امروز: شنبه 05 اسفند 1402
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 17 بهمن 1402 - 11:28
ایران: هرگز به دنبال کشاندن اختلافات با آمریکا به خاک عراق نبوده ایم

اتحادخبر: امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نشست شورای امنیت اعلام کرد: ایران حملات نظامی آمریکا به خاک عراق و سوریه را به شدت محکوم می‌کند و اقدام نظامی آمریکا، غیرقانونی و غیرموجه و ناقض هنجار‌ها و اصول اساسی حقوق بین الملل و منشور ملل متحد و تمامیت ارضی و حاکمیت این دو کشور است.

اتحادخبر: امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نشست شورای امنیت اعلام کرد: ایران حملات نظامی آمریکا به خاک عراق و سوریه را به شدت محکوم می‌کند و اقدام نظامی آمریکا، غیرقانونی و غیرموجه و ناقض هنجار‌ها و اصول اساسی حقوق بین الملل و منشور ملل متحد و تمامیت ارضی و حاکمیت این دو کشور است.
هشدار ایران درباره حملات آمریکا در خاورمیانه؛ در نشست شورای امنیت چه گذشت؟

به گزارش آفتاب‌‌نیوز؛ امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل روز دوشنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت با عنوان «تهدید صلح و امنیت بین‌الملل» درباره حملات آمریکا به سوریه و عراق گفت: اقدام نظامی آمریکا غیرقانونی و غیرموجه بوده و آشکارا ناقض هنجار‌ها و اصول اساسی حقوق بین‌الملل، منشور ملل متحد، علی‌الخصوص بند ۴ ماده ۲ منشور بوده، و همچنین نقض آشکار تمامیت ارضی، حاکمیت و استقلال سیاسی عراق و سوریه است.

ارشدترین دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل افزود: ایران همچنین اقدامات نظامی مشترک ایالات متحده و بریتانیا علیه یمن را که نقض آشکار منشور سازمان ملل متحد و قوانین بین‌المللی است، به شدت محکوم می‌کند. علاوه بر این، آمریکا و انگلیس آشکارا از قطعنامه ۲۷۲۲ شورای امنیت (۲۰۲۴) سوءاستفاده کرده‌اند.  چنین اقدامات غیرقانونی که غیرنظامیان و زیرساخت‌های حیاتی را هدف قرار می‌دهد، صلح و امنیت منطقه را به خطر می‌اندازد و همچنین تهدیدی جدی برای صلح و امنیت بین‌المللی است. ایالات متحده و بریتانیا باید مسئولیت بین‌المللی خود را برای ارتکاب جنایت تجاوز به عهده بگیرند.

ایروانی تصریح کرد: استدلال و توجیه استناد به اصل ۵۱ به‌عنوان مبنای این تجاوزات، فاقد پایه قانونی محکم است و نمی‌تواند این اقدامات غیرقانونی را مشروعیت بخشد. امروز در این سالن، آمریکا و انگلیس تلاش مذبوحانه دیگری برای منحرف نمودن توجهات از علت اصلی وضعیت کنونی منطقه با ایراد اتهام علیه و مقصر دانستن ایران انجام داد. مایه تاسف است که ایالات متحده به‌عنوان یکی از اعضای دائم شورای امنیت، به تعهدات خود بر اساس منشور سازمان ملل عمل نکرده است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل ادامه داد: ایالات متحده نگرانی شدید خود را در مورد سرریز تنش‌ها در منطقه درحالی‌که همچنان به ایفای نقش بی‌ثبات‌کننده در منطقه ادامه می‌دهد، ابراز می‌کند. ایالات متحده همچنان به اشغال خاک سوریه، غارت اموال و منابع سوریه و حمایت از جدایی‌طلبان و گروه‌های تروریستی ادامه می‌دهد. علاوه بر این، مردم سوریه در نتیجه اقدامات خصمانه و مضر ایالات متحده و همچنین اعمال تحریم‌های غیرقانونی، با مشکلات اقتصادی و بحران انسانی روبرو هستند. تمامی این اقدامات ناقض قوانین بین‌المللی، منشور سازمان ملل متحد و قطعنامه‌های مرتبط شورای امنیت است. جمهوری عربی سوریه به طور رسمی و مکرر به این تخلفات اعتراض کرده و از شورای امنیت خواسته است که چنین اقدامات خلاف قانون را متوقف کند و به اشغالگری آمریکا پایان دهد. در عراق پس از مداخله نظامی غیرقانونی خود در سال ۲۰۰۳، ایالات متحده و به اصطلاح ائتلاف نظرات و خواسته‌های عراقی‌ها را نادیده گرفتند و به فعالیت‌ها و حضور غیرقانونی خود تحت عنوان مبارزه با تروریسم ادامه دادند.

گروه‌های مقاومت در منطقه مستقل هستند

وی تصریح کرد: ایالات متحده و ناتو باید به تصمیم دولت عراق برای پایان دادن به حضور نظامی و خروج نیرو‌ها از کشور احترام بگذارند. تمامی گروه‌های مقاومت در منطقه مستقل هستند و انگیزه تصمیم‌ها و اقدامات آن‌ها برپایه حقوق مشروع آن‌ها ذیل قوانین بین‌المللی است که در پاسخ به حضور غیرقانونی آمریکا در سرزمین‌هایشان و در راستای توقف نسل‌کشی در غزه و پایان دادن به سرزمین‌های اشغالی فلسطینی است؛ بنابراین هرگونه تلاش برای نسبت دادن این اقدامات به ایران یا نیرو‌های مسلح آن گمراه‌کننده، بی‌اساس و غیرقابل قبول است.

سفیر ایران در سازمان ملل تاکید کرد: ایران هرگز به دنبال کمک به سرریز تنش در منطقه نبوده و نیست. ایران نه حضور نظامی در عراق دارد و نه پایگاه و مستشاران نظامی. در سوریه، مستشاران نظامی ایرانی از آن‌جایی که رسماً توسط دولت سوریه برای مبارزه با تروریسم دعوت شده‌اند، به طور قانونی حضور دارند. ادعا‌ها مبنی بر این‌که پایگاه‌های ایران در عراق و سوریه مورد حمله قرار گرفته است، بی‌اساس بوده و بدین وسیله تکذیب می‌شود؛ چنین ادعا‌هایی برای دور کردن توجه از اقدامات تهاجمی آمریکا مطرح می‌شوند.

ایران هرگز به دنبال کشاندن اختلافاتش با آمریکا به خاک عراق نبوده است

نماینده دائم ایران در سازمان ملل تصریح کرد: ایران هرگز به دنبال کشاندن اختلافات خود با آمریکا به خاک عراق نبوده و به استقلال، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی عراق پایبند است؛ چنین مساله‌ای موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران است.

ایروانی خاطر نشان کرد: بر همگان آشکار است که ریشه‌های وضعیت کنونی منطقه، اشغال، تجاوز، نسل‌کشی و جنایات هولناکی است که رژیم اسرائیل با حمایت آمریکا علیه فلسطینیان بی‌گناه در نوار غزه و کرانه باختری مرتکب می‌شود. حملات نظامی آمریکا علیه ملت‌های مسلمان منطقه، ادامه همدستی این کشور در نسل‌کشی فلسطینیان با حمایت همه‌جانبه از رژیم اشغالگر و جلوگیری از هرگونه اقدام مؤثر بین‌المللی برای پاسخگو نمودن این رژیم است. درحالی‌که بیش از ۴ ماه از نسل‌کشی رژیم اشغالگر علیه مردم مظلوم فلسطین می‌گذرد، آمریکا نه‌تن‌ها در نسل‌کشی فلسطینیان با رژیم صهیونیستی همکاری فعالی داشته است، بلکه اکنون در تلاش است تا توجه جامعه جهانی را نسبت به نسل‌کشی فلسطینیان از طریق تشدید تنش در سایر بخش‌های منطقه منحرف کند.

سفیر ایران در سازمان ملل ادامه داد: ما معتقدیم که تنها راه حل برای پایان دادن به درگیری در منطقه و جلوگیری از سرریز جنگ، بازگشت به تعهدات بر اساس قوانین بین‌المللی است: یعنی مجبور کردن اسرائیل به توقف نسل‌کشی در غزه، برقراری آتش‌بس فوری، پایان دادن به حضور نیرو‌های آمریکایی در عراق و سوریه و اعمال فشار برای پایان دادن به اشغال سرزمین‌های فلسطین توسط رژیم اسرائیل. ایالات متحده به جای سرزنش دیگران و صرفاً اصرار به سایر اعضا برای خویشتن‌داری، باید رژیم اسرائیل را مجبور به توقف نسل‌کشی در غزه و پیروی از تعهدات خود تحت قوانین بین‌المللی بشردوستانه کند.  به همین ترتیب، ایالات متحده باید به مانع‌تراشی در شورای امنیت سازمان ملل پایان داده و اجازه دهد پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی الجزایر با تمرکز بر آتش‌بس در غزه تصویب شود. این رویکرد با هدف گسترده‌تر بازگرداندن صلح و ثبات در منطقه و درعین‌حال پرداختن به نگرانی‌های بشردوستانه موجود همسو است.

سفیر ایران در سازمان ملل گفت: در پایان، مجددا تاکید می‌کنم که اگر ایران با تهدید، حمله یا تجاوزی مواجه شود که امنیت، منافع ملی یا مردم آن را تحت تأثیر قرار دهد، در استفاده از حقوق ذاتی خود ذیل قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل، هیچ‌گونه تردیدی برای پاسخ قاطع نخواهد کرد.

به گزارش ایرنا، نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره حملات آمریکا به عراق و سوریه عصر دوشنبه به وقت محلی برابر با ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۲ و ۵ فوریه ۲۰۲۴ برگزار شد و معاون دبیرکل سازمان ملل درباره هزینه‌های انسانی و اقتصادی بالای درگیری‌های منطقه‌ای هشدار داد.

نشست شورای امنیت سازمان ملل که با عنوان تهدید صلح و امنیت بین الملل درباره حملات آمریکا به سوریه و عراق به ریاست کشور گویان برگزار شد که رئیس دوره‌ای شورای امنیت در ماه جاری میلادی (فوریه) است.

خانم «رزماری دیکارلو» معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی در این نشست گفت که درخواست دبیرکل سازمان ملل را مبنی بر عقب نشینی همه طرف‌ها از رفتن به لبه پرتگاه تکرار می‌کند و تصریح کرد که همه باید هزینه انسانی و اقتصادی غیرقابل تحمل یک درگیری منطقه‌ای بالقوه را در نظر بگیرند.  من بار دیگر بر درخواست برای آتش‌بس فوری در غزه به دلایل بشردوستانه تاکید می‌کنم.

دی کارلو تصریح کرد: من از شورای امنیت می‌خواهم به تعامل فعال همه طرف‌های ذینفع برای جلوگیری از تشدید بیشتر تنش‌هایی که صلح و امنیت منطقه‌ای را تضعیف می‌کند، ادامه دهد.

معاون دبیرکل سازمان ملل افزود: تنش‌هایی که چندین کشور در خاورمیانه را فراگرفته، همچنان در حال افزایش است.

او با مروری بر تحولات و درگیری‌ها در منطقه خاورمیانه از هفتم اکتبر ۲۰۲۳ تا کنون گفت: دبیرکل سازمان ملل از زمان حملات هولناک حماس به اسرائیل در ۷ اکتبر و حملات ویرانگر اسرائیل در غزه، بار‌ها در مورد خطرات تشدید بیشتر و اشتباه محاسباتی در منطقه هشدار داده است. خاورمیانه همچنان بی ثبات است. ثبات بلندمدت منطقه‌ای مستلزم اجرای یک نقشه راه سیاسی روشن در هر یک از این شرایط است.

نماینده چین نیز در نشست شورای امنیت درباره تجاوزات اخیر آمریکا به سوریه و عراق گفت: حملات آمریکا به سوریه و عراق نقض خطرناک استقلال و حاکمیت دو کشور است. عراق و سوریه، مخالفت خود را با حملات آمریکا اعلام کرده اند و این حملات سبب افزایش تنش‌ها در منطقه و گسترش نزاع می‌شود.

نماینده الجزایر هم در این نشست گفت: از حاکمیت و تمامیت ارضی عراق و سوریه حمایت می‌کنیم.

وی هشدار داد که خاورمیانه در آستانه فروپاشی است، ما درخواست به خویشتن داری و اجتناب از تشدید تنش را مورد تاکید قرار می‌دهیم.

نماینده انگلیس در نشست شورای امنیت گفت: اقدامات ما (حملات به یمن) در دریای سرخ در راستای حفظ جان انسان‌ها و حمایت از آزادی کشتیرانی بین المللی قرار دارد!

وی گفت که حملات شبه نظامیان طرفدار ایران در خاورمیانه را محکوم می‌کنیم!

نماینده آمریکا در نشست شورای امنیت نیز گفت: کشته شدن سه نظامی آمریکایی غیرقابل قبول است، هدف از حملات ما حمایت از آمریکایی هاست!

وی گفت حملات ما به یمن، پاسخی به حملات حوثی‌ها به کشتی‌ها در دریای سرخ است!

نماینده آمریکا گفت برای مهار نزاع در غزه تلاش می‌کنیم، برای ورود به نزاع با ایران تلاش نمی‌کنیم.

نماینده سوریه در نشست شورای امنیت: خواستار پایان حضور غیرقانونی آمریکا در خاک کشورمان هستیم

نماینده سوریه در این نشست گفت از شورای امنیت می‌خواهیم که به مسئولیت خود در قبال تجاوزات آمریکا علیه حاکمیت سوریه و زیر پا گذاشتن قوانین بین المللی عمل کند.

وی افزود آمریکا در برابر عملکرد شورای امنیت مانع تراشی کرده و ادامه ارتکاب جنایات از سوی اسرائیل و فرار این رژیم از مجازات را برایش تضمین کرده است.

نماینده سوریه گفت تجاوز اخیر آمریکا به شهید و زخمی شدن ده‌ها نفر و ویرانی تعدادی از منازل مردم و یک مکان تاریخی در سوریه شده است

نماینده عراق در نشست شورای امنیت: بار‌ها درباره گسترش دامنه نزاع در منطقه هشدار داده ایم

نماینده عراق در نشست شورای امنیت نیز گفت: بحران‌ها در خاورمیانه به هم مرتبط است، ما درباره گسترش دامنه نزاع در منطقه هشدار داده‌ایم.

وی افزود تجاوزات برخی کشور‌های دوست و همپیمان را که حاکمیت کشورمان را نقض می‌کند، محکوم می‌کنیم. هرگز اجازه نخواهیم داد که کشورمان به صحنه‌ای برای تسویه حساب تبدیل شود.

نماینده عراق افزود هرگونه حمله به خاک عراق تحت بهانه‌های واهی و غیر منطقی را محکوم می‌کنیم.

حمایت نماینده ژاپن از آمریکا در نشست شورای امنیت

به نوشته تسنیم، نماینده ژاپن در نشست شورای امنیت نیز گفت: معتقدیم که ایالات متحده خواهان توسعه نزاع در منطقه نیست. نزاع در غزه پیامد‌های خطرناکی برای خاورمیانه به دنبال دارد.

نماینده فرانسه در نشست شورای امنیت نیز گفت: از همه طرف‌ها در عراق و سوریه می‌خواهیم خویشتن داری کنند، باید برای اجتناب از گسترش نزاع تلاش کرد.

نماینده روسیه هم درباره پیامد‌های خطرناک تجاوزات نظامی آمریکا به کشور‌های منطقه هشدار داد.

 کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • حادثه سقوط خودرو به دره منطقه خیرک شکرک در دشتستان دو مصدوم بجای گذاشت
 • افتتاح ستاد انتخاباتی اسماعیل ضیاء به دست پدر شهید/ تصاویر
 • انصراف فتح الله نوروزی فرماندار سابق دشتستان از رقابت در انتخابات مجلس شورای اسلامی/ دلایل و توضیحات
 • بیوگرافی و زندگی نامه مهندس حاج کمال امیری کاندیدای حوزه دشتستان
 • تشکر و قدردانی محمد حسین ستوده از همراهی و حمایت مردم شریف دشتستان
 • زندگینامه اسماعیل ضیاء کاندیدای انتخابات حوزه دشتستان
 • جشن میلاد حضرت علی اکبر و روز جوان در محله خضر برازجان / تصاویر
 • خشونت درد پنهان جامعه
 • تلاش دارم خدمتگزاری بدون منت باشم/ وضعیت بنزین، آرد و نان دشتستان خوب نیست/ تصاویر
 • اسماعیل ضیاء نامزد دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی حوزه انتخابیه دشتستان
 • مهندس حاج کمال امیری نامزد دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی حوزه انتخابیه دشتستان
 • چرا در ناف ما پشم جمع می‌شود؟
 • انواع روش های پرداخت خلافی خودرو
 • پِلوِردِه 36
 • ۳۶۰۰ نفر عوامل اجرایی انتخابات در دشتستان فعالیت خواهند کرد
 • شهردار جدید دالکی معارفه شد/ تصاویر
 • افتتاح اورژانس جاده ای خیر ساز روستای قلعه سفید/تصاویر
 • حادثه سقوط خودرو به دره منطقه خیرک شکرک در دشتستان دو مصدوم بجای گذاشت
 • افتتاح ستاد انتخاباتی اسماعیل ضیاء به دست پدر شهید/ تصاویر
 • افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه کاریکاتور علی زیارتی در برازجان/ تصاویر
 • انصراف فتح الله نوروزی فرماندار سابق دشتستان از رقابت در انتخابات مجلس شورای اسلامی/ دلایل و توضیحات
 • اسامی نامزد های انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه دشتستان
 • بیوگرافی و زندگی نامه مهندس حاج کمال امیری کاندیدای حوزه دشتستان
 • تشکر و قدردانی محمد حسین ستوده از همراهی و حمایت مردم شریف دشتستان
 • زندگینامه اسماعیل ضیاء کاندیدای انتخابات حوزه دشتستان
 • صف های طولانی و مردم کلافه
 • تقدیر اسماعیل ضیاء از نایب قهرمان تیراندازی بانوان کشور در شهر آبپخش/ تصاویر
 • ستادهای انتخاباتی من در همه شهرها و مراکز بخش های دشتستان آماده افتتاح و فعالیت است
 • جشن میلاد حضرت علی اکبر و روز جوان در محله خضر برازجان / تصاویر
 • به خاطر حفظ هوای پاک استانم بوشهر، رکاب می زنم/می خواهیم یک رکورد و کاری منحصر به فرد به نام بوشهر در کل دنیا ثبت کنیم
 • چهره های شاخص استان که از انتخابات جا ماندند!
 • تصاویر / راهپیمایی ۲۲ بهمن در برازجان
 • آیین افتتاح پروژه اتاق نگهبانی و تاسیسات آرامگاه روستای قلعه سفید شهرستان دشتستان / تصاویر
 • شهردار جدید دالکی معارفه شد/ تصاویر
 • تقدیر از دکتر گودرزیان موسس باشگاه فوتبال پارس برازجان/ تصاویر
 • دیدار دبیر جامعه جوانان متحد اسلامی شهرستان دشتستان با خانواده جانباز متوفی کربلایی ناصر پاسالار/ گلایه خانواده جانباز از مسئولین
 • افتتاح اورژانس جاده ای خیر ساز روستای قلعه سفید/تصاویر
 • حادثه سقوط خودرو به دره منطقه خیرک شکرک در دشتستان دو مصدوم بجای گذاشت
 • افتتاح ستاد انتخاباتی اسماعیل ضیاء به دست پدر شهید/ تصاویر
 • برگزاری جشنواره ورزش‌های همگانی و بومی محلی فجر دشتستان /تصاویر
 • تصاویر / راهپیمایی ۲۲ بهمن در بوشهر
 • «کُت» تن کیست؟
 • افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه کاریکاتور علی زیارتی در برازجان/ تصاویر
 • انصراف فتح الله نوروزی فرماندار سابق دشتستان از رقابت در انتخابات مجلس شورای اسلامی/ دلایل و توضیحات
 • اسامی نامزد های انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه دشتستان
 • .: بشیر علوی حدود 9 ساعت قبل گفت: درود بر زرین عزیز ...
 • .: فیروزی حدود 14 ساعت قبل گفت: عامو‌ ی بساطی شده ...
 • .: کامبیز کشاورز حدود 21 ساعت قبل گفت: رندِ عالم‌سوز را بامصلحت‌ ...
 • .: صدرالله حدود 23 ساعت قبل گفت: درود بر شهردار انقلابی ...
 • .: صدرالله حدود 23 ساعت قبل گفت: درود بر مردان گیسکان ...
 • .: فاطمه 1 روز قبل گفت: عجب رزومه ای ......... ...
 • .: فاطمه حدود 3 روز قبل گفت: مادر ایناز هم اکنون ...
 • .: همشهری حدود 3 روز قبل گفت: خدا خیرش بده.درود بر ...
 • .: حاج بهرام منوچهری حدود 3 روز قبل گفت: سلام عرض ادب خدمت ...
 • .: مبینا صافی حدود 4 روز قبل گفت: خیلی خیلی بسیار زیباست ...