امروز: چهارشنبه 30 خرداد 1403
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 04 ارديبهشت 1403 - 09:52
اتحادخبر: مرغ ماهی خوار پرنده ای است با پاهای بلند و گردن دراز که در مناطق ساحلی و یا آب های شیرین زندگی می کند. تاکنون در ایران 13 گونه از سرده این پرنده ساحلی و سفید رنگ کشف شده است که در ادامه به اسامی آن ها اشاره می کنیم.

 

اتحادخبر: مرغ ماهی خوار پرنده ای است با پاهای بلند و گردن دراز که در مناطق ساحلی و یا آب های شیرین زندگی می کند. تاکنون در ایران 13 گونه از سرده این پرنده ساحلی و سفید رنگ کشف شده است که در ادامه به اسامی آن ها اشاره می کنیم.

انواع مرغ ماهی خوار در ایران + بررسی خصوصیات آن ها

مرغ ماهی خوار که در راسته لک لک سانان قرار دارد بیشتر اوقات با نام حواصیل هم شناخته می شود. از انواع این پرنده زیبا و شکارچی می توان به گونه های بوتیمار یا غمخورک و وقار اشاره کرد.

به دسته ای از این پرندگان که پرهای سفید و آراسته دارند وقار گفته می شود که به عنوان زیبا ترین نوع مرغ ماهی خوار از آن نام برده می شود. این پرنده امروزه حتی به داستان ها و افسانه ها هم اضافه شده است و نقل قول های فراوانی از این پرنده زیبا و سفید رنگ موجود است. هم چنین بعضی نویسندگان کتاب هایی را با بررسی به خصوصیات رفتاری حواصیل نوشته اند.

به گزارش هپی پت، این گونه جانوری شباهت زیادی با دیگر خانواده های لک لک سانان دارد از جمله درنا، اکراس و کفچه نوک اما با کمی دقت می توان به تفاوت موجود در میان آن ها پی برد چرا که مرغ های ماهی خوار در هنگام پرواز گردن شان را بالا و به سوی عقب می گیرند دقیقا برعکس این پرندگان نام برده که آن ها در هنگام پرواز کردن بدن خود را به صورت کشیده و به سوی جلو می گیرند. منقار حواصیل ها به صورت کلی دراز و نیزه ماندد است اما در گونه های مختلف آن گاه ضخیم و گاه می تواند بسیار ظریف باشد.

تمامی مرغ های ماهی خوار از جانوران کوچک روی زمین تغذیه می کندد به علاوه ماهی ها همان طور که از اسم شان پیداست! غبغب بزرگ ویژگی ای است که تمامی گونه های این جانور شامل آن هستند. مرغ ماهی خوار از غبغب خود برای شکار انواع ماهی ها از آب استفاده می کند، قابلیت ارتجاعی ای که غبغب این پرنده دارد باعث شده تا شکار به آسانی صورت بگیرد.

همان طور که در بالا گفتیم 13 گونه جانوری از این پرنده در ایران موجود است که بیش از 9 گونه ی آن ها گونه های مهاجر و بومی موجود در گیلان هستند. طبق آمار و اطلاعات داده شده توسط سازمان محیط زیست ایران هفت گونه از این پرنده در تالاب کرفستان شهرستان خوش آب و هوای رود سر مشاهده شده اند.

انواع مرغ ماهی خوار در ایران + بررسی خصوصیات آن ها

این پرنده بیشتر از کدام ماهی ها تغذیه می کند؟

مرغان ماهی خوار اغلب به صورت گروهی و دست جمعی شکار می کنند آن ها در هنگام شکار با تشکیل یک خط و یا قرار گرفتن در حالت u و هم چنین با تکان دادن بال های خود روی سطح آب، ماهی ها را به قسمت کم عمق آب هدایت می کنند تا فرایند شکار به اسانی صورت بگیرد. وقتی ماهی ها به مناطق کم عمق اب رسیدن کار شکار شروع می شود و آن ها تنها با پرتاب منقار خود در آب به طعمه می رسند.

از آن جایی که مرغان دریایی در کنار سواحل دریا هایی که آب شیرین دارند زندگی می کنند. اغلب تغذیه آن ها متشکل از ماهیان موجود در آب شیرین است. مرغ های ماهی خوار قهوه ای که از بالا به سمت ماهی ها شیرجه می روند اکثراً شاه ماهی شکار می کنند. حواصیل جوان با فرو بردن منقار خود در گلوی مادرشان از ماهی های صید شده تغذیه می کنند.

محل زندگی مرغ ماهی خوار کجاست؟

محل زندگی مرغان دریایی نزدیک به مناطق آبی و بستگی به موجود بودن تغذیه آن ها یعنی ماهی ها است به همین دلیل این پرندگان در بسیاری از مناطق ساحلی، رود خانه ها و دریاچه ها یافت می شوند. این حیوانات اغلب به صورت گروهی و دست جمعی زندگی می کند. نظم و گروه بودن آن ها در هنگام سفر نکته مثبتی برای حفاظت از خودشان است.

همان طور که مشخص است این پرندگان از ویژگی های اجتماعی خوبی برخوردار هستند چرا که آن ها گروهی شکار و همگی با هم زندگی می کنند. ریختن مواد شیمیایی همانند ddt باعث لطمه به محل زندگی و زیستن آن ها شده است این کار در آینده ای نه چندان دور باعث کاهش جمعیت این گونه جانوری خواهد شد.

انواع مرغ ماهی خوار در ایران + بررسی خصوصیات آن ها

شکار مرغان ماهی خوار قانونی است؟

شکار مرغان ماهی خوار در ایران ممنوع و با توجه به استناد موجود قانون شکار و صید و مصوبه شورای عالی محیط زیست از گونه های حمایت شده در ایران به شمار می آیند. در صورت مشاهده شکار این پرنده زیبا با فرد شکارچی به سختی مقابله می شود چرا که حفاظت و امنیت جانی حواصیل و تمام گونه های جانوری و گیاهی برای ما ایرانیان دوست دار طبیعت مهم است.

بررسی طول عمر این پرنده

مرغ ماهی خوار به نسبت از طول عمر خوبی برخوردار است. میانگین طول عمر این پرندگان شکاری 10 تا 25 سال و حتی بیشتر است اما امروزه شاهد مرگ و تلف شد این گونه جانوری هستیم که متاسفانه دلیل این کاهش جمعیت آلودگی آبی، وجود پلاستیک در آب ها و … می باشد که موجب خفگی و یا مرگ تدریجی و پایین آمدن میانگین سال های طول عمر مرغان ماهی خوار شده است که باعث تاسف و اندوه است.

سوالات متداول

آیا مرغان ماهی خوار علاقه ای به مهاجرت دارند؟

بله زیرا این کار آن ها باعث می شود تا غذا به وفور یافت کنند.

آیا شکار مرغ ماهی خوار قانونی است؟

خیر شکار مرغان ماهی خوار در ایران غیر قانونی است.

محل زندگی مرغان دریایی کجاست؟

این پرندگان شکارچی در نزدیکی سواحل و دریاچه ها لانه سازی می کنند.

 کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • معاونین ستاد مردمی انتخابات دکتر پزشکیان در استان بوشهر معرفی شدند
 • رئیس ستاد مردمی دکتر مسعود پزشکیان در استان بوشهر منصوب شد
 • روسای شهرستانی ستادهای مردمی دکتر پزشکیان در استان بوشهر منصوب شدند
 • برای انتخاب دکتر پزشکیان، هر شهروند یک ستاد
 • آمده‌ام کشورم را از صدر اخبار در آورم
 • ستاد مردمی قالیباف در بوشهر آغاز بکار کرد
 • دیدار جلیلی با مردم تهران، شهریار و کرج
 • دیدار مدیرعامل پتروشیمی پارس با امام جمعه اهل سنت عسلویه به مناسبت عید سعید قربان
 • سرمایه‌گذاری ۳۵۰ میلیارد تومان در حوزه درمان بوشهر
 • رفع موانع پیش روی پتروشیمی هرمز با ورود سازمان بازرسی/ دادنامه صادره علیه سازمان منطقه ویژه انرژی پارس نقض شد
 • مذاکرات محرمانه سردار آزمون در دبی؟
 • چرا مهدی قایدی به استقلال برنمی‌گردد؟
 • گردهمایی حامیان قالیباف با حضور روسای ستادی در شیراز برگزار شد
 • افزایش اعتبارات شورای راهبردی پتروشیمی های منطقه ویژه پارس به ۷۴۰ میلیارد تومان
 • ۱۰۰۰ هکتار اراضی غیر ملی در شهرستان دشتستان تثبیت شد
 • .: ناظم محمدی حدود 23 ساعت قبل گفت: سلام خدمت دکتر چرومی،بزرگوارمن ...
 • .: تهران حدود 4 روز قبل گفت: خخخ چقد شما جالبین. ...
 • .: وحید حدود 6 روز قبل گفت: زهی خیال باطل ...
 • .: سیده فاطمه هدایت حدود 6 روز قبل گفت: چه دلسوزانه و زبان ...
 • .: ساسان جهــــانبانی حدود 6 روز قبل گفت: لازم نیست حتماً عالی ...
 • .: جواد حدود 7 روز قبل گفت: پارس شمالی باید مستقل ...
 • .: احسان حدود 7 روز قبل گفت: اگه به موسوی دسترسی ...
 • .: حسین داو طلب پور حدود 8 روز قبل گفت: واژه ی "معلم" یک ...
 • .: علی حدود 9 روز قبل گفت: عکس مدارکاشم میزاشتید دیگه ...
 • .: قاسم نوشاد حدود 9 روز قبل گفت: با سلام و خدا ...