کد خبر: 183411 ، سرويس: ایران و جهان
تاريخ انتشار: 22 شهريور 1402 - 10:50
اعمال دور جدید تحریم‌ها و اقدامات خصمانه استرالیا علیه ایران

اتحادخبر: دولت استرالیا برخی افراد و نهادهای ایرانی را به بهانه‌های حقوق بشری مورد تحریم قرار داد.

 

اتحادخبر: دولت استرالیا برخی افراد و نهادهای ایرانی را به بهانه‌های حقوق بشری مورد تحریم قرار داد.

اعمال دور جدید تحریم‌ها و اقدامات خصمانه استرالیا علیه ایران

به گزارش مهر به نقل از ایندیپندنت، دولت استرالیا در اقدامی خصمانه و ضدایرانی چهار فرد و دو نهاد مرتبط با ایران را تحریم کرد.

براساس ادعای دولت استرالیا، این تحریم‌ها شامل «سعید منتظرالمهدی»، سخنگوی نیروی انتظامی و «وحید مجید»، رئیس پلیس فتا صورت گرفته است.

همچنین «آمنه سادات ذبیح‌پور» و «علی رضوانی» نیز از فعالان و خبرنگاران صدا و سیما نیز در فهرست این تحریم‌ها قرار دارند.

نام شبکه خبری پرس تی‌وی و نام شرکت ابرآروان هم در فهرست تحریم‌های دولت استرالیا دیده می‌شود.

بهانه اعمال این تحریم‌ها مسائل حقوق بشری عنوان شده و زمان اعمال این تحریم‌ها در آستانه سالگرد شورش و اغتشاشات سال گذشته صورت گرفته است.

«پنی ونگ»، وزیر امور خارجه استرالیا در جلسه روز چهارشنبه پارلمان با براندزان ایرانی اعلام همبستگی کرد و اتهاماتی بی اساس را متوجه دولت ایران کرد.

این چهارمین بسته تحریمی استرالیا علیه جمهوری اسلامی ایران است. این بسته تحریمی همچنین شامل ممنوعیت سفر و تحریم مالی نیز می‌شود.

در اسفندماه سال گذشته نیز استرالیا با ادعای نقض حقوق بشر در ایران و حمایت نظامی آن از جنگ روسیه در اوکراین، تحریم‌های جدیدی علیه افراد و یک نهاد ایرانی اعمال کرد. بر اساس این گزارش، در ارتباط با تحولات اخیر ایران، وزارت خارجه استرالیا، چند فرد ایرانی را به ادعای نقض حقوق بشر و خشونت در ایران تحت تحریم قرار داده است. این افراد از کارکنان پلیس امنیت اخلاقی، مسئولان ارشد قضائی و مقامات سیاسی و نظامی ایران هستند. وزارت خارجه استرالیا همچنین با تکرار ادعای حمایت نظامی ایران از روسیه در جنگ اوکراین از طریق عرضه فناوری پهپادی به آن – ادعایی که از سوی تهران و مسکو رد شده – اعلام کرد که تحریم‌هایی علیه ۱۳ فرد و یک نهاد ایرانی مرتبط اعمال می‌کند.

پیش از آن در بهمن‌ماه نیز، دولت استرالیا اعلام کرده بود که تحریم‌های این کشور علیه ایران را گسترش داده است. بهانه استرالیا از اعمال تحریم‌های ضدایرانی، مقابله با اغتشاش گران و برهم زنندگان امنیت مردم و نیز ارسال ادعایی تسلیحات از سوی تهران برای مسکو ادعا شده بود. در بیانیه دولت کانبرا در این ارتباط آمده است که عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران و مقامات ارشد بسیج در میان تحریم شدگان امروز قرار دارند.

این تحریم‌ها شامل ممنوعیت سفر و مسدود شدن دارایی‌های این افراد در استرالیا می‌شد! افرادی که در فهرست تحریم‌های بهمن ماه استرالیا قرار گرفته اند، عبارت بودند از: «سید عبدالرحیم موسوی» فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران، «کیومرث حیدری» فرمانده نیروی زمینی ارتش، «سالار آبنوش» معاون عملیات سازمان بسیج مستضعفین، «حسین معروفی» معاون هماهنگ کننده بسیج، «قاسم رضایی» جانشین فرمانده کل انتظامی، «احمد شفاهی» فرمانده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان، «حسین مدرس خیابانی» فرماندار سابق سیستان و بلوچستان، «حسن حسن زاده» فرمانده سپاه حضرت محمد رسول الله، «حسین رحیمی» رئیس سابق انتظامی تهران بزرگ، «اسماعیل زارعی کوشا» استاندار کردستان، «علیرضا مرادی» فرمانده انتظامی سنندج، «منوچهر امان اللهی» فرمانده انتظامی استان چهار محال و بختیاری، «محمدتقی اصانلو» فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدا، «حبیب شهسواری» فرمانده سپاه شهدای آذربایجان غربی، «علی اکبر جاویدان» فرمانده انتظامی استان کرمانشاه و «الله کرم عزیزی» مدیر زندان رجایی شهرکرج.

 

لينک خبر:
https://www.ettehadkhabar.ir/fa/posts/183411