کد خبر: 178732 ، سرويس: استان بوشهر
تاريخ انتشار: 04 خرداد 1402 - 08:38
اهمیت لایروبی رودخانه حله از زبان استاندار بوشهر

اتحادخبر: استاندار بوشهر گفت: با لایروبی رودخانه حله در دو شاخه شمالی و جنوبی،ضمن ‌هدایت بهتر آب، سه شهرستان بوشهر، دشتستان و گناوه از مواهب این رودخانه بهره مند خواهند شد.

 

اتحادخبر: استاندار بوشهر گفت: با لایروبی رودخانه حله در دو شاخه شمالی و جنوبی،ضمن ‌هدایت بهتر آب، سه شهرستان بوشهر، دشتستان و گناوه از مواهب این رودخانه بهره مند خواهند شد.

 

اهمیت لایروبی رودخانه حله از زبان استاندار بوشهر

به گزارش تسنیم از بوشهر، علی محمدی صبح امروز در آیین لایروبی رودخانه حله بوشهر با حضور استاندار بوشهر از ساماندهی بند بصری و رودخانه حله خبر داد و اظهار داشت: طرح ساماندهی بند بصری و لایروبی شاخه شمالی و جنوبی رودخانه حله آغاز شد.

وی با بیان اینکه رودخانه حله از به هم پیوستن 2 رود شاپور و دالکی تشکیل شده است گفت: این رودخانه در حوزه روستای بصری به 2 شاخه شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر افزود: به دلیل بروز کم آبی سنوات اخیر، رسوب گذاری رودخانه و تغییر نوع کشت، ذی‌نفعان شاخه شمالی و جنوبی در تأمین آب دچار مشکلاتی شدند.

محمدی عنوان کرد: براساس تصمیمات اخذ شده، طرح جامع ساماندهی بند بصری و رودخانه حله در دستور کار استان قرار گرفته که شامل احداث بند بصری و لایروبی شاخه شمالی و جنوبی رودخانه حله است.

وی از مشارکت بسیج سازندگی استان بوشهر در لایروبی شاخه شمالی رود حله خبر داد و بیان کرد: لایروبی شاخه جنوبی در حوزه بند بصری توسط آب منطقه‌ای و در پایین دست تا تالاب حله توسط سازمان محیط زیست استان انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر اضافه کرد: با تکمیل لایروبی، عملیات اجرایی سازه تقسیم کننده آب در 2 شاخه شمالی و جنوبی رودخانه نیز آغاز خواهد شد تا شاهد بهبود شرایط تأمین آب در این منطقه باشیم.

وی برآورد اعتبار طرح ساماندهی بند بصری و لایروبی شاخه جنوبی رودخانه حله را 55 میلیارد تومان دانست و خاطرنشان کرد: زمان تکمیل پروژه 18 ماه تعیین شده است.

محمدی خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی‌های مهم این پروژه، انتفاع 3 شهرستان بوشهر، دشتستان و گناوه از مواهب در این طرح، لایروبی شاخه شمالی تأمین آب رودخانه حله خواهد بود.

استاندار بوشهر نیز ضمن گرامیداشت سوم خرداد و یاد و خاطره شهدای فتح خرمشهر اظهار داشت: خدمت به مردمی که افتخارات مهمی در ایام مختلف دفاع مقدس آفریدند، وظیفه و تکلیف همه ماست‌.

احمد محمدی‌زاده خاطرنشان کرد: امروز لایروبی دو شاخه شمالی و جنوبی رودخانه به منظور هدایت بهتر آب و انتفاع سه شهرستان بوشهر، دشتستان و گناوه انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: در دو هفته اخیر نیز عملیات لایروبی زهکش‌های شهرستان دشتستان پس از 20 سال آغاز شده و اجرای آن پروژه نیز به افزایش حجم آب ورودی به رودخانه حله منجر شده است.

محمدی‌زاده عنوان کرد: به دلیل رسوب‌گذاری رودخانه در سالیان متوالی و همچنین رشد گیاهان در مسیر رودخانه، عملیات لایروبی این رودخانه در دستور کار دستگاه‌های اجرایی استان قرار گرفته است.

وی افزود: عملیات لایروبی در شاخه شمالی رودخانه حله توسط بسیج سازندگی انجام می‌شود و فقط ماشین‌آلات آن توسط دستگاه‌های اجرایی تأمین می‌شود تا این خدمت با حداقل هزینه توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام شود.

استاندار بوشهر تصریح کرد: امیدواریم تا پیش از فصل بارندگی سال جاری، بخش عمده این پروژه در شاخه شمالی و جنوبی انجام شود تا مسیر جریان آب تالاب حله و خلیج فارس هموار شود.

 

لينک خبر:
https://www.ettehadkhabar.ir/fa/posts/178732