امروز: شنبه 23 تير 1403
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 19 بهمن 1402 - 19:36

اتحاد خبر - اکبر  پورآزاد : با توجه به اینکه یکی از آثار توسعه در سده اخیر فشار بیش از حد برمنابع طبیعی و تخریب محیط زیست بوده است لذا در مفهوم توسعه پایدارکه ازسوی کارشناسان و نظریه پردازان توسعه در سطح جهانی مطرح گردیده، یکی از اجزا جدایی ناپذیر توسعه پایدار ،حفظ استانداردهای زیست محیطی و تلاش جهت کاستن از مضرات زیست محیطی توسعه بیان شده است...

اکبر  پورآزاد


با توجه به اینکه یکی از آثار توسعه در سده اخیر فشار بیش از حد برمنابع طبیعی و تخریب محیط زیست بوده است لذا در مفهوم توسعه پایدارکه ازسوی کارشناسان و نظریه پردازان توسعه در سطح جهانی مطرح گردیده، یکی از اجزا جدایی ناپذیر توسعه پایدار ،حفظ استانداردهای زیست محیطی و تلاش جهت کاستن از مضرات زیست محیطی توسعه بیان شده است.به نحوی که محیط زیست یکی از ارکان اصلی توسعه پایدار به شمارمی آید و بدون داشتن محیط سالم امکان توسعه انسانی به مفهوم واقعی آن وجود ندارد.که بر این اساس می بایست مباحث مربوط به توسعه پایدار و اصلاح شاخص توسعه انسانی با لحاظ کردن عامل محیط زیست مدنظر قرار گیرد.زیرا با وجود آنکه با افزایش درآمد و به تبع آن افزایش زیر ساخت های آموزشی سطح شاخص توسعه انسانی افزایش مییابد اما آلودگی زیست محیطی نشأت گرفته از رشد اقتصادی ، علاوه بر اینکه اثرات منفی بر فرآیند توسعه یافتگی کشورها بر جا می گذارد،می تواند سایر جنبه های کمی و کیفی زندگی انسان ها را تحت شعاع قرار دهد و به شدت بر امید به زندگی که معیاری در اندازه گیری وضعیت سلامت جامعه و یکی از اجزا مهم شاخص توسعه انسانی می باشد اثر گذارد.

 


از آنجائیکه صنایع عظیم منطقه پارس جنوبی سهم بسزایی در انتشار آلایندگی های زیست محیطی و نیز در فرآیند رشد و توسعه اقتصادی دارند از اینرو باید  تلاش شود که تأثیر آلودگی زیست محیطی بر شاخص توسعه انسانی و زیست مردم مورد بررسی قرار گیرد.


 به علت آلایندگی های توسعه صنایع گاز و پتروشیمی در عسلویه و کنگان  برای محیط زیست انسانی و دریایی مشکلاتی ایجاد شده است که با بررسی این مشکلات  و تعیین میزان تاثیر آن بر زندگی جامعه پیرامونی دولت باید بطور سریع در رفع مشکلات محیط زیست طبیبی و انسانی کوشا باشد و این مشکلات برطرف و  محیط امنی برای زندگی  مردم ایجاد شود.


وزارت نفت باید مسائل زیست محیطی و مشکلات حاصل از توسعه صنایع نفت و گاز را بپذیرد  و امروز که توسعه صنعتی در مناطقی مثل عسلویه برای محیط زیست مشکلی ایجاد کرده آنها را  جبران کند .


در منطقه پارس جنوبی به دلیل مشترک بودن میدان نفتی با قطر  و لزوم برداشت زودهنگام گاز و نفت محیط زیست کمتر مورد توجه قرار گرفته است.


امروز به تبعه مشکلات آلایندگی صنایع به ویژه آلایندگی پساب ها و پسماندها و خام سوزی گاز به زیست بوم منطقه آسیب وارد کرده است ، در مناطق همجوار عسلویه وکنگان شاهد بروز بیمارهای مختلف انسانی ، تغییر اقلیم و آلودگی های متعدد آب های دریا ، خاک و نیز شرایط نامطلبوب هوا هستیم که در شرایط قدرت نفس کشیدن مردمان این سرزمین را به مخاطره مواجه کرده می طلبد در جهت توسعه و بهبود محیط زیست در منطقه پارس جنوبی  اولویت نخست دولتمردان باشد . آلودگی ها خصوصا  در مناطق دریایی و مرجانی محیط زیست ایجاد گردید که باید  تلاش شود فضای سبز این مناطق را احیا و از گسترش آلودگی ها جلوگیری گردد. و نیز باید در راه گسترش مراکز تخصصی درمانی تلاشی مضاعف و همتی سترگ ایجاد شود.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • .: استان 24 دقيقه قبل گفت: شما هم باید با ...
 • .: شهروند حدود 4 روز قبل گفت: ایران متمدن است و ...
 • .: شهروند حدود 4 روز قبل گفت: نه به طالبانیسم افراطی ...
 • .: احمد خواجه حسنی حدود 5 روز قبل گفت: مخاطب ارجمند با نام ...
 • .: م خ حدود 5 روز قبل گفت: سلام بعد از ۴۰ ...
 • .: جمشید بهروزی حدود 6 روز قبل گفت: درود جناب دریسی‌.بسیار دید ...
 • .: محمد حدود 6 روز قبل گفت: جناب خواجه حسنی جنابعالی ...
 • .: مصطفی بهبهانی مطلق حدود 7 روز قبل گفت: ما هم امیدواریم اقساط ...
 • .: مصطفی بهبهانی مطلق حدود 7 روز قبل گفت: با سلام ضمن عرض ...
 • .: شهروند حدود 7 روز قبل گفت: چرا بايد دشتستان بزرگ ...