امروز: يکشنبه 30 ارديبهشت 1403
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 01 فروردين 1403 - 19:00
اختصاصی اتحاد خبر/ مروری بر برخی اتفاقات سال 1402 استان بوشهر

اتحاد خبر-اکبر صابری: در اولین روز سال جدید مروری داریم بر برخی اتفاقات مهم استان بوشهر در سالی که گذشت.. ثبت جهانی کاروانسرای مشیرالملک برازجان/ نونهالان پارس برازجان نائب قهرمان لیگ برتر ایران/ سد، بیمارستان، جاده سه پروژه مهم ناتمام دشتستان/ درخشش سه استان بوشهری در جام ملت های آسیا/ ساخت بیمارستان نفت در شیراز....

از ثبت جهانی کاروانسرای مشیر تا سه پروژه مهم ناتمام!

اکبر صابری:
در واپسین روز سال 1402 و در آستانه سال جدید مروری داریم بر برخی اتفاقات استان بوشهر در سالی که گذشت.

ثبت جهانی کاروانسرای مشیرالملک
اواخر شهریورماه 1402، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان بوشهر از ثبت جهانی کاروانسرای مشیرالملک برازجان  خبر داد و گفت: شورای جهانی یونسکو در شهر ریاض عربستان، از روز سه‌شنبه ۲۱ شهریورماه تشکیل جلسه داد و با مرمت انجام‌شده در کاروانسرای مشیرالملک برازجان و تلاش‌های این اداره کل، این کاروانسرا در فهرست ثبت جهانی قرار گرفته است که پس از رأی‌گیری اعضای یونسکو، کاروانسرای مشیرالملک برازجان مورد پذیرش قرار گرفت. سجادی منش اضافه کرد: تا قبل از این، استان بوشهر فاقد اثر ثبت جهانی بود.
این کاروانسرا مثل برج آزادی در تهران، نماد شهر برازجان است و ثبت جهانی آن یک دستاورد فرهنگی خوبی بود. ولی کافی نیست. استفاده بهینه و تخصیص اعتبار برای بازسازی و مرمت و تمهیدات لازم برای نگهداری از این ابنیه تاریخی مورد انتظار است.


نونهالان پارس برازجان نائب قهرمان لیگ برتر ایران
 تیم نونهالان باشگاه پارس برازجان دست به کار بزرگی زد و در فصل 1401-1402 به فینال لیگ برتر نونهالان ایران راه یافت. در مسابقه پایانی که روز دوشنبه ۱۱اردیبهشت در مرکز ملی فوتبال در تهران برگزار شد تیم‌های پارس برازجان و فولاد خوزستان رو به روی هم قرار گرفتند که در پایان تیم فولاد خوزستان با نتیجه ۳ بر۲ از سد پارس گذشت و برازجانی ها به نائب قهرمانی ایران بسنده کردند.

شناسایی، استعدادیابی و پرورش این فوتبالیست های نونهال کار بسیار فنی و با تامین امکانات و تجهیزات و مربی کاربلد امکان پذیر است. کاری که آقایان دکتر گودرزیان و جناب دلگرم با شایستگی از پس آن برآمدند و به موفقیت نیز رسیدند.
مسئولان شهرستان باید این باشگاه و مسئولان آن را حمایت کنند تا تیم های پایه این شهرستان همچنان در سطح کشور حرف برای گفتن داشته باشند. قطعا محمد محبی ها و مهدی طارمی ها از دل این استعددادهای درخشان فوتبالی کشف و رشد خواهند کرد.

 

مشکل کمبود و گرانی سیلندر گاز در استان بوشهر
از اردیبهشت تا اواخر آذرماه 1402 تهیه کپسول گاز مایع برای مردم استان بوشهر که خود پایتخت نفت و گاز کشور است، تبدیل به یک دغدغه شده بود.
 از اول آذرماه اما؛ گرانی 1000 درصدی کپسول گاز در بازار سیاه شوک دیگری به مردم وارد کرد. توجیه مسئوان این بود که برای هر خانوار که فاقد لوله کشی گاز باشد و البته چند شرط دیگه داشته باشد ماهانه 4 کپسول به قیمت دولتی زیر 30 هزار تومان تحویل خواهد شد.
ولی مشکل این بود که خیلی از مردم فاقد این شرایط بودند و اصلا چرا باید در پایتخت انرژی کشور کپسول گاز سهمیه بندی و نرخ آزاد آن 1000 درصد گران شود؟!

نکته مهم دیگر اینکه واقعا نمی دانم چرا برخی مسئولان تصمیم گیرنده اینقدر پرت هستند؟! کاری می کنند صدای مردم در بیاد، اعتراض فراگیر و از رسانه ها تا ائمه جمعه تحت فشار مردم به آن تصمیم اعتراض کنند، سپس آن تصمیم پرهزینه را مجبور می شوند لغو کنند! خب چرا از اول این تشخیص را ندارید اینکار اشتباهه؟ در پی همین تصمیم کپسولی چند هزار نفر از مردم بینوای استان بوشهر مجبور شدند برای ثبت نام کپسول سهمیه ای به کافی نت ها مراجعه و نفری هفتاد هزار تومان و کلی وقت زندگی شان را تلف کنند؟

 

ضرب و جرح کودکان معلول بوشهری
نیمه مرداد 1402 بود که انتشار فیلمی از کتک زدن معلولان ذهنی و جسمی  در مرکز نیلوفر آبی افکار عمومی را تحت تاثیر قرار داد. رییس دادگستری استان بوشهر با اقدام فوری و به موقع دستور بازداشت فردی که اقدام به ضرب و شتم معلولان کرده است را صادرو برای مرکز نگهداری معلولان در سازمان بهزیستی و دستگاه قضائی پرونده کیفری تشکیل شد.


سه پروژه مهم ناتمام
سه پروژه مهم و حیاتی شهرستان دشتستان که تاکنون وعده های تکمیل و افتتاح چند نماینده و فرماندار را به خود دیده است همچنان به سرانجام نرسیده و با حرکت لاک پشتی و روند کند - در حدی که نشود گفت پروژه تعطیل شده است- به کار خود ادامه می دهند.
این سه پروژه (سد دالکی، بیمارستان 17 شهریور برازجان، چهار بانده شدن جاده دالکی-کنارتخته که همین تعطیلات نوروز ترافیک کلافه کننده و خطرات جانیش بر کسی پوشیده نیست) برای مردم دشتستان و بلکه استان بوشهر بسیار مهم و حیاتی است.


چند فرماندار و نماینده دیگر باید با وعده و وعید دوران مدیریت شان سپری شود تا این پروژه ها به سرانجام برسد؟ 

امید که سال 1403 حداقل دو پروژه از این سه تا به سرانجام برسد و به مرحله بهره برداری برسد. غیر ممکن نیست اگر فرماندار و نماینده شهرستان بتوانند بودجه و اعتبار کافی برای پروژه جذب و تزریق نمایند.

 

طرح کاشت سالانه 3 میلیون درخت در استان

نیمه آذر بود که کاشت درخت در طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت در استان بوشهر رسما آغاز شد. براساس این طرح سالانه 250 میلیون اصله نهال در کشور کاشته می‌شود و در مدت 4 سال به یک میلیارد درخت می‌رسد.

سهم استان بوشهر در مدت چهار سال تولید و کاشت 12 میلیون اصله نهال است. به عبارتی هر سال 3 میلیون اصله نهال باید در استان بوشهر کاشته شود که رقم قابل توجهی است.

با توجه به سالها بی توجهی به محیط زیست و خشک شدن مقدار وسیعی از پوشش گیاهی، مراتع و جنگل ها در سطح کشور و استان، این طرح می تواند اقدام زیست محیطی موثری باشد اگر بدرستی اجرا و بعدا نهال ها آبیاری و نگهداری شوند.

 

درخشش سه استان بوشهری در جام ملت های آسیا
جام ملت‌های آسیا 2023 یا AFC Asian Cup 2023  در بهمن ماه 1402 به میزبانی قطر برگزار شد و تیم ملی کشورمان که در مرحله گروهی و دور اول و دوم حذفی خوش درخشیده بود در نیمه نهایی به قطر باخت تا حسرت فینال برای ایرانی ها به نیم قرن برسد!
در این تیم ملی دو بوشهری و یک دشتستانی خوش درخشیدند. مهدی طارمی، مهدی قایدی از بوشهر و محمد محبی از دشتستان 3 بازیکن شاخص این تورنمنت بین المللی بودند.
در تماشای بازی های جام ملت های آسیا، امکانات سخت افزاری و نرم افزاری، ورزشگاه های مدرن و مجهز، بازی های چشم نواز و پیشرفت فوتبالی برخی رقبای منطقه ای و آسیایی ایران خیلی به چشم آمد.
در حالی که روزگاری ایران در همه این موارد از رقبای منطقه ای خود پیش بود اکنون ایرانی ها حسرت امکانات و تجهیزات و مدرنیزه شدن ورزش و به خصوص فوتبال همسایه کوچک خود را می خورند.

 

ساخت بیمارستان نفت در شیراز
اوایل بهمن1402 بود که خبر آیین آغاز عملیات اجرایی ساخت بیمارستان صنعت نفت با حضور استاندار فارس و جمعی از مسوولان در شهر شیراز روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت.
این خبر بازتاب گسترده ای در استان بوشهر داشت. فعالان اجتماعی و رسانه ای بوشهر معتقدند وقتی پایتخت انرژی، نفت و گاز کشور استان بوشهر است چرا باید بیمارستان تخصصی صنعت نفت در شیراز که قطب درمانی کشور است و در هر خیابان چند بیمارستان دیده می شود احداث شود.
دکتر ابراهیم شفیعی فوق تخصص جراحی قلب در یادداشتی در همین خصوص و با انتقاد از نمایندگان استان در مجلس و مسئولان بهداشت و درمان استان، برای اتحاد جنوب نوشت: «باید توجه داشت که عمده منابع نفت و گاز کشور در مناطق جنوب کشور  قرار دارد و همانگونه که در آمد این منابع خدادادی استان صرف کل کشور می گردد این حق مردم استان هست که بخشی از در آمد این منابع زیرزمینی نیز صرف پیشرفت  و توسعه و از جمله خدمات بهداشتی و درمانی استان  که لزوم آن بر هیچکس پوشیده نیست گردد... احداث بیمارستان از زمان پیشنهاد و طرح و برنامه تا تصویب منابع مالی و نهایتا  کلنگ زنی  مدت زیادی طول می کشد و چون مدتها اخبار آن در محافل غیر رسمی پخش شده بود جا داشت نمایندگان و مسئولین بهداشت و درمان استان با پیگیری های لازم و به موقع با ارائه توضیحات لازم و توجیه مقامات مسئول، مردم استان را از این موضوع حیاتی محروم نسازند که متاسفانه  به نظر می رسد در این خصوص علیرغم وظیفه ای که‌حسب مسئولیت خود برعهده داشته اند  در این امر حیاتی ترک فعل صورت گرفته باشد و وظیفه خود را انجام نداده باشند»کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1403/01/05 - 14:24
0
0
واقعا توی همین تعطیلات ترافیک مسیر دالکی - کنارتخته و قسمتی از مسیر کنارتخته تا کمارج کلافه کننده بود. والله بالله این جاده برا 50 سال قبل خوب بود که روزی 10 تا ماشین رفت و آمد نمیکرد نه حالا که ساعتی 1000 ماشین تردد میکنه.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • اعزام دو اتوبوس کاروان زیارتی به مشهد مقدس/ تصاویر
 • باشگاه کیوکوشین کاراته تنگ ارم افتتاح شد
 • پیشرفت فیزیکی۹۵درصدی پارک شهید کشتکار/ دلیل عدم پیشرفت پروژه سالن شهید سلیمانی عدم تخصیص اعتبار است/ تا۲۰روز آینده خیابان ۵۰متری آسفالت ریزی می‌شود
 • عناوین روزنامه‌های ورزشی امروز1403/02/29
 • خادمان امام رضا (ع) با ۲ خانواده شهید دردشتستان دیدار کردند
 • دو بازیگر معروف تلویزیون با یکدیگر ازدواج کردند
 • 🎥ویدیو/شنبه های اتحاد خبر با سید حمید شهبازی(9)
 • ترمز طلا کشیده شد/ قیمت جدید طلا ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳
 • عناوین روزنامه‌های امروز1403/02/29
 • فال روزانه ۱۴۰۳.۰۲.۲۹
 • کلیه بیماران بخش همودیالیز شهرستان دشتستان مورد معاینه قلب و عروق قرار گرفتند
 • عضو کمیسیون امنیت ملی: سپاه عامل اقتدار ایران اسلامی است
 • واریز ۲ همت عوارض آلایندگی به حساب شهرداری‌های استان بوشهر
 • ورود سامانه جدید بارشی به کشور/ بارش باران در این مناطق
 • ۲۰۰۰ فقره تسهیلات به بازنشستگان استان بوشهر پرداخت شد
 • جوان رزومه دار بومی استان، مدیرعامل شرکت توسعه پلیمر کنگان شد
 • سرود پهلوانی در برازجان طنین افکند
 • از سختی های کار روابط عمومی ۲۴ ساعت آنلاین بودن است/ جایگاه روابط عمومی ها شناخته شده نیست
 • آئین تجلیل و تکریم روابط عمومي های برتر ادارات شهرستان دشتستان / تصاویر
 • اعزام دو اتوبوس کاروان زیارتی به مشهد مقدس/ تصاویر
 • آئین کلنگ زنی و آغاز به کار پروژه مهم و زیربنایی احداث تقاطع غیر هم سطح شهر وحدتیه
 • بازدید میدانی شهردار وحدتیه از روند اجرای پروژه های عمران شهری
 • درختکاری بلوار سردار شهید کرامت در حال اجراست/نصب سردیس شهید کرامت در ابتدای بلوار در آینده ای نزدیک+تصاویر
 • باشگاه کیوکوشین کاراته تنگ ارم افتتاح شد
 • درسوگ پنجمین سالکوچ نویسنده برازجانی مرتضی انوشه
 • آئین استقبال و حضور خدام رضوی در شهر وحدتیه
 • کمپین چتر ایمنی در اداره ثبت اسناد و املاک دشتستان/ تصاویر
 • "پاتوق دشتستانی ها" به مثابه یک نهاد فرهنگی
 • پیشرفت فیزیکی۹۵درصدی پارک شهید کشتکار/ دلیل عدم پیشرفت پروژه سالن شهید سلیمانی عدم تخصیص اعتبار است/ تا۲۰روز آینده خیابان ۵۰متری آسفالت ریزی می‌شود
 • آیین معارفه مدیر عامل شرکت توسعه پلیمر کنگان برگزار شد
 • اولین دورهمی اتحاد جنوب در سال ۴۰۳ برگزار شد / تصاویر
 • اختتامیه نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت به روایت دوربین اتحاد خبر
 • گزارش تصویری / آئین برافراشته شدن بزرگترین پرچم سبز رضوی در شهر برازجان
 • پادجم از مرحله بحرانی و بن‌بست سه ساله خارج شده است/ حذف سهمیه خوراک برخی پتروشیمی‌ها خیانت به سهامداری و سرمایه‌گذاری است
 • مادر حسن غلامی هنرمند شاخص هم استانی در آغوش خاک آرام گرفت / تصاویر
 • تصاویر اتحاد خبر از دومین روز بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی
 • روز سوم نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت به روایت دوربین اتحاد خبر
 • پتروشیمی جم پیلن بزرگترین تولید کننده و عرضه کننده پلی پروپیلن در کشور است
 • بررسی مشکلات بنار آبشرین در اردوی عمرانی دهیاران بخش مرکزی دشتستان
 • جوان رزومه دار بومی استان، مدیرعامل شرکت توسعه پلیمر کنگان شد
 • ۸۰ درصد گاز کشور از استان بوشهر تامین می شود/ ۱۰۰درصد تجهیزات شبکه انتقال گاز ساخت داخل است
 • خیلی از معلمان در کنار شغل معلمی شغل دوم دارند/ من عاشق معلمی هستم
 • اعتراض اهالی به احداث پست فشار قوی برق در کوی آزادگان برازجان
 • عملیات احداث پارک بانوان برازجان آغاز شد
 • سرود پهلوانی در برازجان طنین افکند
 • .: رضایی حدود 2 روز قبل گفت: خطاب به اون دوستی ...
 • .: Mekpco حدود 2 روز قبل گفت: درودبر دکتر مظفری مدیر ...
 • .: Mekpco حدود 4 روز قبل گفت: درود آقای مظفری از ...
 • .: رضا حسینی حدود 6 روز قبل گفت: درود و سپاس فراوان ...
 • .: یارا حدود 7 روز قبل گفت: تلاش همگی شما عزیزان ...
 • .: شاهد حدود 7 روز قبل گفت: بسیار عالی یه خسته ...
 • .: خدبجه حدود 7 روز قبل گفت: در دولت مردمی چه ...
 • .: ریحانه حدود 7 روز قبل گفت: ب هیچچچچچچچ وجه ماراضی ...
 • .: اسما ملک زاده حدود 7 روز قبل گفت: احداث پست فشار قوی ...
 • .: مهدی حدود 8 روز قبل گفت: من واقعاً موندم اتلاف ...