امروز: پنجشنبه 10 خرداد 1403
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 01 خرداد 1402 - 11:57

اتحادخبر: هدف تضعیف روح و روان دانش‌آموزانی است که با هزار دلهره خودشان را به حوزه‌های امتحان نهایی می‌رسانند، هدف ریختن آبرو و اعتبار امتحانات نهایی است، این‌که بگویند هیچ‌چیز تحت کنترل نیست و سؤالات مثل آب خوردن از قرنطینه‌ها به بیرون درز می‌کند و باز هم مثل آب خوردن در فضای مجازی پخش می‌شود.

اتحادخبر: هدف تضعیف روح و روان دانش‌آموزانی است که با هزار دلهره خودشان را به حوزه‌های امتحان نهایی می‌رسانند، هدف ریختن آبرو و اعتبار امتحانات نهایی است، این‌که بگویند هیچ‌چیز تحت کنترل نیست و سؤالات مثل آب خوردن از قرنطینه‌ها به بیرون درز می‌کند و باز هم مثل آب خوردن در فضای مجازی پخش می‌شود.

 

به گزارش جام جم؛ دیروز روز عجیبی برای ما خبرنگارها بود؛ تماس پشت تماس و پیام پشت پیام. اینها دانش‌آموزانی بودند که از اولین جلسه امتحان نهایی خود که درس تعلیمات دینی بود بازگشته بودند و با کانال‌های تلگرامی مواجه شده بودند که چند دقیقه قبل از باز شدن درهای حوزه‌های امتحانی یعنی ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه صبح، سؤالات را بارگذاری کرده و زمینه را برای تقلب عده‌ای که دنبال این‌جور مسائل‌اند آماده کرده‌اند.یکی از اینها به ما گفت: «‌به دادمان برسید چون نمره این امتحانات قرار است سابقه تحصیلی ما را بسازد و در کنکور تاثیر قطعی۴۰ درصدی داشته باشد.»، یکی دیگر هم گفت: «‌وقتی دیدم یکی از این کانال‌ها سؤالات را ساعت ۴ صبح منتشر کرده از استرس یخ زدم.» 

لو رفتن سوالات امتحان نهایی به کل تکذیب شد!

کسانی که پشت این اتفاقات هستند، معلوم است که از این آشفته‌سازی فضا سودهای کلان مالی و غیرمالی می‌برند و با ریختن آبروی امتحانات نهایی و سیستم کنترلی و حفاظتی آزمون‌ها، جو روانی جامعه و اعتماد عمومی را نشانه گرفته‌اند. شاید اینها از مخالفان تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور و حذف تدریجی این ماراتن پر‌حرف و حدیث کشوری باشند و می‌خواهند با منهدم کردن اعتبار امتحانات نهایی، تاثیر سابقه تحصیلی در کنکور را لغو کرده و به اهداف پنهان خود برسند. البته به‌طور کامل نباید منکر سوی دیگر ماجرا هم بود یعنی احتمال انتشار سؤالات توسط دانش‌آموزان متقلب و شاید هم عده‌ای معدود که در قرنطینه‌ها یا در مسیر طراحی تا تکثیر سؤالات توان انجام هر کاری را دارند. به‌هر حال این موضوع غامض به صحت‌سنجی و شفاف‌سازی آن هم یک‌بار برای همیشه نیار دارد تا این پرونده پر‌جنجال هر‌چه زودتر بسته شود و آرامش به جامعه دانش‌آموزی و داوطلبان کنکور باز‌گردد.

صحت ماجرا را بررسی می‌کنیم 

طبق جدول منتشر شده از سوی مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش‌ و ‌پرورش، امتحانات نهایی از ۳۱اردیبهشت تا ۲۵ خرداد برای پایه دوازدهم روزانه بزرگسال، آموزش از راه دور و داوطلبان آزاد رشته‌های شاخه نظری، دوره دوم آموزش متوسطه، متقاضیان ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمره و برنامه آزمون هماهنگ پایه‌های دهم و یازدهم مدارس روزانه برای ۹۱۰ هزار و ۱۶۵ داوطلب برگزار می‌شود. اتفاقاتی که دیروز رخ داد و تماس‌های مملو از نگرانی‌ای که با خبرنگار جام‌جم برقرار شد اما نشان می‌دهد که این ماجرا همچنان ادامه خواهد داشت و تا ۲۵ خرداد باید منتظر شنیدن ادعای لو رفتن سؤالات و تقلب عده‌ای از داوطلبان باشیم. 

فرخ طبری، رئیس اداره آزمون‌های مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش نیز خودش را برای این اتفاقات آماده کرده و به ما می‌گوید: «‌منتظر تکرار چنین ادعاهایی تا آخرین روز برگزاری امتحانات نهایی هستیم با این‌که اطمینان کامل داریم که هیچ سؤالی به بیرون درز نکرده و اینها مشتی فریب و تبلیغات سوء است. برای اثبات این قضیه نیز حتما ادعاهای مطرح شده را صحت‌سنجی خواهیم کرد.»

منتظر اخبار رسمی باشید

طبق مصوبات ۸۴۳، ۸۵۵ و ۸۶۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی، سهم سوابق تحصیلی در کنکور سراسری در سال ۱۴۰۲ به‌صورت ۴۰ درصد قطعی و در سال آینده ۵۰ درصد خواهد بود که تا سال ۱۴۰۵ به ۶۰ درصد می‌رسد. این اعداد ثابت می‌کند که شرکت‌کنندگان در امتحانات نهایی حق دارند که خواهان عدالت کامل در برگزاری آزمون‌ها و برپایی بدون خدشه و حرف و حدیث امتحانات باشند. 

فرخ طبری نیز این حق را به‌رسمیت می‌شناسد و خطاب به داوطلبان می‌گوید: «‌افرادی می‌توانند با غرض‌ورزی در فضای مجازی ادعای هرچیزی را داشته باشند تا جو روانی جامعه را ملتهب کرده و تغییر دهند. کسانی که پشت این کارها هستند، می‌توانند به‌راحتی ساعت مربوط به انتشار سؤالات در فضای مجازی را نیز ادیت کرده و مدعی شوند که ساعت ۴ صبح سؤالات را منتشر کرده‌اند اما اینها همه ادعاست و چون جنبه احقاق حقوق عمومی را دارد ما با حساسیت آنها را بررسی خواهیم کرد.»

البته او توضیحی نیز درباره زمان رمزگشایی سؤالات کدینگ شده داد تا آرامش خاطری به داوطلبان بدهد:«دیروز دو یا سه دقیقه مانده به ۸ صبح یعنی فقط چند دقیقه مانده به تکثیر سؤالات و توزیع آن میان دانش‌آموزان، رمز سؤالات توسط مرکز سنجش گشوده شد، پس به هیچ عنوان قبل از این ساعت نمی‌تواند سؤالی به بیرون درز کرده باشد.»

او حتی از یک ادعای خاص در مورد سؤالات فیزیک که دوم خرداد برگزار می‌شود، حکایت کرد و گفت‌: «‌از چهار روز پیش عده‌ای مدعی در اختیار داشتن و فروش سؤالات امتحان فیزیک شده‌اند در حالی‌که سؤالات این درس هنوز طراحی نشده و طراحان در قرنطینه به سر می‌برند.»

این تحرکات نشان می‌دهد که عده‌ای در پشت‌پرده برای اعتبار امتحانات نهایی خنجر را از رو بسته‌اند به همین دلیل آموزش و پرورش وظیفه دارد که در کمال صداقت همه حقیقت را بررسی کرده و اطلاع‌رسانی کند تا اعتماد عمومی به جامعه و اعتبار و هیبت به امتحانات نهایی بازگردد.

 کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • اختتامیه نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت به روایت دوربین اتحاد خبر
 • گزارش تصویری / آئین برافراشته شدن بزرگترین پرچم سبز رضوی در شهر برازجان
 • پادجم از مرحله بحرانی و بن‌بست سه ساله خارج شده است/ حذف سهمیه خوراک برخی پتروشیمی‌ها خیانت به سهامداری و سرمایه‌گذاری است
 • تصاویر اتحاد خبر از دومین روز بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی
 • روز سوم نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت به روایت دوربین اتحاد خبر
 • پتروشیمی جم پیلن بزرگترین تولید کننده و عرضه کننده پلی پروپیلن در کشور است
 • گزارش تصویری / مراسم عزاداری مردم برازجان در سوگ شهادت رییس جمهور
 • جوان رزومه دار بومی استان، مدیرعامل شرکت توسعه پلیمر کنگان شد
 • ۸۰ درصد گاز کشور از استان بوشهر تامین می شود/ ۱۰۰درصد تجهیزات شبکه انتقال گاز ساخت داخل است
 • از سختی های کار روابط عمومی ۲۴ ساعت آنلاین بودن است/ جایگاه روابط عمومی ها شناخته شده نیست
 • اعتراض اهالی به احداث پست فشار قوی برق در کوی آزادگان برازجان
 • خیلی از معلمان در کنار شغل معلمی شغل دوم دارند/ من عاشق معلمی هستم
 • سرود پهلوانی در برازجان طنین افکند
 • پیشرفت فیزیکی۹۵درصدی پارک شهید کشتکار/ دلیل عدم پیشرفت پروژه سالن شهید سلیمانی عدم تخصیص اعتبار است/ تا۲۰روز آینده خیابان ۵۰متری آسفالت ریزی می‌شود
 • انتخابات ریاست جمهوری و یک چالش حقوقی برای کاندیدا شدن مخبر و قالیباف
 • .: Mekpco حدود 19 ساعت قبل گفت: درود آقای اندیک و ...
 • .: سید حدود 20 ساعت قبل گفت: آفرین . عالیه ...
 • .: محمد کاویانی حدود 24 ساعت قبل گفت: سلام‌ دانشگاه تا شهرفاصله ...
 • .: نگین 1 روز قبل گفت: مثل همیشه عالی و ...
 • .: فا 1 روز قبل گفت: خيلي قشنگ بود عاااالي😘🥰 ...
 • .: مصطفی بهبهانی مطلق حدود 3 روز قبل گفت: با سلام ان شاءالله ...
 • .: سعدآباد وطن خواه حدود 4 روز قبل گفت: بخش عمده ی کار ...
 • .: سعدآباد حدود 5 روز قبل گفت: چیزی که همه ی ...
 • .: شهروند حدود 5 روز قبل گفت: درود بر دکتر سالاری ...
 • .: رها حدود 7 روز قبل گفت: آیا شیرمردی دلسوز و ...