امروز: شنبه 09 فروردين 1399
  طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 18 اسفند 1398 - 18:14

اتحاد خبر_امید دریسی:کروناویروس بهانه‌ای شد تا در حرکتی گسترده، هجمه‌ها به سوی روحانیت، شبکه‌ی بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، وزیر، وکیل، وصی، رئیس جمهور، نظام و و و .. روانه شود!برای ناصوابیِ این هجمه‌ها ادله و تاییدیه‌ای کنار نگذارده‌ام، چنان‌که برای درستی‌اش نیز. بنابراین سطور فوق و ذیل نه برای رد یا تایید مواضع و نقطه‌نظرات آحاد مردم پیرامون مقصران و ...

این‌گونه_باهم _شکستش_دهیم؟!

امید دریسی

کروناویروس بهانه‌ای شد تا در حرکتی گسترده، هجمه‌ها به سوی روحانیت، شبکه‌ی بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، وزیر، وکیل، وصی، رئیس جمهور، نظام و و و .. روانه شود!
برای ناصوابیِ این هجمه‌ها ادله و تاییدیه‌ای کنار نگذارده‌ام، چنان‌که برای درستی‌اش نیز. بنابراین سطور فوق و ذیل نه برای رد یا تایید مواضع و نقطه‌نظرات آحاد مردم پیرامون مقصران و اهمال کنندگان، بل برای تلنگری به خود مردم نگاشته می‌شود.

مایی که بانگ مهیب بر می‌آوریم که ای حکومت برای‌مان چه کرده‌ای و فریادهای اعتراضی‌مان گوش فلک را کر کرده است آیا از خود پرسیده‌ایم که خودمان برای مدیریت کروناویروس چه کرده‌ایم؟!

در این که به طور کلی نهادهای مسئول و سیستم یکپارچه‌ی مدیریت بحران در کشور جهت جلوگیری از شیوع این ویروس کُند و ضعیف عمل کرده هم عقیده‌ایم. اعتراض‌ها و نقدها نیز به قدر کافی در بین مردم رد و بدل شده است. این اشاره به آن جهت بود تا خواننده متصور نشود که این قلم در دفاع از نهادها و مسئولین، تیغ برای مردم از رو بسته است. خیر، حاشا و کلا.

سخن این است: اگر صدا و سیما برنامه‌های آموزشی جهت این بیماری دایر کرده، اگر فتیله‌ی فوتبال پایین کشیده شده، اگر درِ مدارس تخته شده، اگر قسمت‌هایی از اصناف و بازار به ضرب و زور پلیس تعطیل شده و بسیاری از این اگرها ‌که به واسطه‌ی تصمیمات بالادستی و دولتی لحاظ گردیده است، پس من و تو به عنوان شهروندِ نگران چه کرده‌ایم؟! بینی و‌ بین‌الله با خودمان روراست باشیم! غیر از این بود که تا دیدیم چند روز تعطیل است سوئیچ را برداشتیم و کوله‌بارمان را بستیم برای مسافرت؟! ما کرونا را مدیریت کردیم یا کرونا ما را؟!
هنوز یادمان نرفته در بحبوحه‌ی شیوع کرونا، هواداران سپاهان چجور جلوی اتوبوس تیم درازکش افتادند که آقایان یا ما هم باید به استادیوم بیاییم یا بازی باید لغو شود!
برای دیگر تیم‌ها و سایر ورزش‌ها نیز همین روال برقرار است و اگر به مردم بگویند آزادید آنان با شعف دل به ورزشگاه‌ها می‌روند و هر ورزشگاه به مثابه‌ی یک بمب ویروسی عمل خواهد کرد!
این مدت به هر کجا که مراجعه کنید حضور حماسی مردم را به خوبی می‌بینید! حال چه برای فعال کردن رمز دوم پویا باشد، چه برای خرید تخمه‌ی تازه و گرمه و چه برای تهیه‌ی لوازم آرایشی!! گویا عهد بسته‌ایم تا جنبنده‌ای آن بیرون وجود دارد ما نیز متحرک باشیم! بپذیریم مادام که کرکره‌ی بازار را پایین نکشند، ما مردم کماکان در بازار فعال خواهیم بود و مشغول خریدهای غیر ضرور هستیم!
آیا این‌گونه می‌خواهیم این لعنتیِ وارداتی را شکست دهیم؟!

ایهاناس، در بحران‌های گسترده وقت تسویه‌حساب‌های کهنه نیست. ویروس‌ها نه ووهانِ چینِ کمونیست را می‌شناسند نه قمِ ایرانِ ایدئولوژیک را. نه شرم حضور در حسینیه و حرم دارد و نه باکی از ورود به کازینو! هم در ایران بر آن بانوی محجبه‌ی چادری می‌نشیند هم در غرب بر او که لب ساحل مشغول گرفتن حمام آفتاب است!
بر فرض که شبکه‌های اجتماعی را هم پر کردیم که روحانیتِ فلان و بهمان اکنون بیاید و جلوی کرونا بایستد! اصلاً گیریم که منبع پخش تمام مصائب و هرچه کروناست را انداختیم گردن نهادها و ارگان‌ها و حکومت! آیا به منع گسترش کروناویروس کمکی کرده‌ایم؟!
از خودمان سوال می‌کنم اگر مساجد و نماز جمعه‌ها را تعطیل نمی‌کردند ما نمی‌رفتیم؟ وَالله می‌رفتیم بعضی‌های‌مان. اگر درب مدارس را تخته نکرده بودند قطعاً بسیاری از والدین بچه‌های‌شان را از رفتن منع نمی‌کردند. اگر پلیس جلوی ما را در ورودی شهرها نمی‌گرفت الان خیلی از مردمِ شنگولِ ما چادرهای مسافرتی‌شان پهن بود! عید هم می‌آید و آن‌گاه می‌بینیم آنان که نیازی به عبور از پلیس‌های بین شهری ندارند چگونه دید و بازدیدشان را ادا می‌کنند!

همین هفته‌ی پیش مراسم ترحیم و تشییع یکی از بستگان با حضور اهالی محل انجام شد و نویسنده‌ی این سطور نیز در مراسم پیش‌گفته حضور داشته است! می‌بینید که همگی باهم بنا به هر دلیل و عذر و توجیهی در حال خنثی‌سازی تلاش‌ها برای کنترل گسترش کروناویروس هستیم!
ما مردم کِی و کجا و در کدام کمپین هماهنگ و یک‌دست بودیم که این دومی‌اش باشد؟
مردمِ عزیز! یک سوزن هم به خودمان بزنیم.

در پایان این نوشتار، اول خودم را دوم خودم را و سوم دوستان، اطرافیان و همه‌ی عزیزان را به منطق در بیان و مراقبت از خود و رعایت نکات بهداشتیِ توصیه شده فرا می‌خوانم.

#باهم_شکستش_می‌دهیم.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1398/12/20 - 22:13
0
0
عالی بود امید آقا!
برخورد عامه مردم یا به نوعی قشر خاکستری ایرانمون با این مسئله مثل مشارکت در انتخابات اسفندماه، عدم همراهی اقشار مختلف در نارضایتی های بنزینی و دهها مورد دیگر نمونه عینی قضیه هست. اونجا که نباید باشیم هستیم و اونجا که باید الگو باشیم نیسستیم! این ریشه در جامعه شناسی، عدم مطالعه و دور ریختن کتاب ها،اتش زدن کتابها وجراید و چسبیدن به رسانه میلی و گوشی لعنتیست....جوری شده که باید گفت اندیشیدن در ایران کنونی ما بسی هنر است. موفق باشی هنرمند عزیز
1398/12/20 - 10:34
0
0
درود جناب دریسی.
به نکته مهمی اشاره کردید. ما مردم همیشه منتقد مسئولان هستیم ولی خودمان کمتر به نقشی که می توانیم و باید ایفا کنیم توجه می کنیم. البته برخی شهروندان واقعا احساس مسئولیت می کنند و پرتلاشند. منظورم بسیاری از مردم است.
1398/12/19 - 00:59
0
1
عالی و عین حقیقت بود جناب دریسی، قلمت مانا باد
1398/12/19 - 00:51
0
1
درود بر خلبان دریسی / امید انصافا جذاب و شیوا مینویسه
1398/12/18 - 23:17
0
0
درود آقای دریسی خیلی عالی بود. مطالبتون وقتی جناحی نیستن خیلی عالی میشن. قلم بسیار خوبی دارید حیفه وقتی میتونید برای مردم بنویسید اون رو به استخدام مجانی یک جریان درآرید.
1398/12/18 - 21:34
0
1
واقعا که ما مردم خودمون کاری نکردیم، البته واقعا مسئولین هم برای ما کم گذاشتن ولی ما هم کار خاصی برای خودمون نکردیم
1398/12/18 - 20:28
0
1
عالی بود به امید اتحاد و ازبین رفتن زنگارهای مغزهای زنگ زده
1398/12/18 - 20:11
0
1
واقعا گل گفتی دمت گرم
1398/12/18 - 19:13
0
1
درودجناب دریسی به نکات خوبی اشاره کردید. مامردمی هستیم که هرچه باب میلمان نباشد ان را بر زمین می زنیم و هرچه مورد علاقه هست روی دست می گیریم. بدون اینکه مقایسه کدامیک حق و کدام باطل است. هرچند جمله بنده کلیت ندارد اما اکثریت دارد به همین دلیل است قدرت ما در شکست طرح های موفق جهان بسیار بیشتر از عملیاتی کردن انها درایران است.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • استادی همه جانبه نگر و مردمی
 • نامه منظوم مرحوم حاج علی مرادی به دکتر هیبت الله مالکی
 • ورود افراد غیر بومی به شهرهای استان بوشهر از جمعه ممنوع می شود
 • طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در استان بوشهر عملیاتی شد+تصاویر
 • بهبودی ۶۱ بیمار مبتلا به کرونا در استان بوشهر/ تأیید یک مورد جدید
 • پسته کوهی ارمغان طبیعت بهاری مناطق کوهستانی استان بوشهر/ گزارش تصویری
 • هر چه کند همّت مردان کند
 • اولین واریزی بسته کمک معیشتی ۹۹، ساعت ۲۴ یکشنبه ۱۰ فروردین
 • تامین پارچه مخصوص تولید ۲ میلیون ماسک و توزیع ۶۲۰ هزار دستکش یکبار مصرف توسط منطقه ویژه اقتصادی بوشهر
 • کمترین تردد مسافران کشور در گیلان رقم خورده است / ضرورت رفع کاستی های حوزه تجهیزات بیمارستانی، درمانی و پزشکی + تصاویر
 • ورود و خروج مردم استان بوشهر با حضور ناجا و بسیج کنترل می‌شود
 • جهش تولید منجر به حل مشکلات اساسی اقتصادی می‌شود
 • زیرزمین
 • حمله تند رائفی‌پور به تنابنده و پایتخت
 • گناوه یکپارچه و متحد در برابر ویروس کرونا ایستاده است
 • از شول تا شاهگوش با جهانگیر اژدری/ بین سینما و مادرم گیر کرده ام + تصاویر
 • یک صفحه پر از خلاصه ی شوق
 • اماکن عمومی تنگ ارم توسط شهرداری ضدعفونی شد / تصاویر
 • تعرفه‌های سال ۹۸ تا اردیبهشت ۹۹ معتبر است/ شهروندان کارها را به سال جدید موکول کنند/ اجاره بهای غرفه‌داران ماهی گلی عودت داده خواهد شد
 • محمدحسن محمدی: تمام مستاجرین دکه‌های تحت تملک شهرداری از پرداخت اجاره بهای اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ معافند!
 • تخصیص بیلبوردهای شهر به توصیه‌های بهداشتی «پیشگیری از کرونا»
 • ای که دستت می رسد کاری بکن
 • واحدهای صنفی شهر برازجان به مدت ۶ روز تعطیل می شوند
 • یکمین سالگرد درگذشت نویسنده و روزنامه‌نگار دشتستانی
 • برازجان پایتخت زمستانی کورش ؛ سرزمینی از جنس دلتنگی و‌خاطره
 • قدردانی خانواده صابری از مردم،مسئولان و تیم پزشکی
 • آقایان مسئول! کرونا اینجاست... چشمتان را بازتر کنید!!
 • هرگز به دنبال نان و نام نبوده ام؛ گاه نان هم بر سر قلم و آرمانم گذاشته ام
 • کرونا
 • آیا ویروس کرونا اقتصاد جهان را وارد کما خواهد کرد؟!