امروز: سه شنبه 23 مهر 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 16 مهر 1398 - 09:32

اتحادخبر- بهرام نکیسا: شانزدهم مهر ماه روزی است که معادلات نظامی در تاریخ جنگ های دریائی بهم ریخته شد . کار بزرگی که آن روز بچه های سبز پوش سپاه در پهنه آبی دریا کردند ، کاری فراموش نشدنی است . روزی که ابهت استکبار جهانی آمریکا برای همیشه در آبهای نیلگون خلیج فارس با رشادت ، مقاومت و شجاعت پاسداران بسیجی شکسته شد و...

به یاد پیشگامان نبرد دریائی سپاه در خلیج فارس با آمریکا

بهرام نکیسا:

 

شانزدهم مهر ماه روزی است که معادلات نظامی در تاریخ جنگ های دریائی بهم ریخته شد . کار بزرگی که آن روز بچه های سبز پوش سپاه در پهنه آبی دریا کردند ، کاری فراموش نشدنی است . روزی که ابهت استکبار جهانی آمریکا برای همیشه در آبهای نیلگون خلیج فارس با رشادت، مقاومت و شجاعت پاسداران بسیجی شکسته شد و نتایج آن بذری که قهرمانان سپاه آن روز کاشتند امروز در نهضت مقاومت منطقه ای به ثمر نشسته است.


 روزی که دلیرمردانی از استان بوشهر اولین سنگ ها ی بنای مقاومت و نبرد دریای را در برابر تجاوز نیروی دریائی آمریکا در خلیج فارس بنیان نهادند. آنان با قایق هائی کوچک ، اما اراده هائی بزرگ  حماسه ای عظیم و بی نظیر در تاریخ خلق و از خود بر جای گذاشتند.


 شانزدهم مهر ماه 1366 مثل امروز که برخوردار از بهترین و برترین تجهیزات نظامی می باشیم نبودیم . اما آن روز برخوردار از بهترین انسانهائی که هنوز نیز خوشبختانه از آن نسل محروم نگریده ایم ، بودیم . انسان هائی که برای دفاع ، ماندگاری و اثبات عظمت و قدرت ملت ایران و جمهوری اسلامی در تاریخ  از جان خود می گذشتند ، نه مثل اکنون که برخی برای ماندن خود ، مردم را نادیده گرفته و از ارزشهای جمهوری اسلامی نیز عدول می نمایند و می گذرند.


 قهرمانانی که جان خود را که با ارزشترین سرمایه آدمی است نثار نمودند تا جمهوری اسلامی که تنها سنگر محرومان زمین در قرن حاضر می باشد و تنها جائی است که از آن صدای مظلومیت محرومین و مظلومین و پاه برهنگان جهان و انسانِ در محاصر زر و زور و تزویر شنیده می شود ، سربلند و با اقتدار در جهان بماند.


در 16 مهر سال 1366، 9 نفر از دریادلان نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فرماندهی شهید نادر مهدوی در نزدیکی جزیره فارسی به طور مستقیم با نیروهای امریکایی که به آب‌های سرزمینی کشورمان تجاوز کرده بودند، نبرد کردند که هفت نفر از آنان نادر مهدوی، بیژن گُرد، غلامحسین توسلی، نصرالله شفیعی، مجید مبارکی، خداداد آبسالان و مهدی محمدی‌ها به فیض شهادت نائل آمدند.


توفیق رفیق بود تا ایامی در خدمت دوست عزیز و عارفی گرانقدر از یادگاران هشت سال دفاع مقدس بسیجی عزیز آقای حاج ماشاالله نادری که از دوستان و همرزمان قدیمی فرمانده شهید، نادر مهدوی است، باشم. ایشان در خصوص شهدای شانزدهم مهر ماه و شهیدی دیگر که سالها بعد در آستانه سالگرد شهادت شهدای شانزدهم مهر در آستانه مانوری که به نام و یاد آن عزیزان در خلیج فارس برگزار گردید و به شهادت رسید ، سید جلال عین الملک سخن می گفت . از خصوصیات اخلاقی و معنوی و شجاعت شهید نادرمهدوی حرف هائی داشت که دنیائی از درس بود . درس هائی که جامعه ما امروز بشدت نیازمند آن می باشد . ایمان ، اخلاص ، ایثار ، انصاف و اخلاق.


نیاز است  که به استحضار نسل جدید رسانیده شود که رزمندگان هشت سال دفاع مقدس بجز در جبهه های خشکی جنوب و غرب کشور در دریا نیز می جنگیدند و جنگ در دریا بمراتب سخت تر از جنگ در خشکی است.


 نیروهای بسیجی و بویژه سپاهی در کنار سایر نیروهای نظامی دریائی کشور در طول هشت سال دفاع مقدس همچون اکنون  در خلیج فارس جانفشانی و حماسه آفرینی ها می نمودند.


حال که سخن از جنگ در دریا پیش آمد حیفم آمد که  از دوست عزیز و مخلصی که در حوالی اسکله الاميه در عملیات کربلای سه به شهادت رسید یادی ننمایم آری شهید حسین احمدی ، شهیدی دلاور که نماز شبش ترک نمی گردید.


شهید مهدوی و سایر همراهانش همچون شهیدان ، بیژن گُرد ، غلامحسین توسلی، نصرالله شفیعی، مجید مبارکی، خداداد آبسالان و مهدی محمدی‌ها و سایر همرزمانش که اکنون در قید حیاتند با عشق به اسلام ، امام ، کشور و مردم، بعضا روزها و هفته ها را بر روی آب در شناورهائی کوچک آنهم در گرمای سوزان خلیج فارس برای پاسداری از کشور بسر می بردند آن هم در زیر آفتاب سوزان جنوب  در دریا و آب شور که حکایت خواص خود را دارد.


خیلی ها در دنیا شاید در دریا جنگیده باشند . اما جنگیدن هیچکدام شان قابل قیاس با نبردی که نادر مهدوی و بیژن گُرد ، غلامحسین توسلی، نصرالله شفیعی، مجید مبارکی، خداداد آبسالان و مهدی محمدی‌ها با آمریکا داشتند نمی باشد . با قایق هائی کوچک اما اراده های مصمم و بزرگ.


آنان اسطوره هائی هستند که نیاز است بیش از پیش به جامعه معرفی شوند.


 آنان از تبار کسانی بودند که همواره  همزمان با گفتن تَکْبیرَةُ الْإحْرام در نمازشان ، دنیا و مادیات را به پشت سر خود می انداختند.
 اگر امروز مردان جبهه دیپلماسی خارجی ما مقتدرانه در عرصه بین المللی حضور می یابند و حرف برای گفتن دارند بدلیل برخورداری از پشتوانه و سرمایه ای است بنام مقاومت که محصول ایثار شهدا هشت سال دفاع مقدس و رزمندگان ایرانی است .
شهدا با شهادت خودشان کار بزرگی کردند آنان با شهادتشان به جهانیان گفتند که نباید احدی در اندیشه ایستادن در مقابل حرکت آزادی خواهانه و استقلال طلبانه مردم ایران باشد .


نباید حماسه و رزم شهیدان حماسه شانزدهم مهر 1366 در پیچ و خم روزمره زندگی به فراموشی سپرده شود . باید بدانیم که در فراموشی شهداست که مسیر راستی ، درستی ، پاکی ، انسانیت و آزادگی و دینداری گم می گردد . بدرستی که شهدا شمع محفل بشریت هستند.
یاد و نام شهدا ، به ویژه شهدای شانزدهم مهر 1366و شهید سید جلال عین الملک گرامی باد.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین