امروز: سه شنبه 01 آبان 1397
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 17 دي 1396 - 15:43
معاون وزیر بهداشت در جشن نفس برازجان؛

اتحاد خبر: معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جشن بزرگ نفس در برازجان حضور یافت. به گزارش «اتحاد خبر»؛ علیرضا رییسی ضمن خرسندی از حضور در این جمع روحانی و معنوی گفت: من ابتدا باید از خانواده های عزیزی که در این جمع حضور دارند به سبب بزرگواری و اندیشه نیکشان تقدیر نمایم، خوشا به سعادت شما از این جهت که به درجه ای از ایثار ... 

اتحاد خبر-زهره عرب: علیرضا رییسی ضمن خرسندی از حضور در این جمع روحانی و معنوی گفت: من ابتدا باید از خانواده های عزیزی که در این جمع حضور دارند به سبب بزرگواری و اندیشه نیکشان تقدیر نمایم، خوشا به سعادت شما از این جهت که به درجه ای از ایثار و از خودگذشتگی و شهامت رسیده اید که توانستید در سطح کشور برای کمک به ادامه حیات یک الگو باشید.

به گزارش «اتحاد خبر»؛ معاون وزیر بهداشت با اشاره به همبستگی و وحدت ایران و ایرانی، افزود: من از همه مسئولین استان بوشهر تشکر می کنم. خوشبختانه همبستگی که در کشور عزیزمان وجود دارد در تمام زمینه ها خود را نشان می دهد و اگر حادثه ای در کرمانشاه یا دیگر نقاط این سرزمین پاک اتفاق می افتد سایر هموطنان برای یاری آنان می شتابند.

وی عنوان کرد: زمانی که ما کار اهدای عضو را آغاز کردیم تمام مسئولین در سطح استان پای کار آمدند و سپس این اتفاقات خوب و میمون رقم خورد. در آن زمان من رییس دانشگاه علوم پزشکی بودم و از همان جا بود که نام بوشهر در تمام کشور طنین انداخت و از سالی یک یا دو اهدا عضو به سالانه 18 تا 20 اهداء رسیدیم.

رییسی ادامه داد: از امام جمعه محترم شهر برازجان به سبب همراهی خوب و فعالانه ایشان در حوزه سلامت تشکر می کنم، ایشان در این حوزه تلاش بسیار نمودند و همواره کنار ما بودند.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه 25 هزار نفر در سطح کشور در لیست انتظار پیوند عضو هستند، عنوان کرد: چیزی در حدود بیست و پنج هزار نفر در کشور ما در لیست پیوند و نیازمند دریافت عضو هستند، در حالی که این تعداد اهدا وجود ندارد و هر سه ساعت یک نفر به دلیل نرسیدن عضو موردنیار می میرد.

علیرضا رییسی اضافه کرد: سالانه 8 هزار مرگ مغزی داریم که اعضای بدن حدود 3500 نفر آنها قابل پیوند است. اگر این دل دریایی و اندیشه والا وجود داشت و همه اینگونه بسان 35 خانواده عزیز حاضر در جمع ما بودند هیچ بیماری در اثر نیاز به عضو از بین نمی رفت.

رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر اظهار داشت: هر فردی که دچار مرگ مغزی می شود بین یک تا 8 عضو قابل پیوند دارد، یعنی هر فرد مرگ مغزی می تواند 8 نفر را به زندگی برگرداند.

وی با اشاره به دلایل بیماری ها و نیاز افراد به پیوند عضو گفت: چیزی که این لیست 25 هزار نفری را طولانی تر می کند عدم رعایت مسائل ساده ای چون مصرف سیگار، چاقی، دیابت و همچنین رعایت نکردن برخی موارد ساده حفظ سلامتی است.

دکتر رییسی خاطرنشان کرد: در خصوص کسانی که کارشان به دیالیز می رسد و نیاز به پیوند کلیه پیدا می کنند حداقل در این استان دو علت اصلی وجود دارد یکی فشار خون و دیگری قند خون، که این دو باید کاهش یابد.

معاون وزیر بهداشت و درمان اذعان داشت: از موارد دیگری که این لیست را طولانی تر کرده پیوند کبد است که به دلیل کم تحرکی و نوع رژیم غذایی که ما ایرانی ها داریم رفته رفته به سمت کبد چرب می رویم. بنابراین نیاز است که به ابعاد قضیه توجه کرده و ابتدا سعی در کمتر کردن این لیست داشته، تعداد مرگ مغزی را کاهش دهیم و در انتها توسعه فرهنگ اهدا عضو را نیز در نظر داشته باشیم.

وی تصریح کرد: خوشبختانه کشور ما در زمینه اهدا عضو در منطقه و در تمام دنیا پیشرو است و توانایی های زیادی در کشور وجود دارد ولی با این وجود باید به سمت ارتقا سطح سلامت جامعه برویم.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین