امروز: يکشنبه 10 مرداد 1400
  بیمه ویژه کرونا
تاريخ انتشار: 27 تير 1400 - 18:23
مدیرکل بهزیستی استان بوشهر:

اتحاد خبر : مدیرکل بهزیستی استان بوشهر خبر داد: در سال 99 اولین مرکز جامع درمانی و بازتوانی اعتیاد استان بوشهر در شهر برازجان افتتاح و راه اندازی شد.به گزارش خبرنگار اتحاد خبر، علیرضا حاجیونی صبح یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سال 99 با وجود شیوع کرونا و با وجود اینکه بخشی از فعالیت های بهزیستی در مراکز تجمعی اتفاق می افتاد توانستیم انجام وظیفه کنیم ...

اتحاد خبر – ثریا شیری: مدیرکل بهزیستی استان بوشهر خبر داد: در سال 99 اولین مرکز جامع درمانی و بازتوانی اعتیاد استان بوشهر در شهر برازجان افتتاح و راه اندازی شد.  


 


به گزارش خبرنگار اتحاد خبر، علیرضا حاجیونی صبح یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سال 99 با وجود شیوع کرونا و با وجود اینکه بخشی از فعالیت های بهزیستی در مراکز تجمعی اتفاق می افتاد توانستیم انجام وظیفه کنیم و تمام نظارت ها به صورت آنلاین، از راه دور و براساس چک لیست انجام می شد. و همچنین تمام مراکز ما موظف به استفاده از ماسک و تجهیزات بهداشتی و مراقبتی دیگر بودند.

وی با اشاره به افتتاح مرکز جامع درمانی و بازتوانی اعتیاد برازجان در سال 99 افزود: این مرکز اولین مرکز درمانی و بازتوانی اعتیاد در استان است و با هدف نگاه جامع به پدیده اعتیاد و با حضور بخش غیردولتی راه اندازی شده است.حاجیونی بیان کرد: در این مرکز نه تنها سم زدایی و پاک شدن فرد از آلودگی انجام می شود بلکه مهارت آموزی و ایجاد اشتغال و داشتن مسکن نیز از اهداف این مرکز است. و افرادی که به منظور سم زدایی به این مرکز مراجعه می کنند به مدت یک سال به صورت مستمر، در بازه های زمانی متفاوت،  در بخش های شبانه روزی و هفتگی خدمات مختلف دریافت می کنند و با دریافت تسهیلات می توانند وارد جامعه شوند.

وی از ارتقاء مرکز نگهداری معلولین ذهنی مزمن کمتر از 14 سال در سال گذشته خبر داد و افزود: این مرکز در یک فضای استیجاری با استاندارد کمتری راه اندازی شده بود که با اعتبارات بخش غیردولتی به فضای جدید و استاندارد و تجهیزشده ارتقاء پیدا کرد و در حال حاضر می توانیم بگوییم که یکی از مراکز مورد تایید بهزیستی کشور از لحاظ زیرساخت های آن مرکز و فضای مورد نیاز از نظر تعداد مددجو در 4 طبقه راه اندازی شده است.

مدیرکل بهزیستی استان بوشهر اظهار کرد: مرکز نگهداری معلولین ذهنی مزمن بیشتر از 14 سال نیز در یک بازه شش ماهه از زمان کلنگ زنی تا افتتاح و بهره برداری در شهر بوشهر با حضور بخش غیردولتی در هفته گذشته به بهره برداری رسید. این مرکز نیز فضای نامناسب و محدود و استانداردهای ضعیفی داشت که همه این موارد در حال حاضر اصلاح شده است و امکان انجام مشاوره، خدمات درمانی،  حضور پزشک و خدمات مربوط به بهزیستی در آن وجود دارد.وی از شروع راه اندازی مراکز مثبت زندگی در سال گذشته در استان خبر داد و گفت: این مراکز به اندازه 450 مددجوی مستمری بگیر بهزیستی در مراکزی که بیشترین تجمع مددجو واقع شده در شهرستان ها و شهرها با حضور بخش غیردولتی و موسسات خیریه در کنار بهزیستی راه اندازی شده است.

حاجیونی با اعلام اینکه 33 مرکز مثبت زندگی در استان راه اندازی شده است، بیان کرد: اهداف این مرکز استفاده از بستر الکترونیک و فضای اینترنت برای دسترسی سریع تر و صحیح تر داده ها به مددجوها و دسترسی پذیری مددجوها به نزدیک ترین مرکز محل زندگی است.

وی با بیان اینکه در گذشته 10 مرکز مثبت زندگی در شهرستان ها و شهرها وجود داشت، ادامه داد: در حال حاضر با راه اندازی 33 مرکز مثبت زندگی در سطح استان ارائه خدمات مختلف را به مددجوها نزدیک تر و راحت تر کرده ایم و خدمات به صورت مجازی و با گوشی هوشمند ارائه می شود و مددجوها میتوانند خواسته های خود را اعلام کنند.مدیرکل بهزیستی استان بوشهر با اشاره به الکترونیکی شدن خدمات رسانی مراکز مثبت زندگی بیان کرد: خدمات به صورت الکترونیکی و در دو فاز ارائه می شود، فاز اول ورود و ویرایش اطلاعات مددجوها، بازدید منزل و تعیین موقعیت جغرافیایی منازل مسکونی مددجوها بود و در فاز دوم 20 خدمت سطح اول بهزیستی در این مراکز ارائه می شود.

حاجیونی با اشاره به رضایتمندی مددجوها از خدمات دهی مراکز مثبت زندگی گفت: در این مراکز پرونده های فیزیکی حذف شدند و همه چیز در بستر الکترونیک است و پرونده ها به صورت الکترونیک هستند و مددجویان برای دریافت خدمات نیازی به مراجعه حضوری ندارند بلکه به صورت مجازی می توانند از این خدمات استفاده کنند. نکته مثبت دیگر در مورد این مراکز این است که در کل کشور به همدیگر متصل هستند و مددجوها در هر جای کشور خدمتی بخواهند در همه جای کشورو فقط با داشتن یک کد ملی این خدمات قابل ارائه هست بنابراین می توان گفت راه اندازی مراکز مثبت زندگی یکی از اتفاقات بزرگ و مهم بهزیستی است.

وی با تاکید بر واگذاری نظارت ها بر مهدکودک ها که در سال گذشته از بهزیستی به آموزش و پرورش منتقل شد، اظهار کرد: در سال گذشته به دلیل تعارضاتی که در نظارت بهزیستی و آموزش و پرورش بر کودکان و مهدکودک ها انجام می شد در جلسه ای با تعیین مستقیم رهبری و به علت اهمیت موضوع این نظارت ها به آموزش و پرورش منتقل شد.حاجیونی شروع پروژه گسترده در حوزه کودکان کار در سال 99 را یکی دیگر از اقدامات بهزیستی در سال گذشته دانست و ادامه داد: پس از نشست های مختلف با مراجع 12 گانه در استان روال بر این قرار شد که کودکان کار در وهله اول در اماکنی که شهرداری دارد، با حکم دادستانی و با همکاری نیروی انتظامی و توسط شهرداری جمع آوری شوند و در کمتر از 48 ساعت تعیین تکلیف شوند که این افراد سرپرست دارند، از اتباع خارجی هستند یا سرپرست ندارند. اگر کودکان کار بدون سرپرست و خانواده باشند و امکان آموزش مهارت داشته باشند در بهزیستی نگهداری و آموزش می بینند.

وی با بیان اینکه می توان گفت به نوعی کل جمعیت استان تحت پوشش بهزیستی هستند، افزود: در بحث پیشگیری از معلولیت ها، آموزش های مهارت های زندگی، پیشگیری از آسیب های اجتماعی از بدو تولد، بیماری ها و مراقبت ها و غربالگری ها و دوران سالمندی خدماتی ارائه می شود که به نوعی شامل کل جمعیت استان می شود.

مدیرکل بهزیستی استان بوشهر با اشاره به تعداد بالغ بر 200 هزار مددجوی تحت پوشش بهزیستی استان در حوزه اجتماعی و توانبخشی، اعلام کرد: بالغ بر 36 هزار نفر از مددجویان تحت پوشش افراد کم توان هستند، بالغ بر 12 هزار سالمند، بالغ بر 22 هزار نفر معلول، پنج هزار نفر زن سرپرست خانوارتعدادی از مددجویان تحت پوشش بهزیستی در سطح استان هستند.حاجیونی از وجود 14 پایگاه سلامت اجتماعی در سطح استان خبر داد و گفت: هر شهرستان یک مرکز اورژانس اجتماعی برای ارائه خدمات فوریت های اجتماعی دارد و بالغ بر 37 مرکز مشاوره بخش دولتی و غیردولتی شامل خدمات مشاوره قبل ازدواج، پیشگیری از معلولیت ها و آموزش مهارت های زندگی که با خط مستقیم 1480 به خانواده های تحت پوشش و حتی خانواده هایی که تحت پوشش بهزیستی نیستند خدمات مشاوره ای را ارائه می دهد، همچنین در سال گذشته بالغ بر 428 مورد مشاوره ژنتیک برای پیشگیری از تولد فرزندان معلول و افرادی که در غربالگری اولیه نیاز به آزمایش های تکمیلی داشتند که غالبا در استان انجام نمی شد کمک های مالی کردیم

وی افزود: در سال گذشته با وجود کرونا، غربالگری بینایی کودکان 3 تا 6 سال انجام شد و حدود 14 هزار کودک واجد شرایط در گستره استان غربالگری شدند و غربالگری شنوایی حدود 12 هزار نفر از نوازادان و شیرخواران نیز انجام شد.

حاجیونی تحت پوشش قرار گرفتن پنج هزار نفر کودک فاقد سرپرست موثر، پرداخت شهریه 200 دانشجوی معلول و تحت پوشش پیام نور، آزاد و دولتی، ارائه خدمات اشتغال به کمک مهارت افزایی و آموزش مهارت های جدید با دریافت کارت مهارت از فنی حرفه ای به 1300 نفر از افراد تحت پوشش، تحویل مسکن به 272 نفر ازمعلولین و زنان سرپرست خانوار و ایتام در قالب کمک های بلاعوض و ایجاد یک هزار و 240 مورد اشتغال برای مددجویان را از دیگر اقدامات و خدمات بهزیستی استان در سال 99 برشمرد.

وی از افزایش اعتبارات گروه های مختلف تحت پوشش بهزیستی در سال گذشته خبر داد و گفت: علیرغم افزایش 6 درصدی تعداد معلولین، اعتبارات مراکز نگهداری بیماران مزمن 40 درصد افزایش پیدا کرد، همچنین با افزایش 20 درصدی تعداد بیماران مزمن روانی، اعتبارات این بخش نیز بالغ بر 100 درصد افزایش داشت.

مدیرکل بهزیستی استان بوشهر افزود: افزایش 20 درصدی اعتبارات بخش خدمات مراقبتی در منزل افراد نیازمند، افزایش 7 درصدی اعتبارات بخش پرستاری و مددکاری در خانواده معلولین، افزایش اعتبارات 20 درصدی بخش کمک هزینه تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان نیز از دیگر بخش هایی بود که با افزایش اعتبار از سوی دولت روبرو شدند.

حاجیونی همچنین بیشترین نوع معلولیت در استان را معلولیت جسمی، حرکتی و ضایعه نخاعی اعلام کرد و ادامه داد: بیشترین دلیل این نوع معلولیت حوادث ترافیکی است و بعد از آن معلولیت های ذهنی، بینایی، شنوایی و گفتاری هستند و بخش قابل توجهی از عوارض معلولیت ها نیز حین بارداری و زایمان است.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • مسئولین دغدغه هنر ندارند / آینده تئاتر در ایران تاریک است/ پلاتو برازجان هنوز افتتاح نشده است
 • فوتبال با تو عشق بود ، حاجی ...
 • نامه‌های پُست نشده (۸)
 • فال روزانه ۱۴۰۰/۰۵/۰۹‍
 • افزایش بی‌سابقه آمار بیماران کرونایی بستری در پیک پنجم کرونا در بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان
 • ۲ آموزشگاه آزاد فنی و حرفه‌ای در شهرستان دشتستان افتتاح شد
 • عناوین روزنامه‌های ورزشی امروز1400/05/09
 • تکمیل پروژه‌های عمران شهری در دستور کار شهرداران استان بوشهر قرار بگیرد
 • پرسپولیس و گلات قهرمانی
 • فرماندار: وضعیت کرونایی دشتستان سیاه است/ 60 تخت اضطراری در حسینیه اعظم برازجان/ پیشنهاد تعطیلی دشتستان به ستاد ملی کرونا
 • عناوین روزنامه‌های امروز1400/05/09
 • زمان آزاد سازی صید میگو در بوشهر بزودی مشخص می‌شود
 • ابتلای افزایشی کودکان به کرونای دلتا / لزوم نگاه کارشناسانه به بازگشایی مدارس
 • وضعیت کرونا در استان بوشهر بحرانی است/ لزوم تعطیلی استان
 • کرونای دلتا در۲۹ استان کشور/هشدار پُر شدن تخت‌های بیمارستانی/نحوه فراخوان واکسیناسیون دیابتی‌ها
 • قهرمان سابق ورزشهای رزمی برازجان آسمانی شد
 • سید عبدالمحمد کاظمی: شهردار باید خلاق، مردم دار و دارای تعامل مدیریتی باشد/ ایجاد تحرک در سازندگی همه جانبه شهر
 • دختران برازجانی قهرمان مسابقات دوچرخه سواری استان شدند / تصاویر
 • از دوران کودکی در کوچه فوتبال بازی می کردم/ در ورزش فوتبال به خانم ها توجه نمی شود/ آرزو دارم لژیونر شوم
 • انتخاب هیات رئیسه شورا و گزینه های شهرداری برازجان
 • حسین بی باک: سوابق مدیریتی و بومی بودن از شاخصه های مهم انتخاب شهردار است/ اولویت های مهم کاری ام اجرای عدالت، شفافیت و پاکدستی
 • عبدالخالق عبدالهی: این بار پای هیچ زنی در میان نیست
 • مهدی نیکنام: بانوان مطرح و فعال در انتخابات شورای شهر کاندیدا نشدند/ شورای ششم به بانوان نگاه ویژه داشته باشد
 • در حاشیه ویژه برنامه یورو 2020 / میثاقی و مترجم هایی که اینکاره نیستند !!
 • مسیب غریب زاده: انتخاب شهردار از نیروهای خدوم شهرداری/ توجه ویژه به مبلمان شهری
 • اعزام دوچرخه سواران برازجانی به مسابقات قهرمانی کشور /عکس
 • مسیب غریب زاده: حضور کم رنگ بانوان پای صندوق های رای/ عدم سابقه فعالیت های اجتماعی
 • طنز/ کُنجیر (19)
 • جواد لقمان زاده به عنوان مدیر کل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری بوشهر منصوب شد
 • طنز/ کنجیر(18)
 • .: بحرینی حدود 17 ساعت قبل گفت: عزیزم عالی بودوپرمحتوابه امیدموفقعیت ...
 • .: هیبت 1 روز قبل گفت: تو فراموش کردی که ...
 • .: م 1 روز قبل گفت: سلام آقای حسنی..... جنابعالی ...
 • .: رویامرادی 1 روز قبل گفت: وای فاطیما دختر خاله ...
 • .: نهال 1 روز قبل گفت: با سلام آقای نظریه ...
 • .: خسته نباشید حدود 4 روز قبل گفت: خسته نباشید ...
 • .: همشهری حدود 5 روز قبل گفت: سلام.آقای حاجیان درست گفتن..ضمن ...
 • .: س حدود 5 روز قبل گفت: سالهاست که در شهر ...
 • .: حاجیان حدود 6 روز قبل گفت: درودتان. بسیاری از مشکلات ...
 • .: شهر وند برازجانی حدود 6 روز قبل گفت: واقعا نهایت قدرنشناسی و ...