امروز: شنبه 22 مرداد 1401
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 13 مرداد 1401 - 17:49
در جلسه میز ملی خرما مطرح شد‌؛

اتحاد خبر : جلسه میز ملی خرما در برازجان سه شنبه مورخ 13 مرداد در سالن اجتماعات فرمانداری دشتستان با حضور نمایندگان استان های خرما خیز به منظور تعیین حداقل قیمت خرما تشکیل گردید.ابراهیم رضایی در نشست میز ملی خرما در دشتستان با خیرمقدم به مهمانان و تقدیر از بانیان این برنامه گفت: همه ظرفیت های استان برای برگزاری این نشست بسیج شده است...

 

اتحاد خبر - زینب رنج کش : جلسه میز ملی خرما در برازجان سه شنبه مورخ 13 مرداد در سالن اجتماعات فرمانداری دشتستان با حضور نمایندگان استان های خرما خیز به منظور تعیین حداقل قیمت خرما تشکیل گردید.

 


ابراهیم رضایی در نشست میز ملی خرما در دشتستان با خیرمقدم به مهمانان و تقدیر از بانیان این برنامه گفت: همه ظرفیت های استان برای برگزاری این نشست بسیج شده است.

وی بیان کرد: مشکل امروز خرمای باکیفیت استان بوشهر قیمت پائین خرما است، در دو سال گذشته بخاطر قیمت پایین فشار زیادی به نخل‌داران وارد شد. قیمت پائین خرید خرما از کشاورز و قیمت بالای خرما در زمان فروش برای مصرف‌کنندگان صحیح نیست و امیدواریم اتفاقات قبل تکرار نشود.

رضایی اظهار داشت: برای حذف دلالان از چرخه تولید تا مصرف خرما باید اقدامات اساسی صورت گیرد،  در داخل و خارج کشور باید تقاضا را افزایش دهیم لذا باید به دنبال بازارهای جدید در داخل و خارج کشور باشیم.نماینده مردم دشتستان  اضافه کرد: خرید تضمینی و توافقی راه حل مهم دیگری است و پیش از این نشست با مسئولان جهاد کشاورزی و دیگر نهادهای مربوطه صحبت‌های خوبی در این زمینه داشتیم و امیدواریم که اتفاقات خوبی درا ین زمینه شاهد باشیم.

رضایی با اشاره به نشست‌های خود با کشاورزان، تصریح کرد: ورود دولت به عرضه خرید تضمینی و ورود بموقع خریداران، معرفی خرمای کبکاب و تبدیل آن به برند بین‌المللی، یافتن بازارهای جدید برای خرمای ایران، افزابش قیمت خرما و ارائه تسهیلات لازم به کشاورزان و فعالان این عرصه از عمده‌ترین مطالبات نخل‌داران است.

او گفت: تهاتر خرما از دیگر موضوعاتی است که می‌تواند زمینه ساز افزایش فروش خرما باشد.

نماینده دشتستان افزود: می‌توانیم با برخی کشورها تفاهم کنیم و خرما را صادر کنیم و محصولات مورد نیاز کشور را وارد کنیم و این آمادگی در استان بوشهر و در بین فعالان حوزه خرما وجود دارد.

رضایی خاطرنشان کرد: دور این میز جمع شده‌ایم که فکری به حال کشاورزان کنیم. چشم کشاورازن به این میز است و این می‌طلبد که مسئولان در سطح ملی نگاه خاصی به این حوزه داشته باشد.

علی باستین معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری بوشهر :


مصوبات این جلسه در اسرع وقت پیگیری شود

 مصوبات جلسه میز ملی خرما توسط معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری بوشهر اعلام شد.علی باستین  در مورد مصوبات جلسه اینگونه بیان کرد: با توجه به شرایط پیش‌آمده و بارندگی اخیر در کل کشور نه‌تنها برای شهرهای خرما خیز  بلکه کل کشور و شهرهایی که بارندگی داشتند  علاوه بر برکات زیادی که به همراه داشت، خسارت زیادی نیز به بار آورد.

وی خاطرنشان کرد: برای باغداران و کشاورزان تاکیدمان این است وزارت جهاد کشاورزی هرچه سریع‌تر نمایندگانی را به استان‌های خرماخیز بویژه استان بوشهر اعزام کنند و هر چه زودتر بررسی میزان خسارت را به وزارت‌خانه کشور اعلام کنند،مردم و کشاورزان منتظرند.

وی افزود: کارگروهی ویژه به‌منظور عملیاتی نمودن مصوبات این جلسه در سطح ملی تشکیل شود.

باستین گفت: تعیین  قیمت کف خرما چه به‌صورت توافقی چه به‌صورت تضمینی توسط شورای قیمت‌گذاری جلسه تشکیل‌شده و با حضور نمایندگان انجمن خرمای استان. کشاورزان منتظر هستند ما باید به‌زودی شورای قیمت‌گذاری تشکیل داده و قیمت را اعلام کنیم.

وی افزود: تامین مالی خرید تشکل‌ها و اتحادیه‌ها،  به‌زودی وزارت جهاد کشاورزی تامین اعتبار لازم را انجام دهد و تسهیلات لازم را در اختیار اتحادیه‌ها قرار داده و اگر این دیر شود کشاورزان مجبور می شوند با قیمتی غیر از قیمت واقعی براساس کیفیت خرمای خود آن را بفروش برسانند.باستین اینگونه اظهار داشت:  تشکیل کمیته صادرات خرما که در ذیل میز خرما با مدیریت سازمان توسعه تجارت برگزار شود سازمان توسعه تجارت، وزارت خارجه و وزارت جهاد کشاورزی اقدامات عملیاتی لازم را جهت بازاریابی مالی در اسرع وقت پیگیری کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گفت: تشکیل صندوق ملی توسعه نخیلات کشور مصوبه بعدیمان می باشد که از طریق  استان‌های خرماخیز مکاتبه می‌کنیم به وزارت جهاد کشاورزی، این را مصوب کنند.

علی باستین  افزود: عبدالخانی تاجر بزرگ ما در دوحه در مورد جشنواره خرمای ایران بعد از جام‌جهانی قطر صحبت کرد که بعد از بهمن یا اسفند ماه برگزار خواهد شد. مقدمات این کار را  ان‌شاءالله از الان انجمن ملی خرما و سازمان توسعه و تجارت  و سازمان های زیربط پیگیری کنند.

 

گزارش تصویری /جلسه میز ملی خرما در دشتستانکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • .: دنیا دیده 1 روز قبل گفت: یکم: آن کو به ...
 • .: امیر.س 1 روز قبل گفت: اتش به اختیارهای امروزی ...
 • .: بهار حدود 3 روز قبل گفت: سیل زلزله و سایر ...
 • .: نظام حدود 3 روز قبل گفت: تو هنوز دربند نظامی ...
 • .: علیرضا باباعلی حدود 3 روز قبل گفت: درود بر شما مثل ...
 • .: حسین حدود 3 روز قبل گفت: احتمالا نویسنده خودش آخر ...
 • .: روح اله مرادی حدود 3 روز قبل گفت: امید جان مثل همیشه ...
 • .: مهدی369 حدود 3 روز قبل گفت: از تو خونه پدر ...
 • .: مهدی حدود 3 روز قبل گفت: مُشت نشونه خَرواره!!! از ...
 • .: عاشقِ معلمی حدود 3 روز قبل گفت: واقعاً گل گفتی 🌺🌺👌👌 ...