امروز: چهارشنبه 13 فروردين 1399
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 04 اسفند 1398 - 21:00
حاشیه ای بر یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی؛

اتحاد خبر - امید دریسی: معتقدم این‌که گفته شود فتح بهارستان توسط فلان طیف سیاسی قابل پیش‌بینی بوده، خیانت به کلمات و توهین به واژه‌ی "پیش‌بینی" است! اصلاح‌طلبانِ واقعی کم‌کم و به مرور زمان جایشان با قلابی‌ها و بدلی‌ها عوض شد و در برخی انتخابات سال های گذشته آن اصلاح‌طلبی هم که بدون روتوش بود درجه چندم بود! در واقع در فقدان نیروهای درجه یک و...

فرجامِ شگفتانه‌ی معجونِ اصولگرایانِ برخوردار و اصلاح‌طلبان بدلی!

 امید دریسی:

بالاخره حکایت یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی به پایان رسید تا تکلیف کرسی‌های سبز بهارستان مشخص شود. تکلیفی که نتیجه‌ی آن از ابتدا مشخص بود و نیازی به حدس و گمان و پیش‌بینی نداشت. معتقدم این‌که گفته شود فتح بهارستان توسط فلان طیف سیاسی قابل پیش‌بینی بوده، خیانت به کلمات و توهین به واژه‌ی "پیش‌بینی" است!
اصولاً پیش‌بینی مختص رقابت یا واقعه‌ای‌ست که نیازمند تحلیل، امعان و دوراندیشی باشد. حال آن‌که با توجه به اتفاقات پیشا انتخابات و محروم شدن یک گرایش اصیل، پر واضح بود اسامی‌یی که از صندوق‌های رای برای استقرار در پارلمان بیرون می‌آیند قاطعانه از طیف اصولگرایان خواهد بود که تمام و کمال با ارائه‌ی لیست‌های گوناگون شرف حضور داشتند. بنابراین شگفتانه‌ای صورت نپذیرفته است.

 شوربختانه باید معترف بود موضوع آن‌قدر گویاست که بدون مقدمه و یادآوری ملال‌آورِ سرآمدهای دور می‌توان به اصل انگیزه‌ی این جستار پرداخت.

نکته‌ی مهم‌تر البته مربوط به چراییِ مشارکتِ ضعیف مردم در انتخابات دوم اسفند است که با اعلام رسمیِ نرخ مشارکت از سوی مراجع ذی‌ربط طی  نگارشی اختصاصی در آینده به تفصیل به آن خواهیم پرداخت.

و اما پیرامون انتخابات پیش‌گفته آن‌طور که از تیتر یادداشت نیز بر می‌آید نویسنده‌ی سطور دو نکته را به‌طور کلی حائز اهمیت دانسته که با فاصله‌ای کوتاه نسبت به نگارشِ یادداشت انتخاباتیِ قبل با تیتر "فسادِ قبل از انتخاب" مجدد سمت و سوی یادداشتی از جنس انتخابات پیشه کرده است.

۱. ابتدا به محافظه‌کاران یا راست‌ها که پس از جریان دوم خرداد در سپهر سیاسی کشور به اصولگرایان تغییر نام دادند اشاره می‌کنم.
به باور نگارنده و چنان‌که به کرات در مواضع قبلی‌ام اشاره داشته‌ام اصولگرایان همیشه و در همه‌ی احوال غالب و پیروز بر دشمن و حریف فرضی‌اند! آنان همآره قهرمانِ مسابقاتی هستند که کسی در زمین مسابقه نباشد یا این‌که تیم حریف اجباراً با بازیکنان امید در جریان مسابقه قرار بگیرد! داور مسابقه نیز همیشه کارت‌های جریمه‌اش خصوصاً از نوع قرمز برای بازیکنان تیم دست و پا و زبان بسته‌ی حریف آماده است! در اصطلاح ورزشی‌ها این نوع از رقابت آغشته به دوپینگ است! گاهی البته روی سکوها بانگ بر می‌آید و از دست‌های پشت پرده و مافیا نیز سخن رانده می‌شود!


باری، اینان این‌گونه پیروز می‌شوند و مدال می‌آورند!
در باب قصه‌ی انتخابات و اصولگرایان مبرهن است هر چه تجمیع آرا و مشارکت شهروندان در انتخابات پایین‌تر، رای‌آوری اینان نیز تضمین شده‌تر! این سخن فرضیه یا تحلیل نویسنده نیست، بل موضوعی‌ست که توسط همین صندوق آرا طی تمامی ادوار تایید شده است. نیک می‌دانیم قسمتی از آحاد جامعه که آرا سنتی همه‌ی ادوار انتخابات را یدک می‌کشند در همه‌ی احوال و شرایط کشور پای صندوق‌های رای حاضرند و این حضور را تکلیف می‌دانند، برگ‌های رای‌شان را می‌ریزند و نیازی به تلاش مسئولین امر جهت امر به معروف و تشویق این قشر جهت مشارکت نیست. مشکل اما آن‌جایی شروع می‌شود که آرا طبقه متوسط و مهم‌تر قشر خاکستری و خاموش جامعه جهت شرکت در انتخابات تحریک می‌شوند. این آرا علی‌الخصوص آرا خاموش به گواه آمارها و نتایج گذشته معمولاً متعلق به راست‌ها نبوده و هرگز شعارهای این جناح، بدنه‌ی پیش‌گفته را جذب خود نکرده است. مروری گذرا بر نتایج تاریخ ادوار مجلس و ریاست‌جمهوری مدعای نگارنده را تصدیق می‌کند. لذا اینجاست که وقتی نتوانی در رقابتی سالم گوی را از حریفِ واقعی بربایی، حریف فرضی‌ست که می‌تواند به کمک آید! و گاه آن‌قدر آش شور می‌شود که حریف فرضی‌یی هم در کار نیست و زحمت جایگزینی حریف فرضی را هم خودِ رقیب یک تنه به دوش می‌کشد!!
چه کسی می‌تواند منکر این باشد که راست‌های برخوردار از تریبون‌های مختلف، دارای امکانات به مراتب بیشتری نسبت به چپ‌ها در کشور هستند؟ بگذریم از نگاه مهربانِ حاکمیت به راست‌ها و دیده‌ی همواره مردد قسمت‌هایی از نظام به چپ‌ها که تقابل‌شان بر هم و بر جامعه پوشیده نیست! دیدگاه نویسنده بر این استوار است، مادام که این نگاه غالب است ما پیش نمی‌رویم، فرو می‌رویم. هیچ پرنده‌ای با یک بال به پرواز در نیامده، بماند که همین بال در ظاهر سالم است و در واقع بالِ شماره یک و اصلی را خودِ پرنده از کار انداخته است!
جهت پیشگیری از طولانی شدن قسمت اول این سیاهه، خوانندگان را به مطالعه‌ی یادداشت "تحلیلی بر رفتار اصولگرایان" که در ۲۲ فروردین سال ۹۶ به رشته تحریر در آورده‌ام ارجاع می‌دهم و جان کلام قسمت اول مطلب را این‌گونه به پایان می‌برم: اساس و بن‌مایه‌ی تفکر پیش‌گفته اگر نگوییم به‌جا مانده از سده‌های قبل است اما قطع به یقین نیاز جامعه‌ی امروز را نمی‌تواند مرتفع کند.

۲. و اما سخنی با چپ‌ها که پس از انتخابات ۷۶ با نام نیروهای اصلاح‌طلب فعال گردیدند.
نمی‌شود همه‌ی جوال‌دوزها را به دیگران زد! نخست از بیلانِ کار گذشته‌تان و واکاویِ آن و متعاقباً از جمع‌بندی علل شکست‌های گذشته‌تان رویگردان نباشید. نویسنده‌ی یادداشت به مانند خیل عظیمی از مردم معتقد است ‌که حتی اگر با تسامح هم نگاه کنیم اصلاح‌طلبانِ ضعیف شده‌ی فعلی که چیزی بیشتر از ویترین بدلیجات نیستند، اگر می‌آمدند هم رأیی نداشتند. در واقع گاهی شما می‌دانید امکان رأی آوری‌تان وجود دارد اما با شرکت ‌نکردن حامل پیامی مشخص به جامعه و حاکمیت می‌شوید. اکنون اما شما رأیی نداشتید و با این عدم شرکت کک هیچ‌کس نگزید پیامِ برجسته‌ای هم صادر نشد!
علت عدم رغبت مردم در این دوره نسبت به شما روشن است، پاسخگوی اعمال دولت و قسمتی از مجلسِ برآمده از حمایت خود نبودید.
بر گذشته نیز اگر بخواهیم چنگ بزنیم مدعیان اصلاح‌طلبی پاسخ دهند چرا پس از قدرت‌گیریِ نیم‌بندشان در اواخر دهه‌ی ۷۰ که با خروش معنادار مردم به وقوع پیوست، با عملکردشان بنا را بر سرخوردگیِ سرمایه‌ها و بدنه‌ی اجتماعی این طیف گسترده گذاشتند؟! مهلک‌ترین ضربه را آیا کسی غیر از خودتان می‌توانست وارد کند؟ شما نبودید که ضربه‌ی کاری را در سال ۸۴ با تشتت آرایی که در انتخابات ریاست جمهوری به وجود آوردید و موجبات روی کار آمدن آن مرد را فراهم آوردید که هنوز کشور نتوانسته از آن انتخاب غلط کمر راست کند؟ از این گذشته، وقتی شرایط برای شرکت و حضورِ فعال در عرصه‌ی انتخابات فراهم نیست چه کسی گفته با گسیل کردن نیروهای ضعیف و گاه ائتلاف‌های نسنجیده مسبب لطمات جبران‌ناپذیر به این گفتمان شوید که هر چه در مقام توجیه برآیید کفایت نکند؟ مخاطب این سخنان حتماً سران اصلاحات را هم شامل می‌شود و حتماً در تفکر اصلاح‌طلبی به معنای واقعی کلمه (و نه شخص محوری) همه کس در هر جایگاهی قابل نقد است و می‌بایست پاسخگوی اعمالش به تناسب با همان جایگاه و نفوذ باشد.


می‌دانیم که شرایط اصلاح‌طلبان در تمامی سطوح مدیریتی کشور چه هنگام حضور در لایه‌های قدرت و چه در زمان واگذاری، همواره همراه با چانه‌زنی با مراجع بالاتر بوده و اساساً در بهترین حالت ممکن باز هم به چشم یک بچه‌ی بازیگوش نگریسته شده که می‌بایست مراقبش باشند! همه‌ی مشقت‌های شما با نظام را از بَریم. اما با تمامی این اوصاف چپ‌ها توضیح دهند که با سرمایه‌های اجتماعی خود چه کردند؟ تکلیف آن یکی بال که از همان ابتدا معلوم بود که به‌علت عدم رویش پرهای تازه به جایی نخواهد رسید. راست‌ها بابت عدم به‌روز رسانی‌شان در عرصه‌ی مملکت‌داری تا بدان جا پیش رفته بودند که در نگاه معمار کبیر انقلاب حتی توانایی اداره یک نانوایی را هم نداشتند، پس شما چپ‌ها که مورد اقبال جوانان و قاطبه‌ی مردم قرار گرفتید چرا نتوانستید عملکرد درخوری ارائه دهید؟ جواب آن شخصیت کاریزمایی که از آبرویش خرج کرد و واژه‌ی "تَکرار" را برای این طیف یا بهتر بگوییم برای لیست امید صرف کرد تا نتیجه‌ی باور نکردنیِ ۳۰ بر ۰ در مجلس و ۲۱ بر ۰ در شورای شهر به دست آید را چگونه پاسخ دادید؟! آخر این چه لیست امیدی بود و چرا کسی در مقام پاسخگویی بر نمی‌آید؟! البته که قسمتی جواب‌ها مشخص است..

 

جان کلام را در سطور پایانی خلاصه می‌کنم: اصلاح‌طلبانِ واقعی کم‌کم و به مرور زمان جایشان با قلابی‌ها و بدلی‌ها عوض شد و در برخی انتخابات سال های گذشته آن اصلاح‌طلبی هم که بدون روتوش بود درجه چندم بود! در واقع در فقدان نیروهای درجه یک و تیم اصلی، حکایت می‌شود همین که مشاهده می‌کنیم و پارلمان می‌شود یک پارلمان بی‌اثر یا کم‌اثر ...
برای سربلندی و خروج از وضعیت فعلی تنها یک راه داریم و آن اصلاحات اساسی و بنیادی نه فقط در یک جناح که در تمامی سطوح و ارکان نظام است.

۹۸/۱۲/۴کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1398/12/06 - 11:13
0
1
سلام جناب دریسی خسته نباشی .
1 با توجه به تحقیقات میدانی که اینجانب و همه ی بزرگواران خواننده انجام داده اند دلیل اصلی عدم مشارکت مردم در انتخابات ، دو چیز بود
1_ دولت روحانی با این تورم و گرانی که بوجود اورد!
به هر کی میگفتی بیا پای صندوق شرکت کن : جواب می داد قبلی ها چکار برامون کردن که اینها بخوان بکنن؟!!!! مردم نای نفس کشیدن ندارن بگذار شرکت نکنیم تا به خودشان بفهمند که چقدر گند زده اند!!!!!

2_ویروس کرونا!!!
واقعا خبر ترسناک ورود ویروس کرونا مردم را بدجور ترسانده بود و از حضور در مکانهای عمومی ترسیده بودند.

3_ درصد کمی هم بخاطر عدم لیست واحد اصلاح طلبان بود
دوست دارم مورد سوم را کمی باز کنم .علت اینکه اصلاح طلبان لیست واحدی ندادند این بود که کارنامه درخشانی در این دولت نداشتند و رویی نداشتن که دوباره بیان تکرار کنند.
می دونستن که باخت در هر صورت با انهاست و به خیال خودشان یک فرار رو به جلو کردند برای انتخابات 1400 !!!
بنظر من اصلاح طلبان مجلس را تحریم کردند تا ریاست جمهوری را فتح کنند و در اینده دوباره مجلس را در اختیار بگیرند.
وگرنه می تونستند اینبار هم از رحم اجاره ای استفاده کنند.
1398/12/05 - 11:53
1
3
جناب دریس با بکار بردن عناوین و کلمات قلمبه نمیشود شکست را کتمان کرد .نمی دانم سن شما قد می دهد اما جنابعالی هنوز در دهه شصت و هفتاد سیر می کنید و مردم را ناشی فرض کرده اید و در تقسیم بندی، جناحهای موجود را چپ و راست خطاب می کنید. آیا جنابعالی که ادعای روشنفکری دارید نمی دانید که چپ و راست سالهاست که منقرض شده است .آیا نمی دانید که راست چپ شده است و چپ راست، جناب دریس اصلاح‌طلبان از بس گند زدند مردم آنها را پس زدند. شما با این متن و مقاله ای که نوشته اید توهین به اصلاح طلبان نمو ده اید، چون در انتخابات لیست ۳۰ نفره داشته اند. اما بهر حال مورد استقبال مردم واقع نشدند. در جان کلام و پایان متن خود عنوان نموده ای که اصلاح‌طلبان واقعی به مرور زمان جایشان با قلابی ها عوض شد. میخواهی اصلاح‌طلبان واقعی را بشناسی مزروعی و حقیقت جو و اکبر گنجی ها و ..... دهها خود فروخته دیگر که اکنون به قول آن حکیم فرزانه برای غرب و اربابان خود کلفتی و نوکری می کنند و در خباثت و دشمنی با این سرزمین و مملکت گرا به به دشمن غدار می دهند نگاه کرد
پاسخ: انتشار این نظر به معنای تایید مفاد آن نمی باشد.
1398/12/04 - 22:50
2
4
درودجناب دریسی تحلیل جالبی بودبه ویژه اینکه اصلاح طلبها پاسخگوی انتخابشان نبودند. نه در عملکرد مدیریتهای کلان و نه در عملکرد مدیریتهای میانی وپایین. البته رقیب هم در کنارنهادن نیروهای کارامد اصلاح طلبها گاهی به بی انصافی متهم شده است.
1398/12/04 - 22:27
3
3
حق مطلب ادا شد و تمام. مرحبا بر این قلم و به این سایت و درود بر اصلاحات راستین که سال هاست در انزوای اجباری هستند
1398/12/04 - 22:10
3
3
واقعا نگاه عمیق وبه معنای واقعی منتقدانه ات ستودنی است.
1398/12/04 - 21:49
3
3
عالی بود. بسیار زیبا شروع کردی و مسئله به خوبی باز. آفرین بر قلمت
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها