امروز: چهارشنبه 30 خرداد 1403
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 17 ارديبهشت 1403 - 08:59
انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تحت تأثیر موضوع فلسطین

اتحادخبر: اعتراضات دانشجویان در امریکا به فرصت خوبی برای بایدن و ترامپ، دو رقیب انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا تبدیل شده تا هر کدام از آنها، جنبش دانشجویی را به کارزاری انتخاباتی علیه دیگری تبدیل کنند. خبرآنلاین گزارش می‌دهد.

 

اتحادخبر: اعتراضات دانشجویان در امریکا به فرصت خوبی برای بایدن و ترامپ، دو رقیب انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا تبدیل شده تا هر کدام از آنها، جنبش دانشجویی را به کارزاری انتخاباتی علیه دیگری تبدیل کنند. خبرآنلاین گزارش می‌دهد.

دوئل بایدن و ترامپ در اعتراضات دانشجویی/ میانه‌گرایی دموکرات‌ها در برابر حملات تند جمهوری‌خواهان

رسول سلیمی: جو بایدن و دونالد ترامپ هفته گذشته بر سر اعتراض حامیان فلسطینی که در محوطه دانشگاه‌های امریکا رخ داد، موضع‌گیری‌های متفاوتی را با رویکرد انتخابات ۲۰۲۴ نشان دادند. در یک سخنرانی روز پنجشنبه در کاخ سفید، بایدن تلاش کرد تا با بیان متعادل نظراتش درباره اعتراضات، از هرج و مرج بیشتر جلوگیری کند. او استدلال کرد که ایالات متحده باید به اعتراض مسالمت امیز احترام بگذارد، در حالی که روشن می‌کند «اعتراض خشونت امیز حمایت نمی‌شود.»

در مقابل رقیب انتخاباتی او ترامپ، هنگامی که در دادگاه نیویورک برای محاکمه حضور یافت با لحن متفاوتی از سرکوب پلیس در دانشگاه کلمبیا، دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس و سایر کالج‌ها در سراسر کشور حمایت کرد. او در پیام خود یک گام فراتر از بایدن گذاشت و سرکوب پلیس را به‌عنوان "موضوعی زیبا برای تماشا" ارزیابی کرد. همچنین ترامپ تلاش کرد تا بایدن را به هرج‌ومرج و تخریب کالج‌ها متهم کند و در اظهارنظر تندی گفت: «اینها دیوانه‌های چپ رادیکال هستند و اکنون باید متوقف شوند»

دوئل بایدن و ترامپ در اعتراضات دانشجویی/ میانه‌گرایی دموکرات‌ها در برابر حملات تند جمهوری‌خواهان

 

 

 

 

استراتژی بایدن در برابر ترامپ در جنبش دانشجویی

موج اعتراضات دانشجویی، بایدن را با یک معضل مهم مواجه کرده است. در صورت اظهارنظر بایدن علیه اعتراضات و تشویق اقدامات رهبران دانشگاه و پلیس علیه دانشجویان، او این ظرفیت را خواهد داشت تا رای دهندگان جوان را در انتخابات سرد کند و این موضوع، خطر عدم مشارکت حامیان دموکرات‌ها در انتخابات را برای بایدن به همراه خواهد داشت. اما بایدن تلاش کرده تا استراتژی میانه ای را دنبال کند. او در سخنرانی گفته «خشونت کافی است، اما از حق اعتراض مسالمت امیز دفاع کرد». بایدن همچنین یهودستیزی را که در برخی از اعتراضات برجسته بود محکوم کرد و در عین حال "اسلام هراسی" و تبعیض علیه امریکایی‌های عرب را محکوم کرد. او گفت:

«ما یک ملت اقتدارگرا نیستیم که در آن مردم را ساکت کنیم یا مخالفان را سرکوب کنیم. ما یک کشور بی قانون هم نیستیم. ما یک جامعه مدنی هستیم و نظم باید حاکم باشد.»

در این میان، دو مورد از مهم‌ترین اظهارات بایدن در رسانه‌های امریکا مورد توجه افکارعمومی قرار گرفت. بایدن در پاسخ به این سوال که ایا اعتراض دانشجویان، او را مجبور به تجدید نظر در سیاست خود در قبال اسرائیل کرده است، پاسخ داد: نه.

و در پاسخ به این سؤال که ایا او معتقد است گارد ملی باید در اعتراضات مداخله کند - همانطور که برخی از جمهوری خواهان خواستار ان هستند - بایدن همچنین گفت: "نه".

 

دوئل بایدن و ترامپ در اعتراضات دانشجویی/ میانه‌گرایی دموکرات‌ها در برابر حملات تند جمهوری‌خواهان

 

بایدن به معترضان با استفاده از انچه که او روش‌های "خشونت امیز" نامیده است، که شامل یک پایش فیزیکی گسترده توسط پلیس است، هشدار داد.

او گفت: "برای اعتراضات مسالمت‌آمیز حق اعتراض وجود دارد، اما حق ایجاد هرج و مرج وجود ندارد.» او تاکید کرد: "خرابکاری، تجاوز، شکستن پنجره‌ها، بستن محوطه دانشگاه، مجبور کردن لغو کلاس‌ها و فارغ التحصیلی ... هیچ کدام از این ها اعتراضی مسالمت امیز نیست. تهدید مردم، ارعاب مردم، القای ترس در مردم، اعتراض مسالمت امیز نیست. این خلاف قانون است، "

بایدن گفت «مخالفت برای دموکراسی ضروری است، اما مخالفت هرگز نباید به بی‌نظمی منجر شود. من درک می‌کنم که مردم احساسات قوی و اعتقادات عمیق دارند. در امریکا، ما به حق احترام می‌گذاریم و از حق محافظت می‌کنیم تا آنها این را بیان کنند. اما این بدان معنا نیست که همه چیز می‌رود. این کار باید بدون خشونت، بدون تخریب، بدون نفرت و در چارچوب قانون انجام شود.»

جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها به دنبال چه هستند؟

همانند اعتراضات جورج فلوید در سال ۲۰۲۰، ترامپ و جمهوری‌خواهان به اعتراضات طرف‌دار فلسطینی‌ها در محوطه دانشگاه اشاره کرده اند تا بایدن و دموکرات‌ها را مدیون چپ افراطی نشان دهند. به عبارت دیگر ترامپ و جمهوری خواهان با متهم کردن بایدن به انفعال در برابر چپ‌های افراطی، تلاش کردند هواداران راست گرای آنها را از بایدن دلسرد کنند.

مایک جانسون، سخنگوی مجلس نمایندگان نیز، هفته گذشته به دانشگاه کلمبیا سفر کرد تا اعتراضات را به سمت کمپین جمهوری‌خواهان به دست اورد، در حالی که دیگر جمهوریخواهان مجلس نمایندگان، به دانشگاه جورج واشنگتن سفر کرده بودند.

 

دوئل بایدن و ترامپ در اعتراضات دانشجویی/ میانه‌گرایی دموکرات‌ها در برابر حملات تند جمهوری‌خواهان

 

بایدن پیش‌تر جنبش دانشجویی را "اعتراضات یهودی‌ستیزانه" و "کسانی که نمی‌دانند چه اتفاقی برای فلسطینی‌ها می‌افتد" توصیف کرده بود. ناظران سیاسی در امریکا هشدار دادند که ممکن است دانشجویان و به تبع آن اقشار جوان به بایدن رای ندهند و بسیاری از رای دهندگان جوان نیز ممکن است نسبت به دموکرات‌ها دلسرد شوند. این در حالی است که اعتراضات در محوطه دانشگاه به جنگ حامیان اسرائیل و حماس تبدیل شده است. این همان فرصتی بود که به ترامپ اجازه داد تا یک بار دیگر دیدگاه‌های رادیکال خود را به عنوان رئیس جمهور مطرح کند.

کارشناسان سیاسی معتقدند یکی از مهم‌ترین ریشه‌های اعتراضات آن است که بایدن و دستیاران او برای ماه‌ها از آغاز جنگ غزه، انتقاد گروه‌های عرب امریکایی را به دلیل حمایت از اسرائیل، قبول نمی‌کردند و شنوای آن نبودند. این در حالی بود که هزاران غیرنظامی فلسطینی در واکنش اسرائیل به حمله ۷ اکتبر حماس، کشته شدند.

در همین حال، ترامپ در هفته‌های اخیر تلاش کرده تا با مصاحبه‌هایش، شکاف بیشتری بین بایدن و رای دهندگان عرب امریکایی ایجاد کند. او حتی در ۲۳ اوریل در دادگاه منهتن به خبرنگاران گفته بود که بایدن "دوست جهان عرب نیست". این همان نکته ای است که کارشناسان به آن اذعان می‌کنند ترامپ، طبق معمول، تفاوت‌های ظریف دیپلماسی را نادیده می‌گیرد و در حمایت از اقدامات اسرائیل تندروی می‌کند.

 کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • معاونین ستاد مردمی انتخابات دکتر پزشکیان در استان بوشهر معرفی شدند
 • رئیس ستاد مردمی دکتر مسعود پزشکیان در استان بوشهر منصوب شد
 • روسای شهرستانی ستادهای مردمی دکتر پزشکیان در استان بوشهر منصوب شدند
 • برای انتخاب دکتر پزشکیان، هر شهروند یک ستاد
 • آمده‌ام کشورم را از صدر اخبار در آورم
 • ستاد مردمی قالیباف در بوشهر آغاز بکار کرد
 • دیدار جلیلی با مردم تهران، شهریار و کرج
 • دیدار مدیرعامل پتروشیمی پارس با امام جمعه اهل سنت عسلویه به مناسبت عید سعید قربان
 • سرمایه‌گذاری ۳۵۰ میلیارد تومان در حوزه درمان بوشهر
 • رفع موانع پیش روی پتروشیمی هرمز با ورود سازمان بازرسی/ دادنامه صادره علیه سازمان منطقه ویژه انرژی پارس نقض شد
 • مذاکرات محرمانه سردار آزمون در دبی؟
 • چرا مهدی قایدی به استقلال برنمی‌گردد؟
 • گردهمایی حامیان قالیباف با حضور روسای ستادی در شیراز برگزار شد
 • افزایش اعتبارات شورای راهبردی پتروشیمی های منطقه ویژه پارس به ۷۴۰ میلیارد تومان
 • ۱۰۰۰ هکتار اراضی غیر ملی در شهرستان دشتستان تثبیت شد
 • .: ناظم محمدی حدود 23 ساعت قبل گفت: سلام خدمت دکتر چرومی،بزرگوارمن ...
 • .: تهران حدود 4 روز قبل گفت: خخخ چقد شما جالبین. ...
 • .: وحید حدود 6 روز قبل گفت: زهی خیال باطل ...
 • .: سیده فاطمه هدایت حدود 6 روز قبل گفت: چه دلسوزانه و زبان ...
 • .: ساسان جهــــانبانی حدود 6 روز قبل گفت: لازم نیست حتماً عالی ...
 • .: جواد حدود 7 روز قبل گفت: پارس شمالی باید مستقل ...
 • .: احسان حدود 7 روز قبل گفت: اگه به موسوی دسترسی ...
 • .: حسین داو طلب پور حدود 8 روز قبل گفت: واژه ی "معلم" یک ...
 • .: علی حدود 9 روز قبل گفت: عکس مدارکاشم میزاشتید دیگه ...
 • .: قاسم نوشاد حدود 9 روز قبل گفت: با سلام و خدا ...