امروز: پنجشنبه 07 مرداد 1400
  بیمه ویژه کرونا
تاريخ انتشار: 23 خرداد 1400 - 10:15
یدالله بناری مربی و پیشکسوت ورزش کونگ فو برازجان در گفتگو با اتحاد خبر:

اتحاد خبر- ساناز دانشگر: یدالله بناری پیشکسوت ورزش کونگ فو در برازجان، دبیر هیئت کونگ فو دشتستان و مسئول هماهنگی پیشکسوتان استان بوشهر در گفتگو با اتحاد خبر از قهرمانی ها، وضعیت کونگ فو در دشتستان، حس خوب آموزش، پتانسیل بالای ورزشکاران، دغدغه ورزشکاران، انتقاد از مسئولین و ... می پردازد که شما را به ماحصل این گفتگو دعوت می کنم...

اتحاد خبر- ساناز دانشگر: یدالله بناری شهر برازجان و پیشکسوت ورزش کونگ فو در برازجان، دبیر هیئت کونگ فو و مسئول هماهنگی پیشکسوتان استان بوشهر در گفتگو با اتحاد خبر از قهرمانی ها، وضعیت کونگ فو در دشتستان، حس خوب آموزش، پتانسیل بالای ورزشکاران، دغدغه ورزشکاران، انتقاد از مسئولین و ... می پردازد که شما را به ماحصل این گفتگو دعوت می کنم.
            
شروع ورزشی
پیشکسوت کونگ فو در برازجان با اشاره به شروع ورزشی اش می گوید: حدودا از سال 1362 که برادر بزرگم امرالله بناری قبل از اینکه به جبهه برود و جانباز شود مشوق من در زمینه ورزش بود و حدود سال ۶۴ که زخمی شد رسما لباس رزم برادر را پوشیدم و به ورزش ادامه دادم.

در ابتدا قهرمان ورزش های دیگر مثل تنیس روی میز و کشتی که جزو پهلوان های استان بوشهر انتخاب شدم که آن زمان زیر نظر اقای قاسمی بودم.

برادرم  مشوق  اصلی ام در کونگ فو بود
بناری در خصوص اینکه چه شد که ورزش کونگ فو را انتخاب کرد می گوید: در اوایل چون به تازگی تلویزیون تو خونه های مردم آمده بود و فیلم های بروسلی را می دیدیم مشوقمان شده بود ولی به طور کلی برادر بزرگم چون ورزش کونگ فو را شروع کرد بانی این ورزش برای من شد و او در سال ۵۴ تا ۶۲ در کنار استاد سعید امیر میریوسفی تمرین می کرد که بعدها کونگ فو را به سبک سامباتالا تغییر داد و برادرم که جبهه رفتند و تاچند سال روی ویلچر بودند نتوانستند ورزش را ادامه دهند و لباس رزم را به من دادند و مشوق ما شدند.
سازنده کونگ فو یک ایرانی است و به عنوان ورزش مادر شناخته می شود
ورزشکار و مدال آور برازجانی در خصوص ورزش کونگ فو می گوید: سازنده رشته ورزشی کونگ فو یک ایرانی است و به عنوان ورزش مادر شناخته می شود و رزم ملی ایران است. برخلاف ورزش های دیگر که چینی یا ژاپنی یا کره ای و خارجی هستند این ورزش اصیل ایرانی است و سازنده آن پروفسور ابراهیم میرزایی سازنده تز عملی کونگ فو توآ در ایران است که وی اهدا کننده چندین سبک هستند که یکی از آن ها کاراته است و دیگری کونگ فو کاراتو و کونگ فو توآ است که سبک رزم ما کونگ فو توآ است. الان شلوغ ترین ورزش در ایران است که بیش ترین مربی ها و بیش ترین آمار ورزشی و بیمه کنندگان را دارد و بیش ترین مسابقات یا منتخب های تیم های فینالیست یا برون مرزی را دارد که در حال حاضر شاهد خیلی از قهرمانی ها و پهلوانی های ورزشکاران خودمان هستیم.

در دوران ورزشی ام بدون استثنا برنده بودم
بناری به دوران قهرمانی ها و مسابقات خود اشاره ای دارد و می گوید: در ابتدا که همراه بودم چون به شاگردهای ابتدایی همراه می گوییم. همراه یعنی همراه بودن در همه شرایط که شامل استاد ؛ شاگرد می شود‌. اوایل که همراه بودم و هنر آموز بودم حدود بیش از ۶۰ مسابقه برگزار شد که در مسابقه شرکت کردیم بدون استثنا و بدون یک راند باخت مفتخر به کسب مدال های طلا، قهرمانی و پهلوانی شدم. برنده چندین جام یا کاپ قهرمانی که حدودا هنوز هم ادامه دارد.
 
کسب نائب قهرمانی پیشکسوتان در سال 99
پیشکسوت هنرهای رزمی در برازجان ادامه می دهد: سال گذشته که سال کرونایی بود و مسابقات به شکل مجازی برگزار شد در رده سنی پیشکسوتان توانستیم مدال های رنگارنگ بدست بیاوریم. از جمله  استاد بنافی که سکاندار کونگ فوی استان است مدال قهرمانی طلا و من مدال نائب قهرمانی و استاد شکوهی از دوستان خوبمان است که نائب قهرمانی پیشکسوتان را کسب کردیم.
گستردگی باشگاه های کونگ فو در روستا و شهرهای دشتستان
بناری به باشگاه هایی که در روستاها و شهرهای دشتستان راه اندازی کرده است اشاره ای دارد و می گوید: از سال ۷۶ کارت رسمی مربی گری دائم را از اداره ورزش جوانان شهرستان دشتستان دریافت کردم و از آن موقع تا الان رسما مربی هستم. در کل استان چندین باشگاه داشتم که بالاخره به دلیل گرفتاری بخصوص یکسال اخیر به دلیل کرونا باشگاه ها کمرنگ و تعطیل شدند ولی از گناوه، روستای بویری، سعدآباد، آبپخش، دالکی، وحدتیه، روستای جتوط، روستای نظراقا و روستای بنداروز و زیارت  باشگاه هایی داشتیم و زیر نظرم مدیریت می شدند و دوستان و شاگردانی که به درجه مربی رسیدند باشگاه ها را به آن ها سپردیم.

لذت و حس خوب  آموزش  به جوانان
مربی برازجانی به حس خوب آموزش می پردازد و می گوید: واقعا سخت است. مشغله فکری، استرس و دغدغه خود را دارد. بالاخره فرد شاغلی که میخواهد مربی باشد همیشه در این فکر است چه آموزشی بدهد که برای شاگردان متنوع باشد. آموزش ورزش مثل یک کتاب  نیست که تمام شود بلکه سال ها آموزش طول می کشد و شما باید هر روز یک تمرین متنوع برای بچه ها داشته باشی که آن ها لذت ببرند و یاد بگیرند. از اینکه ما جوان های مردم، بچه های خودمان را بتوانیم به درجه ورزشکاری، اخلاق و منش پهلوانی برسانیم یک لذتی دارد که قابل توصیف نیست. همچنان که من خودم را وقف این ورزش و خدمتگزار آن می دانم. عشق خاصی این ورزش دارد.

استان بوشهر پرچمدار کونگ فو در کشور است
بناری  درباره وضعیت کونگ فو می گوید: وضعیت کنونی ورزش کونگ فو در استان بوشهر بسیار عالی است. در حال حاضر ما پرچمدار و علمدار کونگ فوی کشور هستیم. با اینکه سازنده این ورزش در تهران بوده و مدعی این ورزش هستند خوشبختانه بچه های استان بوشهر حدود ۱۰ سال پیاپی است که قهرمان برتر کشور هستیم هم از نظر مسئول برتر که شش سال پیاپی استاد حمیدرضا بنافی بود و مسئولین دیگر که مربی برتر که یکی از برندهای درجه یک کشور است در این همه مربی چهارسال پیاپی بنده حقیر مربی برتر کشور با افتخار شدم.

نبود اعتبارات و امکانات باعث شده ورزشکاران ما سرگردان باشند
وی در ادامه می گوید: پتانسیل های خیلی خوبی در ورزش دشتستان داریم که متاسفانه به دلیل نبود اعتبارات و بودجه خیلی سرگردان و آواره هستیم.  متاسفانه دستمان خالی است و نمی توانیم ورزشکاران را به مسابقات اعزام کنیم یا حامی آن ها باشیم. اغلب با هزینه های شخصی و جیب خودمان کار می کنیم. مقام هایی که می توانیم چند برابر کنیم متاسفانه سیر نزولی تبدیل شده و به جای رویش در حال ریزش است و این خیلی بد است.


دشتستان قطب کونگ فوی کشور است
بناری با اشاره به وضعیت مطلوب کونگ فو در دشتستان می گوید: در حال حاضر به جرات می توانم بگویم دشتستان قطب کونگ فوی کشور است؛ در سال ۹۹ چون مسابقات مجازی بود. حدود هفت مسابقه کشوری داشتیم از المپیاد کونگ فو، انجمن کونگ فو و فدراسیون کونگ فو که بالاترین است که موفق شدیم در رده نونهالان،نوجوانان، جوانان و بزرگسالان کاپ قهرمانی و مدال های رنگارنگ بدست آوریم. در دو رده سنی به همین منوال در بخش بانوان موفق شدیم مدال های رنگارنگ و کاپ قهرمانی  بدست آورند. در آخرین مرحله مسابقات پیشکسوتان بود که موفق شدیم سکاندار و علمدار استان بوشهر باشیم.

دفتر پدر ورزش دشتستان همیشه به روی ما باز است
دبیر هیئت کونگ فو در خصوص مشکلات ورزشکاران اینچنین می گوید: دغدغه ورزشکاران زیاد است. از طرفی که ما تحریم شدیم و ستون اقتصاد ما فلج شد و کرونا امد و بازار کاسبی همه قشر جامعه بخصوص قشرهای بازاری و کاسب راکد شد. دغدغه ما نمی توانم بگویم بی توجهی مسئولین چون فرد بزرگی در شهرستان دشتستان داریم آقای علی محمد کمارج حاجی، رئیس اداره ورزش و جوانان و پدر ورزش دشتستان که تا الان در دفتر ایشان بروی ما بسته نبوده و همیشه حامی ما بوده و هر جا بودجه و اعتبار نبوده از جیبشان برای ما هزینه کرده اند ولی بنده خدا تا حدودی می تواند به ما کمک کند. برای اعزام و مقام آوری هر تیمی ۱۰ میلیون پول لازم است و واقعا در توان اداره ورزش نیست که بخواهند به ما کمک کنند چون ۳۲ هیئت داریم و همه هیئت ها بخواهند ماهیانه این همه هزینه بگیرند که باید هزینه چند میلیاردی پشت اداره ورزش باشد که متاسفانه نیست.

مشکل اساسی ما نبود بودجه و سالن برای ورزشکاران است
 وی در ادامه می گوید: دغدغه ما اغلب این است که مربیان ما آواره هستند و جا و مکان خوب نداریم. تمرینات در بیابان، فضای باز، چمن و محیط هایی که سقف ندارد. بیش ترین مربی در ورزش های رزمی را ورزش کونگ فو دارد. دیگر ورزش های رزمی که از دوستان ما هستند و مورد احترام ما که سبک های شیرین و خوبی هستند آمار و مربی های آن ها خیلی کمتر از کونگ فو کاران است. ما ۲۴ مربی در دشتستان داریم که ممکن است این ۲۴ نفر ۱۰ تای آن ها سالن یا باشگاه داشته باشند و  بقیه آن ها در محیط های آزاد و باز هستند؛ در زمستان باران روی سرشان و سرما است و تابستان شرجی و گرما است که همگی دغدغه ورزشکاران ما است که متاسفانه به دلیل نبود بودجه، امکانات وسایل رفاهی، سرمایشی و گرمایشی و خیلی از مسائل دیگر است که اگر ما بخواهیم به زبان آوریم این رشته سر دراز دارد.

 

بناری در خصوص مشکلات ورزشکاران می گوید: اگر بخواهم از دید رئیس هیئت به مشکلات ورزشکاران نگاهی بیاندازیم. رئیس هیئت حدود ۲۱ سبک زیر نظر دارد که یکی از سبک ها کونگ فو توا است که ما در حال حاضر فعالیت می کنیم. دیدگاه هیئت این است که ۲۱ سبک رسیدگی کند و ان ها را تامین کند. نبود بودجه باعث شده که تمام سبک ها همه سرگردان و آواره باشند و بیشتر سبک ها تعطیل شده اند و قابل فعالیت نیستند. به دلیل نبود اعتبارات و اسپانسر و خیلی چیزهای دیگر این اتفاق افتاده است.

مسابقات کونگ فو در ایران
مربی برازجانی کونگ فو به مسابقات  کشوری می پردازد و می گوید: ورزش های ما از مسابقات باشگاهی  شروع می شود و مسابقات شهرستانی و سپس استانی که منتخب داریم و چارت هایمان را برای مسابقات کشوری می چینیم. سه تا چهار مدل مسابقات کشوری فستیوال کونگ فو، المپیاد کونگ فو، انجمن کونگ فو و فدراسیون کونگ فو است. مسابقات انجمن کونگ فو شامل تنها سبک کونگ فو توا می شود. مسابقات المپیاد شامل تمام سبک هایی که وجود دارد. یکی از بالاترین مسابقات المپیاد است که در حد المپیک است. مسابقات فدراسیون کشور شامل ۲۱ سبکی می شود که زیر نظر هیئت کونگ فو و فدراسیون جمهوری اسلامی ایران است که از همه ۲۱ سبک شرکت  می کند که سطح بالایی دارد و  مدال های آن ها رسمیت کشوری دارد و منتخب تیم ملی می شوند. تیم های ملی داریم که مسابقات برون مرزی شرکت می کنیم و چندین قهرمان نامی در استان داریم که در مسابقات برون مرزی و جهانی شرکت کرده اند و قهرمان جهان هستند.

مقام آوران دشتستان
وی می گوید: ورزشکاران و مقام آوران خوبی در سطح دشتستان داریم. قهرمان هایی که جدیدا مقام آورده اند فرزندم محمد بناری ملقب به متین قهرمان چندین دوره کشور است. محمدجواد محمدنیا، سینا باقری، نوید کریمی راهداری، جعفر طلاییان، اصعر نجفی، ابوالفضل بهرامی نیا، عباس میرشکاری، ایوب استاد، ابولفضل دهقانی، عباس دهقانی، ابوالفضل جمالی، متین نریمانی، مهدی وفاسرشت، محدثه منفرد، حدیث منفرد، مریم بناری این عزیزان قهرمان جدیدمان هستند که مدال هایی آورده اند افراد زیادی در دشتستان داریم که متاسفانه حضور ذهن ندارم. استاد صادق هوشیار و استاد سید مصطفی حسینی و اساتید، همراهان خوبی داریم که واقعا قهرمان و قهرمان پروری کردند که در سال ۹۹ موفق شدیم برنده چندین کاپ و جام و رده قهرمانی تیمی و افرادی شویم.  

مدال طلای پسرم بسیار خوشحالم کرد
بناری خانواده ای ورزشی دارد که راه او را در کونگ فو ادامه داده اند وی در این باره می گوید:  سه فرزند دارم که دختر بزرگم مریم کونگ فو کار می کند. در مسابقات شهرستانی مقام سوم را آورد. پسرم متین که چندین دوره قهرمان استان است و چندین دوره قهرمان کشور است که آخرین مرحله در سال ۹۹ نائب قهرمانی انجمن و یک قهرمانی فدراسیون آورد که واقعا مدال طلای او افتخارآمیز بود و خیلی خوشحال شدم‌. یکی از آرزوهایم بود که یکی از اعضا خانواده ام راهم را ادامه دهد و نگذارد این رقابت و سکویی که ما داشتیم از دستمان برود. پسر کوچکم آقا فردین شش ساله است که منتخب شنای دشتستان است و در کونگ فو هر لحظه کنار بابا است و همراه من است.

گرامیداشت یاد و خاطره اسطوره اخلاق زنده یاد استاد عبدالرحمان خوش نیت
پیشکسوت کونگ فو در دشتستان با یادآوری یاد و خاطره استاد خود می گوید: جا دارد از استاد عزیزمان یادی کنیم که بالاخره قبلا با مربی هایی ورزش کرده بودم ولی رسمی نبود که در سال ۶۴ با مرحوم استاد رحمان خوش نیت ورزش را رسما آغاز کردم و چندین سال زیر نظرشان بودم. استاد بسیار خوب و بدون حاشیه و یک مربی اخلاق و اسطوره خوبی برای من بود که چند سال قبل به دلیل ایست قلبی فوت کرد. بیش ترین خاطرات و شیرین ترین لحظاتی را که بیاد دارم. تجربه ها و خاطراتی بود که با این استاد عزیز داشتیم. یاد و خاطره او گرامی باشد.

ورزش کونگ فو در خون من است
وی با اشاره به علاقه شدید به ورزش کونگ فو و این نکته که نمی توان آن را رها کرد می گوید: کونگ فو در خونم رفته است و جزو یکی از برنامه های زندگی ما شده است. چند سالی به دلیل مشکلات زندگی از ورزش فاصله گرفتم. در شرایطی که باشگاه را تعطیل کردم لباس تمرینم روی دوشم بود در کوه و بیابان و باشگاه های دوستان تمرین می کردم. حتی سالیان زیادی در حضور استاد  قاسم عباسیان پور که بزرگ  کونگ فوی استان بوشهر و بنیان گذار کونگ فو در استان بوشهر است می رفتیم. تکنیک ها و دوره ها را مرور می کردیم. از یک جایی به بعد اگر من بخواستم ورزش را کنار بگذارم ورزش من را کنار نمی گذاشت.

در سمت  دبیر هیئت کونگ فو در همه امور ورزشکاران پیگیری و رسیدگی می کنم
دبیر هیئت کونگ فو در دشتستان می گوید: در حال حاضر کلیه مسئولیت کونگ فوی شهرستان دشتستان بر دوش هیئت کونگ فو است. بنده به دلیل حساسیت زیاد و به دلیل اینکه سال های زیاد در این ورزش زحمت کشیدام و عرق ریخته ام و خاک خورده ام و نتوانستم آن حقی که باید و شاید دریافت کنم در حال حاضر به دلیل مسئولیت هایی که به بنده حقیر داده شده  موظف هستم در همه امورات رسیدگی و دخالت کنم. در کارهای فنی  هیئت سعی می کنم سرکشی کنم و در هیئت که مسئول ما اقای آقدسی است سعی می کنیم صرفا برای موفقیت و پیشرفت بچه ها فشار بیاوریم.

مربی ها برای  جلوگیری از صدمه همراهان دوره های آموزشی ببینند
بناری در توصیه به ورزشکاران می گوید: ورزش کونگ فو یکی از ورزش هایی است که بیشتر تهاجمی است. ورزش حالت مبارزه را نظم در بی نظمی می گویند و این مبارزه و مسابقه چالش خاص خود را دارد که هر لحظه ممکن است ورزشکار صدمه ببیند. توصیه ام این است مربی هایی که می خواهند آموزش بدهند حتما دوره های کلاس های ورزشی و مربی گری را ببینند صرفا بخاطر اینکه از صدمه دیدن همراهانمان و هنرآموزمان جلوگیری کنیم. به جای اینکه شعار بدهیم کونگ فو ورزش صدمه دیدن است شعار بدهیم کونگ فو ورزش سلامتی است. همانطور که فدراسیون ورزش نوین را برای ما آورده و دوره های مربی گری جدید و آسیب شناسی را آورده و خوشبختانه الان وضعیت خیلی بهتر از قبل است.

هیچکدام از نامزد های انتخاباتی دغدغه ورزش ندارند
وی خطاب به مسئولین و در انتقاد به آن ها می گوید: الان بیشتر مناظره ها را که می بینیم و همدیگر را به چالش می کشانند. آرزو داریم مسئولین ما به جای چالش ها چاله ها را پر کنند و بجای اینکه به فکر مسائلی باشند که دور از اخلاق است یا دور از حیطه های ورزش است بیشتر به ورزش بپردازند. همانطور که چالش های تمام نامزدهای ریاست جمهوری، شورای اسلامی و مجلس را می بینیم کمتر در مورد ورزش بحث می شود و برای ورزش کمتر هزینه می گذارند. از همه مسئولین عاجزانه تقاضا داریم که ما فرزندان شما هستیم. همه ما آینده سازان این کشور هستیم‌. وقتی من مربی نتوانم طرح هایم را طراحی کنم مسلما وقتی اداره ورزش در آن ضعیف باشد. وقتی نتوانیم بنیاد و ریشه و فنداسیونمان را درست ببندیم شک نکنید در آینده شاهد جوان هایی هستیم که نه استعداد و نه روحیه برای خودشان و نه انگیزه برای آبادانی کشور و سازندگی کشور دارند. باید از ورزش شروع کنیم. انتقادم از همه عزیزان مسئول این است که وقت بیشتر و هزینه های بیشتری برای ورزشکاران بگذارند. اغلب قهرمان و مدال آورانمان کشور را ترک کرده اند. صرفا به دلیل اینکه ما نتوانستیم حامیشان باشیم. به همین دلیل فراز مغزها و فرار ورزشکاران به اوج خود رسیده است.

 

صحبت پایانی

بناری با تشکر ویژه از همکاران و دوستان خود می گوید: از اساتید عزیزم تشکر ویژه دارم استاد اخلاق آقای عبدالصاحب اقدسی که سالیان زیادی است که واژه استاد برای او کم است که باید او را رفیق خوب بنامم که در همه مشکلات و مسائل با او بودیم و مشاوره می کردیم و همیشه ما را راهنمایی کرده و همیشه ما را هدایت کرده و من مدیون زحمات او هستم که امیدوارم عمری باقی بماند و بتوانم زحماتشان را جبران کنم. استاد همه ما در استان بوشهر استاد قاسم عباسیان پور مرد بزرگ و بنیانگذار کونگ فو در استان بوشهر  و پیشکسوت موفق استان بوشهر و مردی متواضع، با اخلاق، فروتن که از همین جا به او درود می فرستم و دوستش دارم و احترام ویژه برای او قائل هستم.

وی در پایان می گوید: تشکر ویژه از همه همراهان عزیزم که در این سال ها حقیر را به عنوان یک دوست، همراه، برادر، مربی و استاد قبول داشتند. همیشه شاکر خدا هستم که دوستان و ورزشکاران خوبی در کنارم دارم.
کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • قهرمان سابق ورزشهای رزمی برازجان آسمانی شد
 • انتخاب هیات رئیسه شورا و گزینه های شهرداری برازجان
 • دوست دارم خودم را به چالش بکشم / در خانوادۀ ما دختر سرکوب نمی شود/ دو سال است که مکرومه کار می‌کنم
 • بلوکه شدن کد حسابداری بیمارستان های استان در شرکت های پخش دارو
 • مینوی خرد ، دروازه ای رو به روشنایی
 • اوستا و شاهنامه (۱۱)
 • نامه‌های پست نشده (7)
 • جانبداری هایی که به سود هیچ کس نیست / آقای افشاریان صادقانه رفتار کنید
 • تنها چند گام تا راه‌اندازی و بهره‌برداری از دستگاه ام.آر.آی بیمارستان برازجان باقی است
 • تکذیب آتش سوزی و ناآرامی در شهرستانهای گناوه و دشتستان
 • جدال با کم آبی در گرمای 50 درجه / رئیس آبفا دشتستان: سعی داریم قطعی آب را به حداقل برسانیم/ مردم با صرفه جویی همکاری کنند
 • رسمی پارسی در شاهنامه و کتابخانه ی تاریخیِ دیودوروسِ سیسیلی
 • گسترش ورزش های شهروندی در دستور کار این هیئت است / انتصاب چهار بوشهری در فدراسیون ورزش های همگانی
 • فال روزانه ۱۴۰۰/۰۴/۳۱‍
 • غدیر آزمون و درس بزرگ تاریخ
 • انتخابات شوراهای شهر در دشتستان مورد تایید هیئت اجرایی و هیئت نظارت شهرستان قرار گرفت
 • قهرمان سابق ورزشهای رزمی برازجان آسمانی شد
 • سید عبدالمحمد کاظمی: شهردار باید خلاق، مردم دار و دارای تعامل مدیریتی باشد/ ایجاد تحرک در سازندگی همه جانبه شهر
 • دختران برازجانی قهرمان مسابقات دوچرخه سواری استان شدند / تصاویر
 • از دوران کودکی در کوچه فوتبال بازی می کردم/ در ورزش فوتبال به خانم ها توجه نمی شود/ آرزو دارم لژیونر شوم
 • حسین بی باک: سوابق مدیریتی و بومی بودن از شاخصه های مهم انتخاب شهردار است/ اولویت های مهم کاری ام اجرای عدالت، شفافیت و پاکدستی
 • عبدالخالق عبدالهی: این بار پای هیچ زنی در میان نیست
 • مهدی نیکنام: بانوان مطرح و فعال در انتخابات شورای شهر کاندیدا نشدند/ شورای ششم به بانوان نگاه ویژه داشته باشد
 • در حاشیه ویژه برنامه یورو 2020 / میثاقی و مترجم هایی که اینکاره نیستند !!
 • مسیب غریب زاده: انتخاب شهردار از نیروهای خدوم شهرداری/ توجه ویژه به مبلمان شهری
 • اعزام دوچرخه سواران برازجانی به مسابقات قهرمانی کشور /عکس
 • مسیب غریب زاده: حضور کم رنگ بانوان پای صندوق های رای/ عدم سابقه فعالیت های اجتماعی
 • طنز/ کُنجیر (19)
 • جواد لقمان زاده به عنوان مدیر کل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری بوشهر منصوب شد
 • انتخاب هیات رئیسه شورا و گزینه های شهرداری برازجان
 • .: خسته نباشید حدود 15 ساعت قبل گفت: خسته نباشید ...
 • .: همشهری 1 روز قبل گفت: سلام.آقای حاجیان درست گفتن..ضمن ...
 • .: س 1 روز قبل گفت: سالهاست که در شهر ...
 • .: حاجیان حدود 2 روز قبل گفت: درودتان. بسیاری از مشکلات ...
 • .: شهر وند برازجانی حدود 2 روز قبل گفت: واقعا نهایت قدرنشناسی و ...
 • .: رضا حدود 2 روز قبل گفت: مگه محمدی چه باید ...
 • .: پرسنل بیمارستان حدود 3 روز قبل گفت: علاوه بر فشل بودن ...
 • .: عقیل حدود 4 روز قبل گفت: آیا کلاس طراحی با ...
 • .: محمداحمدی حدود 4 روز قبل گفت: شهید صادق گنجی مگه ...
 • .: سلام حدود 4 روز قبل گفت: انشاالله که با جدیت ...