دولت روحانی اما ناکامی هایی نیز داشته است: در حوزه هایی مثل رکود واحدهای تولیدی و اشتغال دولت چندان موفق نبوده است. گرچه شرایط از دولت احمدی نژاد بهتر شده است، ولی بیکاری به شدت جوانان و خانواده ها را رنج می دهد.

 دولت در مقابله با افراطی گری و مهار نیروهای خودسر چندان موفق نبوده است؛ لغو سخنرانی ها و کنسرت های مجوز دار متعدد؛ نشان از ضعف دولت در برابر عقبه نیروهای خودسر دارد. مردمی که به دولت روحانی رای دادند از این دولت انتظار مقابله جدی تر با افراطی گری و ایجاد فضای امن برای سلایق مختلف سیاسی و فرهنگی و هنری دارند.

 در گسترش فضای باز سیاسی و آزادی مطبوعات و رسانه ها نیز فضای فعلی کشور قابل انتقاد است؛ گرچه می دانیم مدیریت این حوزه کمتر در اختیار دولت است. دو کارت زرد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از مجلس شورای اسلامی و محدودیت هایی که دستگاه قضایی وضع و ابلاغ می نماید از جمله مشکلات دولت در این حوزه است.

حسن روحانی همچنین برای تحقق کامل اصول بر زمین مانده قانون اساسی نیز از جمله حقوق شهروندی و بسط آزادی های سیاسی و اجتماعی نیز عملکرد چندان موفقی نداشته است. و بالاخره ضعف دولت در راضی نگه داشتن حامیان خود به نظر نگارنده پاشنه آشیل این دولت است. این دولت در حمایت از طرفداران خود قابل انتقاد ظاهر شده است. عزل اصغر حصیری در استان بوشهر و اکنون فشار برای عزل سید حسن لواسانی هر دو در مجموعه آموزش و پرورش استان از جمله موارد قابل ذکر در این خصوص است. ضمن اینکه حامیان دولت در برخی دستگاه های دولتی هنوز مدیران احمدی نژادی را که هیچ اعتقادی به تدبیر روحانی ندارند بالای سر خود می بینند و از این بابت گله مند و ناراضی اند. روحانی و دولتش باید عقبه سیاسی و اجتماعی خود را بیشتر ببینند و به مطالباتشان توجه کنند.   

 

طرفداران دولت تدبیر و امید اما علیرغم برخی دلخوری ها و نگرانی ها، همچنان پای آرمان های دولت منتخب خود ایستاده و نمی گذارند روحانی تنها بماند.

در پایان 24 خرداد را به ملت ایران به خصوص آنها که انتخابشان روحانی بود تبریک می گویم./ ا.ح.


* اکبر صابری؛ مدیر مسئول هفته نامه اتحاد جنوبکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1394/03/31 - 14:03
0
0
ایقه بنویسی وو فایده نداشتو ..
بعدشم کی به تو رای میدا
1394/03/29 - 15:47
0
0
بسیار عالی درود/ب
1394/03/25 - 09:17
0
0
ببخشید یادم رفت اینو بگم
رییس جمهوری که 11 روز قهر کنه و سر کارش نیاد و نتونه دو کلمه انگلیسی حرف بزنه مایه افتخار نیست
مدودیوف گفت happy new year
احمدی نزاد
Ok ok

من به شخصه ایشون رو نمیبخشم ،چون ۸ سال از بهترین دوران زندگیم به دولت ناکارامد ایشون خورد.
1394/03/25 - 09:11
0
0
سلام خدمت جناب دشتستان دلواپس
متاسفانه شما دلواپسان نتیجه رو آنی در نظر میگیرید و کاری به بلند مدت ندارید
نتیجه تحریمها الان داره خودشو نشون میده
همون مجلسی که واسه احمدی نژاد دست میزد بخاطر اینکه تحریم جدید شدیم و تمام نمایندگان مجلس و جناب احمدی نزاد میگفت کاغذ پاره اند، متاسفانه الان همون مجلس داره چهارچوب تعیین میکنه و میگه تحریم ها ظالمانه اند
ما چوب کوته بینی میخوریم
جناب دشتستان عزیز
باید اینو بگم که روحانی دولتی را تحویل گرفت ک خزانه اش خالی بود و سرشار از اختلاسهای دولت قبل
دولتی تحویل گرفت که مجلس باهاش هماهنگ نبود
دولت قبل بیشترین درامد را از فروش نفت داشت و مسلما میبایست بهتر عمل میکرد
من به شخصه یکسال قبل از شروع دوره دوم احمدی نزاد عسلویه بودم و جناب احمدی نزاد یه پتروشیمی رو تو یکسال سه بار افتتاح کرد
متاسفانه عقل مردم در چشمشونه
اینکه قدرت خرید مردم بعد از هدفمندی یارانه ها ب شدت ضعیف شد به کنار
الان دولت روحانی حدود 10 هزار میلیارد تومن کسرس بودجه جهت پرداخت یارانه نقدی به مردم داره ،در صورتی که 8 هزار میلیارد اون موقع تو جیب بابک زنجانی هست
این دزدی های کلان و تحریم ها میراث دولت احمدی نزاد هست تا جایی ک بنیامین نتانیاهو محمد احمدی نزاد رو مهره خودی در ایران نامید و از اقداماتش خوشحال میشد چون زمینه تحریمهای جدید رو تامین میکرد
جناب دشتستان عزیز
اینکه شما در دوران احمدی نزاد به پست و مقامی رسیدید دلیل بر عملکرد مثبت اون دولت نیست
اینکه عملکرد دولت جدید راه را بر سودجویی شما بسته هم عملکرد منفی نیست
خدا و قیامت و وجدان را مد نظر داشته باش که مرگ پایان همه چیز است
دولتی که پول چاپ کرد وکشور را در تورم رها کرد دولت خوبی نبود
من الله توفیق /ج
1394/03/25 - 04:07
0
0
آقای صابری سلام
یادمان باشد یکی از محورهای سیاست داخلی آقا روحانی در دوران انتخابات مسئله حصر بوده و همچنین بی احترامی به آقای 2 خردادی که محبوب ترین دولت و پاکترین دولت در عمر 37 ساله انقلاب بوده که همچنان بصورت لاینحل باقی مانده و این نکته بصورت غیر منطقی و غیر اخلاقی بنظر می رسد که حمایت از این بزرگان نشان از خودی و نا خودی دارد . آقای صابری حافظه تاریخ برای سالیانی متمادی باقی می ماند بهوش باشیم که این تاریخ بسیار نزدیک به زمان ما هیچ وقت از خاطر آزاده ها و احرار ازبین نمی رود . به امید روزی که گروه فشار و خود سر که افکاری شبیه داعش دارند را در ملک ایران زمین و جهان اسلام نبینیم./ج
1394/03/24 - 14:07
0
0
منتقدین در کنار مخالفین خارجی ایستاده اند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟پس چرا رسانه های خارجی سنگ اصلاح طلبان را به سینه زده و اصولگرایان را می کوبند؟/ج
1394/03/24 - 10:05
0
0
آقای صابری دستت درد نکند عالی بود .
1394/03/24 - 08:47
0
0
بله ، کاملا درست فرمایش می‌کنید !!!!!!خدائیش یادش بخیر، یه زمانی وقتی اخبار تلویزیون رو میدیم میگفت امروز ۱۰ هزار واحد مسکن مهر به صاحبان با حضور دکتر احمدی نژاد واگذار شد؟
بزرگترین کارخانه تولید دارو در خاورمیانه با حضور دکتر احمدی نژاد افتتاح شد؟
بزرگترین واحد پتروشیمی منطقه امروز با حضور دکتر احمدی نژاد افتتاح شد؟
ایران جز ۷ کشور برتر جهان در انرژی هسته ای شناخته شد؟
موشک بالستیک قاره پیما امروز با حضور دکتر احمدی نژاد با رمز یا مهدی به فضا پرتاب شد؟
پرتاب موفقیت امیز ماهواره امید با حضور دکتر احمدی نژاد؟
ایران به پنج کشور در عرصه نانو پیوست؟
دشمنان ایران در حالی که تحریم ها را وضع کردند اما با هوشیاری به قدرت منطقه و جهان بدل شد؟
و...

اما این روزها تا اخبار گوش میکنی
فقط باید احساس حقارت کنی و گوش ها را تیز کنی که دیگه تدبیر و امید چه واژه ای برا ملتش انتخاب کرده
از چه واژه ای رو نمایی کرده
و ...،همه چیزو رهاکردن و هم وغمشون شده هسته ای، مذاکرات،کدخدا...، و بجای عزتمندی درحال عزتفروشیند!
خلاصه دست به دلم نزن که ... عزت ۸ ساله داره به کدخدا فروخته میشه و باید نشست و خون دل خورد..... این روزها...��� بگذار چیزی نگیم که بهتره!!!!
اگر خواص و خود عمار ها خوابند،
ولی ملتی که عاشق امام و رهبری هستند بیدارند و اماده هستند تا ولی امر مسلمین جهان دستور دهند.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • مسئولیت جدید شهردار اسبق سعدآباد با حکم استاندار بوشهر
 • جان باختن بانوی کوهنورد ۷۱ ساله دشتستانی
 • تعویض براکت و لامپ های قدیمی و نصب پروژکتورهای ال ای دی در بلوار انقلاب شهر آب پخش
 • تابلو «سفر بخیر» در بوشهر رونمایی شد
 • اعزام ۹۲۸ نفر بوشهری به سرزمین وحی
 • حفظ وحدت و انسجام نیاز ضروری کشور طی ماه‌های آینده است
 • پتروشیمی پردیس پیشتاز حفاظت از محیط زیست در كشور
 • عناوین روزنامه‌های ورزشی امروز1403/03/05
 • اجرای طرح برخورد با ادمین تارنماهای برهم زنندگان امنیت روانی در بوشهر
 • بالغ‌بر ۱۲ میلیارد تومان تجهیزات پزشکی برای بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان خریداری شد
 • پیشنهاد برای ثبت‌نام الکترونیکی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری
 • کسب مقام اول انفرادی رشته تپانچه توسط بانوی تیرانداز دشتستانی در جام ولایت ویژه بانوان شرکت ملی نفت ایران
 • از سال گذشته تا کنون تعداد ۱۴ کوچه آسفالت شده است
 • انتخابات آینده باید جایی برای وفاق و نشاط سیاسی در کشور باشد
 • عناوین روزنامه‌های امروز1403/03/05
 • گزارش تصویری / مراسم عزاداری مردم برازجان در سوگ شهادت رییس جمهور
 • انتخابات ریاست جمهوری و یک چالش حقوقی برای کاندیدا شدن مخبر و قالیباف
 • اولین تصویر از پیکر رئیسی بعد از شهادت
 • نگاهی گذرا به کتاب تازه منتشر شدهٔ « مکتب بوشهر» اثر دکتر حمید اسدپور
 • مسئولیت جدید شهردار اسبق سعدآباد با حکم استاندار بوشهر
 • استاندار بوشهر: آثار مصوبات سفرهای شهید خدمت برای مردم این استان ماندگار است
 • قاتل جوان دشتستانی دستگیر شد
 • دردسرهای مواضع اعتدالی در فضای دوقطبی‌
 • پیام عضو شورای شهر برازجان به مناسبت سالروز آزادی خرمشهر
 • سقف وام بانک‌ قرض‌الحسنه مهر ایران به ۴۰۰ میلیون تومان افزایش یافت
 • مراسم بزرگداشت شهادت رئیس جمهور و همراهانش در شرکت پتروشیمی پارس برگزار شد / تصاویر
 • جان باختن بانوی کوهنورد ۷۱ ساله دشتستانی
 • پیام تسلیت مدیرعامل پتروشیمی پردیس در پی شهادت حضرت آیت الله رئیسی
 • غرفه آریاساسول در نمایشگاه پلاست‌پل لهستان منتخب شد
 • مراسم بزرگداشت آیت الله رئیسی و شهدای خدمت در پتروشیمی پردیس
 • اختتامیه نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت به روایت دوربین اتحاد خبر
 • گزارش تصویری / آئین برافراشته شدن بزرگترین پرچم سبز رضوی در شهر برازجان
 • پادجم از مرحله بحرانی و بن‌بست سه ساله خارج شده است/ حذف سهمیه خوراک برخی پتروشیمی‌ها خیانت به سهامداری و سرمایه‌گذاری است
 • تصاویر اتحاد خبر از دومین روز بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی
 • روز سوم نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت به روایت دوربین اتحاد خبر
 • پتروشیمی جم پیلن بزرگترین تولید کننده و عرضه کننده پلی پروپیلن در کشور است
 • گزارش تصویری / مراسم عزاداری مردم برازجان در سوگ شهادت رییس جمهور
 • جوان رزومه دار بومی استان، مدیرعامل شرکت توسعه پلیمر کنگان شد
 • ۸۰ درصد گاز کشور از استان بوشهر تامین می شود/ ۱۰۰درصد تجهیزات شبکه انتقال گاز ساخت داخل است
 • اعتراض اهالی به احداث پست فشار قوی برق در کوی آزادگان برازجان
 • از سختی های کار روابط عمومی ۲۴ ساعت آنلاین بودن است/ جایگاه روابط عمومی ها شناخته شده نیست
 • خیلی از معلمان در کنار شغل معلمی شغل دوم دارند/ من عاشق معلمی هستم
 • سرود پهلوانی در برازجان طنین افکند
 • عملیات احداث پارک بانوان برازجان آغاز شد
 • پیشرفت فیزیکی۹۵درصدی پارک شهید کشتکار/ دلیل عدم پیشرفت پروژه سالن شهید سلیمانی عدم تخصیص اعتبار است/ تا۲۰روز آینده خیابان ۵۰متری آسفالت ریزی می‌شود
 • .: سعدآباد 1 روز قبل گفت: چیزی که همه ی ...
 • .: شهروند 1 روز قبل گفت: درود بر دکتر سالاری ...
 • .: رها حدود 3 روز قبل گفت: آیاشیرمردی دلسوزوخدمتگزارمردم همتای شهیدبزرگوارمانپیدامیشودالله ...
 • .: منتظرالمهدی حدود 4 روز قبل گفت: حالا بدگویانش، تا قیامت ...
 • .: پروانه داربا حدود 6 روز قبل گفت: سلام ایران تسلیت. برازجان ...
 • .: از شبانکاره حدود 7 روز قبل گفت: جناب آقای فرماندار! در ...
 • .: مستمری بگیره مس حدود 7 روز قبل گفت: چرا اینقدر دروغ مگر ...
 • .: مرتضی از آبپخش حدود 7 روز قبل گفت: چهار پروژه تور رسانه ...
 • .: صدرالله حدود 8 روز قبل گفت: سلام فکری بحال خیابان ...
 • .: جواد رزمجو حدود 8 روز قبل گفت: گل بی خار میسر ...