امروز: شنبه 25 فروردين 1403
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 05 فروردين 1403 - 19:00
دکتر مزدک گودرزیان موسس و مدیر کلینیک پارس در گفتگو با اتحادجنوب

اتحاد خبر:دکتر مزدک گودرزیان دندانپزشک اهل اصفهان است که بیش از خیلی بومی ها به شهر برازجان و شهرستان دشتستان خدمت کرده است. او موسس کلینیک دندانپزشکی پارس در شهر برازجان است و با این کلینیک بسیاری از خدمات نوین دندانپزشکی را به شهر برازجان آورد و در این حوزه خدمات ماندگاری را به شهروندان برازجانی و دشتستانی ارایه داد ...

گفتگو : اکبر صابری - زینب رنج کش

اشاره:
دکتر مزدک گودرزیان دندانپزشک اهل اصفهان است که بیش از خیلی بومی ها به شهر برازجان و شهرستان دشتستان خدمت کرده است. او موسس کلینیک دندانپزشکی پارس در شهر برازجان است و با این کلینیک بسیاری از خدمات نوین دندانپزشکی را به شهر برازجان آورد و در این حوزه خدمات ماندگاری را به شهروندان برازجانی و دشتستانی ارایه داد.


دکتر گودرزیان در زمینه های ورزشی نیز فعال است. تاسیس باشگاه فوتبال پارس برازجان و تربیت نسلی طلایی از فوتبالیست های این شهرستان از جمله کارهای ماندگار ورزشی ایشان است که در گفتگویی جداگانه به آن خواهیم پرداخت.

*جناب دکتر چرا دندانپزشک شد؟

- در ابتدا از شما و تیم بسیار قوی و فوق العاده اتحادجنوب بابت زحماتتان در این مدت بسیار سپاسگزارم و از شما بابت نوع فعالیتتان و نگاه تیزبینانه شما نسبت به امور اجتماعی که شایان تقدیر است، تشکر می کنم.
- از زمان کودکی مادرم با من صحبت می کرد، می گفت: ان شااله روزی برسد که مردم از تو بابت درمانشان تشکر کنند و از همان موقع جرقه های درمان در ذهنم زده شد و مثل بقیه بچه های ایران تلاشم را کردم درس بخوانم تا در کنکور بتوانم موفق شوم و بعد هم وارد رشته دندانپزشکی شدم.

 


*مدرک دندانپزشکی تان را چه سالی گرفتید و چه شد که بفکر تاسیس کلینیک دندانپزشکی در برازجان افتادید؟ از تاریخچه این کلینیک برایمان بگویید.
-سال 1390 با فلسفه خدمت در مناطق محروم به برازجان آمدم که البته گمان  می کنم هر پزشک جوانی این رسالت را به عهده دارد شروع کردم و این ها نیت درونی من است و سایر همکاران من در حوزه های مختلف این نظر را همیشه دارند.
-سال 1396 بود و من درمانگاه دندانپزشکی پارس را افتتاح کرده بودم چون باشگاه را در سال 1393 تجهیز کرده بودم، به این فکر افتادم که کلینیک دندانپزشکی مان را با همان برند «پارس» راه اندازی کنم که در واقع شاه بیت غزل درمانی من بود، کلینیک را با نیت پشتوانه حمایت از باشگاه راه انداختم.
- ما در قسمت های مختلف توسعه پیدا کردیم یک کلینیک رفرنس شدیم و مجهز به مرکز رادیولوژی هستیم و برخلاف همه سختی هایی که داشت توانستیم و کلینیک ما مجهز به دندانپزشکی تحت بی هوشی هم است، از پزشک های متخصص به هر ضرب و زوری استفاده می کنیم از آنها دعوت می کنیم تا از بوشهر بیایند با اینکه دغده ای دارم که باید اینجا گفته شود، بعضا پروانه شهرستان دشتستان را ندارند ولی سعی می کنیم از پزشکان متخصص چه در زمینه ترمیم و درمان ریشه و چه در زمینه اطفال استفاده کنیم.
- خوشحالم که از سرتا سر استان به کلینیک دندانپزشکی ما می آیند از جم گرفته تا دیلم، از شمال تا جنوب استان مجموعه ما را می شناسند و ما سعی می کنیم بهترین خودمان را برای مردم ارائه دهیم و سعی کرده ایم همیشه متعهد باشیم.
* هرساله که کلینیک تان به جلو رفته سعی کرده است خدمات جدیدی را به مردم ارائه کند، در این یک سال اخیر چه خدمات جدیدی به کلینیک پارس اضافه شده است؟
- اخیرا حرکتی که کرده ام این است که سعی کرده ام وارد حوزه دندانپزشکی دیجیتال شوم و به زودی قالب گیری های سنتی را کنار می گذاریم و به وسیله اسکنر های داخل دهانی کارهایمان را انجام می دهیم و قالب گیری سنتی و ارسال به لابراتوار حذف می شود و با دقت بیشتر از طریق فایل اطلاعات را به لابراتوارمان ارسال کنیم این کار جدیدی بود که انجام دادیم.

 


- در حوزه درمان نیز بنده سعی کرده ام در حوزه علم نوینی که به زیبایی تکیه دارد ورود کنم و کاربرد های بوتاکس را مخصوصا در دندانپزشکی یاد گرفتم و با کاربرد سونوگرافی در دندانپزشکی آشنا شدم و اگر روزی بتوانم دوست دارم تدریس هم کنم. در زمینه های فیلرها، مزوتراپی های پی آر پی ها اطلاعات به روزی را کسب کرده ایم که اگر سیستم اجازه دهد حتما آن را برای مردم استفاده می کنیم.
*کلینیک در حال حاضر چند شیفت کار می کند؟ روزانه چند ساعت کار می کند و خودتان روزانه چقدر وقت می گذارید؟
-کلینیک از صبح تا شب کار می کند و حتی روزهای تعطیل نیز هستیم و سعی می کنیم خدمات دهی مان را ادامه دهیم و شخصا تمام دوره های زندگیم در کلینیک گذرانده شده است و باز هم تاکید می کنم غیر از اینکه مخاطب های زیادی دارم و افراد زیادی را دارم که به من مراجعه می کنند یک دلیل عمده دیگری هم دارم که هزینه تیم داری دارم به هیچ جایی هم وابسته نیستم و از جایی هم کمک نمیگیرم و نه آقازاده بوده ام نه پدرم ثروت آنچنانی داشته پس مجبورم  هزینه های مسابقاتمان را از همین دل کلینیک و فعالیت های شخصی خودم در بیاورم. من همین الان بعد از این مصاحبه باید به کلینیک بروم چون نوبت بیمار گذاشته ام. تقریبا تمام وقت و زندگیم را برای کارم می گذارم.
*کاری بوده که دوست داشتید برای کلینیک انجام دهید و تاکنون موفق نشدید و برای سال آینده برنامه اش را ریخته باشید؟
 - بله من دوست داشتم به دو مسئله بپردازم، یک بخش برای توسعه زیر ساختی است که من خیلی دوست دارم لابراتوار خودمان را هم داشته باشیم که همه کارها در اسرع وقت انجام شود ان شاالله این لابراتوار در اولین فرصت راه اندازی می کنیم که بتوانیم سیکل درمانی بیماران را کوتاه تر کنیم و دقتش را بیشتر کنیم.
- مسئله دوم نیز در بخش نیروی انسانی خیلی دوست دارم از نیروهای متخصص استفاده کنم ولی ما با یک چالش منابع انسانی روبه رو هستیم. من می توانم تقریبا به شما بگویم که هیچ متخصصی را در حوزه دندانپزشکی در شهرستان دشتستان تفریبا نداریم که پروانه شهرستان را داشته باشد و این یک سیکل معیوب است.
-به خاطر دارم با یکی از مدیران دانشگاه صحبت می کردم به من گفتند که ما نیاز آموزشیمان را در نظر می گیریم. خب نیاز ما و مردم چه می شود؟ منی که کلینیک دارم دغدغه متخصص اطفال دارم از کجا متخصص اطفال بیاورم؟ یک ترم کاملا تخصصی دارد اغلب درمان اطفال با درمان های بزرگسال متفاوت است وقتی متخصص نیست در شهرستان دست به دامن پزشکان بوشهری می شوم حالا نمی دانم اسمش را قانون گریزی یا خدمت به مردم بگذاریم.
- ما متخصص رادیولوژی فک و صورت نداریم، من دستگاه رادیولوژی دارم اما اجازه استفاده از CBCT را ندارم چون فعالیت در این حوزه نیازمند متخصص است و من با هر سختی و زحمت مجوز opg و  lateral cephal را کاملا قانونی به دست آوردم اما در مقطع زمانی بود که بازرس نظام پزشکی اسم نمی آورم ولی به دنبال این بود که آنجا را تعطیل کند.

 


-آقای بازرس تعطیلی مرکز رادیولوژی یک کلینیک دندانپزشکی چه سودی برای شما دارد؟ آیا شما به دنبال انحصار قدرت هستید و به دنبال این هستید که این دستگاه در اختیار خودتان باشد؟ خدا را هزار مرتبه شکر من کارم قانونی بوده است وگرنه درب اینجا را تخته می کردید اما به یمن قانونی بودن شما نتوانستید این کار را انجام دهید و اینکه من باید بگویم متاسفانه متخصص رادیولوژی دهان، فک و صورت در شهرستان نداریم.
* نیاز درمانی مردم و بیماران چگونه با این شرایط باید تامین شود؟
- متاسفانه ما نامه می دهیم تا به مرکز استان مراجعه کنند و بیمار من که می خواهد ایمپلنت بگذارد من اجازه ندارم CBCT انجام دهم و یا باید بفرستم نزد دکتر آریا یا دکتر قاسمی که به غیر از این دو نفر هم نمی توانند انجام دهند و دستگاه سی تی اسکن دهانی در اختیارشان است و شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان باید اختیاری را به افراد کلینیک دار بدهد که از متخصص ها دعوت بکنند و استفاده کنند و تبصره قائل شوند چون اگر ما هدف را خدمت به مردم بگذاریم، این ها قابل انجام است ولی اگر هدف مونوپول قدرت باشد و انحصاری کردن یک سری درمان ها باشد هیچ وقت نمی توانیم کمک بکنیم.
* در گفتگوی سال های گذشته در خصوص مافیای دندانپزشکی گفته بودید؛ آیا هنوز هم هست؟
-شاید خوشایند نباشد من استدلال علمی می کنم. در هر صورت هرکس کار می کند چالش های کاری دارد نمی توانم بگویم 100در 100 موفق هستم قطعا انتقاداتی به درمان من نیز وارد است و خب امکان دارد آن جایی که من باج نمی دهم وقتی فکر می کنم حق با من است چون افراد باج گیر هم وجود دارد و از قضا کارم یه جایی گیر کند و آنجا کسی می خواهد در مورد منِ نوعی قضاوت کند که به شرایط درمانی و به میزان مراجعه کننده من غبطه می خورد.
این برای او چالش است قطعا برای من موجب دردسر خواهد شد مواردی بوده که بنده مقصر شده ام ولی بعد برای آموزش که از همکارانم پرسیده ام متوجه شدم درمان ها درست بوده است و برای من چالش ایجاد کرده اند. بله مافیا هنوز هم وجود دارد استان بوشهر استان خاصی است و خیلی ها دوست ندارند در یک سری از زمینه های تخصصی افراد و تعداد نفرات زیاد شود.
* از تعداد و تخصص پرسنل و کادرتان در کلینیک بگویید.
 -سر جمع نیرو های مان به 35 نفر می رسد. حدود 4 یا 5 نفرمان در بخش پذیرش هستند پرستاران دندان پزشکی که فکر می کنم تعدادشان به 10 نفر می رسد، مدیریت را داریم  و پزشک های متخصص را داریم خانم دکتر عبدعلی و جلالیان و آقای دکتر زمانی و پزشکان متخصصی داریم که از آن ها کمک می گیریم و هفته ای یکبار از بوشهر می آیند. خانم دکتر غفاری پور متخصص اطفال و خانم دکتر قاسمی متخصص ترمیم و اساتید دانشگاه هستند که با ما همکاری می کنند و نیروهای خدماتی هم هستند.
*خدمات دندانپزشکی خدمات پر هزینه ای است، برای افراد کم بضاعت چه کمکی انجام داده اید؟
 -دو راهکار وجود دارد، یکی اینکه از روز اول به تمام پرسنل خود گفتم کسی با درد به مجموعه ما وارد نشود و بخاطر نداشتن پول با درد خارج شود. ما در هر صورت درد را آرام خواهیم کرد و این را وظیفه خود می دانم و راهکار دوم بانک مهر ایران یک سری طرح در حمایت از کالای ایرانی یا کالا کارت داریم که با آن ما قرارداد بسته ایم و تا سقف 150 میلیون تومان می توانیم وام درمانی به بیمارانمان دهیم.
عمده فشار روی من است چون سیستم وام طوری هست که هرچقدر وام بنویسیم در واقع نصف آن آزاد می شود و 50 درصدش در بانک سپرده می شود برای سه سال آینده. مبلغ دوم نمی دانم در بستر تورم 40 درصدی چه اتفاقی برایش می افتد ان شاالله موقع آزاد شدنش بشود با آن کاری کرد ولی آن 50 درصد معمولا برای پزشکان و مواد مصرفی استفاده می کنیم.
* تا کی در برازجان ادامه خواهید داد؟
 - من خسته هستم، شرایط وحشتناک اقتصادی، گرانی ها، شرایط مالیاتی و بیمه ای بابت همه این ها خسته ام کم لطفی برخی از شهروندان خسته ام ولی تا مادامی که در ایران هستم سعی می کنم تلاش کنم در برازجان بمانم و اگر روزی قرار باشد از برازجان بروم آن زمانی است که از ایران خواهم رفت.
* آرزوی خاصی برای آرمانی تر شدن کلینیکتان دارید؟
-بنظر من ما دائم باید در جهت بهتر شدن حرکت کنیم قطعا شکل تکنولوژی دنیا به گونه ای هست که هرسال تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت است و به عرصه درمان هم وارد می شود که من به فکر وارد کردنشان به کلینیک خود هستم وخودمان را به آن تکنولوژی ها مجهز بکنیم و به بالاترین حد درمان را برای مردم ایفا کنیم.

 

 

- من اگر شرایط مالی اجازه دهد دوست دارم ربات های درمانگر هم بیاورم این آرمانی است ولی سعی می کنم در جهت بهتر شدن قدم بردارم.
* قبلا اشاره داشتید که به کارهای لبخند و زیبایی نیز وارد شده اید، در این زمینه بیشتر توضیح می دهید؟
 - بحث لبخند یکی از بحث های داغ درمانی شده است بحثی است که در دو حوزه به زیبایی نگاه می کند لبخند از داخل دهان و لبخند از خارج دهان.
ما دندانپزشک ها به حوزه داخل دهانی نظر داریم و اغلب آموزش ها و تجربه هایمان در حوزه داخل دهان است که اخیرا به همت یکی از گروه هایی که توسط دو تن از جراح های خوش فکر ما آقای دکتر فلاحی و کیهان در گروه آکادمی آی فیس را راه اندازی کردند به این مسئله پرداختند و خوشحالم که توانستم در دوره آن ها که در استانبول برگزار شد شرکت کنم دوره خوبی بود و ما امکان این را داشتیم که روی جسد های تازه کار بکنیم تجربه های درمانی مشابه درمانی بیمار بتوانیم به دست بیاوریم و ما در واقع در آن دوره به طراحی لبخند در حوزه خارج دهانی نیز پرداختیم.
- این ها شامل استفاده بوتاکس ها در تعیین فرم لب ها و خط و کمان لب ها استفاده از
پی آر پی ها در این حوزه و تعیین تغییر رنگ لب ها کاربرد هایی در میکرونیدیلینگ در حوزه لبخند و کاربرد فیلر ها در این حوزه پرداختیم یعنی بخشی که فقط به لبخند پرداخته می شود.

 


- توانستم از دوره دکتر احمد نظری استفاده کنم که فوق العاده بودند یکی از نوابغ پزشکی ما هستند که د رآن دوره در خدمت او بودم و در واقع به طراحی لبخند از خارج ازدهان پرداختم و خوشحالم که هر تغییری را می توانم چه از داخل دهان و چه از خارج دهان برای لبخند مردم انجام دهم.
* جذاب ترین قسمت کار شما در کلینیک دندانپزشکی تان چیست؟
-دوجا، یکی لحظه ای که درد بیماران آرام می شود و آن قیافه گریان و عبوس آرام آرام فلت می شود و به لبخند می رود و کاملا مشهود است و دیگری وقتی ما طراحی لبخندی را انجام می دهیم و فرد خودش را جلوی آینه می بیند و من عاشق آن لحظه ام که ناخودآگاه کمان لبخند شکل می گیرد خیلی جذاب است.
* پرسنلی دارید که در برخورد با مراجعه کنندگان بسیار عالی برخورد می کنند، آیا در گزینش پرسنل نگاه خاصی داشتید؟
- خدا رو شکر می کنم از رضایت مردم، گزینش ها که بر اساس فاکتورهای ثابت است مثل تحصیلات و شرایط خانوادگی و سابقه های زندگی کاری و شخصی ولی چیزی که در هر حوزه ای مهمتر است آموزش ها و انتظاراتی است که حین کار مطرح می شود و این مسئله ای است که باعث پیشرفت می شود و من خودم به احترام به ارباب رجوع بسیار پایبند هستم و تاکید دارم.

 


-گاهی خودم هم البته خسته می شوم اما آن را باید بگذاریم پای تنش ها و چالش های سنگین درمان ها که واقعا انرژی گیر هستند ومن گاهی از بعضی درمان ها واقعا خسته می شوم ولی احترام به ارباب رجوع را یکی از اصول کاری می دانم.
* مهمترین مشکلی که در کلینیک با آن درگیر هستید چیست و درخواستتان از مسؤولان چیست؟
-بنظر من مهمترین قسمت کار این است که واقعا ما نمی توانیم با خیال راحت از نیروهای متخصص استفاده کنیم این بنظرم سخت ترین است و با توجه به کمبود منابع انسانی انتظارمان این است مسؤولان نگاه بازتری داشته باشند و دست ما را بازتر بگذارند. نه اینکه قانون را دور بزنند بلکه به ما قدرت استفاده نیروی متخصص در کلینیک را بدهند.


کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • در بین رفقایم به تعصب دشتستانی مشهورم/ خودم را مسلمان تکنوکرات می دانم
 • ورود اتحاد جنوب به ربع قرن دوم فعالیت
 • از تورم تا انتخابات/ مروری بر مهمترین اتفاقات سال 1402
 • قتل 2 جوان برازجانی در خودروشان/ دستگیری قاتل در استان همجوار
 • خاکسپاری مادر شهید تمیزی در سالروز شهادت فرزندش/ تصاویر
 • یکی از شهدای اخیر حمله اسرائیل در سوریه از شهر وحدتیه دشتستان است
 • هدایای باقیمانده پیاده روی برازجان قرعه کشی شد
 • تصاویر اتحاد خبر از حال و هوای نوروز باستانی در برازجان
 • سخنرانی استاد سید محمد مهدی جعفری در جمع دشتستانی ها و استان بوشهری های مقیم شیراز/ تصاویر
 • ویژه نامه نوروزی 1403 اتحاد جنوب منتشر شد/ معرفی شخصیت سال ویژه نامه
 • انتصاب یک نیروی متخصص بومی به عضویت هیات مدیره پتروشیمی جم
 • گزارش تصویری/ راهپیمایی روز جهانی قدس در برازجان
 • دکتر مهدی یوسفی در یک نگاه
 • در رسیدگی به امور مردم کوتاهی نکنید/ برخی از بخشنامه ها باعث کوچک شدن سفره مردم می شود
 • مسؤولان نگاه بازتری داشته باشند/ جذابترین قسمت کار ما لحظه ای است که درد بیماران آرام می شود
 • .: قاسم حدود 2 روز قبل گفت: خوبه لااقل یک نفر ...
 • .: حسن جانباز حدود 4 روز قبل گفت: اصلا سفره ای نیست ...
 • .: محمد قاسمی حدود 7 روز قبل گفت: درود وسپاس بی کران ...
 • .: محمد حدود 7 روز قبل گفت: استاد احتمالا مقاوله به ...
 • .: محبی حدود 7 روز قبل گفت: فعلا که یک هیچ ...
 • .: ا.ن حدود 8 روز قبل گفت: جنگ و صلح چه ...
 • .: حمید حدود 8 روز قبل گفت: واقعا هم که دارن ...
 • .: ا حدود 8 روز قبل گفت: 👏🏼👏🏼👏🏼👏🏼👏🏼👏🏼👏🏼 ...
 • .: قاسم حدود 12 روز قبل گفت: رای ندادن خاتمی هم ...
 • .: م حدود 13 روز قبل گفت: سلام ماه رمضون اومد ...