امروز: سه شنبه 05 تير 1403
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 17 خرداد 1403 - 10:35

اتحادخبر: مروری دقیق بر نگاه کلان امام خمینی و رهبر معظم انقلاب در مسئله فلسطین نشان می‌دهد به‌کاربردن «سمت درست تاریخ» و «عضوی از محور مقاومت» بودن، نه تعارفی رسانه‌ای که انتخاب واژگانی دقیق است.

 

اتحادخبر: مروری دقیق بر نگاه کلان امام خمینی و رهبر معظم انقلاب در مسئله فلسطین نشان می‌دهد به‌کاربردن «سمت درست تاریخ» و «عضوی از محور مقاومت» بودن، نه تعارفی رسانه‌ای که انتخاب واژگانی دقیق است.

مروری بر پیام رهبر انقلاب به دانشجویان آمریکا

به گزارش مهر، گروه بین‌اللمل: دانشگاه‌های آمریکا از اوایل اردیبهشت به نشانه اعتراض به نسل‌کشی رژیم صهیونیستی در نوار غزه، شاهد اعتراض‌هایی است که از نگاه ناظران، نمونه آن در دهه ۱۹۶۰ میلادی و اعتراض‌های دانشگاه‌های این کشور به جنگ ویتنام دیده شده‌بود. این اعتراض‌ها در بیش از ۵۰ دانشگاه آمریکا به نسل‌کشی صهیونیست‌ها تا جایی پیش رفت که دامنه آن برخی دیگر از کشورهای غربی استرالیا (دانشگاه‌های ملبورن و سیدنی)، کانادا (دانشگاه‌های مک‌گیل و کنکوردیا)، فرانسه (مؤسسه مطالعات سیاسی پاریس و دانشگاه سوربن)، ایتالیا (دانشگاه ساپینزا)، انگلیس (دانشگاه‌های لیدز، کالج لندن و دانشگاه وارویک) و غیره کشیده‌شد.

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی، پنج‌شنبه گذشته نامه مهمی خطاب به دانشجویان حامی فلسطین در آمریکا منتشر کردند که به واسطه شرایط انتخاباتی جامعه آنچنان باید مورد توجه و دقت قرار نگرفت.

پاراگراف اول، اصل مطلب

در متن نامه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همان ابتدا آمده است:

«این نامه را به جوانانی می‌نویسم که وجدان بیدارشان آنها را به دفاع از کودکان و زنان مظلوم غزّه برانگیخته است. جوانان عزیز دانشجو در ایالات متّحده آمریکا! این، پیام همدلی و همبستگی ما با شما است. شما اکنون در طرف درست تاریخ که در حال ورق خوردن است ایستاده‌اید. شما اکنون بخشی از جبهه مقاومت را تشکیل داده‌اید، و در زیر فشارِ بی‌رحمانه دولتتان که آشکارا از رژیم غاصب و بی‌رحم صهیونیست دفاع می‌کند مبارزه‌ای شرافتمندانه را آغاز کرده‌اید.»

طرف درست تاریخ و خطاب قرار دادن دانشجویان آمریکایی به عنوان جزئی از جبهه مقاومت، دو کلید واژه پربازتاب نامه رهبری در رسانه‌های بین المللی و داخلی بود.

به طور نمونه پایگاه خبری «العهد» لبنان در این باره تیتر زد: «امام خامنه‌ای خطاب به دانشجویان آمریکایی: شما هم اکنون بخشی از جبهه مقاومت هستید» و در متن خبر، نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی را خطاب به جوانان و دانشجویان در آمریکا، پوشش داد.

«شما در سمت درست تاریخ ایستاده‌اید» به عنوان دال مرکزی نامه رهبری خطاب به دانشجویان آمریکایی تقریباً در همه گزارش‌های رسانه‌های غربی به چشم می‌خورد و گاهاً در تیتر گزارش‌ها نیز برجستگی می‌یافت. به عنوان نمونه «نیویورک‌پُست» و «فاکس‌نیوز» این بخش از نامه رهبری خطاب به دانشجویان آمریکایی را که «شما اکنون در طرف درست تاریخ ایستاده‌اید و شما اکنون بخشی از جبهه مقاومت را تشکیل داده‌اید»، برجسته کردند.

وب‌سایت شبکه آمریکایی «فاکس‌نیوز» متن کامل نامه رهبر انقلاب به دانشجویان آمریکا را با تیتر «رهبر ایران از دانشجویان آمریکا به علت ایستادن در سمت درست تاریخ قدردانی نمود»، منتشر کرد.

محور مقاومت به چه معناست؟

در وهله اول ممکن است برخی گمان کنند در طرف درست تاریخ یا عضوی از جبهه مقاومت نامیدن دانشجویان آمریکایی معترض به نسل کشی رژیم صهیونیستی تعارف رسانه‌ای یا اقدام سیاسی برای برجسته سازی این اتفاقات است، اما مروری دقیق بر نگاه کلان امام خمینی و رهبر معظم انقلاب در مسئله فلسطین و همچنین نوع تنظیم گری روابط بین‌الملل نشان می‌دهد که بکار بردن این کلمات دقیق و از روی باوری قدیمی تر است.

استضعاف و استکبار، معیار جبهه بندی

هیچگاه جبهه بندی در ادبیات امامین انقلاب اسلامی ایران، شیعه گری، جهان اسلام و یا حتی منافع ایران و موافقت یا مخالفت با سیستم جمهوری اسلامی نبوده است. دو کلید واژه استکبار و استضعاف دو کلمه دقیق برای فهم جبهه بندی در تفکر انقلاب اسلامی است.

سال ۹۸ رهبر انقلاب در دیداری گفتند: «مستضعفان برخلاف آنچه که امروز به‌اشتباه، به افراد آسیب‌پذیر و فرودست می‌گویند، به معنای انسان‌هایی است که پیشوایان بالقوه عالَم بشریت و خلیفةالله در زمین هستند؛ بنابراین مقاومت نیازمند بنیه‌ی معنوی است و این بنیه‌ی معنوی در ماهیت حرکت بویژه حرکت روبه‌جلوی جوانان تأثیرگذار خواهد بود.»

این دو لغت دینی و قرآنی از ابتکارات امام است که وارد ادبیات سیاسی شد. مستضعف به کسی گفته می‌شود که ضعیف پنداشته شده است و نه لزوماً ضعیف باشد و قدرتی نداشته باشد و هم‌چنین مستکبران کسانی خواهند بود که خود را برتر از دیگران می‌پندارند.

«ما همه جز مستضعفین هستیم، یعنی ما اشخاصی بودیم که ابر قدرت‌ها ما را ضعیف می‌شمردند، ما را هیچ می‌دانستند ما می‌خواهیم از این جهت بیرون بیاییم.» با بررسی اجمالی ادبیات امام به نکته ظریف و زیبایی می‌رسیم که امام دلیل اصلی پیدایش این دو جبهه «استکبار و استضعاف» را امری اخلاقی می‌دانند. پیدایش روحیه استکباری ناشی از خود برتربینی و انسان محوری (اومانیسم) بجای خدامحوری است. هم چنین جهل مستضعفین و عدم باور به خود و اثرات تبلیغات استعمار باعث شده گروهی خود را ضعیف‌تر از ملت‌ها و دولت‌های دیگر بدانند.

«تمام فسادهایی که درعالم واقع می‏‌شود، چه فسادها از افراد و چه فسادها از حکومت‏‌ها و چه در اجتماع، تمام فسادها زیر سر همین ارث شیطان است. و تمام مفسده‌هایی که در عالم پیدا می‏‌شود، از این بیماری خودبینی است. چه در کنج خانه کسی نشسته باشد و به عبادت مشغول باشد، اگر خودبینی بکند، ارث شیطان را دارد، و چه در جامعه باشد و با مردم تماس داشته باشد، این هم اگر فسادی از آن حاصل بشود، از خودخواهی و خودبینی خودش است، و چه حکومت‏‌هایی که درعالم حکومت می‏‌کنند؛ از اولی که حکومت در دنیا تأسیس شده است تا حالا، هر فسادی واقع شده از این خصیصه است.» (صحیفه امام خمینی جلد ۱۹ ص ۱۳۳)

«آمریکا دشمن شماره یک مردم محروم و مستضعف جهان است. آمریکا برای سیطره سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و نظامی خویش بر جهان زیر سلطه، از هیچ جنایتی خودداری نمی‌نماید. او مردم مظلوم جهان را با تبلیغات وسیعش که به وسیله صهیونیسم بین‌الملل سازماندهی می‌گردد، استثمار می‌نماید. او با ایادی مرموز و خیانتکارش، چنان خون مردم بی پناه را می‌مکد که گویی در جهان هیچکس جز او و اقمارش حق حیات ندارند.» (صحیفه امام خمینی جلد ۱۳ ص ۲۱۲)

یکی از اصلی‌ترین معضلات امروزی ما در سیاست خارجی تطابق دادن اصول مبنایی بر اصول رفتاری است. امام (ره) سعی می‌کند با این دو عبارت مبنایی را پی‌ریزی کند که کاربرد عملی و جبهه‌بندی تمام‌شمولی را شامل شود که به مبنای دیگری وابسته نباشد: «اگر من به زیر دستان خودم، ولو چهار نفر باشند تعدی و تجاوز کردم و آنها را کوچک شمردم بنده خدا را کوچک شمردم، من مستکبرم و او مستضعف. و مشمول همان معنایی است که مستکبرین و مستضعفین هستند.» (صحیفه امام خمینی جلد ۷ ص ۴۸۹)

فلسطین، معیاری از طرف استکبار یا مستضعفین

در این دوگانه، فلسطین معیاری اصیل و سرنوشت ساز در نبرد دو جبهه حق و باطل برای دهه‌های پیش رو و تعیین کننده مسیر منطقه و جهان خواهد بود. لذا هر کسی در این هدف جبهه مقاومت یعنی «توقّفِ ظلمِ آشکاری یک شبکه تروریست و بی‌رحم به نام «صهیونیست‌ها» باشد، جزوی از این جبهه مهم و سرنوشت ساز مقاومت است؛ جبهه‌ای که فراتر از همه دوگانه‌های ساختگی «ایرانی و غیر ایرانی»، «شیعی و سنی»، «شرقی و غربی» و … عمل خواهد کرد.

فلسطین امروزه به مصداق تام، کامل و عینی دو جبهه استقامت، حق طلبی، ایستادگی و مردانگی در مقابل زورگویی، استکبار و استثمار ملت‌ها، جنایت و نسل کشی ایستاده است. جبهه مقاومت اکنون در فلسطین خط مقدم در مقابل جبهه کفر و استکبار در مقابل تغییر خواست و اراده ملت و تغییر نظم منطقه و جهان برای استثمار سیاسی، فرهنگی و هویتی جهان پیش روست.

جمع بندی

رهبر معظم انقلاب در بخش دیگری از نامه شأن به دانشجویان حامی مردم فلسطین در دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا تاکید می‌کنند: «من می‌خواهم به شما اطمینان دهم که امروز وضعیّت در حال تغییر است. سرنوشت دیگری در انتظار منطقه حسّاس غرب آسیا است. بسیاری از وجدان‌ها در مقیاس جهانی بیدار شده و حقیقت در حال آشکار شدن است. جبهه مقاومت هم نیرومند شده و نیرومندتر خواهد شد. تاریخ هم در حال ورق خوردن است».

در دوگانه مقاومت و جبهه استکبار، بیداری ملت‌ها، ایستادگی و همراهی آنها دقیقاً نقطه مقابل روش مستکبرین و استثمارگران بشریت است که به دنبال خفقان، نادانی و حضور صوری و نمایشی ملت‌ها و مردم در سرنوشت تصمیمات جهان اند. لذا بیداری جوانان اروپا و آمریکا در اعتراض به نسل کشی صهیونیست‌ها و پروژه صهیونیست‌ها در فلسطین و به تبع آن سردمداران جبهه لیبرال دموکراسی اتفاق مبارکی است و آنها را جزئی از جبهه بزرگ مقاومت قرار می‌دهد؛ جبهه‌ای که ۷ اکتبر تنها مصداقی از بیداری، شجاعت و ایمان مردمی از این جبهه بود.

 کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • ماریو قارچ‌خور
 • برگزاری رزمایش مقابله با آفات چوبخوار خرما در دشتستان
 • مدیر عامل شرکت پتروشیمی مروارید پابه‌توپ شد
 • مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران: مشارکت حداکثری متضمن تشکیل دولتی قدرتمند است
 • ساعت کاری ادارات استان بوشهر کاهش می‌یابد
 • یک مرکز غیرمجاز ارائه خدمات دندانپزشکی در «گناوه» پلمب شد
 • بازدیدهای هفتگی مدیر عامل از واحدهای مختلف پتروشیمی مروارید همچنان ادامه دارد
 • شناور حامل محموله بزرگ کالاهای قاچاق توقیف شد
 • مجریان انتخابات زمینه مشارکت مردم را هم فراهم می‌کنند
 • تداوم گرما در استان بوشهر/ دمای هوا به ۵۰ درجه می‌رسد
 • پیام مدیرعامل پتروشیمی پردیس به مناسبت عید غدیر خم
 • بیش از ۴۵ میلیون تردد در جاده‌های استان بوشهر ثبت شد
 • عناوین روزنامه‌های ورزشی امروز1403/04/03
 • افزایش ۳۰۰۰ درصدی آنتی‌اکسیدان پرتقال خونی با یک ترفند ساده
 • دستور مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران بر شتاب‌بخشی اجرای پروژه بخش خشکی خط لوله انتقال نفت ۱۸ اینچ میدان ابوذر در جزیره خارگ
 • پزشکیان امید آخر مردم است/ اصلاح طلب‌ها اصولگراتر هستند/ حکمرانی خردمندانه با پزشکیان محقق می‌شود
 • پزشکیان آمده است تا امید را به مردم برگرداند/ سخنرانی انصاری لاری در بوشهر
 • برای انتخاب دکتر پزشکیان، هر شهروند یک ستاد
 • روسای شهرستانی ستادهای مردمی دکتر پزشکیان در استان بوشهر منصوب شدند
 • اکنون وقت تحول به نفع مردم است/پزشکیان صادق و مدیر است/ رای ندادن یعنی انتخاب افرادی که نمی خواهیم
 • مسئولین ستاد انتخاباتی نامزدها در بوشهر معرفی شدند
 • مردم برای ایران پای صندوق رای بیایند/ پزشکیان کارآمد و صادق است/ کسب و کار ساحلی نشینان خوابیده است
 • کارنامه (امتحانات، انتخابات)
 • ستاد مردمی قالیباف در بوشهر آغاز بکار کرد
 • ،،بیگ بنگ،،
 • عمران مهرابی سرپرست اداره‌ روابط‌عمومی و مسئولیت های اجتماعی شرکت‌ پتروشیمی کیمیای پارس خاورمیانه شد
 • دیدار جلیلی با مردم تهران، شهریار و کرج
 • ۳۵ هزار پرونده از دادگستری دشتستان خارج شد
 • مشارکت حداکثری مردم در انتخابات اهداف دشمنان را ناکام خواهد گذاشت
 • مراسم اختتامیه لیگ انفرادی ۱۴۰۲ با اهدای جوایز به تیراندازان برتر برگزار شد
 • .: حسن پور حدود 3 روز قبل گفت: درود بر استاد عزیز ...
 • .: استان بوشهر حدود 4 روز قبل گفت: پس مشکل مردم حل ...
 • .: مسعود آتشی حدود 5 روز قبل گفت: درود بر انسان های ...
 • .: ناظم محمدی حدود 7 روز قبل گفت: سلام خدمت دکتر چرومی،بزرگوارمن ...
 • .: ناشناس حدود 7 روز قبل گفت: شورا باید دنبال کنه ...
 • .: تهران حدود 10 روز قبل گفت: خخخ چقد شما جالبین. ...
 • .: جمشید حدود 11 روز قبل گفت: درود.واقعیت امر همین است ...
 • .: وحید حدود 12 روز قبل گفت: زهی خیال باطل ...
 • .: سیده فاطمه هدایت حدود 12 روز قبل گفت: چه دلسوزانه و زبان ...
 • .: ساسان جهــــانبانی حدود 12 روز قبل گفت: لازم نیست حتماً عالی ...