امروز: پنجشنبه 06 تير 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 28 اسفند 1397 - 09:15

اتحاد خبر: فلسفه وجودی چهارشنبه سوری به عنوان یکی از از کهنترین سنتهای ایران زمین شادی آفرینی است اما در دهه های اخیر این آیین فرهنگی با برخی بی احتیاطی ها و افراطی گری ها موجب بیم و اضطراب برای خانواده ها شده است.

اتحاد خبر: فلسفه وجودی چهارشنبه سوری به عنوان یکی از از کهنترین سنتهای ایران زمین شادی آفرینی است اما در دهه های اخیر این آیین فرهنگی با برخی بی احتیاطی ها و افراطی گری ها موجب بیم و اضطراب برای خانواده ها شده است.

 

متلاشی شدن صورت جوان 27 ساله، قطع انگشت یک نوجوان، مصدومیت چهار نفر در مواجهه با مواد محترقه و آسیب نوجوان شیرازی از ناحیه دستگاه تناسلی از جمله تلخ ترین حوادث مربوط به چهارشنبه پایان سال طی روزهای اخیر بودند.

 

چهارشنبه

 

حوادثی که به جای شادی آفرینی و سرورانگیزی در روزهای پایانی سال، خانواده ای را داغدار و خانواده های دیگری را  اسیر بیمارستان می کند.

 

بیشترین شمار مجروحان ناشی از حوادث مرتبط با چهارشنبه سوری در کشور متعلق به تهران و کمترین آن مربوط به استان های هرمزگان، لرستان و چهارمحال و بختیاری است.

 

بر اساس اعلام 'سازمان اورژانس کشور' در حوادث مرتبط با چهارشنبه سوری پارسال سه هزار و 446 نفر در سطح ایران مجروح شدند و چهار نفر جان خود را از دست دادند.

 

باشگاه خبرنگاران جوان در گزارشی به سود هنگفت دلالان از فروش مواد محترقه در آخرین چهارشنبه سال پرداخته و رقم گردش مالی آن را بیش از ۵۰ میلیارد تومان اعلام کرده است.

 

در همین راستا رئیس اتحادیه خرازان گفت: میزان فروش مواد آتش‌زا و ترقه امسال به حدود ۵۰ درصد سال قبل کاهش پیدا کرده و مردم بسیار کمتر از حد انتظار در این بازار هزینه می‌کنند.

 

چهارشنبه

 

با این حال نهادهای امنیتی و خدمت رسان نظیر سازمان آتش نشانی، اورژانس، نیروهای انتظامی و امنیتی نیز هر ساله برای کاهش خطرات چهارشنبه آخر سال تمهیدات و برنامه های ویژه ای را به اجرا می گذارند که در ادامه می خوانید: 

 

در همین رابطه لینک زیر را بخوانید:

 

برخورد پلیس با متخلفان شب چهارشنبه آخر سال

 

* سردار ایوب سلیمانی جانشنین فرمانده نیروی انتظامی گفت: مزاحم شادی مردم نیستیم اما با متخلفان شب چهارشنبه آخر سال (چهارشنبه سوری) که برای مردم مزاحمت ایجاد می کنند، برخورد می کنیم.

 

وی در مورد اقدامات لازم برای برپایی شب چهارشنبه ای شاد برای مردم، افزود: در حد وسع خود اقداماتی انجام داده ایم تا شبی شاد و بدون آسیب و صدمه برای مردم برگزار شود.

 

چهارشنبه

 

در همین رابطه لینک زیر را بخوانید:

 

خودروی متخلفان چهارشنبه‌سوری توقیف می‌شود

 

 فرماندهی انتظامی تهران بزرگ هم اعلام کرد کسانی که در چهارشنبه آخر سال با وسیله نقلیه خود دست به اقدامات اوباشگری بزنند از چهارشنبه آخر سال تا پایان تعطیلات خودرو یشان در توقیف پلیس خواهد بود همچنین واحدهایی که اقدام به فروش مواد آسیب‌زا کنند پلمپ خواهند شد. رحیمی در ادامه افرود: گفت: پلیس با شادی مردم مخالف نیست، اما چهارشنبه سوری را تبدیل به چهارشنبه سوزی نکنید.

 

در همین رابطه لینک زیر را بخوانید:

 

ایجاد ایستگاه بازرسی در چهارشنبه‌سوری

 

 «ایرنا» هم به نقل از رئیس پلیس پیشگیری کشور از راه اندازی ایستگاههای ایست و بازرسی موقت برای کنترل هرچه بیشتر نظم و امنیت در چهارشنبه آخر سال خبر داد.

 

در همین رابطه لینک زیر را بخوانید:

 

بازداشت ۵۸ ترقه‌فروش در تهران

 

 بنا بر اعلام پلیس در آستانه چهارشنبه آخر سال تا کنون 58 نفر از کسانی که اقدام به فروش مواد محترقه غیرمجاز می کردند، دستگیر شده اند. همچنین یک هزار و 945 عدد ترقه غیرمجاز و آسیب زا و بیش از 640 کیلوگرم اکلیل و سرنج از 18 نفر کشف شده است.

 

چهارشنبه

 

در همین رابطه لینک زیر را بخوانید:

 

عواقب خطرناک سوختگی‌ها در چهارشنبه‌سوری

 

 رئیس انجمن حمایت از بیماران سوخته، آسیب‌های ناشی مواد محترقه در چهارشنبه‌سوری را در سه بخش سوختگی، آسیب‌های چشمی و آسیب دست‌ها و اندام فوقانی برشمرد و به «ایسنا» گفت: به دلیل استفاده از مواد محترقه، شایع‌ترین آسیب، سوختگی است. همچنین پس از انفجار آسیب زیادی به چشم‌ها و دست‌ها وارد می‌شود.

 

در همین رابطه لینک زیر را بخوانید:

 

بازداشت اخلالگران چهارشنبه‌سوری تا پایان نوروز

 

 در ادامه تمهیدات پلیس برای چهارشنبه آخرسال؛ افرادی که دست به شرارت و اقدامات مخل امنیت در چهارشنبه آخر سال بزنند دستگیر شده و عید نیز مهمان پلیس خواهند شد و همچنین کسانی که با خودروهای خود بر ضد انضباط و امنیت اقدام کنند خودروهایشان توقیف شده و در ایام عید نوروز نیز در توقیف پلیس خواهد ماند.

 

در همین رابطه لینک زیر را بخوانید:

 

آموزش ساخت بمب دست‌ساز در فضای مجازی!

 

رییس پلیس فتا تهران هم با هشدارهایی از خانواده ها خواست تا در کنار فرزندانشان باشند تا گرفتار کلاهبرداران اینترنتی و حوادث تلخ چهارشنبه سوری نشوند.

 

سرهنگ کاظمی توصیه کرد: برخی از سایت‌ها، کانالها و گروه های اجتماعی در زمینه فراخوان و گردهمایی در محل های خاص برای ترقه بازی همچنین آموزش تهیه و ساخت بمب و مواد محترقه دست ساز، فعالیت می کنند؛ لذا خانواده ها باید دقت داشته باشند تا فرزندانشان در دام کلاهبرداران و سودجویان گرفتار نشوند.

 

در همین رابطه لینک زیر را بخوانید:

 

هشدار پزشکی قانونی در مورد چهارشنبه‌سوری

 

 «ایسنا» به نقل از جانشین مدیریت بحران سازمان پزشکی قانونی کشور هشدار داد: در تماس با مواد محترقه و منفجره افراد به مکانیسم های متعددی دچار آسیب می شوند؛ آسیب‌ها می‌تواند ناشی از برخورد ترکش ماده انفجاری تا سوختگی حرارتی و یا شیمیایی و یا قرار گرفتن در معرض موج انفجار و ... باشد که متأسفانه باعث عوارض متعددی مانند نابینایی، قطع عضو، جوشگاه‌های دائمی روی صورت و بدن، ناشنوایی و ... می‌شود. وی از جوانان خواست جان و سلامت خود و دیگران را جهت شادی لحظه‌ای به مخاطره نیندازند.

 

 شهرداری تهران هم آماده‌باش ۵ هزار آتش‌نشان برای چهارشنبه‌سوری در بوستان‌های پایتخت خبر داد.

 

در همین رابطه لینک زیر را بخوانید:

 

چهارشنبه‌سوری؛ فرصتی برای خلق شادی گروهی

 

 رئیس انجمن مددکاری اجتماعی «چهارشنبه سوری» را فرصتی برای خلق شادی‌های گروهی دانست و گفت: باید از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم چرا که در غیر این صورت مردم راه‌های دیگری را برای شادی انتخاب می‌کنند و چه بسا این شادی‌ها کاذب بوده و آثار مخربی هم داشته باشد.

 

در همین رابطه لینک زیر را بخوانید:

 

چهارشنبه‌سوری؛ از سر و صدا خبری نیست!

 

 معاون امنیتی و انتظامی استانداری تهران در گفت‌وگویی اعلام کرد که امسال مواد محترقه غیراستاندارد بسیاری کشف شده و همین هم عاملی بوده تا شاهد حوادث کمتری باشیم.

 

در همین رابطه لینک زیر را بخوانید:

 

تمهیدات اورژانس برای شب چهارشنبه‌سوری

 

رئیس اورژانس تهران تمهیدات مربوط به چهارشنبه آخر سال به «مهر» گفت: نیروهای اورژانس در قالب ۱۹۷ دستگاه آمبولانس، ۱۴۰ دستگاه موتورلانس، ۲۰ خودروی پشتیبانی با ۵۰۰ نیروی عملیاتی در این مراسم حضور دارند. نیروهای اورژانس در بیمارستان‌های مهم پایتخت از جمله فارابی، ۱۵ خرداد و مطهری حضور ویژه دارند.

 

چهارشنبه

 

در ادامه توصیه‌های ایمنی برای برگزاری یک چهارشنبه سوری شاد و بدون تلفات را بخوانید:

 

از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش‌بازی دستی توسط فرزندان اکیدا جلوگیری کنید و نظارت بر موضوع را جدی بگیرید.

 

هنگام برپایی آتش داخل یا خارج از ساختمان از دسترسی به کپسول اطفای حریق و جعبه کمک‌های اولیه مطمئن شوید.

 

مراقب رفتار‌های خطرناک و ناهنجار افراد باشید و در صورت لزوم مراتب را به واحد‌های گشتی نیروی انتظامی یا پلیس ۱۱۰ اطلاع دهید.

 

از سوزاندن وسایل یا مواد غیرمتعارف مانند لاستیک و آمپول و استفاده از مواد آتش‌زا مانند بنزین، الکل، کاربیت و... جدا خودداری کنید.

 

با رعایت حقوق شهروندی از پرتاب نارنجک و مواد محترقه به ساختمان‌هایی که موجب آسیب‌رساندن و بد منظر کردن سیمای شهر می‌شود، خودداری کنید.

 

مواد محترقه را به طرف افراد دیگر پرتاب نکنید.

 

نگهداری مواد محترقه غیراستاندارد از قبیل اکلیل و... غیرمجاز و برخلاف قانون است و می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری برای خود و دیگران به دنبال داشته باشد.

 

از پرتاب کردن ظروف تحت فشـار از جمله کپسـول، اسپری، حشـره‌کش‌ها و... در آتـش اجتناب کنید.

 

در پایان اینفوگرافی درباره آمار تلفات حوادث چهارشنبه سوری سال گذشته را ببنید به امید آنکه چهارشنبه‌سوری؛ فرصتی برای خلق شادی گروهی باشد نه برای تجربه یک چهارشنبه‌سوزی دیگر!

 

چهارشنبه

 

 

 

برترین هاکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین