کد خبر: 190630 ، سرويس: استان بوشهر
تاريخ انتشار: 09 فروردين 1403 - 09:00
ویژه شناخت و پاسداشت دکتر مهدی یوسفی (13)
دکتر یوسفی؛ معتقد و عامل به تعامل صنعت نفت با محیط پیرامون

اتحاد خبر-ابوالحسن گنخکی: تحصیلات مناسب به ویژه گذراندن دوره ارشد مهندسی پروژه در کانادا در کنار تجربه مدیریتی کافی در منطقه ویژه از وی شخصیتی ساخته بود که بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت با همه حساسیت و دقت نظرش در انتخاب مدیرانش از میان چهره های کارکشته و خوشنام، خود پیشگام اعتماد به جوانی مجرب مانند مهدی یوسفی می شود....

ابوالحسن گنخکی

مدیرمسئول ماهنامه انرژی جنوب

 

دکتر مهدی یوسفی برای مردم استان بوشهر و خصوصاً دشتستان نامی است آشنا؛ چرا که حداقل در یک دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی حضور داشته و در دوره تصدی مسئولیت مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس نیز به صورت مستمر با رسانه ها در ارتباط بوده است.

 

برای فعالین و شاغلین حوزه انرژی و صنعت نفت نیز کاملاً آشناست و به دلیل سابقه طولانی اش در حوزه رسانه و مطبوعات و خصوصاً وبلاگ نویسی، عملاً مورد علاقه اصحاب رسانه و کنشگران اجتماعی قرار دارد.
شاید مهم ترین مسئولیتی که مهدی یوسفی طی دوران خدمت خود در صنعت نفت بر عهده داشته تصدی مدیرعاملی سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس باشد.
 درباره کارنامه وی در این مسئولیت تحلیل ها و نقدهای مختلفی ارائه شده است اما در این مجال بهتر آن است که به وجه فنی و مدیریتی شخصیت وی در مسئولیت دیگری بپردازیم.
در مرداد ماه سال 1390، مهدی یوسفی پس از تصدی مسئولیت چند واحد مدیریتی در سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس از جمله مدیر توسعه اقتصادی و جذب سرمایه و سپس مدیر خدمات شهری، در سن 35 سالگی با حکم موسی سوری مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس به عنوان مدیر منطقه پارس جنوبی این شرکت منصوب شد.
 مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در حکم انتصاب مهدی یوسفی تاکید کرده: ماموریت اصلی و مهم ترین وظایف جنابعالی در حوزه مدیریت منطقه پارس یک، اجرایی نمودن ساختار سازمانی جدید مدیریت منطقه با هماهنگی کلیه مدیریت ها و ادارات ستادی و عملیاتی شرکت و همچنین همکاری و تعامل اثربخش با شرکت های مستقر در منطقه، به منظور اجرای بهینه فعالیت های پشتیبانی تخصصی و عمومی طرح های توسعه و عملیات تولید گاز کشور از میدان مشترک و در راستای تحقق اهداف چشم انداز بیست ساله کشور و برنامه ها و اهداف پنج ساله صنعت نفت و همچنین نیل به توسعه پایدار، یکپارچه و دانایی محور منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس می باشد.
علاوه بر آن، سوری در ادامه این حکم آورده: عملیاتی نمودن مصوبه دولت مبنی بر اشتغال حداقل 50درصد نیروی استان بوشهر در شرکت نفت و گاز پارس از سویی دیگر از مهم ترین وظایف سازمانی جنابعالی می باشد.
بنابراین کلیه مکاتبات، ارتباطات، نظارت و هماهنگی های مربوط به حوزه اشتغال و جذب نیروهای بومی در کلیه طرح ها و واحدهای شرکت نفت و گاز پارس در منطقه به جناب عالی به عنوان نماینده مدیرعامل شرکت تفویض می گردد.
 ضروری است با توجه به الزامات قانونی و وجود نیروهای تحصیلکرده متعهد و شایسته فراوان در استان بوشهر، برای اجرایی نمودن مصوبه دولت و همچنین حل و فصل مسائل و مشکلات فنی و عملیاتی منطقه، برنامه ریزی، اهتمام و پیگیری ویژه ای بعمل آورید و از طریق مجریان طرح ها با کلیه پیمانکاران طرف قرارداد شرکت، همچنین با مدیریت کار و اشتغال و مدیریت منطقه پارس یک سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس و ادارات ذیربط هماهنگی‌ها و پیگیری‌های لازم را به نمایندگی شرکت نفت و گاز پارس به عمل آورید.
 مهدی یوسفی تا سال 1393 که مجدد به سازمان منطقه ویژه بازگشت، طی 3 سال این مسئولیت کلیدی را بر عهده داشت.
نیک می‌دانید که شرکت نفت و گاز پارس متولی طرح‌های توسعه و احداث پالایشگاه های گازی در خشکی و سکوهای استخراج و خطوط انتقال گاز در دریاست و در دوره تصدی مسئولیت این شرکت در پارس جنوبی فعالیت شرکت نفت و گاز در چه گستره وسیعی در خشکی و دریا انجام می شده و واگذاری مسئولیتی با این حجم اختیارات به وی نشان دهنده شناخت کافی و اعتماد کامل موسی سوری به عنوان یکی از مدیران مورد اعتماد سطح بالای صنعت نفت و حتی کشور از توانمندی، شایستگی و ظرفیتی مدیریتی مهدی یوسفی حکایت دارد.
 بیراه نیست بگوییم همین تجربه موفق مدیریت مهدی یوسفی در منطقه یک شرکت نفت و گاز پارس و ارائه کارنامه ای درخشان از توانمندی و شایستگی خود در زمینه اجرای طرح های توسعه فازهای گازی و تعامل سازنده و ارتباط مستقیمی که در این زمینه با مدیران سطح بالای وزارت نفت برقرار می کرد موجب ایجاد و کسب اعتماد مورد نیاز و زمینه ساز اصلی برای پیشنهاد تصدی مسئولیت پایتخت انرژی کشور به وی شده باشد.
 تحصیلات مناسب به ویژه گذراندن دوره ارشد مهندسی پروژه در کانادا در کنار تجربه مدیریتی کافی در منطقه ویژه آن هم در دوره جوانی از وی شخصیتی ساخته بود که بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت با همه حساسیت و دقت نظرش در انتخاب مدیرانش از میان چهره های کارکشته و خوشنام، خود پیشگام اعتماد به جوانی مجرب مانند مهدی یوسفی می شود و همین اعتماد و ارتباط مستقیم بود که از یوسفی در منطقه ویژه مدیری متفاوت ساخت.

 

لينک خبر:
https://www.ettehadkhabar.ir/fa/posts/190630