امروز: شنبه 02 تير 1403
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 16 خرداد 1403 - 07:32
🔸️🔹️ حرفهای شما 🔹🔸

اتحادخبر -حیدر نیکنام: اینجا شهر تنگ‌ارمِ، شهرستان دشتستانِ، استان بوشهر است.تا قبل از ساخت سد شهدای تنگ‌ارم مردم منطقه با مشکلات عدیده‌ای روبرو بودند این منطقه در خود سازه های آب رسانی و آب انبارهای متعددی دارد که این آثار بازمانده از زمان هخامنشیان تا ساسانیان تا همین چهل پنجاه سال اخیر آب شرب مردم را تامین میکرده. آثار سازه های...

مشکلات آب تنگ‌ارم

حیدر نیکنام

 
اینجا شهر تنگ‌ارمِ، شهرستان دشتستانِ، استان بوشهر است.
تا قبل از ساخت سد شهدای تنگ‌ارم مردم منطقه با مشکلات عدیده‌ای روبرو بودند این منطقه در خود سازه های آب رسانی و آب انبارهای متعددی دارد که این آثار بازمانده از زمان هخامنشیان تا ساسانیان تا همین چهل پنجاه سال اخیر آب شرب مردم را تامین میکرده. آثار سازه های آبرسانی بجا مانده در کنار رودخانه تنگ‌ارم گویای سیستم دقیق آبرسانی به این منطقه است. این نهر که بوسیله تونل در دل کوه کنده شده نشان از برآورده شدن نیاز مردم برای آب بوده. این رودخانه که در زمان‌های نه چندان دور بسیار پر آب بوده و در کنار آن چشمه ای پرآب و همچنین قنات کتخوش بجا مانده از دوران هخامنشیان تا همین چند‌دهه پیش آب کشاورزی و آب شرب مردم تنگ‌ارم را تامین می‌کرده که با فروکش کردن آب رودخانه و چشمه، نیاز مردم را برای آب شرب دوچندان کرد.
 راهی جز حفر چاه برای تامین آب شرب مردم باقی نماند. در این حالت اولین چاه خیرساز به عمق ۳۰ متر حفاری و تاسیسات آن نصب و تامین آب شرب مردم را عهده‌دار شد که این چاه در مواقع عدم برداشت از آن آب از دهانه آن بیرون می‌آمد پس‌از چند سال به علت قهر طبیعت و کم بارانی و همچنین برداشت غیر متعارف از آبهای زیر زمینی دشت تنگ‌ارم این چاه آب شرب نیز پس‌از دو بار حفاری تا عمق حدود هفتاد متر نتوانست جوابگوی نیاز آب شرب مردم تنگ‌ارم باشد. لذا اداره آبفا اقدام به حفر یک حلقه چاه به عمق ۳۰۰ متر کرد که این چاه حدود سه سال آب شرب مردم را تامین می‌کرد. این چاه نیز به علت نقص فنی از مدار خارج و حدود یک کیلومتر ‌پایین دست آن اداره آبفا اقدام به حفر چاه جدید کرد. که در بین این اقدامات آب مردم بوسیله یک حلقه چاه که در کف رودخانه‌ حفاری شده بود و همچنین تانکرهای آبرسانی تامین می‌شد.
چاه دوم نیز به عمق حدود ۳۰۰ متر وارد سیستم آبرسانی شد که در تابستان‌ها نوبت بندی و بعضاً بوسیله تانکرهای سیار آبرسانی انجام می‌شد.

با شروع مطالعات و اجرایی شدن سد شهدای تنگ‌ارم روی رودخانه دودَر که یکی از سرشاخه‌های رودخانه مُند می‌باشد، امیدی در دل ناامید مردم محروم از آبِ تنگ‌ارم ایجاد کرد که مردم را به صبر و حوصله تا ساخت و افتتاح این سد با خود همراه کرد.
سد ساخته شد و لوله گذاری تا ورودی شهر تنگ‌ارم نیز انجام گردید. اما از این لحظه مشکلات این شهر دو چندان شد یک روز لوله خط انتقال شکست یک روز پمپ تامین آب از سد از کار افتاد یک روز اعلام شد که فیلتر تصفیه آب باید جا بجا شود. مشکلات همچنان دامن گیر مردم بود تا اینکه عدم کیفیت آب هم به آن اضافه گردید.همچنین چاه آب نیز به علت سوختن پمپ آن نتوانست وارد مدار آبرسانی شود تا مردم را از این بی‌آبی در خرداد ماه گرمِ با دمای حدود ۴۵ درجه نجات دهد. فشارهای مردم بر مسئولین شهر در فضای مجازی و حضوری هر روز بیشتر می‌شد تا اینکه بخشدار، شهردار و شورای شهر با دعوت از مسئول اداره آب شهرستان با حضور تعدادی از مردم شهر جلسه‌ای در دفتر شورای شهر تشکیل دادند و مسئول اداره آبفای  شهرستان جناب رمضانی قول دادند که تا پایان هفته وضعیت آب را به حد مطلوب برسانند.
با فشار  مردم و مشکلات عدیده کمبود آب و همچنین تلاش مجدانه بخشدار محترم جناب آقای نیرو پور که فردی انقلابی و پر کار است و همچنین پیگیری شورای شهر و شهرداری. مسئولین شهرستان و استان را به واکنش جدی در برابر بحران آبِ بوجود آمده در تنگ‌ارم وادار نمود.
  اداره آبفا در مدت یک هفته پمپ چاه را تامین و نصب کرد و همچنین به علت اینکه  فیلتر تصفیه‌آب بارِ کمتری روی آن قرار گرفت کیفیت آب هم نسبتاً مطلوب تر شد.
 لذا همانطور که فرماندار محترم فرمودند: (اداره آبفا باید پیش بینی اینگونه موارد را می‌کرد تا این چنین بحرانی پیش نیاید).
 ما هم از مسئول اداره آبفا در استان و شهرستان میخواهیم که قطعات مورد نیاز خط آبرسانی را در انبار داشته باشد تا برای تامین یک پیچ یا یک واشر، شهری را برای مدت ده روز و بعضی مواقع بیش از ده روز در بی‌آبی مطلق فرو نبرد و همچنین پیگیر مخزن و تصفیه خانه ورودی شهر باشد تا هرچه سریعتر راه اندازی شود که مردم را از این فلاکت هرساله نجات دهد.
 ما مطالبه گران نیز ضمن اینکه مانند بازوی مسئولین در همکاری هیچ دریغی نداریم، تا ساخت و راه اندازی استخر و تصفیه خانه ورودی شهر به مطالبه گری خود از اداره آبفا ادامه می‌دهیم.
در پایان تشکر ویژه داریم از بخشدار انقلابی و محترم جناب آقای نیروپور که در بسیج همه نیروهای لازم جهت راه اندازی سیستم آب تلاش فراوانی را متحمل شدند و دیده شده که تا پاسی از شب و روزهای تعطیل نیز در محل تعمیرات چاه آب حضور فعال داشتند.

 

خرداد ۱۴۰۳
حاج‌حیدر نیکنام و تعدادی از مطالبه گران آب شرب سالم برای بخش ارم و شهر تنگ‌ارم.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1403/03/18 - 10:05
0
0
همه مشکلات از انتخاب بسیار بد مردم است اعضای شورای حاضر حتی 2 بند از وظایف خودشان را نمیدانند از شروع تا الان یک گزارش به مردم نداده اند همش اختلاف و مانع کارهای شهرداری شدن مردم هم بخاطر قوم و خویشی ساکت نشسته اند هر کدوم یک جایی سر کار هستن و اصلا دنبال کار مردم نمیروند
1403/03/18 - 09:53
0
0
آب سالم آبی است که در موقع مصرف خواص فیزیکی ،شیمیایی ومیکروبی آن مطابق استاندارهای موجود باشد
لذا اهداف تصفیه آب برای بهبود قابلیت ظاهری؛ حذف یا غیر فعال نمودن میکرو ارگانیسم های مضر؛ از بین بردن ترکیبات سمی و زیان اوربرای سلامتی انسان که عاری ازهر گونه بو و طعم و ظاهر نامطبوع باشد است
جامدات بسیار ریزی درآب وجود دارد که ما با چشم غیرمسلح قادربه دیدن آن ها نیستیم چنانچه بخواهیم ازاین آب ها حتی در زمینه دیگری استفاده کنیم، ابتدا باید آن ها را تصفیه کنیم. وجود مواد معدنی همچون نیکل، آهن و مس می تواند به آب رنگ بدهد مواد معلق همانطور که از نامشان نیز پیدا است در آب حل نشده و در آن غوطه ور می مانند. از جمله می توان به زباله ها لاشه جانوران جلبک ها، باکتری ها موجودات ریز و... اشاره داشت.
با کمال تاسف اب سد تنگ ارم بعلت اینکه دربالا دست حوزۀ ابریز آن روستاها و سکونت گاهای فراوانی وجود دارد بسیارآلوده نامطبوع ناسالم و غیربهداشتی می باشد که با کمترین کنترل و نظارت فنی اصولی یا ازمایش و حتی بدون انجام هیچ گونه فرایند تصفیه ای بصورت خام به شبکه تزریق میگردد تنها مقداری بصورت غیراصولی و غیر استاندارد کلر زنی میشود.
لذا انتظار میرود دست اندرکاران اقدام عاجل لازم نسبت به حفظ سلامت مردم را در دستور کار قرار دهند زیرا عوارض مصرف این گونه آب غالبا در دراز مدت نمودار و هویدا میگردد
1403/03/17 - 02:32
0
1
تشکر از حاجی نیکنام و مطالبه گری شهروندان و ممنون از نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و بخشدار تنگ ارم اما گلمندی فروان داریم از دست شورای شهر که بجز دخالت بی جا در کار شهرداری و کارشکنی هیچ کار درستی نکرده اند خداحافظ شما
1403/03/17 - 02:26
0
1
با سلام محضر مخاطبان گرامی و تشکر از جناب آقای نیکنام فعال دلسوز مدنی و دست اندرکاران رسانه مردمی اتحاد خبر هر چند بصورت فشرده و گویا جناب آقای نیکنام مشکلات اب شرب تنگ ارم را بیان فرمودند لازم میبینم بعنوان یک شهروند گله مندی خود را از بی مهری و کم توجهی مسئولان بویژه آبفا ابراز و اعلام نمایم همین الان نیز در خصوص وضعیت اب شرایط آزمون و خطا را طی میکنیم چنانچه جناب آقای دکتر رضایی نماینده دشتستان و پیگیریهای دلسوزانه جناب آقای نیروپور بخشدار نمی بود مشکل یا بهتر بگم بحران آبی تا ماها حاکم می بود
1403/03/16 - 23:19
0
2
با تشکر از شما، پدافند غیر عامل حلقه مفقود شده ی شهر تنگ ادم و روستاهای بخش ارم می باشد.وضعیت آب بویژه آب شرب بهداشتی شهر تنگ ارم و روستاهای بخش ارم از وضعیت بحرانی به حالت انفجار تبدیل شده است. یکی از شاخص های مهم توسعه ،آب می باشد.
1403/03/16 - 19:34
0
1
درود حاجی عزیزکه حق مطلب رو ادا کردین
متاسفانه تو مملکت ما هنوز که هنوزه ادارات و ارکان های دولتی تا تحت فشار اذهان عمومی قرار نگیرن مسئولیتی ک به عهده شون گذاشتن رو به درستی انجام نمیدن!
و اگر کاری هم انجام نشد میگن مردم نخاستن!مگه مردم باید مسئولیتی که به گردن شنا هست رو بهتون یادآوردی کنن!در ادوار مختلف ما شاهد حضور استانداران،فرمانداران مو بخشداران بومی و غیر بومی بودیم و‌همه اینها ازمشکل عمده شهر تنگ ارم باخبر بودن یا با خبر شدند ولی همگی مقطعی بفکر راه چاره بودند ک حالا ب این شکل در دروان مسئولیت من حل بشه بعدشم به من ربطی نداره!حالا امیدواریم اینبار فقط رفع تکلیفی نباشه!
سپاس از سما که وقت گذاشتین و دغذغه مشکلات شهر رو دارید
1403/03/16 - 13:29
0
1
واقعا پدافند غیر عامل در مدیریت شهری شهر تنگ ارم و روستاهای بخش ارم حلقه ی گم شده است. روستا های بخش ارم و شهر تنگ ارم در آب بویژه آب شرب بهداشتی از مرز بحران گذشته است و به شرایط انفجار رسیده است.
1403/03/16 - 12:12
0
1
احسنت بر جناب حاج حیدر نیکنام و همیشه در صحنه و کمک یار مردم ان شاء الله سالم و سلامت باشی و در هر جایگاهی پیروز 👌👌👌
1403/03/16 - 09:21
0
2
سلام
مطالب عالی بود شروع آبرسانی از طریق چاه و تلمبه برمیگرده به اوایل انقلاب که چاه آبی در فاصله 5کیلومتری جنوب تنگ ارم حفر گردید و با پمپاژ از طریق لوله های سیمانی به تنگ ارم آبرسانی میشد که آن چاه هم جوابگو نبود و مجدد یک حلقه چاه عمیق در خود شهر حفر شد که اینم جواب نداد و بعدش ادامه مطلب آقای نیکنام عزیز
1403/03/16 - 09:06
0
1
درود بر جناب حاج حیدر نیکنام که مشکلات اب تنگ ارم را بطور خلاصه و مفید توضیح دادند این مطالب گویای واقعیتی هست که مردمان این دیار از دوران کهن تا اکنون با ان درگیر بوده اند اما در عصر کنونی با ظهور تکنولوژی و ارتباطات بنظر عجیب میاید که مسولین پیشبینی های لازم را تا زمان وقوع بحران نکرده باشند. با وجودیکه مشکل
تامین اب با حداقل کیفیت هنوز وجود دارد از آبفا و مسولین مربوطه تقاضا
میکنم یدکی سیستم جایگزین برای تمامی مراحل انتقال اب بطور اماده باش وجود داشته باشد و در اسرع وقت اقدام نمایند و دوم مراحل کامل فیلتراسیون و استاندارد اب شرب همراه با آزمایشهای دوره ای را اجرا نمایند
1403/03/16 - 08:53
0
1
واقعا وضعیت آب شرب شهر تنگ ارم غیر بهداشتی و غیر قابل استفاده می‌باشد از مسئولین زیر ربط انتظار میره اقدامی صورت بگیره و به خواسته به حق مردم رسیدگی کنند
چهل اندی ساله از حکومت میگذره ولی متاسفانه هنوز به خواسته مهم و اساسی مردم آب رسیدگی نشده .
1403/03/16 - 08:49
0
1
بسیار جامع وکامل جناب نیکنام حق مطلب را ادا کردید..
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • پزشکیان امید آخر مردم است/ اصلاح طلب‌ها اصولگراتر هستند/ حکمرانی خردمندانه با پزشکیان محقق می‌شود
 • اکنون وقت تحول به نفع مردم است/پزشکیان صادق و مدیر است/ رای ندادن یعنی انتخاب افرادی که نمی خواهیم
 • مردم برای ایران پای صندوق رای بیایند/ پزشکیان کارآمد و صادق است/ کسب و کار ساحلی نشینان خوابیده است
 • کارنامه (امتحانات، انتخابات)
 • مسئولین ستاد انتخاباتی نامزدها در بوشهر معرفی شدند
 • مذاکره پتروشیمی جم با تریدرهای بزرگ و مشتریان کشورهای مختلف
 • ۳۵ هزار پرونده از دادگستری دشتستان خارج شد
 • فال روزانه ۱۴۰۳.۰۴.۰۲
 • عناوین روزنامه‌های ورزشی امروز1403/04/02
 • عناوین روزنامه‌های امروز1403/04/02
 • واژگونی پراید در محور دشت ارژن یک کشته برجای گذاشت
 • ۱۶ مزرعه پرورش ماهی در قفس در استان بوشهر فعال است
 • برگزاری اولین مرحله رکورد گیری مسابقات استعدادیابی تیراندازی استان بوشهر در سال ۱۴۰۳
 • زلزله ۳.۴ ریشتری داراب را لرزاند
 • حمام خون اشغالگران در غزه/۶۷ نفر به خاک و خون کشیده شدند
 • معاونین ستاد مردمی انتخابات دکتر پزشکیان در استان بوشهر معرفی شدند
 • پزشکیان امید آخر مردم است/ اصلاح طلب‌ها اصولگراتر هستند/ حکمرانی خردمندانه با پزشکیان محقق می‌شود
 • رئیس ستاد مردمی دکتر مسعود پزشکیان در استان بوشهر منصوب شد
 • پزشکیان آمده است تا امید را به مردم برگرداند/ سخنرانی انصاری لاری در بوشهر
 • روسای شهرستانی ستادهای مردمی دکتر پزشکیان در استان بوشهر منصوب شدند
 • برای انتخاب دکتر پزشکیان، هر شهروند یک ستاد
 • ،،سکو،،
 • اعضا ستادهای جلیلی در استان بوشهر مشخص شدند
 • ستاد مردمی قالیباف در بوشهر آغاز بکار کرد
 • آمده‌ام کشورم را از صدر اخبار در آورم
 • اکنون وقت تحول به نفع مردم است/پزشکیان صادق و مدیر است/ رای ندادن یعنی انتخاب افرادی که نمی خواهیم
 • ،،بیگ بنگ،،
 • مردم برای ایران پای صندوق رای بیایند/ پزشکیان کارآمد و صادق است/ کسب و کار ساحلی نشینان خوابیده است
 • درآمدی بر فضای انتخابات در استان بوشهر
 • نیروهای جدید در دستگاه‌های اجرایی استان بوشهر استخدام می‌شوند
 • .: استان بوشهر حدود 24 ساعت قبل گفت: پس مشکل مردم حل ...
 • .: ناظم محمدی حدود 4 روز قبل گفت: سلام خدمت دکتر چرومی،بزرگوارمن ...
 • .: تهران حدود 7 روز قبل گفت: خخخ چقد شما جالبین. ...
 • .: وحید حدود 9 روز قبل گفت: زهی خیال باطل ...
 • .: سیده فاطمه هدایت حدود 9 روز قبل گفت: چه دلسوزانه و زبان ...
 • .: ساسان جهــــانبانی حدود 10 روز قبل گفت: لازم نیست حتماً عالی ...
 • .: جواد حدود 10 روز قبل گفت: پارس شمالی باید مستقل ...
 • .: احسان حدود 10 روز قبل گفت: اگه به موسوی دسترسی ...
 • .: حسین داو طلب پور حدود 11 روز قبل گفت: واژه ی "معلم" یک ...
 • .: علی حدود 12 روز قبل گفت: عکس مدارکاشم میزاشتید دیگه ...