امروز: شنبه 05 آذر 1401
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 27 مرداد 1401 - 08:41
اختصاصی اتحادخبر؛

اتحادخبر-حسن دهقان کمارجی:موسیقی فولکلور یا موسیقی بومی یا موسیقی محلی (Folk Music)، شکلی از موسیقی سنتی است که ریشه در آداب و رسوم یک قوم یا ناحیه دارد و سینه به سینه، به نسل‌های بعدی می‌رسد و به همین دلیل است که در ایران، به این نوع از موسیقی، موسیقی محلی هم گفته می‌شود.موسیقی فولکلور در ایران، از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است چراکه از...

موسیقی های محرم

حسن دهقان کمارجی:


موسیقی فولکلور یا موسیقی بومی یا موسیقی محلی (Folk Music)، شکلی از موسیقی سنتی است که ریشه در آداب و رسوم یک قوم یا ناحیه دارد و سینه به سینه، به نسل‌های بعدی می‌رسد و به همین دلیل است که در ایران، به این نوع از موسیقی، موسیقی محلی هم گفته می‌شود.

موسیقی فولکلور در ایران، از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است چراکه از دیرباز، اقوام مختلفی چون ترک، کُرد، ترکمن و... ترانه‌ها و ملودی‌های متفاوتی از خود به جای گذاشته و جزء جدایی ناپذیر فرهنگ این مرز و بوم شده اند.
در پس پرده موسیقی‌ محلی و بومی خاطرات تلخ و شیرینی نهفته‌ است که یادآور لحظات شیرین کودکی، نوجوانی، جوانی یا حتی بزرگسالی و کهن‌سالی است. موسیقی‌ محلی هر یک از استان‌های کشور عزیزمان ایران در قلب، روح و جسم هر فردی چه ایرانی و غیر ایرانی نفوذ می‌کند و این خود، معنای معجزه و نفوذ آن در روح و جان ما است. موسیقی‌های بومی و محلی استان‌های ایران هر کدام به تنهایی شنیدنی و جذاب هستند. این موسیقی‌ها قدمت بسیاری دارند و برای هر ایرانی دارای اهمیت بالایی هستند. موسیقی که با پوست، خون و گوشت هر ایرانی در هم آمیخته است.
یکی از جلوه های موسیقی فولکلور در بین اقوام ایرانی که از اشتراکات بسیار غنی برخوردار هست .موسیقی های آیینی هست که مختص ایام محرم است .و از اهمیت بسیاری برخوردار هست .با همت جناب آقای سید رضا حسینی در برنامه زنده مجازی .پاتوق و شبانه های محرم .بنده هم افتخار این رو داشتم که در خدمت مردم عزیزمان در دشتستان و دیگر شهر های ایران عزیزمان باشم .در این برنامه با حضور کارشناسان متخصص در امر شعر .موسیقی .نوازندگی .خوانندگی .اتنو موزیکولوژی .خواننده های بومی استان در بخش های متنوع .به برسی و ساختار این گونه موسیقی ها به شکل کاملا تخصصی پرداخته شد .و انصافا این برنامه با تمام پتانسیل و از همه مهمتر بسیار تخصصی و در عین حال روان .برای بیننده های عزیز اجرا گردید .و به نقد و برسی بسیار جذاب از این بخش از موسیقی یعنی موسیقی فولکلور پرداخته شد .
و در ادامه به جرات میتونم بگم به عنوان مستند ساز و اتنوموزیکولوگ .در این مجموعه برنامه با عنوان پاتوق و شبانه های محرم .به شکل خیلی حرفه ای و تخصصی به موضوع موسیقی ها محرم .در بخش سازی و آوازی پرداخته شد .
امید وارم مدیریت محترم گروه پاتوق دشتستانی ها  جناب سید رضا حسینی با همین بقولا ..فرمان و انرژی در معرفی فرهنگ و هنر و پتانسیل دشتستان بزرگ ادامه بدهند .
و نکته مهم  اینکه .چنین برنامه هایی با وجود تنوع آیتم ها متنوع .و حضور متخصصین در امر موسیقی .فرهنگ .تاریخ ....بدون هیچ هزینه ای برای تولید و ارایه به مخاطب محترم .انجام میشه.و مخاطبین بسیار زیادی هم دارن .که از نظر بنده .این رمز موفقیت .توجه به محتوی برنامه هست .توصیه من به پاتوق اینه که .با همین فرمون و انرژی ادامه بدهند .
و در آخر اینکه تقاضای من به عنوان یک برنامه ساز در طی سی سال این هست که مخاطبین محترم فضای مجازی و در واقع فالورهای صفحه پاتوق .حمایت کنند .حمایت در فضای مجازی این هست که پست ها رو لایک کنند .مطلب بنویسند .پیشنهاد بدهند .انتقاد کنند .چون این موارد ذکر شده در فضای مجازی .هم باعث تبلیغ صفحه میشود که عزیزان دیگر هم بتوانن از مطالب استفاده کنند .هم اینکه باعث این موضوع میشه .مدیریت محترم صفحه .میتوتند در جهت خواسته بینندگان و ارایه مطالب مفید تر تلاش کند .کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1401/05/27 - 12:33
0
0
خسته نباشید خدمت همه عزیزان برنامه پاتوق، موفق باشید
1401/05/27 - 12:31
0
0
خسته نباشید به تمام عزیزان برنامه پاتوق، موفق باشید
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • .: شهروند حدود 6 ساعت قبل گفت: خیابان شهید حاج احمد ...
 • .: همشهری حدود 8 ساعت قبل گفت: از شهردار محترم تقاضا ...
 • .: امیر حسین نویدکیا 1 روز قبل گفت: عمو جان موفق باشی ...
 • .: سلام حدود 2 روز قبل گفت: لطفا فکری بحال وضعیت ...
 • .: افرا حدود 3 روز قبل گفت: با سلام لطفن ی ...
 • .: ت حدود 3 روز قبل گفت: شرایط ایران امروز، عرصه ...
 • .: همشهری حدود 4 روز قبل گفت: من متاسفانه خودم اونجا ...
 • .: فرشادفاروجی زاده حدود 4 روز قبل گفت: یاحسین جان،جان ومالم فدای ...
 • .: شهروند حدود 4 روز قبل گفت: اگر بنا بر تخصص ...
 • .: علی حدود 4 روز قبل گفت: سرکار خانم رنج کش ...