امروز: پنجشنبه 04 مرداد 1403
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 25 فروردين 1393 - 16:51

من این روزگاران اسارت بزرگ را، نه در نوحه سرایی بر ویرانه‌ها و طلب مصرانه یاری از آسمان‌ها، بلكه در گردآوری و آمار برداری دارایی‌های بر هم انباشته مان صرف کرده‌ام، دارایی‌هایی که هیچ دشمن پیروز نمی‌تواند از ما برباید: یادمان‌ها .

نگرشي بر اهميت حفاظت ميراث فرهنگي

من این روزگاران اسارت بزرگ را، نه در نوحه سرایی بر ویرانه‌ها و طلب مصرانه یاری از آسمان‌ها، بلكه در گردآوری و آمار برداری دارایی‌های بر هم انباشته مان صرف کرده‌ام، دارایی‌هایی که هیچ دشمن پیروز نمی‌تواند از ما برباید: یادمان‌ها .

نوشتن و انتشار حوادث گذشته از آن رو که می‌تواند گوشه ای از رویدادهای زمان گذشته را بازگو کند سنتی است پسندیده، و اگر بی‌غرضانه و بر کنار از حب و بغض باشد، روشنگر است و مفید. حوادثی که در روزگاران گذشته اتفاق افتاده چنانچه به درستی و روشنی بازگو شود می‌تواند چراغ راه آینده گردد زیرا ملتی که گذشته خود را نشناسد به آینده روشن دست نمی‌یابد.

تغيير و تحول جزئي جدائي ناپذير از جوهر حيات محسوب می‌شود و تلاش بشر همواره بر اين بوده كه اين تغييرات را بنا به سليقه خود مهار كند و آن‌ها را در جهت برآوردن نيازهاي خود هدايت كند.

ميراث فرهنگي زنده‌ترین و گویاترین نشانه از تاب و مقاومت دست ساخته هاي انسان در برابر تغيير و تحولات گذاشته‌اند. ليكن با يك نگاه اجمالي متوجه می‌شویم كه در قرن حاضر به دلیل پيدايش عوامل مخرب جديدتر، سرعت از بين رفتن اين آثار رو به افزايش نهاده است.

مفهوم میراث فرهنگی (Cultural Heritage ) چونان حجم وسیعی از اطلاعات، مفاهیم و ترکیبات کلامی دیگر روزگار ما فرآورده نظام دانایی و اندیشه تاریخی دوره جدید است.

انسان زیر سقف میراثی که در بنیاد نهادن و به پا ساختن آن خود نقش تعیین کننده و بی دلیل داشته سکنی گزیده است. تخریب آن، تخریب خود آدمی و صیانت از آن صیانت از نحوه بودن و حضور انسان در جهان چونان هسته ای فرهنگی، میراث مند و سازنده و دارنده هویت فرهنگی و برخورداری و بهره‌مند از اندیشه و آگاهی تاریخی است. مسئله صیانت از میراث فرهنگی ملّت ها و کشورها و فرهنگ صیانت از میراث مدنی و معنوی ملت‌ها و کشورها و فرهنگ صیانت از ریشه های انسان بودن آدمی است. صیانت از هویت انسانی او، این که به حقیقت که هست و چه نیست.

هر اثر به جا مانده از کرده‌ها و میراث اعصار و آثار فرهنگی اعم از مدنی و معنوی، آیت و اشارت و مدرسه معرفت و عبرتی است برای آدمی، برای همه نسل‌هاییی که یکی پس از دیگری می‌رسند.

فرهنگ‌ها، دوره‌ها، قومیت‌ها، ملت‌ها، کاره های مدنی و معنوی را با همین میراث و عیار می‌توان محک زد، شناخت و فهمید.

یک مکان و محوطه باستانی و اثر و بنای تاریخی و مجموعه فرهنگی به جا مانده از گذشته و یا منظرگاهی (Lands cape) که انسان در هر دوره و مقطع زمانی خاص در آن شالوده و معماری فضایی انسانی خود را ریخته و بنیاد نهاده، یک مکان و محوطه و یا به طور کلی یک جهان و فضای خویشاوند با عالم انسانی و از جنس میراث فرهنگ بشری ما بوده و رگ و پیوندش با رگ و پی انسانی ما سخت استوار و در تنیده است و همیشه حامل پیام و منبع و مرجع آگاهی برای نسل‌هایی که از پی می‌رسند هست. انسان، ریشه در میراثی دارد که هویت انسانی او را می‌توان با آن مواریث مدنی و معنوی معنا کرد و فهمید.

طی دهه­های اخیر در سکوت سیاه رسانه­های جمعی و خاموشی خفقان آور حتی به اصطلاح متولیان و مدیران فرهنگ و میراث فرهنگی کشور، جنگ تمام عیار و گسترده ای را سازمان‌ها و نهادهای رسمی و نارسمی سود و سودا علیه مواریث تاریخی و فرهنگی میهن آغاز کرده‌اند که در هیچ دوره ای از تاریخ ملت با چنین وسعت و مقیاسی سابقه نداشته است.

جامعه‌ها به میزانی که در معرض چالش‌ها و انحطاط درونی آسیب پذیر بوده‌اند، در رویا رویی با تهاجمات بیرونی نبوده‌اند و از خود پایداری و پایمردی بیشتری نشان داده‌اند.

زنگ خطر فروپاشی اقتدار و انسجام و وحدت و وفاق مدنی و معنوی یک ملت هنگامی نواخته شده که به دلیل سرخوردگی و یأس معنوی که با آن رویا روست بخواهد با فقر اقتصادی و ثروت اندوزی و گشودن دست تخریب و تجاوز و تطاول به حریم میراثِ تاریخ و فرهنگ خود از آن فرا بگذرد.

هر اثر و مکان و محوطه باستانی، کتاب ناگشوده و ناخوانده­ای است که می‌بایست برای حفاظت و خوانش آن سرمایه عمر نسل‌هاییی از متخصصان و باستان‌شناسان تاریخ و میراث یک کشور هزینه شود.

تجاوز و تخریب و تاراج آثار یک محوطه باستانی و بنای تاریخی و فضای فرهنگی، تخریب ریشه های یک ملت به مفهوم خاص و میراث بشری به طریق اولی است.

ملت‌هایی که بی بهره از آگاهی و شعور تاریخی‌اند، در رویا رویی با چالش‌های تاریخی بسیار آسیب پذیر و شکننده تر از ملت‌های برخوردار از بینش و بهره به دانش تاریخی بوده‌اند. هر جامعه­ای که دست تجاوز و تطاول و تخریب میراث خود می‌گشاید بی هیچ تردید فاقد شعور و آگاهی تاریخی است.

میراث تاریخ و فرهنگ یک ملت از جنس سود و سوا نیست که در بازار مکاره فروشندگان عزت و خریداران ذلت در ترازوی نکبت به فروش بگذاریم. در این معامله و بازار مکاره سود و سودا همیشه فروشندگان بازندگانند. همان گونه که سوداگران ناموس، به هر میزان بیشتر و پربهاتر خویش را می‌فروشند، پرهزینه‌ترین خفت و حقارت می‌خرند.

در میان تناقص های مهلکی که اینک جامعه ما با آن رویا رویست از همه طنزآمیزتر این است که با دستی و دهانی مدعی توسعه آبادانی و پیشرفت کشور می‌شویم و با دستی دیگر میراثش را تخریب می‌کنیم و آثار محوطه های باستانی‌اش را به غارت می‌بریم و به تاراج می‌دهیم. (علیزاده، 387: 20)

  مهدي بسارده / مدرس دانشگاهکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1393/08/21 - 16:20
0
0
نود و نه درصد مقاله مربوط به دکترحکمت الله ملا صالحی بود/ب
1393/02/02 - 20:33
0
0
جناب اسفندیار فتحی اول از همه تشکر می نمایم از اینکه با نام خود کامنت گذاشتید و اما در خصوص عملکرد بنده می توانید نگاهی به دشتستان و آثارش در قبل از مدیریت اینجانب و بعد از تحویل گرفتن آن نمایید تا همه چیز روشن شود و هر زمان خواستید بنده در هر جمعی حاضر به گفتگو و روشن گری و حتی مناظره می باشم در خصوص موزه دژ هم بنده گفته بودم مراحل فیزیکی آن به اتمام خواهد رسید که همینگونه نیز شد و اکنون ویترین ها نیز چیدمان شده و بنابر دلایلی افتتاح رسمی آن به تعویق افتاده بود در خصوص نبود اشیائی که فرمودید به بنده تحویل داده شده و هم اکنون نیست در صورت درست بودن این ادعای کذبتان که مصداق بارز تهمت و افترا می باشد و قابل پیگیری در محاکم قضایی می باشد و بنده این حق را برای خود محفوظ می دانم در صورت صداقت گفتارتان بجای نشر اکاذیب در فضای مجازی بهتر آن است چنانچه بنده تخلفی کرده بوده یا باشم مراتب را از طریق دستگاههای نظارتی و محاکم قضایی دنبال نمایید تا به تخلفات رسیدگی شود جناب فتحی اگر در یک نشریه مجازی مطلبی نگاشته می شود بجاست چنانچه نظری در خصوص مقاله دارید بیان نمایید و با زبان علمی صحبت نمایید وگرنه تهمت و افترا کاری ندارد کاش همه ما خدا را ناظر بر اعمالمان می دیدیم تا از گفتار غیر واقعی و غرض آلود پرهیز نماییم
1393/02/01 - 08:17
0
0
این حرفهای مهدی بسارده است؟!!!!
آقای بسارده کارنامه بسیار ضعیفتان در دشتستان حرفهایتان را ثابت نمی کند.
آقای بسارده لطفا کمی با مردم رو راست باشید. شما سه سال پیش در ویژه نامه اتحاد جنوب مطلبی داشتید و در آن از افتتاح موزه در دژ خبر داده بودید که کذب محض بود و هنوز این موزه افتتاح نشده است.
اکنون هم که خبرهایی مبتی بر نبود بسیاری از اشیایی که به شما تحویل داده شده بود است!!!
آیا توضیحی دارید؟
بنده برای حرفهایم مدرک دارم و لطفا اگر می خواهید جواب دهید با مدرک حرف بزنید
دوستان هم لطف کنند با مشخصات کامل نظر دهند تا مبادا خدای ناکرده گمان رود که یک نفر همه نظرات را می نویسد.
1393/01/31 - 21:51
0
0
lick lick . very good
1393/01/30 - 13:20
0
0
ضمن عرض سلام و خسته نباشی خدمت عزیزان . میراث فرهنگی تا مادامی که حیات خلوت دولتها باشد انتظاری بیش از این نمی توان داشت
1393/01/28 - 17:14
0
0
با تشکر از جناب استاد بسارده و سایت وزین اتحاد جنوب . مطلبی که در این بین فرایاد می آید اینست که رسانه ملی و دستگاههای فرهنگی تا کنون چه نقشی در آشنا کردن ایرانیان با یادگارهای فرهنگی خود نموده اند آیا شبکه های استانی شبکه دیجیتال و سایر شبکه های صدا و سیما که این شب ها هر کدام را مشاهده نمایی در حال پخش سریالهای کره ای هستند نمی توانند سریالهایی با موضوعهای تاریخ ایران باستان تولید و پخش نمایند براستی چرا مرغ همسایه را غاز می دانیم . به نظر من جای مقالاتی از این دست در نشریات سراسری خالی ست و بنده به جناب بسارده پیشنهاد می نمایم مقالات اینچنینی را در نشریات سراسری نیز منتشر نماید.
در پناه دادار موفق باشید
1393/01/28 - 16:39
0
0
((میراث تاریخ و فرهنگ یک ملت از جنس سود و سوا نیست که در بازار مکاره فروشندگان عزت و خریداران ذلت در ترازوی نکبت به فروش بگذاریم.)) مطلبی بسیار بجا که نیازمند یک کار همه گیر فرهنگی است چرا که آنچه باعث شده میراث کشور به تاراج رود بخشی ناشی از مشکلات اقتصادی ست اما عمده آن به علت ضعف فرهنگی و عدم آموزش و ترویج فرهنگ حفاظت از مواریث فرهنگی ست . با تشکر از استاد عزیزم مقاله زیبایی بود
1393/01/27 - 09:08
0
0
به امید آنکه همه قدر میراث کهن سرزمین خویش را بدانیم. با تشکر از آقای بسارده و اتحاد جنوب. از اتحاد جنوب میخواهیم مقالات علمی را بیشتر در سایت بگذارید. زیرا این مقالات میتواند منبعی برای دانشجویان باشد
1393/01/25 - 21:32
0
0
مقاله زیبایی بود. با تشکر از استاد عزیز آقای بسارده. امیدوارم مقالات دیگری از شما را در سایت اتحاد جنوب ببینیم. موفق باشید./ج
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • برگزاری سفر آموزشی، زیارتی شهردار و اعضای شورا اسلامی شهر برازجان/ آغاز تعامل شهرداری برازجان با شهرداری مشهد
 • نسخه اینترنتی هفته نامه اتحاد جنوب/شماره 1302
 • پیام تسلیت امام جمعه دشتستان در پی درگذشت حجةالاسلام حسن انصاری
 • سر رضا شاه را بیش از این نترکانید!
 • دستگیری عامل اختلاس در دشتستان/ قاتل فراری در دام پلیس گرفتار شد
 • مشخص شدن اعضا کمیته داوران هیئت فوتبال استان بوشهر
 • دلیل تعطیل نشدن ادارات استان بوشهر با وجود گرمای هوا
 • لکه گیری و ترمیم آسفالت محور مواصلاتی از سه راهی تا شهر وحدتیه
 • از پشه مهاجم آئدس چه میدانید ؟!
 • شهر وحدتیه در مسیر توسعه، عمران و آبادانی
 • اجرای پروژه عمران شهری آسفالت معابر در شهر وحدتیه
 • مدیران شرکت‌های آریاساسول، جم و مهر برای مدیریت شبکه اتیلن عسلویه هم‌اندیشی کردند
 • میانگین پرداختی ماهانه به بازنشستگان بوشهری ۱۵ میلیون تومان است
 • ضرورت بازنگری در سهمیه بنزین جایگاه‌های سوخت مناطق گرمسیری
 • قدم اول انتخاب کابینه وفاق ملی است/ مملکت با یک دسته و جناح اداره نمی شود
 • برگزاری سفر آموزشی، زیارتی شهردار و اعضای شورا اسلامی شهر برازجان/ آغاز تعامل شهرداری برازجان با شهرداری مشهد
 • نمازجمعه برازجان رتبه برتر کشوری دارد/ پیگیری مطالبات مردم در خطبه ها
 • « توصیه‌ی نفتی کوتاهی به رئیس جمهور منتخب »
 • نسخه اینترنتی هفته نامه اتحاد جنوب/شماره 1302
 • برگزاری آزمون آمادگی جسمانی داوران و کمک داوران کشوری فوتبال استان بوشهر در برازجان
 • اختصاص مکان اقامتی برای کارتن خواب ها و معتادین در برازجان/ 15 میلیارد اعتباربرای ساخت مسکن معلولان و زنان سرپرست خانواده
 • ۲۶۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل پروژه‌های راه در دشتی نیاز است
 • برای ایران، مسیر سختِ تغییر را هموار کنیم
 • پزشکیان چگونه طبیب ملت شد
 • پردیس، نماد خودباوری
 • فعالیت هم‌زمان ۶ کارگاه سدسازی در استان بوشهر
 • پیام تسلیت امام جمعه دشتستان در پی درگذشت حجةالاسلام حسن انصاری
 • نقدی برکتاب "از گرمسارتابرازجانِ دشتستان"
 • حضور ۲ نفر در کابینه پزشکیان قطعی شد | گزینه‌های اصلی معاون اولی هم مشخص شدند
 • بوکسور دشتستانی، عازم مسابقات المپیاد کشوری در استان تهران شد
 • آیین سپاس از فعالان ستادهای مردمی دکتر پزشکیان در استان بوشهر/ تصاویر
 • تصاویر اتحاد خبر از عزاداری مردم برازجان در شب تاسوعا
 • تصاویر اتحاد خبر از عزاداری مردم برازجان در شب عاشورا
 • تصاویر اتحاد خبر از عزاداری مردم برازجان در شب عاشورا (2)
 • قدیمی ترین کارخانه آرد استان بوشهر به چرخه تولید برمی گردد
 • نتایج انتخابات ریاست جمهوری به تفکیک بخش های شهرستان دشتستان
 • مسئول دفتر ارتباطات مردمی نماینده دشتستان معرفی شد / تصاویر
 • برگزاری مراسم شیرخوارگان حسینی در شهر برازجان/ روایاتی از زبان مادرانی که از علی اصغر(ع) حاجت گرفتند/ تصاویر
 • استان بوشهر:سهم‌خواهی یا حق‌طلبی
 • آئین تقدیر از دهیاران بخش مرکزی دشتستان برگزار شد / تصاویر
 • صعود ایران به جامعهٔ جهانی با هجوم هواداران به زمین بازی
 • یک هفته یک آینده ؟
 • پیام روشن و تکراری ملّت
 • برگزاری سفر آموزشی، زیارتی شهردار و اعضای شورا اسلامی شهر برازجان/ آغاز تعامل شهرداری برازجان با شهرداری مشهد
 • تقدیر از پیر غلام اهل بیت (ع) و مداح معروف برازجانی، حاج مهدی اخوندزاده
 • .: حسین حدود 3 روز قبل گفت: در پاسخ به رضا ...
 • .: م. ق حدود 3 روز قبل گفت: آقای بهبهانی عزیز سلام ...
 • .: م. ق حدود 3 روز قبل گفت: آقای بهبهانی عزیز سلام ...
 • .: رضا حدود 3 روز قبل گفت: خدایی خستت نشد مصلح ...
 • .: مصطفی بهبهانی مطلق حدود 4 روز قبل گفت: جا داشت در گزینه ...
 • .: مصطفی بهبهانی مطلق حدود 4 روز قبل گفت: با سلام و خدا ...
 • .: مصطفی بهبهانی مطلق حدود 4 روز قبل گفت: بعد یه عده می ...
 • .: شهروند حدود 5 روز قبل گفت: از جاده مرگ‌ زادگاهت ...
 • .: شاهین حدود 5 روز قبل گفت: وزارت فرهنگ‌ ٫ خانه ...
 • .: هدا حدود 5 روز قبل گفت: خدا به هر مدیری ...