امروز: جمعه 26 شهريور 1400
  بیمه ویژه کرونا
تاريخ انتشار: 30 تير 1400 - 16:53
اختصاصی اتحاد خبر

اتحاد خبر _ احمد خواجه حسنی :در پی وقوع سیل ویرانگر هفته ی گذشته در کشور آلمان و تلفات بالای انسانی این حادثه که موجبات تأسف و اندوه هر انسان نیک اندیشی را در پی داشته، برخی از کاربران شبکه های اجتماعی داخلی، ظفرمندانه در مقام مقایسه کشور آلمان با ایران برآمده اند و در زمینه عملکرد مسئولین در آلمان فوق پیشرفته اظهاراتی دارند که باعث....

ای خاک بر سر آلمان

احمد خواجه حسنی


در پی وقوع سیل ویرانگر هفته ی گذشته در کشور آلمان و تلفات بالای انسانی این حادثه که موجبات تأسف و اندوه هر انسان نیک اندیشی را در پی داشته، برخی از کاربران شبکه های اجتماعی داخلی، ظفرمندانه در مقام مقایسه کشور آلمان با ایران برآمده اند و در زمینه عملکرد مسئولین در آلمان فوق پیشرفته اظهاراتی دارند که باعث تأمل و تفکر است و تداوم این قیاس می رود تا در سرزمين سبز آب مقدس[۱] روح زنده یاد ولفگانگ فن گوته و برادر همزادش خواجه حافظ شیرازی [۲] را در حافظیه به درد آورده و به چالش بکشند...

علیرغم اشتراکات مختلفی که کشور ما با آلمان دارد اما قیاس مع الفارق است اگر مؤلفه های چندگانه مدیریت و توان مدیریتی را مابین این دو کشور به سنجه درآوریم.
مدیریت بحران در آلمان تابع یک سیستم با ثبات است و تعداد تلفات این حادثه غیر مترقبه را نمی بایست تنها به بی کفایتی و سوءمدیریت آنها قلمداد کرد.
بنا بر خبرها در بعضی شهر های آلمان میزان بارش در طول ۹ ساعت ۲٠۷ میلیمتر بوده که این میزان بارندگی به متوسط کل بارندگی در یک سال ایران می ماند علاوه بر این سیل به جز آلمان، در کشورهای بلژیک، سوئیس، فرانسه، هلند مهربان و اتریش هم مشکلات بسیاری را ایجاد کرده و طبق تازه‌ترین خبرها، در مجموع جان ۱۸۳ اروپایی را گرفته است که این مهم خود حکایت از عمق فاجعه دارد و این نکته را غافل نشویم که گاهی اوقات بلایای طبیعی آن چنان با شتاب رخ می دهند که فرصت واکنش معقول را از انسان سلب می کند کما اینکه چنین حوادثی را در کشور خود نیز به کرّات شاهد بوده ایم.
به هر حال
آلمان به جهت برخورداری از عناصری ممتاز و پیشرفته جزو مهمترین کشورهای دنیا به شمار می رود.
این خاک بر سر رتبه چهارم بزرگترین اقتصاد جهان و درمیان کشور‌های اروپایی رتبه نخست بزرگترین اقتصاد اروپا را دارد.
•  ایران و آلمان در تعداد جمعیت تقریباً برابرند در حالی که مساحت ایران حدود ۵ برابر مساحت آلمان است و شگفتا که در این وسعت کم، تعداد وسیله نقلیه در آلمان ۲ برابر ایران و میزان تلفات انسانی در تصادفات جاده ای ایران تقریباً ۶ برابر آلمان است . ( لطفا برگردید و این سطر را دوباره بخوانید)

به شهادت آمار رسمی، نرخ تصادفات ترافیک جاده ای در ایران پنج برابر نرخ جهانی است  ای خاک بر سر آلمان ...
خاک عالم بر فرق سرشان که در صنعت خودروسازی (بنز، بی ام و فولکس واگن) قطب خودروسازی محسوب می شوند و خودروهایی با کیفیت و ممتاز را در سطح جهانی به شهروندان خود ارائه داده تا ضمن رضایت اجتماعی حداکثری آلمانی نشین ها با نهادینه نمودن الگوهای مطلوب رانندگی، آمار تصادفات و فوتی های جاده ای هر ساله تنزل بخشیده و شرایط جامعه پسندی را فراهم آورند.

شهروندان آلمان بینوا با سفر به حدود ۱۹۰ کشور و منطقه بدون ویزا قدرتمندترین پاسپورت های دنیا‌ را در اختیار دارند که واقعاً جای تأسف دارد.
ایده تغییر ساعت رسمی برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی، برای اولین بار در سال ۱۹۱۶ در کشور آلمان عملی شد و پس از آن به عملی جهان شمول بدل گردید که باعث سرافکندگی آلمان هاست و ما نیز به هیچ وجه از این ایده هیچ گاه پیروی نمی کنیم !

با تورقی بر آخرین آمار موسسه لگاتوم بر اساس ۸ شاخص رفاه اجتماعی جایگاه آلمان را بنگرید و به حال آلمانی های مفلوک و درمانده رخت عزا بپوشید!
راستی تا فراموش نکردم یادآور شوم که آلمان فدرال در واکسیناسیون عمومی کرونا در روز ۷ آوریل رکورد شکست[۳] و با بیشترین دوز تزریقی در یک روز در آن زمان صدر جدول را در اختیار داشت که واقعا می بایست بر این احوالات خون گریست که چنین بی شرمانه به فکر سلامت اجتماعی شهروندان خود هستند.

آلمان در میان کشورهای اروپایی به لحاظ تعداد‍‍، کیفیت و تنوع رسانه ای در جایگاه ممتازی قرار دارد که این نمونه ارج گذاشتن و محق دانستن رکن چهارم دموکراسی باعث خفت و خواری یک کشور پیشرفته است!

ایران نیز در مواردی از آلمان ها برتر است به عنوان مثال کشور ایران به جهت تعدد همسایگان رتبه سوم دنیا را پس از روسیه و چین در اختیار دارد، شوربختانه امّا کسر قابل توجهی از این همسایگان روابط دیپلماتیک راهبردی در خور توجهی با ایران ندارند و ایضاً روابط تجاری قابل ملاحظه نیز هم...

اخیراً و با ترک دنیای سیاست از جانب قدرتمند ترین زن اروپا و حتی جهان،خانم آنگلا مرکل،قاطبه ی مردم آلمان در رخدادی شگفت انگیز بر روی پشت بام ها و بالکن ها رفتند و دقایقی برای این خانم سیاستمدار کف زدند چرا که بازگشت کشورشان به صحنه قدرت سیاسی و اقتصادی جهان را مدیون حضور مرکل در قدرت هستند و این در حالی است که صدراعظم به صورت مستقیم توسط مردم انتخاب نمی‌شود !
ای خاک بر سر آلمان...

ارنست بلوخ ( ۱۹۷۷_ ۱۸۸۹)، فیلسوف فقید آلمانی می‌گوید: " اندوهناک‌ترین زیان، فقدان امنیّت نیست؛ بلکه از دست دادنِ توان خیال آن است که چیزها (وضعیّت‌های نامطلوب) می‌توانند تغییر کنند." امید، جانِ جاریِ یک جامعه است. زمانی که یک ملّت امیدهای مشخص خود را از دست بدهد، و نتواند آینده‌‌ی خود را واقع‌بینانه بسازد، به هر ایدئولوژی تن می‌دهد تا خود را امیدوار بسازد؛ غافل از این که باد کاشته و طوفان درو می‌کند و به جای دست‌یابی به بهشتِ مطلوب، جهانِ خود و دیگران را به یک جهنم تبدیل می‌کند...

پ ن؛
۱_ شهر وايمار، زادگاه و آرامگاه ابدی گوته است .
۲_ با توجه به برگردان شعر بيكرانه، گوته در آن حال حافظ را همزاد خويش می نامند.
۳_ نشریه دویچه وله فارسی .کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • نمایش بزرگ دختر خورشید در شهر دالکی به اجرا درآمد
 • تقدیر از آرمان حاجب؛ همیار طبیعت و فداکار کوچولوی دشتستانی / تصاویر
 • وزیر کار: سالاری مدیری موفق و شجاع بود/ در سال‌های اخیر، تامین اجتماعی پویا بوده است
 • شهردار جدید شبانکاره انتخاب شد
 • سابقه عزاداری در مسجد سیدالشهدا برازجان/ بیشترین مساجد و حسینیه ها در محله علی آباد/ "واحد" شاه بيت سینه زنی سنتی
 • رئیس شورای دشتستان و نماینده شورای شهرستان در شورای استان انتخاب شدند
 • تحریک احساسات ممنوع
 • مسائل و مشکلات آب شرب در آب‌پخش بررسی شد
 • مرگ صدا
 • طراحی و اصلاح ورودی‌های شهر در دستور کار است / 153 میلیارد تومان اعتبار، بودجه سال جاری شهرداری برازجان / منافع مردم بر دیدگاه سیاسی ارجحیت دارد
 • جهانبخش به سرزمین‌های اشغالی سفر نمی‌کند
 • عضو شورای بوشهر: اعزام بیماران قلبی به استانهای همجوار کاهش یافته است
 • بیانیه حمایت کنشگران فرهنگی ایران زمین از مقاومت دوم پنجشیر
 • المان شهدای نهضت سوادآموزی در شیراز احداث می‌شود
 • نشریه علوم پزشکی شیراز در پایگاه استنادی نمایه شد
 • .: داراب جوکار 1 روز قبل گفت: بادرود به تمامی انسانهای ...
 • .: عباس 1 روز قبل گفت: در ادارات رعایت نمیشود ...
 • .: محمدرضا حدود 2 روز قبل گفت: مسلماًبایستی به همه مواردومشکلات ...
 • .: م-ح حدود 2 روز قبل گفت: چه باشکوه ومعنویت ساز ...
 • .: ح حدود 3 روز قبل گفت: باسلام من خیلی متاسفم ...
 • .: محمداحمدی حدود 4 روز قبل گفت: برازجان همه جا درست ...
 • .: محمداحمدی حدود 4 روز قبل گفت: با انتصابهای شورای ششم ...
 • .: محمداحمدی حدود 4 روز قبل گفت: نماز آیات بایدبخونیم ...
 • .: فاطمه سادات حسینی حدود 5 روز قبل گفت: واقعا عالی بود ...
 • .: علی حدود 5 روز قبل گفت: به به ادم لذت ...