امروز: چهارشنبه 02 اسفند 1402
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 14 خرداد 1402 - 10:20
گزارش اتحاد خبر از مصائب و مشکلات یک مجتمع مسکن مهر در برازجان؛

اتحادخبر-زینب‌ رنج‌کش: اتحاد خبر سال گذشته نیز گزارش های سریالی در مورد مشکلات و مصائب این مجتمع تهیه کرده بود که مسؤولان حتما دیده و خوانده اند ولی دریغ از یک جمله زحمت پاسخگویی! آقای استاندار مصائب و مشکلات مجتمع چهارصد واحدی پرگان برازجان ورود جهادی شخص جنابعالی را می طلبد. حداقل بیایید مصائب این مجتمع را ببینید!...

 

 

اتحادخبر-زینب‌ رنج‌کش: با تماس یکی از اهالی مجتمع مسکونی پرگان شهر برازجان کنجکاو شدم و برای بار شاید دهم به مجتمع پرگان رفتم. اتحاد خبر سال گذشته نیز گزارش های سریالی در مورد مشکلات و مصائب این مجتمع تهیه کرده بود که مسؤولان اگر به خود زحمت خواندن داده بودند ولی زحمت پاسخ و اقدام عملی موثر برای رفع مشکلات این مجتمع هرگز!


 

مدت ها بود معضل و مشکلات کوچک و بزرگ مجتمع پرگان به گوشم می رسید حتی دیگر هیچ رسانه محلی در دشتستان نبود که در نشست های مختلف و یا گزارش هایشان حتی اشاره ای هرچند کوچک به این مجتمع نکرده باشند. ساخت مسکن مهر پرگان از سال۱۳۸۶_۱۳۸۸ در شهر برازجان آغاز شد تا به گفته ساکنان این مجتمع، خانه ای امن برای مردمی باشد که توان خرید خانه های گران قیمت ویلایی را ندارند و تنها با سرمایه اندکی که پس از سال ها کارگری یا حقوق اندک کارمندی توانسته اند با دل خوشی مضاعف و امیدی تازه به خانه ای زیر صدمتر برسند.

حالا همین مردم بارها و بارها از مشکلات ریز و درشت خود برای مسؤولان گفته اند اما هیچ کدام نه تنها مرحمی برای زخم این مردم نشدند بلکه پاسخی قانع کننده هم به این ها نداده اند و کاری هم برایشان نکرده اند.


در یک تماس که از ساکنان مجتمع پرگان داشتم دیروز صبح راهی این مجتمع شدم و ابتدا خیابانی که به این مجتمع ختم می شد بسیار برایم عجیب به نظر آمد این مجتمع حدود 400 سکنه دارد و من مانده ام چطور می شود که این 400 خانوار حتی حق راهی آسفالت شده را هم ندارند؟


مشکل‌حاد فاضلاب برای ساکنین پرگان
وقتی وارد این مجتمع شدم عده ای را دیدم که زیر سایه یکی از بلوک ها ایستاده بودند و بلند بلند حرف می زدند و یکی می گفت: مشکل بلوک ما حاد تر است، شما نگاه کن فاضلاب ما اصلا به کجا می ریزد شما جای آن را می دانید؟ اصلا به چاه نمی ریزد.
دیگری که مردی مسن بود گفت: باباجان شما نمی دانید کجا می ریزد اما کاش من هم نمی دانستم نه اینکه متوجه شوم فاضلاب از سقف خانه ام چکه می کند.یک زن جا افتاده گفت: فاضلاب ما به این انباری می ریزد از بوی تعفنش می گویم. (با دست انباری پشت سرش اشاره کرد)

دیگری که مردی جوان بود ناراحت و گرفته می گفت بیایید تا نشانتان دهم فاضلاب ما چطور از سقف پارکینگ چکه می می کند و دیگر حالمان را بد کرده است.
متوجه شدم مشکل کنونی شان بیشتر فاضلاب است. جلو رفتم و بلافاصله شروع کردند به نشان دادن مشکلاتشان حیرت زده با دهانی باز و چشم هایی خیره نمی دانستم چه بگویم.
ابتدا مرا به سمت بلوک آ 11 بردند و سپس به طبقه همکف که خانه یکی از اهالی آن جا بود ابتدا که وارد شدم بویی مثل آب راکد به مشامم خورد که آزار دهنده بود گویی مدتی زیاد از ماندن مقداری آب در یک جا می گذشت، صاحبخانه گفت: خانم خبرنگار لطفا سقف را نگاه کنید!
سرم را که بالا آوردم دیدم از لوله هایی که معمولا لامپ به آن باید وصل باشد به جایش نایلونی فریزری وصل بود که در این نایلون هم مقداری آب که بسیار کدر هم بود وجود داشت متعجب پرسیدم این چیست؟ و پاسخ همسر آقای شاه حسینی باعث حیرتم شد: فاضلاب!


در سه نقطه از خانه اش همین مشکل به چشم می خورد و می گفتند ظاهرا چندین بار هم با مسؤولان در این مورد صحبت کرده بودند؛ اما به نتیجه ای نرسیده بودند.
از خانه این مرد بیرون آمدم و با عده ای دیگر به پارکینگ بلوک دیگری رفتم که متوجه شدم سیم های نگهدارنده لوله فاضلاب از سقف پارکینگ در حال باز شدن است و با سنگینی لوله های فاضلاب و نشتی بیشتر از سقف نگرانی اهالی بیشتر شده و نمی توانند دیگر سکوت کنند. 

زیر این لوله ها را نگاه کردم زمین خیس و سقف هم نم دار و از زیر لوله ها و محل اتصالشان به هم نیز، آب چکه می کرد. به همراه ساکنین به پارکینگ زیرزمینی شان رفتم و چند انباری را دیدم که از یکی بی اندازه آب بیرون زده بود جلوتر که رفتم متوجه وجود سه لوله فاصلاب در یک انباری شدم در همان انباری جلبک زده بود و مشخص بود این رطوبت و خیسی بی اندازه برای امروز و دیروز نیست از همین رو از یکی از ساکنین سوالم را پرسیدم و او گفت: خانم جان کجای کارید این لوله ها را که می بینید برای فاضلاب است که خدا می داند با این حجم از رطوبت کی کار دستمان دهد و ساختمان بر ما و زن و بچه هایمان فرو بریزد.

 

 

از آن پارکینگ با آن بوی تهوع آور بیرون آمدم دقیقا در پیاده رویی که حرکت می کردم جلوی پایم باز هم سه لوله مشابه دیگر لوله های فاضلاب بقیه بلوک ها بود که این بار ساکنین می گفتند انگار مثل جزر و مد دریا در زمستان حجم فاضلاب و آب باران با هم حل می شود و تا زانو هایشان در این آب فرو می رود.

روبه روی یک انباری ایستاده بودم که گفتند در این انباری هم فاضلاب خانه ما می ریزد خودمان دیده ایم و در این انباری بوی تعفن می آید.
یک خانم جوان می گفت: به ما گفتند به اداره آب و فاضلاب استان بروید یا نامه بزنید؛ اما هیچکدام جوابگوی مشکلات ما نبودند.
 

 

نداشتن نرده برای پله و بدون حفاظ بودن دریچه بین پاگردهادر این مورد قبلا هم گزارش نوشته بودیم اما باز هم این مشکلات حل نشده باقی مانده است و صدای ساکنان را بیشتر از قبل در آورده است. وارد هر بلوک که می شدم یک مشکل داشت یکی راه پله اش نرده نداشت یا اگر هم داشت اصلا جوش نخورده بود و کاملا لق می خورد و هیچ تکیه ای نمی شد به آن کرد و مورد بعد نیز دریچه هایی بین پاگرد در اندازه یک متر در 70 سانت بود که هیچ محافظی نداشت و اگر یک کودک حواسش نباشد و یا از سرکنجکاوی به سمتش برود قطعا به پایین پرت خواهد شد و در همه بلوک ها جز طبقات معدودی نرده کشی شده بود تا از سقوط افراد جلوگیری شود.


 

مشکل آسانسور
وارد یکی از واحد ها شدم که بلافاصله خانم خانه به همسر پیرش که روی زمین خوابیده بود اشاره کرد و با ناراحتی گفت: همسر من ناتوان است فلج شده و قلبش را به تازگی عمل کرده ایم به دلیل عدم وجود آسانسور مجبورم که با پله او را به پایین ببرم که من هم طبقه سوم هستم و به نرده ها نمی توانم تکیه کنم. بچه هایم خود دغدغه دارند و حال و روز ما هم دغدغه دیگری برایشان شده. من دو سه سال است در این خانه زندگی می کنم این خانه اصلا اتاق هایش در ندارد. سرویس بهداشتی و یا حمامش هم در ندارد در حالیکه ما سال ها قبل پول آن را واریز کرده ایم ولی الان که حقمان را مطالبه می کنیم به ما می گویند با این پول دوتا در هم نمی شود خرید پول بیشتری دهید تا ما برایتان در بخریم این در حالی است که در یک انباری پر از در های اتاق و سرویس بهداشتی است و در آن را هم قفل کرده اند و ما مجبوریم از پتو به جای در استفاده کنیم.


به سمت انباری مد نظر رفتیم درش قفل بود و من نیز نمی دانستم باید چه کار کنم یکی از اهالی گفت: این انباری پر از در است که ما با چشم های خودمان دیده ایم می آیند و در ها را دور از چشم ساکنین تخلیه می کنند و اصلا برایشان مهم نیست ما چه حالی داریم. بارها به پیمانکار و مسوولان تعاونی گفته ایم، یک بار هم پاسخ درستی به ما نداده اند.


سپس دستش را به سمت در برد و ورق آلومینیومی که به جای شیشه پشت در استفاه شده بود را کنار زد و گفت: پشت در را ببین!
درست نمی توانستم ببینم. ولی گوشیم را داخل بردم و فیلم و عکس گرفتم وقتی بیرون آوردم دیدم که حرف ساکنین بی راه نیست! در این انباری تعدادی درب اتاق وجود داشت؛ اما زیاد نبودند به همراه مصالح ساختمانی که نمی شد به این چیزها اکتفا کرد. تعداد خانه های بی در از این حرف ها بیشتر بود.


 

 

محوطه، ورودی و راهروهای پر از نخاله ساختمانی

 

 

 

محوطه این مجتمع را که نگاه می انداختیم حال هر رهگذری را بد می کرد هر آن امکان داشت از بدنه ساختمان سرامیکی رها شده و بر فرق سر یکی از عابران فرود آید. در عابر پیاده پر از خورده های سرامیک وکاشی بود. کمی جلوتر که می رفتیم پشت هر ساختمان پر از نخاله های ساختمانی بود از گونی های گچ و پاکت های سیمان گرفته تا سرامیک های سالم یا شکسته و جالب اینجا بود که ساکنان می گفتند پیمانکار محوطه مجتمع پرگان سال ها قبل حدود هشت میلیارد تومان بابت ساخت محوطه از دولت دریافت کرده بود اما محوطه سازی خوبی انجام نشده و وضعیت اینست که می بینید.

 

مشکل ایمنی و نشست ساختمان


باز به یکی دیگر از بلوک ها رفتیم و چیزی عجیب نظرم را به خود جلب کرد و آن هم وجود تعدادی توله سگ بود که بدون کندن چاله زیر ساختمان مخفی شده بودند. یکی از اهالی این گونه شرح ماجرا داد: این جا از بیرون ساختمان دقیقا زیر خانه من است و این جا هم که میبیند یک چاله بزرگ است که متاسفانه از ابتدا وجود داشته و زمستان ها پر از آب می شود و حالا ما که از وجود چنین چیزی بی اطلاع بودیم متوجه شدیم زیر خانه خالی است! ببینید سگ ها زیر آن راهی یافته اند که در آن جا حتی زاد و ولد می کنند گویی زیر خانه ها خالی شده و معلوم نیست کی نشست کند.

 

 

 

وارد ورودی ساختمان شدم و پیش خودم گفتم فکر نکنم کسی این جا اصلا زندگی کند زیرا ورودی اش اصلا شبیه ورودی یک ساختمان نبود و پر از تکه های بلوک و تیرچه شکسته بود اصلا قابل توصیف نیست. وارد که شدم گفتند در این بلوک چهار خانواده ساکن هستند که به دلیل عدم وجود آسانسور پس از سالها امسال یک در نمادین گذاشتند البته هیچکدام از بلوک ها آسانسور ندارند و مردم نگران جان بچه هایشان بودند و حالا یک طرف دیوار کنار آسانسور را هم اصلا کار نکرده اند مشخص نیست جای پنجره است یا ایوان که اصلا حفاظ ندارند فقط طبقاتی که بچه کوچک دارند خودشان با مقداری آجر و گچ این دیوار را پر کرده اند.


 


هرچه جلوتر می رفتم مشکلات بیشتر می شد و نمی دانستم باید چه کنم. یک جا رفتم که نشان دادند تمام کابل های برق و پریز ها را دزدیده اند زیرا از زیر زمین بیرون زده بود یا در خانه هنوز نصب نشده بود یا راهروی طبقاتی که اصلا کفش را سرامیک که هیچ حتی مقداری سیمان هم نریخته بودند یا خانه ای که معلوم نبود برای ساخت کف یکی از اتاق ها از چه نوع سیمانی استفاده شده بود که تا به آن دست می زدند فرو می رفت و سیمان خشک و پودر شده به کف دست یا پایتان می چسبید و این خانواده می گفتند: وقتی به پیمانکاران هم گفتیم گفتند شاید کمی سیمان ها تاریخشان گذشته بوده خودتان یک طوری درستش کنید.


 

 

وقتی پایین تر رفتم پیر مردی خمیده به سمتم آمد و گفت: دخترم می شود بیایی و خانه مرا هم ببینی. به همراه او به در خانه ای رفتم که هنوز نیمه تمام بود و اصلا هیچ نداشت او می گفت: دوسال است که اینجا را خریده ام و مبلغی نیز پرداخت کرده ام ولی همچنان خانه ام نیمه تمام است من ماهانه قسطش را نیز به موقع پرداخت می کنم اما هیچ خبری نیست.


وضعیت برق مجتمع پرگان
آن طور که مشخص بود وضعیت برقشان هم نابسمان بود و یا آتش سوزی می شد بر اثر اتصالی سیم های برق و ... یا هم که اصلا کنتور و جعبه برقی نداشتند و برقشان سیار بود که دیگر اهالی خسته شده و به ستوه آمده بودند. حتی می گفتند یکی از خانه ها چند روز قبل خانه اش بر اثر اتصالی برق سوخته و وسایلش همه در این آتش سوزی نابود شده بود.

در پایان این گزارش لازم است اشاره شود برخی از بلوک ها پس از 15 سال هنوز نیمه کاره هستند و خانواری در آن ها ساکن نیست. ولی در بلوک هایی که برخی واحدهای آن واگذار شده به افراد و الان در آن ساکن هستند این حجم از مشکلات غیر قابل باور است.

 

رئیس جمهور که امکانش نیست؛ ولی ای کاش مسئول استان و یا شهرستان این مجتمع مسکونی بدتر از حلبی آباد را می دیدند و کمی دلشان به حال مردمی که مجبور به سکونت در آن هستند می سوخت!

آقای استاندار مسایل و مشکلات مجتمع چهارصد واحدی پرگان برازجان ورود جهادی شخص جنابعالی را می طلبد. برای رضای خدا و مردمی که مسئولیت شان بر گردن شماست یک یا علی بگویید و حداقل بیایید مصائب این مجتمع را ببینید!  

 

 


کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1402/06/07 - 13:41
0
0
جمهوری اسلامی فقط برا لبنانی خوب خونه میسازه نوش جونشون
یه مملکت وقتی خرج شش مملکته بخاد بده همین میشه دیگه
1402/03/17 - 10:48
0
0
سلام
ما خریدارن زمینهای تعاونی فرهنگیان( فرهنگ شهر ۲) از شما اتحاد جنوب تقاضا داریم گزارشی در خصوص این زمینها انجام دهید تا مجوز داد بشود ساخت ساز کنیم بعد ۱۴ سال آوارگی
دستت درد نکن تشکر
منتظرم شماره تماس خودم 09176988892
پاسخ: سلام
مشکلات خود را برای یکی ار ادمین های کانال های اتحاد خبر ارسال نمایید
1402/03/16 - 11:27
0
1
ضمن تشکر از گزارش خوب و بی نقص اتحاد خبر / متأسفانه مشکلات مسکن مهر پرگان و آبرسانی از عدم لیاقت مدیرعامل تعاونی مسکن مهر ( رضا کلانتری ) بوده و مسئولین شهرستان هم هیچ برخوردی تا کنون با وی نداشته اند . مسکن مهر آبرسانی با 460 واحد و 5 طبقه هنوز آسانسور و گاز ندارد در صورتی که هزینه آنها از متقاضیان گرفته شده است . در دولتهای آقایان روحانی و رئیسی مشکلات مسکن مهر برازجان توسط ساکنین پیگیری گردیده ولی هیچ عزمی برای رفع آن مشاهده نشد . به قول معروف آنچه به جایی نرسد فریاد است .
ولی در ایام انتخابات حتماً به یاد ما مظلومین ساکن مسکن مهر خواهند افتاد ......
1402/03/14 - 20:58
0
0
تشکر از اتحاد خبر
مشکل اصلی مجتمع اینست که جناب پیمانکار عزیر مجتمع محبت کرده و یکی از بلوک‌ها که پول کامل داده را تموم کرده و بقیه بلوک ها را ناقص رها کرده واعضا دستشون تو سرشون هست باید از کی پیگیری کنند نمیدانند
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • شهردار جدید دالکی معارفه شد/ تصاویر
 • تقدیر اسماعیل ضیاء از نایب قهرمان تیراندازی بانوان کشور در شهر آبپخش/ تصاویر
 • افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه کاریکاتور علی زیارتی در برازجان/ تصاویر
 • برکناری مدیر روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر و انتصاب سرپرست جدید
 • افتتاح اورژانس جاده ای خیر ساز روستای قلعه سفید/تصاویر
 • صعود باشگاه کوهنوردی سهند برازجان به کل پس مده ناخا و پیمایش گره و فرود از شاه سالار ارم دشتستان
 • رفتار والدین با بی ادبی کودک چگونه باید باشد؟
 • عناوین روزنامه‌های ورزشی امروز1402/12/01
 • داروی سرطان‌های پستان و معده توسط دانش بنیان ها بومی سازی شد
 • نسخه اینترنتی هفته نامه اتحاد جنوب/شماره 1282
 • ۷۸۳ شعبه اخذ رأی‌ در استان بوشهر آماده شد
 • مشکلات طرح کالابرگ در آبپخش رفع می‌شود
 • ایران اسلامی از همه سختی‌ها عبور می‌کند
 • واکنش آزمون به خوشحالی «هایسن»/ احترام مهمترین مساله درفوتبال است
 • تعداد کاندیداهای استان بوشهر افزایش یافت
 • شهردار جدید دالکی معارفه شد/ تصاویر
 • دیدار دبیر جامعه جوانان متحد اسلامی شهرستان دشتستان با خانواده جانباز متوفی کربلایی ناصر پاسالار/ گلایه خانواده جانباز از مسئولین
 • همدلی و حمایت بزرگان و معتمدین شهر وحدتیه از اسماعیل ضیاء
 • نشست های متعدد اسماعیل ضیاء در آبپخش، شبانکاره و روستاهای بخش سعدآباد
 • انتصاب شهردار جدید دالکی
 • صف های طولانی و مردم کلافه
 • ستادهای انتخاباتی من در همه شهرها و مراکز بخش های دشتستان آماده افتتاح و فعالیت است
 • تقدیر اسماعیل ضیاء از نایب قهرمان تیراندازی بانوان کشور در شهر آبپخش/ تصاویر
 • ۲ نفر از داوطلبان مجلس در استان بوشهر انصراف دادند
 • به خاطر حفظ هوای پاک استانم بوشهر، رکاب می زنم/می خواهیم یک رکورد و کاری منحصر به فرد به نام بوشهر در کل دنیا ثبت کنیم
 • افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه کاریکاتور علی زیارتی در برازجان/ تصاویر
 • برکناری مدیر روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر و انتصاب سرپرست جدید
 • کشف ١٢٠٠میلیارد تومان کالای قاچاق در استان بوشهر
 • افتتاح اورژانس جاده ای خیر ساز روستای قلعه سفید/تصاویر
 • عناوین روزنامه‌های ورزشی امروز1402/11/30
 • چهره های شاخص استان که از انتخابات جا ماندند!
 • تصاویر / راهپیمایی ۲۲ بهمن در برازجان
 • گفتگو با جوان دشتستانی که در 18 سالگی پدر شد؛/ مسئولین فقط شعار فرزند آوری می دهند
 • آیین افتتاح پروژه اتاق نگهبانی و تاسیسات آرامگاه روستای قلعه سفید شهرستان دشتستان / تصاویر
 • حضور پررنگ شهرداری برازجان در نمایشگاه ملی (شهریران)
 • ۱۲ کاندیدای جدید در استان بوشهر تایید صلاحیت شدند/ جزئیات و اسامی
 • تقدیر از دکتر گودرزیان موسس باشگاه فوتبال پارس برازجان/ تصاویر
 • شهردار جدید دالکی معارفه شد/ تصاویر
 • دیدار دبیر جامعه جوانان متحد اسلامی شهرستان دشتستان با خانواده جانباز متوفی کربلایی ناصر پاسالار/ گلایه خانواده جانباز از مسئولین
 • تصاویر / راهپیمایی ۲۲ بهمن در بوشهر
 • برگزاری جشنواره ورزش‌های همگانی و بومی محلی فجر دشتستان /تصاویر
 • «کُت» تن کیست؟
 • آغاز عملیات اجرایی و افتتاح ۵۰پروژه عمرانی و زیباسازی در شهر برازجان/ تصاویر
 • درخشش تنها نماینده استان بین شهرداری های کشور؛ شهرداری برازجان برگزیده جایزه ملی شد
 • همدلی و حمایت بزرگان و معتمدین شهر وحدتیه از اسماعیل ضیاء
 • .: همشهری حدود 1 ساعت قبل گفت: خدا خیرش بده.درود بر ...
 • .: حاج بهرام منوچهری حدود 10 ساعت قبل گفت: سلام عرض ادب خدمت ...
 • .: مبینا صافی حدود 19 ساعت قبل گفت: خیلی خیلی بسیار زیباست ...
 • .: خسروشاهی 1 روز قبل گفت: واقعا زیباشده قبلا خیلی ...
 • .: رضا حدود 5 روز قبل گفت: ایشان شهردار دالکی هستن ...
 • .: بهروزی حدود 6 روز قبل گفت: ممنون بابت جمع آوری ...
 • .: ابی حدود 7 روز قبل گفت: خیابون فنی حرفه بخاطر ...
 • .: ص حدود 7 روز قبل گفت: بسلامتی خبرای خوب برای ...
 • .: بهرام منوچهری حدود 10 روز قبل گفت: سلام عرض ادب خدمت ...
 • .: حالا حدود 11 روز قبل گفت: آفرین، پس توی هیچ ...