امروز: يکشنبه 31 تير 1403
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 12 ارديبهشت 1402 - 18:15
اختصاصی/ گفتگوی اتحاد خبر با زهرا ناصری خواه معلم نمونه دشتستانی به مناسبت روز معلم؛

اتحاد خبر- زینب رنج کش: 12 اردیبهشت سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری روز معلم نامیده شده است. به همین مناسبت اتحاد خبر با زهرا ناصری خواه معلم نمونه استانی که اکنون مشغول خدمت در مدرسه رضوان برازجان است به گفتگو نشسته است.. از همکارانم خواهش می کنم استعداد دانش آموزانشان را بشناسند و به آن بها دهند.. زندگی با حقوق معلمی سخت است...

اتحاد خبر- زینب رنج کش: 12 اردیبهشت سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری روز معلم نامیده شده است. به همین مناسبت اتحاد خبربا زهرا ناصری خواه معلم نمونه استانی که اکنون مشغول خدمت در مدرسه رضوان برازجان به عنوان دبیر کار و فناوری شهرستان دشتستان است به گفتگو نشسته است. وی سرگروه کار و فناوری شهرستان دشتستان و سرگروه آموزش فناوری متوسطه نظری استان است.

 


بفرمایید چند سال سابقه خدمت دارید و در چه رشته ای فعالیت آموزشی داشتید؟

- 21 سال سابقه خدمت دارم و تماما دبیر کار و فناوری بودم. البته در کنار کار و فناوری تدریس دروس دیگر مثل آمادگی دفاعی، هنر، پرورشی، قرآن و ریاضیات نیز داشتم. امسال هم به عنوان ناظر شهرستانی محور بازارچه در جشنواره نوجوان خوارزمی و به عنوان ناظر استانی محور برنامه نویسی هستم. امسال جشنواره نوجوان خوارزمی را داریم که نهمین دوره آن است از این 9 دوره یا 9 سال، هشت دوره آن به عنوان داور شهرستانی و داور استانی محور های بازارچه و دست سازه بودم.

 

طی سال های خدمت چه عناوین و افتخاراتی کسب کردید؟

- رتبه اول کشوری بین سرگروه های فناوری متوسطه نظری استان ها در شهریور1401

- رتبه اول کشوری در فرایند تدریس و یادگیری در آذر 1400

- رتبه اول کشوری بین سرگروه های توسعه و تقویت درس پژوهی استانها در شهریور 1398

- 13 سال رتبه اول استانی بین سرگروه های آموزشی شهرستان ها/مناطق و...

- امسال نیز معلم نمونه استانی انتخاب شدم.

 

 

گرانبها ترین هدیه ای که در روز معلم تا کنون دریافت کردید چه بوده است؟
- از طرف دوستان و دانش آموز هایم هدیه های بسیاری دریافت کرده ام که از بین تمام این ها تنها چیزی که هربار مرا از تمام روزه مرگی هایم بیرون می کشد و برایم ارزنده ترین است پیام های تبریکی است که به سوی من روانه می شود. نمی گویم هیچکدام از هدیه های مادی که دریافت کرده ام کم ارزش است که ابدا اینطور نیست همه بسیار برایم با ارزش هستند و نماد قدردانی دانش آموزان من است اما پیام تبریک روز معلم چنان شعفی در من به وجود می آورد که اصلا برایتان قابل باور نیست و این همان باور به درستی راهیست که آمده ام خصوصا که اگر این پیام تبریک ها از جانب پدر و مادرم باشد.

از خاطرات خود دراین سالها یکی از بهترینش را برایمان تعریف کنید.
- در این سال ها بسیار خاطره دارم هم شاد و هم دردناک از دست دادن دانش آموز داشته ام تا دیدن موفقیت هایشان که اصلا دوست ندارم تلخی ها را بیان کنم و اینکه بیشترین خاطرات من خاطرات خوش و شیرین بوده است خدا را شکر. یکی از خاطرات خوبم مربوط به چند سال قبل است که اوایل سال به کلاس رفتم و گفتم هرکس از هرچیزی در خانه دارد استفاده کند و یک نمونه کاری که می تواند را بسازد و این دانش آموز که می خواهم از او حرف بزنم آمد تا یک آویز کلید ساخته بود با خمیر چینی که بسیار عجیب بود.
وقتی این را دیدم حیرت زده شدم که چطور یک نوجوان نهایتا 13 ساله که کلاس هفتم است چنین چیزی را ساخته است و با ذوق گفت من وسایلش را دارم می توانم همین جا جلوی خودتان درست کنم و من هم استقبال کردم و دیدم در عرض چند دقیقه باز هم هنرنمایی کرد و خیلی برایم جذاب بود که در مدت کمتر از 20 دقیقه با آن ظرافت چنین چیزی ساخت و من به عنوان یک مربی که سال ها  بود این کار را می کردم هم برایم عجیب بود.

یک روز که جلسه ای داشتیم با بقیه همکاران دیدم که همه از یک دانش آموز می گویند که درسش ضعیف است و می گفتند: مانده ایم چکارش کنیم چرا درس نمی خواند؟ چرا نمراتش کم است؟

 


حقیقتا خیلی تعجب کرده بودم از این رو پرسیدم کیست؟ و همه نام همان دانش آموزی را گفتند که با خمیر چینی دست سازش  سر کلاس من جاکلیدی ساخته بود خیلی متعجب بودم ولی به همه گفتم چند لحظه ای صبر کنید الان می آیم و رفتم و جاکلیدی را آوردم و به آن ها نشان دادم و گفتم ببینید این کار همان دانش آموزیست که فکر می کنیم در درسهایش ضعف دارد اینطور نیست بلکه او به هنر بیشتر از هر چیز دیگر علاقه دارد و به هر طریقی بود ما تلاش کردیم و جلساتی برای این دانش آموز و چند تن دیگر گرفتیم و تا این دانش آموز متوسطه اول را به پایان رساند همه همتمان را گذاشتیم که او قبول شود حتی گفتم اگر با معدل 10 هم قبول شود ولی قبول شود و وارد متوسطه دوم که شد به طور اتفاقی مادرش در یکی از پلتفرم های مجازی به من پیام داد و گفت دختر من امروز در رشته گرافیک کار و دانش در حال تحصیل است و الان به عنوان رتبه یک کلاس از او نام می برند و در پایه یازدهم بخاطر تشویقهایی که شده از طرف مربی هایش، اکنون او یکی از طراحان دکوراسیون داخلی منزل است. مادر او آن روز از من تشکر کرد اما من از اعماق وجودم خوشحال بودم برای او زیرا مطمئن بودم هرکس به دنبال علاقه و استعدادش برود قطعا موفق خواهد شد.همه ما انسان ها با علایق و استعداد های خاص و منحصر به فرد خودمان به دنیا می آییم فقط باید آن را پیدا کنیم و از همکارانم در این زمینه خواهش می کنم استعداد دانش آموزانشان را بشناسند و به آن بها دهند. هرکدام از فرزندان ما با یک استعداد به دنیا می آید حالا فکرش را بکنید اگر به تمام استعدادها بها داده شود چه اتفاقی رخ می دهد؟


اگر به گذشته برگردید باز هم شغل معلمی را انتخاب می کنید و اگر نتوانید این شغل را انتخاب کنید چه شغلی را انتخاب می کنید؟
- بله قطعا  باز هم همین شغل را انتخاب می کنم و اصلا در آن شک ندارم مگر اینکه اتفاقاتی بیفتد که مانع من در رسیدن به اهدافم شود.

اگر معلم نمی شدم ، دوست داشتم پرورش گل وگیاه زینتی را انتخاب کنم.

حقوق معلمان کفاف زندگیشان را می دهد؟
- با توجه به شرایط اقتصادی فعلی کمی مشکل است و باید حتما قناعت کرد و گرنه سخت است با حقوق فعلی یک معلم زندگی را سپری کرد.

ویژگی یک معلم خوب را بیان کنید.
- یک معلم خوب در ابتدا باید یک دوست همراه و مشاور آگاه باشد باید خودش صاحب علم و فعال باشد جستجو گر باشد تا بتواند دانش آموزانی فعال تربیت کند و از لحاظ ارتباطی در جایگاه خوبی قرار گرفته باشد و هم به آموزش و پرورش بچه ها توجه ویژه داشته باشد. آموزش از پرورش جدا نیست.

زندگی یک معلم را توصیف کنید.
- اگر بخواهیم از لحاظ مادی و اقتصادی به آن نگاه کنیم شاید زندگی راحتی نباشد؛ اما اگر کلی به آن نگاه کنیم همیشه با نوجوانان سرو کار داریم همیشه باید در حال بروز رسانی اطلاعات خود و جنب و جوش باشیم و از این رو احساس پیری نداریم و همیشه خودمان را همسن بچه هایمان میبینیم. همیشه سعی مان بر درک بهتر و بیشتر دانش آموزانمان بوده است و از این  طریق می توانیم بگوییم می توانیم تا حدودی بهتر او را درک کنیم و هرچه رابطه مان صمیمانه تر باشد بهتر می توانیم به هم دیگر احترام بگذاریم.

مادر بودن یا معلم بود، کدام سخت تر است؟
- هرکدام مشکلات خاص خودش را دارد اما مادر بودن نهایتا با دو یا سه بچه سرو کار داریم و وظیفه آموزش و تربیت دو سه نفر در دستان ماست اما معلم بودن اصلا اینطور نیست و در متوسطه اول و دوم  بخاطر جمعیت بیشترشان نیز این وظیفه خطیر تر است. درست است که معلم بودن را دوست داریم و عاشق آن هستیم اما باید بگویم وظیفه بیشتری روی دوش فرد قرار دارد و سخت تر از مادر بودن است.

چند توصیه به افرادی که می خواهند پا جای پای شما بگذارند یا حتی گذاشته اند؟
- همکاران و آیندگان از روش های نوین تدریس هرگز غافل نشوید با توجه به اینکه اکنون در عصر فناوری هستیم و بهتر است از اصول فناوری در تدریس استفاده کنیم که  اگر دانش آموزی روزی غیبت داشته باشد از درس ها عقب نیفتد.
همه دانش آموزان را به یک چشم ببیند و سعی کند با دانش آموز صمیمی باشد و من پیشنهاد میکنم معلمان در جشنواره های نوآوری یا الگو های برتر تدریس و.... حتما شرکت داشته باشند.از نظر شما سختی های شغل معلمی چیست؟
- همه کارمندان کارشان مشکل است خصوصا همکاران ما که خانم هستند و وظیفه نگهداری فرزندانشان هم به هرحال به عهده آن هاست همین که همیشه دل مشغولی اینکه فرزندم آیا جایش امن است یانه بسیار و بسیاری دغدغه های دیگر اما درکل اگر معلم بودن را دوست داشته باشید سختی آن اصلا به چشم نمی آید.

مهمترین شاخص هایی که شما را معلم نمونه کرد بیان کنید.
- شرکت در جشنواره ها و فراخوان ها بوده است به عنوان مدرس در دوره های استانی، شهرستانی و کشوری بودم. شرکت در همایش ها به عنوان مولف کتاب و پژوهشگر و توانسنم چند مقاله و کار تحقیقی را انجام دهم و شرکت در جشنواره درس پژوهی و نظارت بالینی باعث شد با همفکری با همکاران ایده ها و روشهای خلاقانه بیشتری در تدریسم بکار ببرم.سخن پایانی:
- به گفته بیل گیتس که میگوید: هرکسی به مربی و معلم نیاز دارد و مهم نیست برای چه مهارت و چه شغلی پس همه ما همیشه در طول زندگیمان به معلم نیاز داریم و این نشان دهنده ارزش و جایگاه معلم است.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • ۲۶۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل پروژه‌های راه در دشتی نیاز است
 • برگزاری آزمون آمادگی جسمانی داوران و کمک داوران کشوری فوتبال استان بوشهر در برازجان
 • پردیس، نماد خودباوری
 • اختصاص مکان اقامتی برای کارتن خواب ها و معتادین در برازجان/ 15 میلیارد اعتباربرای ساخت مسکن معلولان و زنان سرپرست خانواده
 • پزشکیان چگونه طبیب ملت شد
 • چهارمین شهرستان استان بوشهر آلوده به پشه آئدس شد
 • سرکشی به ۳ خانواده زندانی در دشتستان انجام شد
 • برداشت محصول نوبرانه از نخیلات استان بوشهر آغاز شد
 • فعالیت هم‌زمان ۶ کارگاه سدسازی در استان بوشهر
 • فرهنگ و قانون عفاف و حجاب توسط دولت و مجلس دنبال شود
 • حضور ۲ نفر در کابینه پزشکیان قطعی شد | گزینه‌های اصلی معاون اولی هم مشخص شدند
 • « مهاجرتهای بی رویه افغانها و آسیب های اجتماعی و امنیتی آن »
 • 🎥ویدیو/شنبه های اتحاد خبر با سید حمید شهبازی(16)
 • عناوین روزنامه‌های ورزشی امروز1403/04/30
 • مدیرکل راه و شهرسازی بوشهر: خرید و فروش امتیاز واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن ممنوع است
 • تصاویر اتحاد خبر از عزاداری مردم برازجان در شب تاسوعا
 • تصاویر اتحاد خبر از عزاداری مردم برازجان در شب عاشورا
 • تصاویر اتحاد خبر از عزاداری مردم برازجان در شب عاشورا (2)
 • مسئول دفتر ارتباطات مردمی نماینده دشتستان معرفی شد / تصاویر
 • استان بوشهر:سهم‌خواهی یا حق‌طلبی
 • تقدیر از پیر غلام اهل بیت (ع) و مداح معروف برازجانی، حاج مهدی اخوندزاده
 • سرکشی مدیر کل دادگستری استان بوشهر در شب عاشورا به خانوده های زندانيان دشتستان
 • نمازجمعه برازجان رتبه برتر کشوری دارد/ پیگیری مطالبات مردم در خطبه ها
 • امروز کشور بیش از هر چیزی به وحدت و همدلی نیاز دارد
 • جلوگیری از کم‌آبی بدن در فصول گرم سال، بهترین راه پیشگیری از تشکیل سنگ‌های کلیوی است
 • ۲۶۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل پروژه‌های راه در دشتی نیاز است
 • برگزاری آزمون آمادگی جسمانی داوران و کمک داوران کشوری فوتبال استان بوشهر در برازجان
 • آقای دکتر پزشکیان رختکن را کنترل کن؛ برنده خواهی شد
 • برای ایران، مسیر سختِ تغییر را هموار کنیم
 • پردیس، نماد خودباوری
 • آیین سپاس از فعالان ستادهای مردمی دکتر پزشکیان در استان بوشهر/ تصاویر
 • تصاویر اتحاد خبر از عزاداری مردم برازجان در شب تاسوعا
 • تصاویر اتحاد خبر از عزاداری مردم برازجان در شب عاشورا
 • قدیمی ترین کارخانه آرد استان بوشهر به چرخه تولید برمی گردد
 • تصاویر اتحاد خبر از عزاداری مردم برازجان در شب عاشورا (2)
 • نتایج انتخابات ریاست جمهوری به تفکیک بخش های شهرستان دشتستان
 • برگزاری مراسم شیرخوارگان حسینی در شهر برازجان/ روایاتی از زبان مادرانی که از علی اصغر(ع) حاجت گرفتند/ تصاویر
 • مسئول دفتر ارتباطات مردمی نماینده دشتستان معرفی شد / تصاویر
 • آئین تقدیر از دهیاران بخش مرکزی دشتستان برگزار شد / تصاویر
 • استان بوشهر:سهم‌خواهی یا حق‌طلبی
 • صعود ایران به جامعهٔ جهانی با هجوم هواداران به زمین بازی
 • پیام روشن و تکراری ملّت
 • یک هفته یک آینده ؟
 • مسئولین ستاد انتخاباتی نامزدها در بوشهر معرفی شدند
 • پزشکیان ، این بار پیوند اقتصاد با سیاست خارجی بجای پیوند قلب!
 • .: شهروند 1 روز قبل گفت: از جاده مرگ‌ زادگاهت ...
 • .: شاهین 1 روز قبل گفت: وزارت فرهنگ‌ ٫ خانه ...
 • .: هدا 1 روز قبل گفت: خدا به هر مدیری ...
 • .: بهجت کردعلی 1 روز قبل گفت: سلام تاریخ گواهینامه آرایش ...
 • .: جلالیان 1 روز قبل گفت: زمان سهیلی عالی بود ...
 • .: استان بوشهر حدود 2 روز قبل گفت: حضرت امیر علی بن ...
 • .: برادر حدود 3 روز قبل گفت: این که کشور و ...
 • .: بی خبراز همه جا حدود 3 روز قبل گفت: به جان خودم وقتی ...
 • .: کوروش آریاپور حدود 3 روز قبل گفت: با درود و سپاس ...
 • .: استان بوشهر حدود 3 روز قبل گفت: از شما سوال دارم ...