امروز: شنبه 23 تير 1403
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 18 خرداد 1395 - 10:16
به جای الحاق بخش هایی از استان های جنوبی به فارس،

اتحادخبر- محمدعلی عبدالشیخی: نزاع مخالفین و موافقین طرح انتزاع و انقطاع بخش هایی از نوار مرزی استان های هرمزگان و بوشهر و الحاق و تقدیم آن به استان پهناور و وسیع فارس از اواخر دهه هفتاد و در ابتدای شروع به کار شرکت های تابع وزارت نفت در این مناطق کلید خورد. با اندک...

پیشنهادی برای الحاق شهرستان لامرد به استان بوشهر

محمدعلی عبدالشیخی:
در این وانفسا و هیاهوی آغاز به کار مجلس دهم، نظاره بر طرح ادعایی به خلاف واقع و البته باز نموده ای به کرات که با انگیزه های سوء و خاص جهت آزرده خاطر ساختن اهالی نجیب و شریف استان بوشهر و سنجش میزان تعلق خواهی انام این تبار در مواجهه با دست اندازی های پیوسته در فضای رسانه ای و مجازی سر بر آورده است، نشسته ایم.
ادعایی مغرضانه که در چند صباح اخیر بار دیگر در حال مبدل گرداندن اوج گیری تنش های مردمی به تیتر خبری و رسانه ای استان بوشهر می باشد.
تنش هایی مخرب که عامل و تخم کاشت آن را می بایست در چشم تنی چند از مسئولین استان همسایه یافت.

خواست های نابجا و نگاه های مغرضانه ای که سالهاست بر پهنای سرزمینی این خاک زرخیز و منابع خدادادی آن حاکم بوده است، اما هر باره در برابر سدی از انگیزه های پولادین مردمانش در مقابله با طمع و دست اندازی به داشته های خویش مغلوبی بیش نبوده است.

نزاع مخالفین و موافقین طرح انتزاع و انقطاع بخش هایی از نوار مرزی استان های هرمزگان و بوشهر و الحاق و تقدیم آن به استان پهناور و وسیع فارس از اواخر دهه هفتاد و در ابتدای شروع به کار شرکت های تابع وزارت نفت در این مناطق کلید خورد.
با اندک رجوعی به گذشته در امتداد زیاده خواهی ها و طرح هایی به مثابه کوشش و میل به الصاق منطقه گازی عسلویه به استان فارس، انتقال دفتر پایانه های نفتی خارگ به شیراز، دست انداختن و خلل در اجرای محدود مصوبه های امتیازی دولت به استان بوشهر به دلیل میزبانی از صنایع عظیم نفت و گاز  و ... می توان به اهداف و آمال مورد نظر و نهایی صاحب منصبان این استان که برای همگان عیان هستند ، واقف گشت.

امروزه برهان و دلایل واهن خویش را در جهات به بار رساندن امیال و اکثار نا به خردانه خود را در راستای انتزاع بخش هایی از شهرستان عسلویه استان بوشهر و پارسیان (گاوبندی) در  هرمزگان را در توجیهاتی ضعیف و بی پایه و قیاس های مع الفارق به مماثل فعلیت بخشیدن به نام خلیج فارس در صورت همجواری با استان فارس و یا طرح ادعای فزونی در تامین امنیت نوار مرزی خلیج فارس، با وجود استقرار چندین فرماندهی مهم از جمله فرماندهی کل نیروی دریایی سپاه پاسداران، اسکله ها، و کارخانجات مجهز تولید ناوچه ها و انواع زیر سطحی و رو سطحی و...  در استان های بوشهر و هرمزگان و همه این ظرفیت های بالفعل در مقابله با ادعای استانی با بدون پیشینه دریایی و تخصص در حوزه مورد بحث قرار دارد!.

از دیگر دلایل خویش را در جهت بایدی تحقق این امر را در سرمایه گذاری و رونق تجارت و گردشگری این منطقه می دانند.
در بی اساس بودن این توجیه نیز می بایست بیان داشت که در وهله اول اگر بنا بر آبادانی نقطه ای از کشور باشد، شرط و نیاز آن جدا کردن نیست و در وهله دوم اگر براستی قصد و هدف ایجاد سرمایه گذاری و رونق کسب و کار و خدمت به مردم باشد، با اندک تعاملاتی در سطح مدیران ارشد استانی و کسب مجوز در منطقه مورد نظر می توان شروع به فعالیت نمود و احتیاجی به اشغال نیست.

جمیع این محتملات در حالی است که با دست یافت جزیی از لحاظ موقعیت ژئوپولتیکی منطقه می شود  به درک این موضوع رسید که مناطق فوق، علی الخصوص نوار مرزی در استان هرمزگان از جمله مناطق حفاظت شده و منحصر به فرد مرجانی در جهان می باشد که امکان هر گونه فعالیت های مرتبط با ایجاد صدمه به این محدوده را از هر سرمایه گذاری سلب می کند.

اما آن چه در واقع برای مردمان این دو استان، به ویژه مردم شریف استان بوشهر مسلم و محرز شده است، دستیابی و اتصال به خلیج فارس را جهت سرمایه گذاری اقتصادی تنها به عنوان بهانه ای بیش نمی توان برای خود متصور و تلقی ساخت.
فی الواقع این جست و خیزها برای حصول به هدف چند دهه ای خویش در جهت تصرف و تملک کامل منطقه گازی عسلویه و الحاق آن به شهرستان لامرد و استان فارس به جهت نصیب یافتن از مزایای میزبانی بوده است.

هر چند کنون هم در نهان و ظاهر چیزی به غیر از این نبوده است و استان زرخیز بوشهر با وجود دارایی انبوه در تمامی حوزه ها، مخصوصا مبحث انرژی، استانی سرآمد از لحاظ درآمدزایی و روشن نگه داشتن چرخه اقتصاد کشور بوده است، اما همچنان پسوند مظلومیت و محرومیت و یا به نقل از بزرگی مرحومیت را در واپسای خویش به دوش می کشد و تنها نظاره گرانی چشم به انتظار هستند.
 
بوشهر، استان داری ندار!  سنگینی بار نا به حقی های بی پایانی را در گذاری زمان بر کتفان خویش احساس نموده است. اما در این بین آن چه که عیان و بارز بوده است، این ناملایمتی ها خدشه و خللی به عزم این راست قامتان در راه دفاع از حق و حقوق خویش وارد نساخته است و به همان طرق که شاهدیت آن در کارنامه گوهر بار این دیار موجود و مکتوب است، با اتحادی نا گسستنی در زیر بیرق و لوای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تمایل و اجازه انتزاع وجبی از خاک خویش را نخواهند داد.

صحبت پایانی:
در پایان پیشنهادی را در جهت مقابله به عکس زیاده خواهی های صاحب منصبان آزمند و البته در جهت رفاه حال مردمان شهرستان لامرد به دلیل وسعت بالای سرزمینی استان فارس و نیاز مبرم به ورود وزارت کشور به امر تقسیمات به دلیل ناتوانی در تامین امنیت پایدار حوزه پهناور خویش و سیطره محرومیتی مطلق در اکثریت روستا های پیرامونی این استان و بالطبع ضعف و انحطاط  مسئولین وقت منطقه ای به دلایل مطروحه نسبت به صیانت کامل از مناطق تحت پوشش و تملک استانی خود، برای صاحب صاحب منصبان و نمایندگان استانم دارا هستم، با تدبیری خاص سعی در راضی ساختن اعضای کابینه جهت پذیرش و تصویب الحاق شهرستان لامرد به استان بوشهر را جهت بهره مندی کامل و یکسان از مزایای همنشینی با مناطق نفتی و گازی استان بوشهر را داشته باشند که در صورت تحقق این امر علاوه بر فروکش تنش فوق، بلاشک رضایتمندی آحاد شریف این خطه را نیز در پی خواهد داشت./صکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1395/03/25 - 07:34
1
0
در سنوات قبل پیشنهاد گردید که گاوبندی. جم.لامرد. و....یعنی قسمتی از استانهای فارس بوشهر و هرمزگان جدا و استانی نوپا تحت نام پارسیان بوجود اید نظر به اینکه محدوده مورد بحث در دورترین نقطه سه استان همجوار با اشتراکاتی مشابه و اینکه مخالفت چندانی هم روی این قضیه مشاهده نمیشود لذا بهترین و منطقی ترین گزینه قابل اجراء تشکیل استان پارسیان می باشد./ ج
1395/03/23 - 07:06
0
0
عسلویه به نام بوشهر اما به کام دیگران
با نفوذ و توانمندی بسیار بالای فارسی ها دسترسی شان به دریا میتواند تحول گرا و منشأء اثرات مفید باشد ما که حکومت ایالتی ولایتی نداریم همه جای ایران سرای من است دعوا بر سر کشک مردم ؟؟
1395/03/20 - 14:31
0
3
استان فارسیها خیلی خیلی ..............، قلم پاشون و خرد و خمیر میکنم
عسلویه و کنگان و جم تا همیشه برای استان بوشهر خواهد بود
1395/03/20 - 09:25
1
3
آقای غلامی منطقه لامرد فارس یک بیابان خشک است : برای استان بوشهر چه منافعی دارد : چرا شما بدون اطلاع یک موضوع را تایید می کنید ؟!!!!!
1395/03/20 - 00:13
1
4
البته نام استان پارس مناسب تر از استان خلیج فارس است. کلمه پارس که یک کلمه کاملا پارسی میباشد و واژه بین المللی persain golf از همین واژه پارس بر گرفته شده ، بسیار مناسبتر از دیگر اسمها می باشد. و اشکالی هم با کلمه استان فارس بوجود نمی آورد./ج
1395/03/19 - 11:00
0
3
احسنت بر آقای عبدالشیخی
بهترین پیشنهاد همین هست تا دیگه از این دست کارها نکنند،لامرد باید جز استان ما بشه/ج
1395/03/18 - 17:17
0
2
اقایان محترم که بدون کارشناسی همه مطالب را تو سایت می گذارید ،قبل از کارشناسی نظریه افراد غیر مسئول را تو سایت نگذارید ،مردم استان بوشهر یک وجب خاکشان را با هیچ کسی معاوضه نمی کنند لامرد به ارزانی خودشان ،
1395/03/18 - 13:29
0
8
با سلام به نظر من بهترین راه حل تغییر نام استان بوشهر به استان خلیج فارس است.
و نام بوشهر فقط روی شهرستان بوشهر باشد.
در این صورت بهانه ی استان فارسی ها مبنی بر اینکه چرا نام ما فارس است و با خلیج فارس ارتباط نداریم از بین میرود.
با تشکر از سایت وزین اتحاد خبر
1395/03/18 - 13:10
0
6
با سلام
پیشنهاد خوبی است اما نکته خطرناک این پیشنهاد، امکان تشکیل یک استان در جنوب استان خواهد بود به مرکزیت لامرد و احتمالا متشکل از شهرستان های عسلویه، لامرد، مهر و شاید پارسیان که از لامردی های عزیز هیچ چیز بعید نیست چون طی چند سال اخیر بیشتر مباحث در خصوص تغییرات جغرافیایی و اتصال به دریا از سوی برادران لامردی پیگیری میشده است.
اما پیشنهاد من اینست که: شهر پارسیان و بخش هایی که بین این شهر تا استان بوشهرست به استان بوشهر متصل شود و بخش هایی از بیابان های بین پارسیان تا لنگه به استان فارسی های دریا دوست اختصاص داده شود ببینیم چه گلی به سرشان خواهند زد!!!
اینجوری فکر کنم خطرش کمتر خواهد بود.
1395/03/18 - 12:49
0
2
می شود ؟؟؟نمی شود؟؟؟؟ چه می شود؟؟؟؟؟؟؟
ما مردم استان بوشهر یک وجب از خاک استان خود را به استان فارس ملحق نمی کنیم : گرما و شرجی استان وبدی آب وهوا ، برای سا کنین استان بوشهر ، اما مکان درآمدزا جهت استان فارس باشد !!! اگر چنین شود یک تحمیلی از مسولین استان فارس به مردم استان بوشهر می باشد که مردم مبارز و متدین استان ، این مظلومیت را نمی پذیرند .
1395/03/18 - 11:50
0
5
ما تو استانمون مسئولی نداریم که چنین پیشنهادی بده وگرنه چرا که نه .پیشنهاد خوبی هست
1395/03/18 - 11:29
9
2
به قول فرزاد حسنی زززرررررررررشششششششککککک

البته طنز جالبی بود یکم کار کنه طنز نویس خوبی میشه/ص
1395/03/18 - 10:30
1
6
خیلی پیشنهاد خوبی بود
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • آیین سپاس از فعالان ستادهای مردمی دکتر پزشکیان در استان بوشهر/ تصاویر
 • برگزاری مراسم شیرخوارگان حسینی در شهر برازجان/ روایاتی از زبان مادرانی که از علی اصغر(ع) حاجت گرفتند/ تصاویر
 • « شِمر لعنتی »
 • در تابستان چه رشته ورزشی برای کودکان مان انتخاب کنیم؟
 • هوشمندی « پزشکیان » و عدم تمکین مدیران عامل شرکتهای پتروشیمی به دستورالعمل ابلاغی معاون اوّل رئیس جمهور
 • مردم امنیت ساز هستند/ساکنینِ کنار پالایشگاه ها باید احساس آرامش کنند
 • عناوین روزنامه‌های امروز1403/04/23
 • بازدید مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران از پروژه های پایانه نفتی خارگ + تصاویر
 • ۵۰ جواز تاسیس صنعتی در استان بوشهر صادر شد
 • عکس/ استوری جالب عموپورنگ درباره سالار شهیدان (ع)
 • توزیع کودهای یارانه‌ای در استان بوشهر کنترل و پایش می‌شود
 • دهمین شماره ماهنامه نوید آریا منتشر شد
 • حاجی‌پور: مجلس با افزایش ۱۰ درصدی تعرفه تاکسی‌های اینترنتی مخالف است
 • تمایل انصاری‌فرد ماندن در یونان است
 • اعلام تعرفه برق تجدیدپذیر برای صنایع و دستگاه‌های اجرایی
 • آیین سپاس از فعالان ستادهای مردمی دکتر پزشکیان در استان بوشهر/ تصاویر
 • معاونین ستاد مردمی انتخابات دکتر پزشکیان در استان بوشهر معرفی شدند
 • پزشکیان امید آخر مردم است/ اصلاح طلب‌ها اصولگراتر هستند/ حکمرانی خردمندانه با پزشکیان محقق می‌شود
 • رئیس ستاد مردمی دکتر مسعود پزشکیان در استان بوشهر منصوب شد
 • پزشکیان آمده است تا امید را به مردم برگرداند/ سخنرانی انصاری لاری در بوشهر
 • روسای شهرستانی ستادهای مردمی دکتر پزشکیان در استان بوشهر منصوب شدند
 • برای انتخاب دکتر پزشکیان، هر شهروند یک ستاد
 • نتایج انتخابات ریاست جمهوری به تفکیک بخش های شهرستان دشتستان
 • دکتر پزشکیان انتخابی دیگر
 • قدیمی ترین کارخانه آرد استان بوشهر به چرخه تولید برمی گردد
 • یک هفته یک آینده ؟
 • آئین تقدیر از دهیاران بخش مرکزی دشتستان برگزار شد / تصاویر
 • صعود ایران به جامعهٔ جهانی با هجوم هواداران به زمین بازی
 • مسئولین ستاد انتخاباتی نامزدها در بوشهر معرفی شدند
 • پیام روشن و تکراری ملّت
 • .: استان حدود 14 ساعت قبل گفت: شما هم باید با ...
 • .: مرتضی از آبپخش 1 روز قبل گفت: الان که دیگه دولتشون ...
 • .: شهروند حدود 4 روز قبل گفت: ایران متمدن است و ...
 • .: شهروند حدود 4 روز قبل گفت: نه به طالبانیسم افراطی ...
 • .: احمد خواجه حسنی حدود 5 روز قبل گفت: مخاطب ارجمند با نام ...
 • .: م خ حدود 5 روز قبل گفت: سلام بعد از ۴۰ ...
 • .: جمشید بهروزی حدود 6 روز قبل گفت: درود جناب دریسی‌.بسیار دید ...
 • .: محمد حدود 7 روز قبل گفت: جناب خواجه حسنی جنابعالی ...
 • .: مصطفی بهبهانی مطلق حدود 7 روز قبل گفت: ما هم امیدواریم اقساط ...
 • .: مصطفی بهبهانی مطلق حدود 7 روز قبل گفت: با سلام ضمن عرض ...