کد خبر: 190625 ، سرويس: استان بوشهر
تاريخ انتشار: 05 فروردين 1403 - 09:00
ویژه شناخت و پاسداشت دکتر مهدی یوسفی (7)
مدیری پیشرو در مسئولیت های اجتماعی

اتحاد خبر- دکتر غلامرضا زمانی: اقدامات انجام شده در دبیرخانه مسئولیت های اجتماعی در زمان بنده به واسطه رهنمودها و حمایت های دکتر یوسفی به گونه ای بود وزیر وقت نفت در یکی از همایش های مسئولیت اجتماعی نفت در پژوهشگاه صنعت نفت خطاب به دکتر یوسفی فرمودند: ایشان معنای واقعی مسئولیت های اجتماعی مدنظر بنده را مشق کردند...

دکتر غلامرضا زمانی

رییس اسبق دبیرخانه تعاملات منطقه ویژه انرژی پارس

 

 

اوایل دولت یازدهم و در تابستان سال 1393 وزارت نفت تصمیم گرفت هدایت یکی از مهمترین شرکتهای زیر مجموعه را به یک مدیر جوان، متخصص، متعهد و خوش آتیه واگذار کند.
دکتر مهدی یوسفی مدیر جوان و با تجربه ی بوشهری که پیش از این سابقه خوبی از خود به جای گذاشته بود، اولین اشاره و درخواستش از مدیرعامل شرکت ملی نفت این بود: حال که بخشی اعظم پروژه های کنطقه پارس جنوبی به بهره برداری رسیده باید عمران و آبادی جدی تر مناطق پیرامونی صنعت بپردازیم و این شهر نقشه راه ، توسعه صنعت نفت با رعایت حقوق مالکان اصلی آن که همسایگان آن بودند. از حسن اتفاق افتخار همکاری با ایشان به عنوان رئیس دبیرخانه مسئولیت های اجتماعی نسیب بنده شد. دغدغه های به جا ایده های نو و ماندگار ایشان یکی از جذابیتهای آن دوره کاری من بود. اهم خدمات و فعالیت های دکتر یوسفی را می توان در سه حوزه بررسی و عنوان کرد.
1ـ حوزه آموزش:
یکی از طرح های اجرا شده، طرح تقویت بنیه علمی دانش آموزان کم بضاعت پیش از کنکور بود. اساتید تراز اول کشور به منطقه دعوت شدند و کلاس های کنکور برای دانش آموزان چهار شهرستان جنوبی استان برگزار گردید. انعقاد تفاهم نامه با سازمان فنی و حرفه ای جهت آموزش نیروهای بومی جویای کار و فاقد تخصص.
2ـ  حوزه عمرانی:
عمده فعالیت سازمان منطقه ویژه پارس در زمان دکتر یوسفی در راستای بهبود کیفیت دسترسی های روستاهای همجوار صنعت، ایجاد فضاهای آموزشی، بهداشتی و ورزشی.
اتصال روستای نبود به دریا یکی از پروژه های مغفول مانده دوره های قبل بود که با مساعدت ایشان به سرانجام رسید.
طرح روستا مرکزی یکی دیگر از طرح های ماندگار بود با اجرای آن ترک تحصیل در روستاهای دور افتاده شهرهای جنوبی با ایجاد امکانات حمل و نقل برای دانش آموزان به صفر رسید.
با درایت دکتر یوسفی در آن برهه و از زمان راه اندازی دبیرخانه در سازمان منطقه ویژه طرح های نرم افزاری بسیاری در حوزه csr کلید خورد که دارای برکات بسیار زیادی برای منطقه و استان بود.
ساخت مدارس و اماکن آموزشی در دورترین روستاهای جنوبی استان از جمله دوتوسور و کوری حیاتی ساخت و تأمین اعتبار آن در کمیته ای تشکیل از شرکت های نفت و گاز و پتروشیمی با تامین قدرالسهم شرکت های پیش گفته.
3 ـ حوزه فرهنگی ورزشی:
علاوه بر ایجاد فضای ورزشی در روستاهای دور و نزدیک شهرستان های جنوبی استان بوشهر مدیریت، حمایت و راهبردی دکتر یوسفی موجب تاسیس تیم های ورزشی متفاوت در منطقه گردید. درخشش تیم فوتبال ساحلی پارس جم و راهیابی تیم فوتبال پارس جم به لیگ برتر وکسب نتایج درخشان در زمان مدیریت دکتر یوسفی و با حمایت های ایشان اتفاق افتاد. که در ایجاد شور و شوق، انگیزه و بالا بردن روحیه جوانان منطقه تاثیر بسزایی داشت.
4ـ حوزه محیط زیست:
همانگونه که مستحضرید محیط زیست یکی از حوزه های اصلی در بحث توسعه پایدار می باشد که این مهم در زمان مدیریت دکتر یوسفی در منطقه ویژه به نحو احسن به اجرا درآمد.
زدن بندی منطقه گردشگری خلیج نایبند، اقدامات حمایتی در راستای صیانت از این گونه های جانوری در حال انقراض همچون لاکپشت پوزه عقابی شناساندن محیط زیست بی نظیر و غنی و جنوب استان به علاقمندان از جمله اقدامات بود.
انعقاد تفاهم نامه فی مابین شرکت های مستقر در محدوده های پارس جنوبی و ایجاد ممنوعیت برای ساخت و ساز و حفاری در زون های مشخص شده محیط زیستی که در زمان دکتر یوسفی و در دبیرخانه ی مسئولیت های اجتماعی به سرانجام رسید از جمله اقداماتی بود که امروز این زیستگاه مرجانی را از آسیب و تغییر مصون نگاه داشته است.
اقدامات انجام شده در دبیرخانه مسئولیت های اجتماعی در زمان بنده به واسطه رهنمودها و حمایت های دکتر یوسفی به گونه ای بود وزیر وقت نفت در یکی از همایش های مسئولیت اجتماعی نفت در پژوهشگاه صنعت نفت خطاب به دکتر یوسفی فرمودند: ایشان معنای واقعی مسئولیت های اجتماعی مدنظر بنده را مشق کردند و در برنامه فرمول یک مستقیماً از سازمان منطقه ویژه به عنوان سازمان پیشرو در حوزه مسئولیت های اجتماعی یاد کردند.

لينک خبر:
https://www.ettehadkhabar.ir/fa/posts/190625