امروز: دوشنبه 27 ارديبهشت 1400
  طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 29 اسفند 1399 - 10:00
یاداشت نوروزی مدیر مسئول؛

اتحادخبر-اکبر صابری: سال 1399 همه چیز تحت تاثیر «کروناویروس»  قرار داشت. آنچنانکه مهمترین اتفاقات جهان و ایران نیز نتوانست کرونا را از صدر اخبار و توجه افکار عمومی به پایین بکشد. در این یادداشت نگاهی مختصر به اهم رویدادهای سال 99 خواهیم داشت: شروع به کار مجلس یازدهم/ کمبود روغن و برخی اقلام خوراکی/ ریاست جمهوری آمریکا و انتخاب جو بایدن / انتخابات و....

نگاهی به رویدادهای سال 1399

اکبر صابری:

 

 ز کوی یار می‌آید نسیم باد نوروزی /  از این باد ار مدد خواهی چراغ دل برافروزی

«حضرت حافظ»


با رویش دوباره بهار، به دفتر عمر ما نیز برگی دیگر افزوده شد تا پس از زمستانی سرد، بهاری دگر را به تماشا بنشینیم. گر چه سالی از مقدّر عمر کاسته شد ولی تجربه ها اندوخته شد و به آرشیو خاطرات زندگی، تلخی ها و شیرینی ها افزوده شد.
الهی که سال جدید بهتر از همه سال های گذشته برایتان رقم بخورد و سال نو سالِ شما باشد.
* * *
سال 1399 همه چیز تحت تاثیر «کروناویروس»  قرار داشت. آنچنانکه مهمترین اتفاقات جهان و ایران نیز نتوانست کرونا را از صدر اخبار و توجه افکار عمومی به پایین بکشد.
در این یادداشت نگاهی مختصر به اهم رویدادهای سال 99 خواهیم داشت:

ایران

ادامه خروج گام به گام ایران از تعهدات برجامی

در سال 1399 نیز خروج گام به گام ایران از تعهدات برجامی ادامه یافت و نهایتا مجلس شورای اسلامی در  آذرماه 1399 با ۲۳۲ رای موافق دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها را به تصویب رساندند. از جمله مهمترین بندهای این قانون مکلف کردن دولت جمهوری اسلامی ایران به تولید سالانه حداقل ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد و همچنین موظف کردن دولت به اینکه چنانچه پس از ۳ ماه از تصویب این قانون، طرف های برجامی در زمینه بازگشت به اجرای کامل تعهداتشان وفق برجام و رفع تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران اقدام نکنند، دولت مکلف است اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف نماید.
اقدامی که نصف و نیمه دولت آن را اجرا کرد. و البته تا این تاریخ (18 اسفند) دولت بایدن گرچه چراغ سبزهایی برای بازگشت به برجام نشان داده ولی رسما به برجام بازنگشته و دنبال کسب امتیازی از ایران برای بازگشت به برجام است.


حادثه کُنارک

حادثه شناور پشتیبان کُنارَک در۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ به دلیل برخورد موشک شلیک شده از ناوشکن جماران به شناور پشتیبان کنارک رخ داد. این حادثه در دریای (عمان(  رخ داده که در این حادثه ۱۹ نفر جان باختند و ۱۵ نفر نیز زخمی شدند.


شروع به کار مجلس یازدهم


یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، موسوم به مجلس انقلابی 7 خرداد 1399 با حضور دکتر روحانی رییس جمهوری و آیت الله رییسی رییس قوه قضاییه، آیت الله محمدی گلپایگانی رییس دفتر مقام معظم رهبری، علی لاریجانی رییس مجلس دهم وجمعی از مسئولان ارشد کشور و همچنین ۲۶۸ نفر از منتخبان مجلس آغاز به کار کرد.
انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی جمعه 2 اسفند 98 برگزار شد. در این انتخابات 42.5 درصد از واجدین شرایط در کل کشور در انتخابات شرکت کردند و در شهر تهران نیز1 میلیون و 841 هزار نفر شرکت کردند که 25 درصد واجدان شرایط بود. انتخابات مجلس یازدهم رکورد کمترین میزان مشارکت مردم در ۴۱ سال گذشته را شکست.
این مجلس که با شعارهای انقلابی و در رقابتی تقریبا درون جناحی از مردم رأی گرفتند و قول دادند در حوزه اقتصادی کاری کنند تا جامعه دوباره طعم ثبات و آرامش اقتصادی را بچشد امروز بعد از گذشت 8 ماه و نیم از آغاز به کار مجلس یازدهم، می توان گفت تقریبا هیچ کاری نکرده است.
وقتی مجلس یازدهم آغاز به کار کرد، دلار ۱۷هزار تومان بود و الان بیش از 25 هزار تومان است. و این در حالی است که دلار تا مرز ۳۲ هزار تومان هم رسید و تحت تاثیر انتخاب جوبایدن در آمریکا نرخ دلار تا 24 و 25 هزار تومان کاهش یافت.
از دیگر نقاط ضعف جدی مجلس یازدهم رئیس ناکارآمد آن است. از گاف ها و تپق زدن های مکرر جناب قالیباف و حاشیه های مالی وی که بگذریم، عدم تجربه و تسلط وی در اداره مجلس، از وی ضعیف ترین رییس مجلس ادوار مختلف مجلس را ساخته است.


کرونا ویروس


در تاریخ ۳۰ بهمن 1398 اولین موارد از کرونای جدید در شهر قم از طریق روابط عمومی وزارت بهداشت گزارش شد. از ۳ اسفند ۱۳۹۸ وضعیت در ایران از سفید خارج و وارد وضعیت زرد شد.
کشور تاکنون 3 پیک کرونایی را پشت سر گذاشته است. پیک اول اسفند و فروردین. پیک دوم تیر و مرداد.
شهریور و مهر تقریبا آرامی سپری شد.
پیک سوم در آبان و آذر رخ داد و بسیاری از شهرها و مناطق ایران در وضعیت قرمز یا نارنجی قرار گرفتند. ولی از اواخر آذر تاکنون وضعیت بهتر شد و رنگ بسیاری از شهرهای کشور به زرد(خطر متوسط) یا آبی(کم خطر) تغییر یافت. در حال حاضر(20 اسفند 99) نیز جز استان خوزستان که در وضعیت قرمز قرار دارد سایر مناطق کشور در وضعیت زرد یا آبی هستند.
اکنون (20 اسفند 1399) آمار رسمی مبتلایان به کرونا در ایران به 1.715.162 نفر رسیده است. که از این تعداد 60.928 نفر فوت شده اند.
به گفته کارشناسان آمار مبتلایان تقریبا 8 برابر میزان اعلام شده و آمار جان‌باختگان در اثر این بیماری یا مشکوک به آن، حدود سه برابر میزان اعلام شده توسط دولت است.  
در ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ واکسیناسیون سراسری علیه بیماری کووید-۱۹ در ایران در بیمارستان امام خمینی تهران و استان‌های دیگر با واکسن اسپوتنیک وی روسیه آغاز شد. فرزند وزیر بهداشت نیز اولین نفر تزریق کننده واکسن کووید-۱۹ بود.
مسئولین وزارت بهداشت و درمان، وعده تولید انبوه واکسن های ایرانی را در خردادماه 1400 داده اند. و گفته اند طی 6 ماه تابستان و پاییز حدود 70 درصد مردم ایران واکسینه خواهند شد.
این بیماری واگیرترین و کُشنده ترین بیماری طی یک قرن اخیر است که بیش از 2 میلیون نفر را در جهان کشته است.


درگذشت استاد محمدرضا شجریان


استاد محمدرضا شجریان موسیقی‌دان و خواننده موسیقی ایرانی ۱۷ مهر ۱۳۹۹ در سن ۸۰ سالگی درگذشت. وی همچنین خوش‌نویس در خطِ نستعلیق، رئیس شورای عالی خانه موسیقی ایران، بنیان‌گذار گروه شهناز و مبدع چند ساز موسیقی بود.
گرچه بخاطر شرایط کرونایی اجازه تشییع شلوغ و باشکوهی داده نشد ولی درگذشت وی جامعه ایرانیان داخل و خارج از کشور را شدیدا تحت تاثیر قرار داد و هشتگ شجریان در توییتر فارسی ترند یکم  و در جهان ترند ششم شد.
رئیس جمهور و بسیاری از مقامات کشور و شخصیت های فرهنگی و هنری کشور پیام تسلیت صادر نمودند.

 
کمبود روغن و برخی اقلام خوراکی


از مهرماه 99 کمبود روغن در کشور محسوس شد. صف های دریافت روغن تشکیل شد و مردم با مشکلاتی روبرو شدند. رئیس انجمن صنفی صنایع روغن نباتی کشور ضمن تایید کمبود روغن در بازار گفت: به هر حال کشور در شرایط تحریمی قرار دارد و مشکل نقل و انتقال ارز هم در سال 99 دو چندان شده است. همین چالش نقل و انتقال پول باعث شده در بازار با برخی کمبودها مواجه شویم. این کمبود از بهمن ماه تا حدودی برطرف گردید.


ریاست جمهوری آمریکا و انتخاب جو بایدن

انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده آمریکا در ۳ نوامبر ۲۰۲۰ مصادف با ۱۳ آبان  برگزار شد و با پیروزی نامزدهای حزب دموکرات، جو بایدن و کاملا هریس به پایان رسید.
این پنجاه و نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا بود و بیشترین میزان مشارکت در انتخابات‌های ریاست جمهوری از سال ۱۹۰۰ را داشت. دولت جو بایدن در تاریخ ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ مصادف با یکم بهمن ۱۳۹۹ کار خود را آغاز کرد.
بلوای دونالد ترامپ کاندیدای شکست خورده و ادعای تقلب در انتخابات مهمترین حاشیه این انتخابات بود.
به نوشته «اعتماد آنلاین» مردم ایران سومین دنبال‌کنندگان سرنوشت انتخابات آمریکا در دنیا بودند. تاثیر این انتخابات بر اقتصاد و سیاست ایران کم نبود و این تاثیر همچنان ادامه دارد.

 
ترور شهید فخری زاده

تروریست‌های بیگانه هفتم آذرماه، با کمین در مسیر  خودروی حامل محسن فخری‌زاده  در بلوار شهید مصطفی خمینی شهر آبسرد دماوند در عملیاتی انتحاری و مسلحانه، این دانشمند برجسته و ممتاز هسته ای و دفاعی کشورمان را به شهادت رساندند. این اتفاق تلخ بازتاب داخلی و بین المللی گسترده ای داشت.

انتخابات
28 خرداد 1400 انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا برگزار می گردد.
مهمترین چالش پیش روی انتخابات سال آینده میزان مشارکت مردم است. آنچنان که تاکنون در نظرسنجی ها اعلام گردیده مشارکت مردم در انتخابات حدود 40 درصد برای کل کشور و در تهران کمتر از 20 درصد پیش بینی می شود.
در مشارکت حداقلی معمولا برنده انتخابات ها اصولگراها می باشند.

استان بوشهر


کرونا ویروس
استان بوشهر پیک اول را با کمترین تلفات و آمار مبتلایان پشت سر گذاشت. و جز دشتستان که در وضعیت قرمز قرار گرفت؛ بقیه مناطق از حد وضعیت زرد بدتر نشدند.
اما پیک دوم در استان بوشهر زودتر از کشور رخ داد. از خرداد تا تیرماه استان بوشهر وضعیت غالبا قرمز و نارنجی داشت و تلفات و مبتلایان زیادی گرفتار کرونا شدند.
شهریور تقریبا آرامی در استان بوشهر حکم فرما شد. ولی از اواسط مهرماه تا اوایل آذرماه پیک سوم به وقوع پیوست.
اواخر آذرماه استان از وضعیت قرمز خارج شد و تاکنون بیشتر مناطق استان زرد و آبی هستند.
از ابتدای شیوع کرونا تاکنون(20 اسفند) نعداد کل مبتلایان قطعی در استان بوشهر 20960 نفر و تعداد کل فوتی ها 877 قطعی و 20 مورد مشکوک به ثبت رسیده است.


بازداشت و اخراج 6 عضو شورای شهر بوشهر

اواخر شهریور ماه 99 چهار عضو شورای بوشهر بازداشت شدند. اوایل مهرماه 99 نیز دادستان عمومی و انقلاب مرکز بوشهر از بازداشت پنجمین و ششمین عضو شورای شهر بوشهر خبر داد. علی حسن پور گفت: هفتم مهرماه پنجمین و ششمین عضو شورای شهر بوشهر با دستور قضایی بازداشت و تحقیقات از آن‌ها توسط اداره اطلاعات در حال انجام است.
اتهام این اعضا تخلفات مالی و برخی سوء استفاده ها عنوان شد. و حدود یکماه بعد از بازداشت، این افراد از عضویت در شورای شهر سلب عضویت موقت شدند و 19 آبان 99 اعضای علی البدل برای تشکیل جلسات شورا دعوت شدند و داریوش پوربهی که پیش از این عضو علی البدل بود به عنوان رئیس جدید شورای شهر بوشهر انتخاب شد.


سالاری و رئیسی

مهر 99 دکتر مصطفی سالاری از بین 5 گزینه وزارت صمت به مرحله نهایی انتخاب برای این پست مهم رسید و جزو 2 گزینه نهایی قرار گرفت و در حالی که شانس اول برای معرفی به مجلس قرار داشت عدم همراهی و حمایت برخی نمایندگان استان در مجلس و از طرفی تخریب شدید در فضای مجازی از رسیدن به این مهم بازماند و آقای علیرضا رزم‌حسینی به عنوان وزیر صمت به مجلس معرفی و رای اعتماد گرفت.
 این برای بار اول است که یک گزینه استان بوشهری برای تصدی یک وزارتخانه مهم تا آستانه معرفی به مجلس پیش می رود.
آبان 99 دکتر علیرضا رئیسی یکی دیگر از مدیران دشتستانی، با حکم رئیس جمهوری به عنوان سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا کشور منصوب شد.
این دو اتفاق نیز نشان از شایستگی فرزندان بومی دشتستان و استان بوشهر در پایتخت کشور دارد.


سقوط شاهین و پارس جنوبی جم به لیگ یک

اواخر مردادماه 99 دو نماینده فوتبال استان بوشهر در لیگ برتر، پارس جنوبی جم و شاهین بوشهر با سقوط خود به لیگ دسته اول، سالی سیاه برای فوتبال استان بوشهر رقم زدند. این اتفاق تاثر برانگیز باعث شد تا استان بوشهر بعد از چند سال از داشتن نماینده در لیگ برتر محروم شود.


آتش سوزی 99 بازار ساحلی بندر دیلم

آتش سوزی گسترده صبحگاه پنجشنبه دهم مهرماه 99 بازار ساحلی بندر دیلم موجب از بین رفتن تمامی ۲۰۰ غرفه این بازارچه و کالاهای موجود در آنها شد.
به گزارش ایرنا، در این حادثه که قصه تلخی همانند پلاسکو را برای آسیب دیدگان تکرار و تداعی کرد، شعله‌های آتش به هیچ چیز رحم نکرد و اجناس و وسایل موجود در ۲۰۰ مغازه  فعال که محل کار وکسب حداقل ۳۰۰ جوان بود را کامل سوخت و سر سوزنی از ساختمانی که میلیاردها تومان اجناس در آن بود  باقی نماند و آه و حسرت بر دل غرفه داران نشاند.

شهرستان دشتستان

 
درگذشت استاد فرج الله کمالی
استاد فرج الله کمالی شاعر محلی سرای دشتستان پس از یک دوره بیماری ۱۹ اردیبهشت 99 دیده از جهان فانی فروبست.
وی متولد تیر ماه ۱۳۲۸ بود و در طول عمر با برکت خود با سرودن اشعار گویشی نقش برجسته ای در پاسداشت گویش محلی داشته است. از او اثر ارزشمندی همچون «دشتسونی» باقی مانده است.
علیرغم محدودیت های کرونایی تشییع جنازه و خاکسپاری این شاعر فقید دشتستانی باشکوه فراوان در برازجان برگزار گردید.

 
کرونا ویروس

اولین وضعیت قرمز: در خرداد 99 روی داد و تعداد مبتلایان و فوتی ها از سایر مناطق استان بیشتر بود.
پیک دوم نیز در تیرماه پشت سر گذاشته شد. خرداد و تیر دشتستان غالبا در وضعیت قرمز قرار داشت.
مرداد و شهریور وضعیت دشتستان نسبتا بهبود یافت.
 ولی از نیمه مهر و ماه آبان پیک سوم را تجربه کرد و بار دیگر وضعیت شهرستان قرمز شد.
20 مهرماه 99 فرماندار شهرستان دشتستان با توجه به قرار گرفتن این شهرستان در شرایط قرمز برگزاری مراسم و برنامه‌های عمومی به مدت دو هفته تعطیل اعلام کرد.
آذرماه وضعیت زرد شد و در دی ماه آبی (کم خطر) شد و به کمترین تعداد بستری و فوتی در سال 99 رسید.
بهمن ماه هم گرچه وضعیت همچنان در وضعیت آبی قرار داشت اما اواخر این ماه تعداد مبتلایان و بستری ها رو به افزایش نسبی گذاشت.
پیش بینی می شود پیک چهارم در نیمه دوم اسفند و تعطیلات نوروز دامن گیر دشتستان شود. ان شاء الله که با کمترین تلفات به خیر بگذرد.
آمار کل مبتلایان قطعی دشتستان تاکنون  (18 اسفند 1399) بر اساس اعلام شبکه بهداشت و درمان شهرستان 4141 نفر و تعداد فوتی ها کرونا 256 نفر می باشد.  
سیل 16 آذر
شانزدهم آذر؛ 160 میلیمتر بارندگی طی دو سه ساعت کافی بود تا بخشی از شهرستان دشتستان روی آب برود.
این سیل متاسفانه دو کشته بر جای گذاشت و در برخی از شهرهای دشتستان مانند آبپخش، شبانکاره، وحدتیه و سعدآباد حجم بارش و سرازیر شدن آب باران باعث آبگرفتگی منازل و بروز مشکلاتی شد و در معابر شهری نیز بارش شدید موجب گرفتار شدن خودروها و زیر آب رفتن کوچه ها و خیابان‌ها گردید.


بازگشت پرسپولیس برازجان به فوتبال ایران

باشگاه قدیمی و با سابقه پرسپولیس برازجان بعد از چند سال غیبت و رکود، امسال با مدیریت و پشتیبانی مالی امین آذربان در مرحله نهایی لیگ سه حضور یافت.
اولین مسابقه این تیم 18 دی ماه 99 برابر پردیس خرم آباد با پیروزی برازجانی ها برگزار شد.
این تیم برای موفقیت و صعودش به لیگ 2 کشور نیازمند حمایت مادی و معنوی مسئولین است.


سقوط ستارگان دشتستان به لیگ یک

تيم هندبال ستارگان دشتستان كه در ليگ برتر هندبال ايران رقابت مى كرد بهمن ماه 99 به ليگ يك سقوط كرد.
اين تيم كه از حمايت مردم و مسئولين شهرستان و استان بهره می برد نتوانست حضور موفقى در ليگ برتر هندبال ايران داشته باشد و نهايتا به ليگ يك سقوط كرد.

افتتاح تالار 500 نفره برازجان

دهه فجر امسال تالار  هنر مجتمع فرهنگی و هنری شهید شاهینی برازجان در زمینی به مساحت ۱۰۱۴ متر مربع با ظرفیت ۵۰۰ صندلی و اعتبار  ۱۱۰ میلیارد ریال افتتاح شد.
این پروژه حدود 11 سال پیش شروع شده بود و پس از چند سال رکود، با اختصاص  اعتبار لازم در سال جاری تکمیل و به بهره برداری رسید.
برازجان از نداشتن یک سالن نسبتا بزرگ و خوب رنج می برد.  کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • .: محمد علوی حدود 4 ساعت قبل گفت: خانوم‌عبیدی چرا نمیگی مردم ...
 • .: م حدود 20 ساعت قبل گفت: سلام ، پیشنهاد میکنم ...
 • .: محمد حدود 22 ساعت قبل گفت: بیشتر نشاندهنده نفرت مردم ...
 • .: کارمند 1 روز قبل گفت: از اتحاد خبر بابت ...
 • .: دبیر ادبیات وفلسفه 1 روز قبل گفت: دست مریزاد! جستاریست سخت ...
 • .: معلم حدود 2 روز قبل گفت: قلمتان مانا و اندیشه ...
 • .: عباسی حدود 2 روز قبل گفت: هنر شهر،استان و کشور ...
 • .: حمید حیدری حدود 3 روز قبل گفت: بسیار جالب و آمرزنده ...
 • .: حسین مومیوند حدود 4 روز قبل گفت: عالی بود ...
 • .: شهروند حدود 4 روز قبل گفت: با سلام قطعا باید ...