امروز: چهارشنبه 30 خرداد 1403
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 26 مهر 1402 - 19:35
موسس آموزشگاه موسیقی و هنری "سرنا" در گفتگو با اتحاد خبر:

اتحاد خبر-سعیده دشتی: فریدون رضایی یکی از هنرمندان خوش نام و با تجربه عرصه ی موسیقی است که بعد از 25 سال کارهای مختلف در زمینه ی موسیقی و تجارب ارزنده در بحث آموزش، اقدام به تاسیس موسسه ی آموزشی "سرنا" در رشته های مختلف هنری انجام داده، که خوشبخاته با استقبال چشمگیر هنرجویان در رشته های مختلف هنری مواجه شده است...

اتحاد خبر-سعیده دشتی: فریدون رضایی یکی از هنرمندان خوش نام و با تجربه عرصه ی موسیقی است که بعد از 25 سال کارهای مختلف در زمینه ی موسیقی و تجارب ارزنده ای که در بحث آموزش کسب کرده است، اقدام به تاسیس موسسه ی آموزشی در رشته های مختلف هنری انجام داده، که خوشبخاته با استقبال چشمگیر هنرجویان در رشته های مختلف هنری مواجه شده است. اتحاد خبر/ اتحاد جنوب با این هنرمند گفتگویی انجام داده که برای آشنایی بیشتر با این هنرمند و موسسه ی تحت مدیریت ایشان شما را به این گفتگو دعوت می کنیم.

 


لطفا در ابتدای این گفتگو خودتان را برای مخاطبان اتحاد خبر معرفی کنید و شمه ای از دوران تحصیل و سوابق فعالیت های هنری خود را بیان بفرمایید؟

- بنده فریدون رضایی هستم متولد ۱۳۶۰ در کازرون، من دوره ابتدایی و راهنمایی را در شهرستان کازرون گذراندم. در اواخر دوران ابتدایی و دوره راهنمایی متاثر از فعالیت های موسیقیایی پسر عمویم که دامادمان می‌شد،  به موسیقی گرایش پیدا کردم.  بالاخره هر جوان و نوجوانی همیشه دوست داره برای برنامه‌های ورزشی یا هنری یا علمی خود یه سری فعالیت هایی دنبال کند و ما هم از آنها مستثنا نبودیم و مشوقمان همان پسر عموی ما بودند. به خاطر شغل و دوره تحصیل به تهران رفتم و موسیقی را به صورت حرفه‌ای در سال ۱۳۷۵ ادامه دادم و بعد به شیراز منتقل شدم و دوره تکمیلی و تخصصی را نزد استادیدی همچون آقای لقمانی و دوره ردیف آواز را نزد استاد فتحعلی زاده و آقای افشار که الان در قید حیات نیستند. اساتیدی که عرض کردم در آن زمان جزو اساتید استان فارس (شیراز) بودند و جز اساتید رده بالایی بودند کتاب‌های بسیار زیادی منتشر کردند و مسئولیت‌های زیادی داشتند. در شیراز که بودم همکاری‌های زیادی با صدا و سیمای فارس داشتم و همچنین اجرای کنسرت‌هایی در ارگان‌های مختلف دولتی و مسابقات دهه فجر و مراسمات دیگری شرکت می‌کردم.

 


از چه سالی در استان بوشهر فعالیت های خود را دنبال کردید و با چه مراکزی همکاری داشتید؟

- در سال ۱۳۸۲ به خاطر شغلمان به بوشهر آمدم و همکاری‌هایی با صدا و سیمای بوشهر و تدریس را در هلال احمر و حوزه هنری  و  در دو آموزشگاه که تنها مراکز هنری خصوصی در بوشهر بود دنبال کردم. البته الان تقریبا  20 آموزشگاه هنری در بوشهر وجود دارد. در هلال احمر  من نزد آقای روشن روان که مسئول قسمت موسیقی بودند شروع به همکاری کردم و بعد به حوزه هنری آمدم . من به مدت 5 سال رئیس واحد موسیقی حوزه هنری بوشهر بودم و در دوران آقای شاهپیری و سیدزاده، دوران طلایی حوزه هنری در زمینه کارهای هنری بود.

 

حضور شما در واحد موسیقی حوزه هنری بوشهر  در جهت موفقیت این واحد چقدر موثر بود؟

- درصد بالایی از هنرجویان نوجوان را پله پله به مدارج بالا هدایت کردیم و به تدریج به مراحل استادی نیز رسیدند. خیلی گروه‌ها را فرستادیم به کشورهای مختلف، در فستیوال‌های متعدد اجرا کردند مخصوصاً کشورهای آفریقایی که ساز‌هایشان سازهای کوبه ای بود و به ما نزدیک بودند. در این زمینه موفق بودیم و اجرای کنسرت‌های هنری هنرجویان در ارگان‌های دولتی به کیش و خارک رفتیم و به هر حال به مناسبت‌های مختلف برنامه‌هایی اجرا کردیم.

 

از چه زمانی اقدام به تاسیس موسسه آموزشی کردید؟

- من ابتدا در جهت افزایش مهارت و تجربه، در آموزشگاه‌های مختلف بوشهر تدریس کردم. مهرآهنگ، شهر خورشید ، حوزه هنری و ... بعدا حدود تقریباً ۱۰ الی ۱۲ سال مدیریت آموزشگاه های خصوصی و واحد موسیقی حوزه ی هنری  را برعهده داشتم.  در حال حاضر چند ماه است که خودم به صورت مجزا آموزشگاه سرنا را تاسیس کردم که زیر نظر فنی حرفه‌ای است.


علاوه بر موسیقی چه رشته های هنری در این موسسه آموزش می دهید؟

- علاوه بر موسیقی، هنرهای تجسمی، نمایشی تدریس می‌کنیم و در خدمت تمام مردم خونگرم بوشهر هستیم.

 

در حال حاضر چه کلاسهایی در این مرکز برگزار می شود؟

- در رشته‌های تجسمی که شامل: طراحی و نقاشی آبرنگ، سیاه قلم، روی بوم و مداد رنگی و... نمایشی که شامل تئاتر و بازیگری و نویسندگی است. کار موسیقی که خودم مسئول آن هستم. در این مرکز اکثر سازها همچون، نی انبان ،سه تار ،ضرب ،پیانو ،دف ،تنبک ،ویولن ،هنگ درام ،گیتار ،سنتور کار می‌شود در زمینه‌های خط هم اساتید مجرب و با سابقه بالا در حال تدریس هستند. خدا را شکر از جمله آموزشگاه‌هایی هستیم که حقیقتاً در استان بوشهر در این تابستان تعداد بسیار خوبی هنرجو داشتیم و استقبال خیلی خوبی است.

 


چگونه موفق شدید این حجم از هنرجو جذب موسسه کنید؟

- راز موفقیت ما مردم‌داری ماست. در موسسه ما با توجه به شرایط بوشهر که افراد زیادی از هموطنان  ترک و لر در این شهر سکونت دارند ما موسیقی فولکلور (لری و ترکی) را تدریس می‌کنیم طرفدارهای خاص و زیادی دارد.

 


در این مرکز با توجه به وضعیت اقتصادی و شرایط مالی کودکان و نوجوانان، چه نوع همکاری با خانواده ها دارید؟

- در این آموزشگاه هنرجویانی هستند که به صورت رایگان تعلیم می‌بینند یا اینکه ساز رایگان در اختیار هنرجو قرار می‌دهیم در صورتی که اگر بخواهیم به آموزشگاه دیگر برویم شرایط اول آنها تهیه ساز است ما به مدت دو سه ماه ساز را در اختیار هنرجو قرار می‌دهیم و در دو نوبت صبح و عصر می‌تواند با آن سازها تمرین داشته باشند و بعداً اگر به این نتیجه رسید که از عهده ی این ساز برمی‌آید، اقدام به خرید آن ساز کند.


برای ورود هنرجویان و روند ثبت نام شرایط خاصی دارید؟

- ما از ابتدا شرایط را برای حضور هنرجو آزاد می گذاریم. دو جلسه به کلاس می‌آید و می‌گوید حقیقتاً از آن چیزی که در ذهنم از این هنر داشتم خیلی از تصوراتم دورتر است و  دگر نمی‌خواهم به کلاس‌ بیایم و ما هزینه را به او برمی‌گردانیم و طبق قوانین هزینه ثبت نام به محض آمدن هنرجو به کلاس دیگر برنمی‌گردد ولی ما برمی‌گردانیم یا تغییر کلاس می دهیم.

 

این موسسه چه تاثیری در رشد و تقویت رشته های هنری در شهر بوشهر داشته است؟

- این موسسه در رشد هنرهای تجسمی، موسیقی نمایشی به خصوص در قشر نو جوان و کودک تاثیر بسیار زیادی داشته الان من شاگردانی داشتم که قبلا خودشون هنرجو بودند و  بعد از ۱۰ الی ۱۲ سال فرزندان او به کلاس می‌آیند.

 

علاوه بر آموزش هنر، در زمینه تقویت اعتماد به نفس و روحیه خودباوری کودکان هم فعالیت دارید؟

- بله. بچه‌های ۴ تا ۷ ساله که به کلاس های این موسسه  می‌آیند با هم سن و سال‌های خود که در این کلاس‌ها شرکت ندارند اصلاً از لحاظ اجتماعی با هم قابل مقایسه نیستند و استرس بین بچه‌های این گروه خیلی کم و حتی وجود ندارد و انسان را با انگیزه می‌کند و به او امید می‌دهد. می دانید که هنر و ورزش به انسان امید می‌دهد وقتی می‌خواهید موسیقی یا ورزشی را کار کنید مدت زمانی را که به این کارها اختصاص می‌دهید ذهن شما فقط مشغول به همین کارهاست و ذهن  از همه چیز به دور است و با توجه به زمان حال که فضای مجازی متاسفانه هر کسی را که می‌بینید با موبایلی که در دست دارد ۷ الی ۸ ساعت از وقت خود را به آن اختصاص داده و اگر شخصی خود را با موسیقی مشغول کند مسلماً این زمان را به یادگیری این هنر اختصاص می‌دهد و مدت زمان کمتری در فضای مجازی است و می‌تواند با این پیگیری‌های خود حتی شغل خود را ازدواج و آینده خود را رقم بزند.


با این وصف و حال خیلی خوب از فضای موسسه، قطعا اتفاقات شیرینی هم رخ داده است ؟

  همینطوره، ما اینجا هنر جویانی داشتم که در همین مکان سالها در یک فضای امن و سالم مشغول به فعالیت بودند و این شناخت و امنیت خیلی خوبی که حاصل شده منجر به چندین ازدواج شده است که برخی از این زوج های هنری در حال تدریس می‌باشند و زندگی آنها بر اساس موسیقی می‌چرخد. در کشور ما اگر به هنر به صورت پررنگ‌تر و جدی‌تر دنبال شود خیلی از این خلاف‌ها و بدی‌ها که سرچشمه ۹۹ در صد  آنها بیکاری است وقتی فرد به طرف هنر می‌آید و چند ساعت از این وقت خود را صرف هنر می‌کند به آینده کار خود فکر می‌کند به سمت کارهای مثبت می روند.

 


چه تعداد استاد و مدرس در این مرکز دارید؟

- در این آموزشگاه  بصورت مستقیم و غیر مستقیم نزدیک به ۴۰ استاد مشغول به فعالیت هستند و من از این موضوع لذت می‌برم من اصالتا بچه روستا هستم و الان که می‌بینم توانستم در این مجموعه قریب بر ۳۵ تا ۴۰ نفر را کنار خودم به عنوان استاد داشته باشم به خودم افتخار می‌کنم در کنار این مجموعه وقتی می‌بینم افراد زیادی همچون صاحبخانه ،منشی، کتاب فروشی تا او که لوازم موسیقی را به فروش می‌رساند حتی آن تاکسی تلفنی که هنرجو را تا موسسه می‌آورد حتی آن کسی که آب معدنی و لیوان یک بار مصرف را می‌آورد و همه به نوعی در کنار این موسسه به طور مستقیم و غیر مستقیم درآمد دارند ما لذت می‌بریم. در کار ما یک سری فشارها وجود دارد و وقتی انتهای کار را می‌بینیم لذت بخش است.

 

برنامه ای برای گسترش و رونق بیشتر این موسسه دارید؟

- ما انشاالله به رشد موسسه فکر می‌کنیم پارسال در نمایشگاه نقاشی خارج از کشور شرکت کردیم و خانم شورکی که از مربیان این آموزشگاه می‌باشد در این نمایشگاه شرکت کردند در حال حاضر در روزهای زوج مشغول تدریس در این موسسه می‌باشند و در حال حاضر بچه‌ها مشغول تمرین برای شرکت در نمایشگاه آبان ماه در مدرسه سعادت بوشهر توسط سرکار خانم شورکی و سرکار خانم یوسفی هستند. همچنین هنرجویانی  که مشغول تمرین  کنسرت می‌باشند و در اواخر پاییز کنسرت زنده در سینما به اجرا در می‌آید.


 


چگونه فضایی امن در جهت جلب اطمینان خانواده ها، ایجاد کرده اید؟

- ما از نظر امنیتی کارهایی را برای هنرجویان عزیزمان انجام دادیم تا خاطر خانواده‌ها را راحت کنیم نصب دوربین در آموزشگاه و کنترل شدید خودم نسبت به رفت و آمد بچه‌ها به خصوص افراد کم سن و سال و تحویل آنها به خانواده‌هایشان از اصول کار ماست.

 

وضعیت فرهنگ و هنر در موقعیت کنونی استان بوشهر را چگونه ارزیابی می کنید؟

- فرهنگ و هنر در استان بوشهر خوشبختانه نسبت به یک دهه قبل خیلی بهتر شده است. بخش زیادی از مردم بوشهر تمام زندگی‌شان با موسیقی بوده یعنی اون صیاد اون لنج‌دار و اون کسی که تور می‌ساخته همه با نواهای محلی شروع می‌کردند و حالا بر روی همین نواها کار شده و شخصیت‌های بزرگی که روح جدیدی به این هنر دادند و آنها را نو و نوا دادند و تبریک می‌گوییم به بوشهر که مسائل هنری اهمیت می‌دهند و این مربوط به الان نیست این فرهنگ از گذشته در بین مردمان ساحلی از دریا و تجارت بوده، بوشهر فرهنگ بسیار غنی دارد.

 

 

آدرس آموزشگاه و شماره تماس؟ 

- بوشهر بهمنی فلکه رفاه روبه رو سینما آوینی آموزشگاه سرنا

۰۷۷-۳۳۴۴۳۲۴۳ و شماره همراه ۰۹۱۷۳۷۸۱۸۲۲

 

ضمن سپاس از حضورتان در این گفتگو، اگر صحبت پایانی دارید بفرمایید؟

- تشکر ویژه از مجموعه اتحاد جنوب که این وقت را در به من دادید. در پایان عرض کنم اگر هنرجوهایی هستند که توان مالی مناسب ندارند، ما بصورت رایگان کار آموزش را انجام می دهیم. همچنین اگر اداره ها و سازمان ها قصد برگزاری دوره های آموزشی برای کودکان همکار داشته باشند ما با تخفیف های خوبی اقدام می کنیم. کار فرهنگی توجیه اقتصادی ندارد و این عشق درون است که انسان به این کارها می‌پردازد. برای من بسیار لذت بخش است که می‌بینم چند جوان به سمت هنر موسیقی می‌آیند و به آینده‌شان فکر می‌کنند. چرا که ما معتقدیم هنر دید انسان را به زندگی بازتر می کند و مسیر زندگی را به سمت خوبی و نیکی تغییر می دهد.


کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • معاونین ستاد مردمی انتخابات دکتر پزشکیان در استان بوشهر معرفی شدند
 • رئیس ستاد مردمی دکتر مسعود پزشکیان در استان بوشهر منصوب شد
 • روسای شهرستانی ستادهای مردمی دکتر پزشکیان در استان بوشهر منصوب شدند
 • برای انتخاب دکتر پزشکیان، هر شهروند یک ستاد
 • آمده‌ام کشورم را از صدر اخبار در آورم
 • ستاد مردمی قالیباف در بوشهر آغاز بکار کرد
 • دیدار جلیلی با مردم تهران، شهریار و کرج
 • دیدار مدیرعامل پتروشیمی پارس با امام جمعه اهل سنت عسلویه به مناسبت عید سعید قربان
 • سرمایه‌گذاری ۳۵۰ میلیارد تومان در حوزه درمان بوشهر
 • رفع موانع پیش روی پتروشیمی هرمز با ورود سازمان بازرسی/ دادنامه صادره علیه سازمان منطقه ویژه انرژی پارس نقض شد
 • افزایش اعتبارات شورای راهبردی پتروشیمی های منطقه ویژه پارس به ۷۴۰ میلیارد تومان
 • مذاکرات محرمانه سردار آزمون در دبی؟
 • چرا مهدی قایدی به استقلال برنمی‌گردد؟
 • گردهمایی حامیان قالیباف با حضور روسای ستادی در شیراز برگزار شد
 • چرا کاندیدا‌های اصولگرا زیر حرف‌های گذشته‌شان می‌زنند؟
 • .: ناظم محمدی حدود 20 ساعت قبل گفت: سلام خدمت دکتر چرومی،بزرگوارمن ...
 • .: تهران حدود 4 روز قبل گفت: خخخ چقد شما جالبین. ...
 • .: وحید حدود 6 روز قبل گفت: زهی خیال باطل ...
 • .: سیده فاطمه هدایت حدود 6 روز قبل گفت: چه دلسوزانه و زبان ...
 • .: ساسان جهــــانبانی حدود 6 روز قبل گفت: لازم نیست حتماً عالی ...
 • .: جواد حدود 7 روز قبل گفت: پارس شمالی باید مستقل ...
 • .: احسان حدود 7 روز قبل گفت: اگه به موسوی دسترسی ...
 • .: حسین داو طلب پور حدود 8 روز قبل گفت: واژه ی "معلم" یک ...
 • .: علی حدود 9 روز قبل گفت: عکس مدارکاشم میزاشتید دیگه ...
 • .: قاسم نوشاد حدود 9 روز قبل گفت: با سلام و خدا ...