امروز: سه شنبه 29 خرداد 1403
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 12 ارديبهشت 1403 - 16:30
اختصاصی اتحاد خبر به مناسبت روز معلم/ مهدی تمدن معلم نمونه استانی:

اتحادخبر-زینب رنج کش: 12 اردیبهشت ماه روز معلم نامیده شده است. به همین مناسبت و برای ارج گذاشتن به مقام شامخ معلم، اتحادخبر با مهدی تمدن یکی از معلمان نمونه استان بوشهر که ساکن شهر برازجان است به گفتگو نشسته است.. حدود 10 سال است که سرگروه آموزشی استان هستم/ اکنون دو سال است داور جشنواره خوارزمی در کشور هستم/ مهمترین چالش معلمی...

اتحادخبر-زینب رنج کش: 12 اردیبهشت ماه روز معلم نامیده شده است. به همین مناسبت و برای ارج گذاشتن به مقام شامخ معلم، اتحادخبر با مهدی تمدن یکی از معلمان نمونه استان بوشهر که ساکن شهر برازجان است به گفتگو نشسته است.

 

 

*خود را معرفی بفرمایید؛ چند سال است که به تدریس مشغول هستید و در چه رشته و مقطعی فعالیت می کنید؟

-مهدی تمدن هستم اکنون 49سال دارم، دبیر علوم تجربی شهرستان دشتستان، امسال 30 سال است که در مقطع متوسطه اول تدریس میکنم. علاوه بر اینکه دبیر علوم تجربی آموزش و پرورش دشتستان هستم به عنوان سرگروه آموزشی استان هم در خدمت جامعه آموزش و پرورش هستم.

 

*درخصوص افتخارات خود در این سالهای خدمتتان بگویید.

- چه افتخاری بالاتر از تدریس برای دانش آموزان، اگر عنوانی کسب می شود موقتی است و چیزی که می ماند خاطرات بچه ها از من در ذهنشان است و چیزی باارزش تر از این نیست که بچه ها از من راضی باشند و این برای من افتخار است.

-اما در بعد کار، حدود 10 سال است که سرگروه آموزشی استان هستم. به عنوان مدرس ضمن خدمت و کارگاه های آموزشی دبیران علوم تجربی استان بوده ام. 10 سال داور و ناظر جلسات جشنواره نوجوان خوارزمی در استان بوده ام و اکنون دو سال است داور جشنواره خوارزمی در کشور هستم، حدود 5سال است که داور جشنواره استانی نوآوری تدریس در استان هستم و دوسال نیز است که داور کشوری نوآوری تدریس هستم.

 

-عناوین مختلفی هم کسب کرده ام مثلا در اردو تدریس برتر کشور در سال1397 رتبه برتر کشوری با گروهمان کسب کردیم و در فراخوان دست سازه ویدئوکلیپ آزمایشگاه، تدریس رتبه های اول کشوری را دارم و در مسابقات آزمایشگاه دبیران علوم تجربی رتبه دوم را داشتم و در درس پژوهی در مرحله استانی رتبه های اول تا سوم را توانسته ام کسب کنم.

 

 

*باارزش ترین هدیه ای که روز معلم دریافت کرده اید از طرف دانش آموزانتان چه بوده است؟

-قبلا شاید دانش آموزان با یک شاخه گل یا کارت هدیه این روز را به ما تبریک می گفتند ولی باز هم آن چیزی که وجود دارد وقتی هدیه ای به این مناسبت داده می شود انگار بده بستان و یا معامله ای صورت گرفته هرچند که برای تشکر است اما من عاشق کارم باید باشم و همینکه ببینم دانش آموزم به جایی رسیده و باعث افتخار خانواده یا شهرش شده بزرگترین هدیه برای من است درست است این جملات همه کلیشه ای است اما همین کلیشه ها زندگی همه ما را می سازد و به این چیزی که گفتم ایمان دارم.

 

-این پدیده دادن هدیه در ابتدایی بیشتر از متوسطه به چشم می آید و یک خاطره هم از این روزها بگویم سربسته بگویم که امروز صبح یکی از بچه ها بسته ای به من داد و با خنده گفت روزت مبارک آقا و من هم خب طبیعتا خوشحال شدم هدیه را باز نکردم و رفتم سرکلاس دیگر سر امتحان گفتم تا بازش کنم ببینم چیست و دیدم کتابی است با این عنوان 60 سال تاریخچه آموزش و پرورش در شهرستان دشتستان (می خندد) جلد بسیار زیبایی هم داشت ولی خب به نوعی نمی توانستم به انتخابش و اینکه آن را از کجا آورده بود نخندم.

 

*تفاوت تدریس در مدرسه دخترانه و پسرانه چیست؟

-دخترانه شاید چون جنس مخالف هستند احترام بیشتری می گذارند و ضمنا پسران هم شیطنت دارند و اگر در سن بلوغ هم باشند بدتر است و البته شاید هم متوجه برخی الفاظ نیستند که چه بار رکیکی دارد و ممکن است از الفاظ نامناسب هم استفاده کنند اما در دختران کمتر این مسئله دیده می شود.

 

 

* مهمترین چالش شغل معلمی چیست؟

-شاید بزرگترین چالش برای یک معلم نوع رفتار دانش آموزان است، گاهی کارهایی در کلاس انجام می دهند خصوصا وقتی کلاس تعداد زیادی دانش آموز را در خود جا داده است، دانش آموز هم غیر قابل پیش بینی است، ممکن است هر لحظه اتفاقی بیفتد و باید بتوانیم کنترل کنیم.

-مشکل ما درس نخواندن دانش آموز است و دیگر مشکل انضباطی است مثلا دانش آموز در کلاس واکنشی نشان می دهد که نمی دانیم باید با او چه کنیم کتک زدن که بچه رفتارش را درست نمی کند و ممنوع است و گاها حرف هم تاثیر ندارد.

-مشکل ما فضای مجازی است دانش آموزان بدون اینکه متوجه آثار مخرب آن باشند هر اتفاقی را در فضای مجازی مشاهده کنند از آن تقلید می کنند و الان اولویت فضای مجازی است و حرف های من برای او مهم نیست.

-چالش هر دهه و دوره متفاوت با دوره ها پیشین و پسین است و چالش این دوره در 30 سال تدریسم فضای مجازی است؛ در گذشته اصلا خوابالو بودن دانش آموز معنی نداشت اما با آمدن فضای مجازی و گوشی های هوشمند همه مردم دچار شوک شدند و بچه ها به آن اعتیاد پیدا کردند.

-بی تفاوتی و بی انگیزگی را می توانید ببینید و در پی درس نیستند و می گویند دوست داریم آزاد باشیم و یا موتور سواری کنیم و مشکلات خانوادگی نیز دارند و نمی شود سخت گرفت یا کاری کرد.

-بارها شده که پدر دانش آموز تماس گرفته که اگر نمره نیاورد دیگر در خانه راهش نمی دهم و یا ... دانش آموز شاید چند ساعت در مدرسه بین دوستان خود و معلمانش به تحصیل می پردازد و نمی شود توقع داشت همه چیز را به روش آموزش یا معلم خوب و بد ربط داد زیرا بقیه روز را در خانه و یا با دوستانش است. حتی برخی از مادران فقط برای اینکه چند ساعت را راحت باشند بچه ها به مدرسه می فرستند.

-بسیار سخت است که 30 نفر را کنترل کرد درحالیکه همه کلی مشکل مختلف دارند. این هم یک چالش جدی است!

 

 

از حقوقتان راضی هستید؟

-خیر؛الان همه 26 تا27 ساله ها سن ازدواج هستند و با یک حقوق 10 میلیونی میتوانند ازدواج کنند؟ خیر!

باید گفت معلمی شغل نیست علاقه و عشق است که معلم ها پای کار نشسته اند وگرنه الان خیلی از همکاران ما در سراسر کشور در کنار کارهای دیگر و اصلیشان معلمی را هم دارند و این به معنی ناکافی بودن حقوق معلمی است.

 

*خاطره ای از دوران تدریستان بگویید.

-همه اش خاطره است. سال های اولی که بودیم ما از سیستم آموزش پرورش قدیم بودیم و کتک خوردن در سیستم جدید جایی ندارد و بعضی از جاها کتک زدن جواب می داد. و برخی جا ها نه اما خود کتک زدن عملی است که توجیه ندارد و دانش آموزان اصلا چرا کتک بخورند و گاهی این کتک زدن از روی توقع و دلسوزی بود اما باز هم نباید اتفاق می افتاد. اکنون برخی از مسؤولان کارآمد ما از همان سیستم قدیم و کتک خوردن بودند که الان کارآمدی دارند.(می خندد)

 

-شاید باورش سخت باشد اما اکثر معلم های موفق بخاطر تجارب شخصی شان موفق در تدریس و ارتباط با بچه ها هستند نه صرفا تحصیلات آکادمیک.

در زمان ما کسی نمی گفت کتک بزنید یا نه ولی متاسفانه آن روزها تجربه امروزم را نداشتم و سال های اول تدریسم بود و همین حالا از بچه هایی که از من کتک خوردند طلب بخشش و حلالیت دارم.

- خاطره تلخی دارم از آن روزها یک بار یکی از دانش آموزان را کتک زدم و کف دستش جای تنبیه ماند و آن لحظه اصلا متوجه اشتباهم نبودم و بعداز ظهر بود آن زمان در یکی از روستاها بودم و در خانه ام نشسته بودم و برگه ها را تصحیح می کردم که همان دانش آموز آمد کمی حرف زدیم یک دفعه با خنده دستش را بالا آورد و گفت: آقا هنوز جای شلنگ کف دستم مانده است.

 

 

-آن زمان بسیار ناراحت شدم و حتی از عذاب وجدان خوابم نبرد آن شب اما نمی دانم چرا از او طلب حلالیت و بخشش نکردم از اینجا به او می گویم امیدوارم مرا ببخشی و اگر آن روز کتکت زدم فکر می کردم مصلحتت در این است تا موفق شوید ولی اشتباه کردم.

 

-کتک زدن به هرشکلی که می خواهد باشد اصلا خوب نیست، دانش آموز بچه است قتل که نکرده جرمی که مرتکب نشده اما انسان با هزار مشکل است، مدتی قبل وقتی در بازار برازجان در حال رد شدن بودم زمزمه ای را شنیدم که به کسی می گفت: این آقا معلم من بوده است دیگر برنگشتم تا او را ببینم که چه کسی است هرچند که کنجکاو هم بودم اما از آنجا گذشتم و برای برگشتن هم همان مسیر را باید طی می کردم که در همان لحظه برای برگشتن کسی مرا صدا زد وقتی برگشتم با جوانی خوش هیکل و بلند بالا مواجه شدم که به من بعد از کلی خوش و بش گفت آقا شما منو می شناسید؟

-حقیقتا او را نمی شناختم و او به من گفت من را فلان موقع کتک زده ای و باز هم من او را به یاد نیاوردم حالا او جوانی بلند قد و هیکلی شده بود آن کودک و از من دیگر اثری چون گذشته نبود اما به او گفتم: نکنه میخوای تلافی کنی؟ (می خندند) و او هم بلند می خندید و می گفت: نه این طور نیست و من گفتم: اگر هم قصد داری بزنی برویم گوشه ای که کسی فیلم نگیرد در فضای مجازی با تیتر «انتقام دانش آموز از معلمش بعد از سالها» منتشر کند. (خنده اش بلند تر شده است) و او با خنده می گفت: اگر چیزی لازم دارید از همین مغازه خودم بردارید و بسیار تعارف کرد و تلافی هم نکرد. (می خندد).

 

 

 

*اگر به قبل برگردید باز هم معلم می شوید؟

-با این دیدگاه و آگاهی شاید نه، اما من عاشق معلمی و بچه ها هستم و علاقه ام به معلمی فوق العاده است و ساعت های تدریسم نیز بیشتر از بقیه همکاران است زیرا علاقه دارم ولی در بیشتر مواقع بخاطر وضعیت معیشت بنظرم معلم ها پشیمان می شوند و این شغل برای سرپرست خانواده حقوق آنچنانی ندارد.

 

*اگر بخواهید به افرادی که تازه می خواهند به این شغل قدم بگذارند حرفی بزنید چه می گویید؟

-اگر دنبال شغل هستید معلم نشوید چون اولین کسی که متضرر می شود خودتان هستید و بعد هم دانش آموزان متضرر خواهند شد. چون اصلا مشخص است و گول جملات آبدار را نخورید و اگر عاشق این کار نیستید اصلا در این راه قدم نگذارید همان انبیایی که گفتند معلمی شغلشان است گفته اند تا معیشت تامین نباشد نمی توان عدالت را برقرار کرد.

-اگر به این سمت آمدید اول علاقه داشته باشید دوم علاقه داشته باشید سوم علاقه داشته باشید تا بتوانید یک معلم موفق باشید، من همیشه به همکارانم می گویم نباید اگر از وضع موجود ناراحت هستید و در وضعیت نامطلوب قرار دارید حالا این وضعیت نامطلوب می تواند ناراحتی از شرایط شغلیتان باشد یا از خانه و یا ... باعث شود سر دانش آموز خالی کنید و روی تدریستان تاثیر بگذارد.

 

-باید همیشه به فکر به روز رسانی اطلاعات خود باشند وگرنه از روش های به روز شده تدریس عقب می مانند و قرار هم نیست اطلاعات همیشه مختص به کتاب باشد باید همیشه دید باز تری با دانش آموز های نسل جوان که با تکنولوژی سروکار دارند داشته باشند.

 

سخن پایانی:

تشکر می کنم از پدر و مادرم و دو خواهرم که بسیار تاثیر گذار در زندگی من بودند و از تمام همکارانم تشکر می کنم و روز معلم را به دو مدیری که اسم نمی آورم که ممکن است باعث دلخوری شود نیز به صورت ویژه تبریک عرض می نمایم و از آنها تشکر می کنم هرچند تمام همکاران و مدیرانی که با آنها کار کرده ام همیشه عالی بودند اما این دو مدیر بحثشان جداست و خصوصا همکارانی که در این ده سال در گروه آموزشی دشتستان همراه ما بودند از آن ها ممنونم.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • معاونین ستاد مردمی انتخابات دکتر پزشکیان در استان بوشهر معرفی شدند
 • رئیس ستاد مردمی دکتر مسعود پزشکیان در استان بوشهر منصوب شد
 • برای انتخاب دکتر پزشکیان، هر شهروند یک ستاد
 • آمده‌ام کشورم را از صدر اخبار در آورم
 • روسای شهرستانی ستادهای مردمی دکتر پزشکیان در استان بوشهر منصوب شدند
 • ستاد مردمی قالیباف در بوشهر آغاز بکار کرد
 • رفع موانع پیش روی پتروشیمی هرمز با ورود سازمان بازرسی/ دادنامه صادره علیه سازمان منطقه ویژه انرژی پارس نقض شد
 • دیدار مدیرعامل پتروشیمی پارس با امام جمعه اهل سنت عسلویه به مناسبت عید سعید قربان
 • سرمایه‌گذاری ۳۵۰ میلیارد تومان در حوزه درمان بوشهر
 • دیدار جلیلی با مردم تهران، شهریار و کرج
 • افزایش اعتبارات شورای راهبردی پتروشیمی های منطقه ویژه پارس به ۷۴۰ میلیارد تومان
 • چرا مهدی قایدی به استقلال برنمی‌گردد؟
 • مذاکرات محرمانه سردار آزمون در دبی؟
 • چرا کاندیدا‌های اصولگرا زیر حرف‌های گذشته‌شان می‌زنند؟
 • کمبود ویتامین D خطر ابتلا به این سرطان را افزایش می‌دهد
 • .: ناظم محمدی حدود 10 ساعت قبل گفت: سلام خدمت دکتر چرومی،بزرگوارمن ...
 • .: تهران حدود 3 روز قبل گفت: خخخ چقد شما جالبین. ...
 • .: وحید حدود 5 روز قبل گفت: زهی خیال باطل ...
 • .: سیده فاطمه هدایت حدود 6 روز قبل گفت: چه دلسوزانه و زبان ...
 • .: ساسان جهــــانبانی حدود 6 روز قبل گفت: لازم نیست حتماً عالی ...
 • .: جواد حدود 6 روز قبل گفت: پارس شمالی باید مستقل ...
 • .: احسان حدود 6 روز قبل گفت: اگه به موسوی دسترسی ...
 • .: حسین داو طلب پور حدود 7 روز قبل گفت: واژه ی "معلم" یک ...
 • .: علی حدود 8 روز قبل گفت: عکس مدارکاشم میزاشتید دیگه ...
 • .: قاسم نوشاد حدود 9 روز قبل گفت: با سلام و خدا ...