امروز: چهارشنبه 02 بهمن 1398
  طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 19 مرداد 1398 - 18:00
گفتگوی اتحاد خبر با خبرنگاران استان بوشهر به مناسبت روز خبرنگار(10)

اتحاد خبر: هفدهم مرداد ماه  روز خبرنگار است. به همین مناسبت به سراغ تعدادی از خبرنگاران پرتلاش استان بوشهر رفتیم تا با طرح چند سئوال کوتاه ضمن گرامی داشت روز خبرنگار، قدردان زحمات آنها باشیم. مرتضی رضایی سردبیر پایگاه خبری سیراف خبر: قانون مطبوعات اولین و آخرین مشکل تمام اصحاب رسانه در سراسر کشور است/ تهدید به شکایت از خبرنگار...

هیچ مسئول پاسخگویی در بوشهر سراغ ندارم/ برایم نوشتن یک الزام اجتماعی و ابزاری برای «پیش برد اصلاحات» است

اتحاد خبر: هفدهم مرداد ماه سال 1377، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید. به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، هفدهم مرداد ماه هر سال را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری کرد. به همین مناسبت به سراغ تعدادی از خبرنگاران پرتلاش و زحمتکش استان بوشهر رفتیم تا با طرح چند سئوال کوتاه ضمن گرامی داشت روز خبرنگار، قدردان زحمات آنها باشیم. گفتگوی ما را با مرتضی رضایی خبرنگار و سردبیر پایگاه خبری سیراف خبر بخوانید:

 

-با سلام و تبریک روز خبرنگار، چه شد که خبرنگار شدید؟

 از نوجوانی روزنامه خوان و مجله خوان بودم. شاید تأثیر تربیت مادرم بود که از بچگی برایمان کتاب زیاد می خرید و همیشه کتاب در خانۀ ما وجود داشت. بعداً که دانشجو شدم خودم نشریه دانشجویی زدم؛ نشریۀ فریاد. همیشه دوست داشتم روزنامه نگار شوم. ما در بهار مطبوعات ایران بالیده بودیم و رشد فکریمان شروع شده بود. بعد که خودمان به عرصه رسیدیم دوست داشتیم ادامه دهندۀ همان راه باشیم. زمانی که جذب رسانه های استان شدم تازه از سربازی برگشته بودم و به عنوان مطلب نویس دنبال جایی برای انتشار مطالبم می گشتم. کم کم همین علاقه، باعث جذب من به رسانه های استان به عنوان خبرنگار شد.

- خاطره‌ای از روزهای آغازین خبرنگاری‌ اگر دارید بیان کنید.

خاطره زیاد است. این شغل همه اش خاطره است. چه شیرین و چه تلخ. اولین خاطره من به زمانی بر می گردد که هنوز شناخت کافی از مناسبات درون شورای شهر بوشهر نداشتم و برای تهیه خبر و گزارش به شورای شهر رفته بودم. هنوز بهت آن روز اول خود را به یاد دارم. تصور یک دانشجوی آرمان‌گرا که فکر می کند اصلاح طلبان قدیسان و فرشتگان روی زمین هستند و من وقتی برای بار اول، افرادی را که مثلاً هم فکر من بودند، در صحن شورا می دیدم، تنها ذره ذره آن کوه یخ اندیشه و حسم را تماشا می کردم که در برابر این وضعیت و واقعیت آب می شود. یا وقتی اصغر شمسا و یا ندا عبدالله‌زاده را که به آنها رأی داده بودم دیدم... آن حس که هنوز گزندگی آن با من است و به نوعی باعث پوست اندازی من شد، شاید اولین خاطرۀ من از این شغل است که نمی دانم شیرین است یا تلخ؛ ولی هر چه که بود انقلابی در ذهن و ضمیرم برانگیخت که هنوز هم آرام نگرفته.

- اگر به عقب برگردید باز هم خبرنگاری را انتخاب می‌کنید؟

حتماً. نوشتن برای من مثل هوا و نفس واجب است. من اگر نویسنده نمی شدم و اگر ننویسم، شاید معتاد می شدم. این را قبلاً هم در چند رسانه عنوان کرده ام. نوشتن برای من مثل پالایش روح است. باید نوشت و از دردها گفت. نوشتن و «جریده نویسی» برای من صرفاً یک شغل نیست و تا جایی که از پسِ روزگار برآمده ام سعی کردم با قلم تجارت و کاسبی نکنم؛ برایم نوشتن یک الزام اجتماعی و ابزاری برای مبارزۀ مدنی و «پیش برد اصلاحات» است. بشر زمانی می تواند آزادی و دموکراسی را صاحب شود که مشت‌هایش را باز کند سلاح‌هایش را زمین بگذارد و فقط کتاب و قلم به دست بگیرد.

- یکی از تلخ ترین و شیرین ترین خاطرات خبرنگاری را بیان کنید.

خاطرات تلخ زیاد است. شکایت های متعدد و یا تهدیدهای فراوان به شکایت، بزرگ ترین کابوس هر خبرنگار در استان و کشور ماست. خبرنگارانی که سعی می کنند بر کلیشه ها و چهارچوب های تنگ بشورند و طرحی تازه ای متناسب با عصر اطلاعات و تکنولوژی دراندازند، عموماً با تنگناهای فراوانی رو به رو می شوند. اما به غیر از این خودِ سوژه ها نیز بسیار گاهی دردناک هستند و تا مدت ها به لحاظ روحی مرا درگیر خود نگه می دارند. بعضی از سوژه ها هنوز هم با من هستند... مثلاً هنوز «خانم بن رومی» با اینکه سه سال از ماجرایش می گذرد در ذهن من است و گاهی فکر می کنم که کجاست و الان چه می کند... یا آخرین مورد این سوژه ها به «مبین» بر می گردد و رنجی که کشید...

- به نظر شما بزرگترین مشکل خبرنگاران استان بوشهر چیست؟

بی تردید قانون مطبوعات اولین و آخرین مشکل تمام اصحاب رسانه در سراسر کشور است. اگر بیمه نیستیم، اگر امنیت شغلی نداریم، اگر قدرت رقابت با رسانه های خارجی پیدا نمی کنیم، اگر آزادی بیان و پس از بیان به قدر کفایت نیست، اگر حقوق مکفی دریافت نمی کنیم، اگر انگیزه ادامۀ کار نداریم و... همگی بنیاد در قانون مطبوعات کشور دارد که اساساً برای حفظ حقوق رسانه و تضمین و تأمین آزادی بیان نوشته نشده است. استان بوشهر و خبرنگارانش نیز مبرا از همین مشکلا کلان و ملی نیستند.

- پاسخگو ترین مسئولی که می شناسید نام ببرید؟

من هیچ مسئول پاسخگویی در بوشهر سراغ ندارم. استان بوشهر یکی از ضعیف ترین استان ها در زمینه نهادینه شدن شفافیت و پاسخگویی است. خبرنگاران منتقد چندان جایگاهی در نزد مدیران استان ندارند و به نوعی همواره «دَک» می شوند.

- انتظار شما از مدیران دستگاه های اجرایی چیست؟

دسترسی آسان و بدون قید شرط به اطلاعات سازمانی مطابق با قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات. متأسفانه ما قوانین فراوانی داریم که اجرایی نمی شود و عزمی هم در استان نیست که این قوانین اجرا شود. در پیگیری بسیاری از موارد یا جواب نمی دهند یا آن قدر دیر جواب می دهند که اصطلاحاً خبر «بیات» شده و ماسیده. به عنوان یک خبرنگار مدت‌هاست قید همکاری با سازمان های دولتی را زده ام و مسیر خود را می روم.

- با توجه به اینکه خبرنگاران و روابط عمومی های هر دستگاه اجرایی بیشترین تعامل و ارتباط را با همدیگر دارند چه پیشنهادی برای روابط عمومی های دستگاه های اجرایی دارید؟

روابط عمومی در استان ما جایگاهش بدوی و بسیار مبتدیانه باقی مانده است. این مورد هم باز به ضعف قانون مطبوعات برمی گردد که حمایت های لازم از خبرنگار به عمل نمی آورد که اگر رئیس سازمانی و روابط عمومی یک ارگان همکاری لازم را نکرد، خبرنگار از قدرت حقوقی لازم برای پیشبرد سوژۀ خبری خویش برخوردار باشد. من چندان خوش بین به «پندپذیری» روابط عمومی ها در استان نیستم که پیشنهادی داده شود. سلیقه گرایی مدیران در پاسخگویی و همکاری با خبرنگاران به اندازه ای به نظرم در استان پر رنگ است که کار از این حرف ها گذشته. فعال شدن روابط عمومی ها بر بستر یک برنامه ریزی کلان در قالب توسعۀ سیاسی استان و با محوریت معاونت سیاسی استاندار بوشهر و روابط عمومی استانداری ممکن است که فعلاً به هر دلیل چنین عزم و برنامه ای در نزد این عزیزان موجود نیست.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • بازدید معاون عمرانی استاندار بوشهر از سد ارغون بخش بوشکان/ تصاویر اختصاصی
 • استاندار بوشهر از سد دالکی بازدید کرد+تصاویر اختصاصی
 • پروژه سد دالکی 18 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است+ تصاویر
 • رهبر انقلاب: استان بوشهر منطقه‌ای حساس و سرشار از افتخارات نظامی است+تصاویر
 • بازدید معاون عمرانی استاندار بوشهر از سالن همایش هزار نفری در حال اجرای شهرداری برازجان / تصاویر اختصاصی
 • سامانه جدید بارشی وارد استان بوشهر می‌شود/ احتمال آب‌گرفتگی معابر
 • جلسه شورای اداری دشتستان با حضور معاون عمرانی استانداری بوشهر / تصاویر اختصاصی
 • حضور معاون عمرانی استاندار بوشهر در دفتر اتحاد جنوب و دیدار با مدیر مسئول و تحریریه این نشریه/ تصاویر
 • هشدار می دهیم اشرار دست از شرارت بردارند / مبارزه با آمریکا با شهادت سردار سلیمانی جهانی شده است
 • ایران اعلام کرده ورزشکاران ایرانی به زودی می‌توانند با ورزشکاران اسرائیلی مسابقه دهند
 • تشریح وضعیت پروژه های شهر برازجان و قول هایی که مهرداد ستوده به دشتستانی ها داد
 • عدم صلاحیت
 • نهمین شب اجرای نمایش «رویای خیس در حوالی پلکهایت» / تصاویر اختصاصی
 • بازدید معاون عمرانی استاندار بوشهر از تملک و تعریض ادامه گذر بلوار شریعتی برازجان / تصاویر اختصاصی
 • بازدید معاون عمرانی استاندار بوشهر از پروژه در حال اجرای بیمارستان 17 شهریور برازجان / تصاویر اختصاصی
 • جزئیاتی از چگونگی شهادت سردار سلیمانی؛ حمله به خودروی حاج قاسم در حوالی فرودگاه بغداد
 • اسامی 12 کاندیدای تایید صلاحیت شده حوزه انتخابیه دشتستان
 • ولید صفری : عملکرد هیأت فوتبال در ۶ سال گذشته مملو از تنش های مختلف بود / محتشم ویرانگاهی را تحویل خواهد گرفت !
 • پوشش خاص محسن رضایی در تشییع‌ سردار شهید سلیمانی + عکس
 • مراسم گرامیداشت یاد و خاطره سردار سرافراز شهید حاج قاسم سلیمانی در برازجان برگزار شد+ تصاویر
 • تجمع بزرگ مردم برازجان در پاسداشت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی برگزار شد / تصاویر اختصاصی
 • افتتاح واحد پرواربندی سه هزار راسی گوساله در شهرستان دشتستان با حضور معاون اول رییس جمهوری/ تصاویر اختصاصی
 • وضعیت صلاحیت کاندیداها به فرمانداری ها ابلاغ شد
 • اسامی 14 کاندیدای تایید صلاحیت شده حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان
 • اجتماع مردم برازجان در عزای سردار شهید حاج قاسم سلیمانی / تصاویر اختصاصی
 • بهترین خاطره آشنایی با همسرم بود / از مسئولین می خواهم سختی های کار ما را ببینند / تعداد پرستاران با تعداد بیماران تناسب ندارد/ تصاویر
 • تصویر روز اتحادخبر (432)/ سد زیبای رئیس علی دلواری در شبانکاره
 • تصویر روز اتحادخبر (429) / زمستان بهاری در دشتستان
 • حکم مدیر درمان تامین اجتماعی استان بوشهر ابلاغ شد / تصویر حکم
 • اسامی 24 کاندیدای تایید صلاحیت شده حوزه انتخابیه بوشهر، گناوه و دیلم