امروز: يکشنبه 31 تير 1403
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 22 خرداد 1402 - 11:10
تحلیل فنی فوتبال باشگاهی ایران با مرتضی محصص؛

اتحادخبر: مرتضی محصص، مدرس ایرانی فوتبال آسیا درباره ارزیابی خود از فصل اخیر فوتبال باشگاهی ایران سخن گفت و به بررسی نقاط قوت و ضعف این فصل از مسابقات پرداخت.

 

اتحادخبر: مرتضی محصص، مدرس ایرانی فوتبال آسیا درباره ارزیابی خود از فصل اخیر فوتبال باشگاهی ایران سخن گفت و به بررسی نقاط قوت و ضعف این فصل از مسابقات پرداخت.

 

برگ برنده پرسپولیس، عامل ناکامی استقلال و سپاهان و خارجی‌های ضعیف

به گزارش ایسنا، لیگ بیست و دوم با قهرمانی پرسپولیس همراه شد و تیم‌های سپاهان و استقلال در رده‌های دوم و سوم قرار گرفتند. همچنین دو تیم فوتبال نفت مسجدسلیمان و مس کرمان نیز به دسته یک سقوط کردند.

مرتضی محصص، کارشناس و پیشکسوت فوتبال ایران در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص سطح کیفی لیگ بیست و دوم صحبت‌هایی را انجام داد که خلاصه آن را در پایین می‌خوانید:

فاصله فنی تیم‌ها زیاد است

سوال: آنالیز کلی شما در خصوص لیگ بیست و دوم چگونه بود؟

لیگ امسال از نظر کیفی تفاوت چندانی با سال گذشته نداشت و شاهد بازی‌های خوبی از پرسپولیس، تراکتور، استقلال و پرسپولیس بودیم. تفاوت آن‌چنانی بین تیم‌ها نبود. پرسپولیس در بازی آخر خوب بود و نشان داد قهرمانی‌اش از روی شانس نبود. سپاهان و تراکتور در ابتدای فصل غفلت کردند و امتیازهای زیادی از دست دادند.

نقش مهم ساختار دفاعی پرسپولیس

ساختار دفاعی پرسپولیس به قهرمانی این تیم خیلی کمک کرد. علاوه بر خط دفاع، پرسپولیس نیمکت خوبی هم داشت و داشتن بازیکنان ذخیره مطمئن، یکی دیگر از دلایل اصلی قهرمانی در فوتبال روز دنیا است که پرسپولیس چنین شرایطی را دارا بود. البته این تمام بضاعت فوتبال ما نیست و ما با داشتن امکانات بهتر از جمله استادیوم خوب و زمین تمرینی مناسب، می‌توانیم شاهد کیفیتی فنی بیشتری در فوتبال باشیم و از تمام استعدادها استفاده کنیم.

امسال رشد خوبی داشتیم و باید شیب این پیشرفت را در نمودار رشد فوتبال افزایش دهیم تا در عرصه باشگاهی و ملی شاهد موفقیت بیشتری باشیم. مشکل ما این است که کمتر از گذشته درس می گیریم و این باعث می‌شود سرعت پیشرفت ما کند باشد.

یک فاصله بزرگ بین تیم‌های ایرانی

اشتباهات داوری را بیش از حد بزرگ کردیم و بزرگترین مشکل لیگ ما داوری نیست. در این سال‌ها تجربه‌های زیادی کسب کردیم اما نتوانستیم آن طور که باید از این تجارب استفاده کنیم. برای این که عیار یک لیگ را مشخص کنیم، باید ببینیم ضعیف‌ترین تیم‌هایی که به دسته پایین‌تر سقوط کردند چه مشکلاتی و چه بضاعتی داشتند. چه تفاوتی بین نفت مسجد سلیمان و مس کرمان با استقلال و پرسپولیس است. حقیقتا بین تیم‌های سقوط کننده و تیم‌های مدعی یک فاصله بزرگ امتیازی هست و برخلاف لیگ‌های معتبر اروپا، احتمال باختن تیم‌هایی مانند پرسپولیس و سپاهان به تیم‌های قعر جدولی نزدیک به صفر است.

نتایج لیگ ایران قابل پیش بینی است

اگر بخواهیم فوتبال ما آینده بهتری داشته باشد، باید این فاصله‌ها  را پر کنیم. نتیجه‌ها قابل پیش بینی است و این نشان از بد بودن نفت و مس نیست بلکه فاصله فنی تیم‌ها است. بین تیم اول و آخر ما ۴۴ امتیاز است که این یعنی تفاوتی بزرگ. این خبر خوبی برای فوتبال ما نیست. اگر نقطه ضعف تیم‌های حذف شده را ندانیم، چند سال بعد هم قرار است درباره همین مشکلات صحبت کنیم. به جای این که درباره بازیکنان صحبت کنیم، باید دنبال رفع نقطه ضعف تیم‌ها باشیم.

سوال: نقاط قوت این فصل نسبت به فصول قبل چه بوده است؟

بازی‌ها از نظر برگزاری بهتر از سال‌های پیش است. صاحب استادیوم‌های بهتری نسبت به سال‌های قبل بویم. همیشه طرفدار مربی‌های ایرانی بودم و هستم .می‌توانیم به مربیان ایرانی بیشتر اعتماد کنیم. مربیان ما شاهد برنامه ریزی و تجربه بهتری نسبت به گذشته بودند.

سوال: نقاط ضعف این فصل نسبت به فصل قبل چه بوده است؟

هر دو تیم استقلال و پرسپولیس لیاقت داشتن استادیوم حرفه‌ای را دارند و با داشتن استادیوم خیلی بهتر بازی می‌کنند. باید استادیوم‌های بهتری در آبادان، در تبریز و حتی در تهران باشیم. اگر هر تیمی یک استادیوم خوب باشند،؛ دیگر ترسی از بازی کردن ندارند.

پرسپولیس شایسته قهرمانی بود

سوال: به نظر شما آیا پرسپولیس شایسته قهرمانی بود؟

پرسپولیس شایسته قهرمانی بود و چهار تیم اول همه شایسته حضور در بالای جدول بودند. زیاد منفی‌نگر نیستم. به نظر من ساختار یک تیم از دفاع شروع می‌شود و پرسپولیس نشان داده که در این موضوع از پس کار برآمده است. آن‌ها هم مربی و هم بازیکنان خوبی داشتند و امیدوارم با تقویت بهتر تیم در آسیا نیز عملکرد مناسبی داشته باشد.

برگ برنده پرسپولیس، عامل ناکامی استقلال و سپاهان و خارجی‌های ضعیف

دلیل قهرمان نشدن سپاهان و استقلال

* دلایل ناکامی سپاهان و استقلال در رسیدن به جام قهرمانی چه بود؟

سپاهان کادر فنی حرفه‌ای داشت اما بازی‌هایی وجود داشت که این تیم در فرم خوبی نبود. اگر سپاهان و استقلال آماده باشند، همه تیم‌ها را شکست می‌دهند. بدشانسی مهم ترین عامل قهرمان نشدن سپاهان و استقلال بود زیرا آن‌ها سال خوبی داشتند. این دو باید روی نقاط ضعف خود در این فصل کار کنند تا بتوانند فصل بعد موفقیت بیشتری کسب کنند.

* سقوط مس کرمان و نفت مسجدسلیمان عادلانه بود؟ یا تیم‌های دیگری بودند که بیش از این دو مستحق سقوط بودند؟

نفت مسجد سلیمان خیلی مربی عوض کرد. مس امتیازات خانگی زیادی از دست داد و نفت ثبات نداشت. وقتی بعد از سه یا چهار ماه در تیم تغییر به وجود می‌آید، یعنی ثبات مرده است و این کار را سخت می‌کند. هم مس و هم نفت امتیازات خانگی زیادی را از دست دادند و برای تیمی که قصد گرفتن یک نتیجه حداقلی در لیگ برتر دارد، کسب امتیازات خانگی از مهم‌ترین ارکان است که هیچ‌کدام از دو تیم سقوط کرده در این امر موفق نبودند.

برگ برنده پرسپولیس در راه قهرمانی

* بهترین تیم، بهترین مربی و بهترین بازیکن فصل از نظر شما کیست؟

به نظر من هر سه تیم پرسپولیس، استقلال و سپاهان تیم‌های خوبی بودند اما پرسپولیس ثبات بیشتری داشت. فکر می‌کنم وحید امیری از پرسپولیس و مهدی قایدی از استقلال بهترین بازیکنان فصل جاری بودند.

همچنین معتقدم یحیی گل‌محمدی ثابت کرده مربی توانایی است و بهترین گزینه برای نیمکت پرسپولیس برای سالیان آینده است. او هوش بالایی دارد و برگ برنده پرسپولیس در مسیر قهرمانی بود. به نظرم او بهترین مربی فصل بود.

* تاثیر حضور مربیان خارجی در لیگ ایران مثبت بود؟ پیشرفتی به واسطه این مربیان شاهد بودیم؟

هر سه مربی خارجی یعنی ساپینتو، خمس و مورایس مربیان توانمندی نشان دادند. ساپینتو شور پرتغالی داشت و به هر حال سبک مربیگری‌اش به این شکل بود. این ما هستیم که شاید نتوانیم حضور او را بپذیریم و فضای اخلاقی‌اش با کشور و مردم ما فرق داشته باشد. او با احساسات تیمش را رهبری می‌کند.

نایب قهرمانی سپاهان به خاطر مدیریت ساکت و انتخاب مورایس بود. این انتخاب از روی تدبیر بود و تا حدودی هم این نتیجه‌ای که سپاهان گرفت و تنها یک امتیاز کم آورد، به خاطر حضور این سرمربی پرتغالی روی نیمکت طلایی‌پوشان بود.

نباید خمس را به هیچ قیمتی از دست بدهیم

البته من سبک مربیگری خمس را بیشتر می‌پسندم. تراکتور تصمیم خوبی گرفت. او مدرس و مربی خوب و صاحب سبک است. استفاده از سرعت، پرس از زمین حریف و ثبات در اجرای تاکتیک واحد از ویژگی‌های او بود. از ابتدای بازی تراکتور تیم حریف را تحت تاثیر قرار می‌داد. اگر خمس قراردادش را تمدید کند، می‌تواند مدرس خوبی برای مربیان ایرانی باشد. نباید چنین مربیانی را به راحتی از دست دهیم و چه به عنوان مشاور و چه به عنوان مدیر فنی باشگاه‌ها از آن‌ها استفاده کنیم.

حتی ساپینتو هم متدهای خوبی در فوتبال دارد. آن‌ها هر رفتاری دارند و حتی ممکن است اخلاق خوبی نداشته باشد اما امیدوارم امثال خسرو حیدری از دانش او استفاده کنند. رفتار مربی با دانش او فرق دارد. تبریک می‌گویم که فدراسیون یک کلاس توجیهی با خمس برگزار کرد و می‌دانم قرار است این اتفاق با مورایس هم رخ دهد و باید از آن استفاده کنیم.

برگ برنده پرسپولیس، عامل ناکامی استقلال و سپاهان و خارجی‌های ضعیف

بازیکنان درجه ۳ اروپایی به درد ما نمی‌خورند

*عملکرد بازیکنان خارجی شاغل در لیگ برتر را چطور ارزیابی می‌کنند؟

برخی از بازیکنان مثل رونالدو و بنزما به عربستان می روند که امکان حضورشان در کشور ما نیست. حتی بازیکنان متوسط اروپایی هم در دسترس ما نیستند. این که بازیکنان درجه سه اروپایی را بیاوریم، به درد ما نمی خورد. بسیاری از بازیکنان خارجی که این فصل در تیم‌های ایرانی فعالیت داشتند، عملکرد خوبی نداشتند. در عوض حتی کادرفنی تیم‌های عربستانی می‌توانند از امثال رونالدو و بنزما یاد بگیرند اما بازیکنان خارجی فعلی ایران چه چیزی قرار است به بقیه یاد بدهند؟ بازیکنان ایرانی خیلی بهتر از خارجی‌هایی هستند که تیم‌های لیگ برتری این فصل در اختیار گرفتند.

* لیگ برتر، بیست و دو سال دارد. آیا اندازه بیست دو سال رشد و بلوغ و پختگی داشته؟ امکانات و برگزاری و مسائل فنی چقدر رشد کرده است؟

اگر این را از هر کارشناس بی‌طرفی بپرسیم و صادق باشیم، جواب این سوال نه است. من امیدوارم مسیر پیشرفت هموارتر شود زیرا وقتی من مربیانی مثل ربیعی، گل‌محمدی و نکونام را می‌بینم به این نتیجه می‌رسم که فوتبال ما رو به رشد است. ما می‌توانیم با همین امکانات ضعیف در آسیا حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشیم اما اگر امکاناتی خوبی مثل سایر کشورها داشته باشیم، قطعا در آسیا حرف اول را خواهیم زد.

 کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • ۲۶۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل پروژه‌های راه در دشتی نیاز است
 • برگزاری آزمون آمادگی جسمانی داوران و کمک داوران کشوری فوتبال استان بوشهر در برازجان
 • پردیس، نماد خودباوری
 • پزشکیان چگونه طبیب ملت شد
 • اختصاص مکان اقامتی برای کارتن خواب ها و معتادین در برازجان/ 15 میلیارد اعتباربرای ساخت مسکن معلولان و زنان سرپرست خانواده
 • چهارمین شهرستان استان بوشهر آلوده به پشه آئدس شد
 • سرکشی به ۳ خانواده زندانی در دشتستان انجام شد
 • برداشت محصول نوبرانه از نخیلات استان بوشهر آغاز شد
 • فعالیت هم‌زمان ۶ کارگاه سدسازی در استان بوشهر
 • فرهنگ و قانون عفاف و حجاب توسط دولت و مجلس دنبال شود
 • « مهاجرتهای بی رویه افغانها و آسیب های اجتماعی و امنیتی آن »
 • حضور ۲ نفر در کابینه پزشکیان قطعی شد | گزینه‌های اصلی معاون اولی هم مشخص شدند
 • 🎥ویدیو/شنبه های اتحاد خبر با سید حمید شهبازی(16)
 • عناوین روزنامه‌های ورزشی امروز1403/04/30
 • مدیرکل راه و شهرسازی بوشهر: خرید و فروش امتیاز واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن ممنوع است
 • تصاویر اتحاد خبر از عزاداری مردم برازجان در شب تاسوعا
 • تصاویر اتحاد خبر از عزاداری مردم برازجان در شب عاشورا
 • تصاویر اتحاد خبر از عزاداری مردم برازجان در شب عاشورا (2)
 • مسئول دفتر ارتباطات مردمی نماینده دشتستان معرفی شد / تصاویر
 • استان بوشهر:سهم‌خواهی یا حق‌طلبی
 • تقدیر از پیر غلام اهل بیت (ع) و مداح معروف برازجانی، حاج مهدی اخوندزاده
 • سرکشی مدیر کل دادگستری استان بوشهر در شب عاشورا به خانوده های زندانيان دشتستان
 • نمازجمعه برازجان رتبه برتر کشوری دارد/ پیگیری مطالبات مردم در خطبه ها
 • امروز کشور بیش از هر چیزی به وحدت و همدلی نیاز دارد
 • جلوگیری از کم‌آبی بدن در فصول گرم سال، بهترین راه پیشگیری از تشکیل سنگ‌های کلیوی است
 • ۲۶۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل پروژه‌های راه در دشتی نیاز است
 • برگزاری آزمون آمادگی جسمانی داوران و کمک داوران کشوری فوتبال استان بوشهر در برازجان
 • آقای دکتر پزشکیان رختکن را کنترل کن؛ برنده خواهی شد
 • برای ایران، مسیر سختِ تغییر را هموار کنیم
 • پردیس، نماد خودباوری
 • آیین سپاس از فعالان ستادهای مردمی دکتر پزشکیان در استان بوشهر/ تصاویر
 • تصاویر اتحاد خبر از عزاداری مردم برازجان در شب تاسوعا
 • تصاویر اتحاد خبر از عزاداری مردم برازجان در شب عاشورا
 • قدیمی ترین کارخانه آرد استان بوشهر به چرخه تولید برمی گردد
 • تصاویر اتحاد خبر از عزاداری مردم برازجان در شب عاشورا (2)
 • نتایج انتخابات ریاست جمهوری به تفکیک بخش های شهرستان دشتستان
 • برگزاری مراسم شیرخوارگان حسینی در شهر برازجان/ روایاتی از زبان مادرانی که از علی اصغر(ع) حاجت گرفتند/ تصاویر
 • مسئول دفتر ارتباطات مردمی نماینده دشتستان معرفی شد / تصاویر
 • آئین تقدیر از دهیاران بخش مرکزی دشتستان برگزار شد / تصاویر
 • استان بوشهر:سهم‌خواهی یا حق‌طلبی
 • صعود ایران به جامعهٔ جهانی با هجوم هواداران به زمین بازی
 • پیام روشن و تکراری ملّت
 • یک هفته یک آینده ؟
 • مسئولین ستاد انتخاباتی نامزدها در بوشهر معرفی شدند
 • پزشکیان ، این بار پیوند اقتصاد با سیاست خارجی بجای پیوند قلب!
 • .: شهروند 1 روز قبل گفت: از جاده مرگ‌ زادگاهت ...
 • .: شاهین 1 روز قبل گفت: وزارت فرهنگ‌ ٫ خانه ...
 • .: هدا 1 روز قبل گفت: خدا به هر مدیری ...
 • .: بهجت کردعلی 1 روز قبل گفت: سلام تاریخ گواهینامه آرایش ...
 • .: جلالیان 1 روز قبل گفت: زمان سهیلی عالی بود ...
 • .: استان بوشهر حدود 2 روز قبل گفت: حضرت امیر علی بن ...
 • .: برادر حدود 3 روز قبل گفت: این که کشور و ...
 • .: بی خبراز همه جا حدود 3 روز قبل گفت: به جان خودم وقتی ...
 • .: کوروش آریاپور حدود 3 روز قبل گفت: با درود و سپاس ...
 • .: استان بوشهر حدود 3 روز قبل گفت: از شما سوال دارم ...