امروز: پنجشنبه 08 خرداد 1399
  طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 18 اسفند 1398 - 18:14

اتحاد خبر_امید دریسی:کروناویروس بهانه‌ای شد تا در حرکتی گسترده، هجمه‌ها به سوی روحانیت، شبکه‌ی بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، وزیر، وکیل، وصی، رئیس جمهور، نظام و و و .. روانه شود!برای ناصوابیِ این هجمه‌ها ادله و تاییدیه‌ای کنار نگذارده‌ام، چنان‌که برای درستی‌اش نیز. بنابراین سطور فوق و ذیل نه برای رد یا تایید مواضع و نقطه‌نظرات آحاد مردم پیرامون مقصران و ...

این‌گونه_باهم _شکستش_دهیم؟!

امید دریسی

کروناویروس بهانه‌ای شد تا در حرکتی گسترده، هجمه‌ها به سوی روحانیت، شبکه‌ی بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، وزیر، وکیل، وصی، رئیس جمهور، نظام و و و .. روانه شود!
برای ناصوابیِ این هجمه‌ها ادله و تاییدیه‌ای کنار نگذارده‌ام، چنان‌که برای درستی‌اش نیز. بنابراین سطور فوق و ذیل نه برای رد یا تایید مواضع و نقطه‌نظرات آحاد مردم پیرامون مقصران و اهمال کنندگان، بل برای تلنگری به خود مردم نگاشته می‌شود.

مایی که بانگ مهیب بر می‌آوریم که ای حکومت برای‌مان چه کرده‌ای و فریادهای اعتراضی‌مان گوش فلک را کر کرده است آیا از خود پرسیده‌ایم که خودمان برای مدیریت کروناویروس چه کرده‌ایم؟!

در این که به طور کلی نهادهای مسئول و سیستم یکپارچه‌ی مدیریت بحران در کشور جهت جلوگیری از شیوع این ویروس کُند و ضعیف عمل کرده هم عقیده‌ایم. اعتراض‌ها و نقدها نیز به قدر کافی در بین مردم رد و بدل شده است. این اشاره به آن جهت بود تا خواننده متصور نشود که این قلم در دفاع از نهادها و مسئولین، تیغ برای مردم از رو بسته است. خیر، حاشا و کلا.

سخن این است: اگر صدا و سیما برنامه‌های آموزشی جهت این بیماری دایر کرده، اگر فتیله‌ی فوتبال پایین کشیده شده، اگر درِ مدارس تخته شده، اگر قسمت‌هایی از اصناف و بازار به ضرب و زور پلیس تعطیل شده و بسیاری از این اگرها ‌که به واسطه‌ی تصمیمات بالادستی و دولتی لحاظ گردیده است، پس من و تو به عنوان شهروندِ نگران چه کرده‌ایم؟! بینی و‌ بین‌الله با خودمان روراست باشیم! غیر از این بود که تا دیدیم چند روز تعطیل است سوئیچ را برداشتیم و کوله‌بارمان را بستیم برای مسافرت؟! ما کرونا را مدیریت کردیم یا کرونا ما را؟!
هنوز یادمان نرفته در بحبوحه‌ی شیوع کرونا، هواداران سپاهان چجور جلوی اتوبوس تیم درازکش افتادند که آقایان یا ما هم باید به استادیوم بیاییم یا بازی باید لغو شود!
برای دیگر تیم‌ها و سایر ورزش‌ها نیز همین روال برقرار است و اگر به مردم بگویند آزادید آنان با شعف دل به ورزشگاه‌ها می‌روند و هر ورزشگاه به مثابه‌ی یک بمب ویروسی عمل خواهد کرد!
این مدت به هر کجا که مراجعه کنید حضور حماسی مردم را به خوبی می‌بینید! حال چه برای فعال کردن رمز دوم پویا باشد، چه برای خرید تخمه‌ی تازه و گرمه و چه برای تهیه‌ی لوازم آرایشی!! گویا عهد بسته‌ایم تا جنبنده‌ای آن بیرون وجود دارد ما نیز متحرک باشیم! بپذیریم مادام که کرکره‌ی بازار را پایین نکشند، ما مردم کماکان در بازار فعال خواهیم بود و مشغول خریدهای غیر ضرور هستیم!
آیا این‌گونه می‌خواهیم این لعنتیِ وارداتی را شکست دهیم؟!

ایهاناس، در بحران‌های گسترده وقت تسویه‌حساب‌های کهنه نیست. ویروس‌ها نه ووهانِ چینِ کمونیست را می‌شناسند نه قمِ ایرانِ ایدئولوژیک را. نه شرم حضور در حسینیه و حرم دارد و نه باکی از ورود به کازینو! هم در ایران بر آن بانوی محجبه‌ی چادری می‌نشیند هم در غرب بر او که لب ساحل مشغول گرفتن حمام آفتاب است!
بر فرض که شبکه‌های اجتماعی را هم پر کردیم که روحانیتِ فلان و بهمان اکنون بیاید و جلوی کرونا بایستد! اصلاً گیریم که منبع پخش تمام مصائب و هرچه کروناست را انداختیم گردن نهادها و ارگان‌ها و حکومت! آیا به منع گسترش کروناویروس کمکی کرده‌ایم؟!
از خودمان سوال می‌کنم اگر مساجد و نماز جمعه‌ها را تعطیل نمی‌کردند ما نمی‌رفتیم؟ وَالله می‌رفتیم بعضی‌های‌مان. اگر درب مدارس را تخته نکرده بودند قطعاً بسیاری از والدین بچه‌های‌شان را از رفتن منع نمی‌کردند. اگر پلیس جلوی ما را در ورودی شهرها نمی‌گرفت الان خیلی از مردمِ شنگولِ ما چادرهای مسافرتی‌شان پهن بود! عید هم می‌آید و آن‌گاه می‌بینیم آنان که نیازی به عبور از پلیس‌های بین شهری ندارند چگونه دید و بازدیدشان را ادا می‌کنند!

همین هفته‌ی پیش مراسم ترحیم و تشییع یکی از بستگان با حضور اهالی محل انجام شد و نویسنده‌ی این سطور نیز در مراسم پیش‌گفته حضور داشته است! می‌بینید که همگی باهم بنا به هر دلیل و عذر و توجیهی در حال خنثی‌سازی تلاش‌ها برای کنترل گسترش کروناویروس هستیم!
ما مردم کِی و کجا و در کدام کمپین هماهنگ و یک‌دست بودیم که این دومی‌اش باشد؟
مردمِ عزیز! یک سوزن هم به خودمان بزنیم.

در پایان این نوشتار، اول خودم را دوم خودم را و سوم دوستان، اطرافیان و همه‌ی عزیزان را به منطق در بیان و مراقبت از خود و رعایت نکات بهداشتیِ توصیه شده فرا می‌خوانم.

#باهم_شکستش_می‌دهیم.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1398/12/20 - 22:13
0
0
عالی بود امید آقا!
برخورد عامه مردم یا به نوعی قشر خاکستری ایرانمون با این مسئله مثل مشارکت در انتخابات اسفندماه، عدم همراهی اقشار مختلف در نارضایتی های بنزینی و دهها مورد دیگر نمونه عینی قضیه هست. اونجا که نباید باشیم هستیم و اونجا که باید الگو باشیم نیسستیم! این ریشه در جامعه شناسی، عدم مطالعه و دور ریختن کتاب ها،اتش زدن کتابها وجراید و چسبیدن به رسانه میلی و گوشی لعنتیست....جوری شده که باید گفت اندیشیدن در ایران کنونی ما بسی هنر است. موفق باشی هنرمند عزیز
1398/12/20 - 10:34
0
0
درود جناب دریسی.
به نکته مهمی اشاره کردید. ما مردم همیشه منتقد مسئولان هستیم ولی خودمان کمتر به نقشی که می توانیم و باید ایفا کنیم توجه می کنیم. البته برخی شهروندان واقعا احساس مسئولیت می کنند و پرتلاشند. منظورم بسیاری از مردم است.
1398/12/19 - 00:59
0
1
عالی و عین حقیقت بود جناب دریسی، قلمت مانا باد
1398/12/19 - 00:51
0
1
درود بر خلبان دریسی / امید انصافا جذاب و شیوا مینویسه
1398/12/18 - 23:17
0
0
درود آقای دریسی خیلی عالی بود. مطالبتون وقتی جناحی نیستن خیلی عالی میشن. قلم بسیار خوبی دارید حیفه وقتی میتونید برای مردم بنویسید اون رو به استخدام مجانی یک جریان درآرید.
1398/12/18 - 21:34
0
1
واقعا که ما مردم خودمون کاری نکردیم، البته واقعا مسئولین هم برای ما کم گذاشتن ولی ما هم کار خاصی برای خودمون نکردیم
1398/12/18 - 20:28
0
1
عالی بود به امید اتحاد و ازبین رفتن زنگارهای مغزهای زنگ زده
1398/12/18 - 20:11
0
1
واقعا گل گفتی دمت گرم
1398/12/18 - 19:13
0
1
درودجناب دریسی به نکات خوبی اشاره کردید. مامردمی هستیم که هرچه باب میلمان نباشد ان را بر زمین می زنیم و هرچه مورد علاقه هست روی دست می گیریم. بدون اینکه مقایسه کدامیک حق و کدام باطل است. هرچند جمله بنده کلیت ندارد اما اکثریت دارد به همین دلیل است قدرت ما در شکست طرح های موفق جهان بسیار بیشتر از عملیاتی کردن انها درایران است.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • جزئیات ابتلای 77 مورد جدید به کرونا در استان بوشهر /کرونا در شهرستان بوشهر ترمز برید
 • پیکر مطهر شهید ناوچه کنارک در روستای نظرآقا تشییع و خاکسپاری شد / تصاویر اختصاصی
 • جزئیات ابتلای 17 مورد جدید به کرونا در استان بوشهر
 • جزئیات ابتلای 14 مورد جدید به کرونا در استان بوشهر
 • جزئیات ابتلای 41 مورد جدید به کرونا در استان بوشهر
 • راز قتل خشونت‌بار در وحدتیه؛ قاتل جوان برای مقتول تله گذاشت
 • سحر پولادی نژاد: اولویت مجلس یازدهم احیای جایگاه حقیقی مجلس و مقارن نمودن آن با جایگاه واقعی باشد
 • خاطره ای از آزادی خرمشهر/ جلو چشمم دل و روده دوستم بیرون ریخت/ سال ها است که هیچ مسئولی به ما سر نزده است
 • اینفوگرافیک / آمار کرونا در جهان تا ۱ خرداد
 • مدیریت به سبک بی خردی
 • آتش سوزی در دهرود دشتستان مهار شد / تصاویر
 • طلای ۱۸ عیار نرخ ارز دلار سکه طلا / امروز ۴ خرداد ۹۹
 • جزئیات ابتلای 105 مورد جدید به کرونا در استان بوشهر
 • استان بوشهر رنگ و بوی شهادت گرفت/ استقبال گرم از شهدای ارتش
 • احمد غلامی پور: این مجلس نمی تواند کارآمد باشد/ معیشت مردم و توجه به منافع ملت ایران در اولویت باشد
 • قبیله گرایی سیاسی و قومیتی را قبول ندارم/ سعی می کنم در برابر نقدها زودرنج‌ نباشم/ از اولین شماره های اتحاد جنوب مخاطب این نشریه هستم
 • تشییع و خاکسپاری خالق شعرهای دشتسونی در برازجان/تصاویر اختصاصی
 • آینه ی اقلیم دشتسون درگذشت
 • سالشمار زندگی استاد فرج الله کمالی؛ آینه ی شعر دشتسون
 • دیدار منتخب دشتستان در مجلس یازدهم با مدیر مسئول و تحریریه اتحاد جنوب و اتحاد خبر/ تصاویر
 • جزئیات ابتلای 16 مورد جدید به کرونا در استان بوشهر+نقشه
 • تشییع و خاکسپاری خالق شعرهای دشتسونی در برازجان/تصاویر (2)
 • جزئیات ابتلای ۲۳ مورد جدید به کرونا در استان بوشهر / یک نفر به فوت شدگان اضافه شد / فوت خانم ۷۱ ساله دیلمی
 • جزئیات 4 مبتلای جدید به کرونا در استان بوشهر/ وضعیت دشتستان همچنان فوق قرمز
 • سیر تا پیاز این روزهای بورس
 • جزئیات ابتلای 77 مورد جدید به کرونا در استان بوشهر /کرونا در شهرستان بوشهر ترمز برید
 • چالش‌ها و فرصت‌های روابط عمومی
 • توضیحات روابط عمومی مدیریت درمان تامین اجتماعی استان بوشهر پیرامون رویداد بیمارستان سلمان فارسی
 • جزئیات ۱۹ مبتلای جدید به کرونا در استان بوشهر
 • جزئیات ابتلای 79مورد جدید به کرونا در استان بوشهر /رکورد بی سابقه ابتلا به کرونا در استان بوشهر