کد خبر: 170247 ، سرويس: استان بوشهر
تاريخ انتشار: 18 آبان 1401 - 08:21
بیش از پنج هزار دز واکسن آنفلوانزا به استان بوشهر اختصاص یافت

اتحادخبر: کارشناس برنامه واکسیناسیون معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: امسال پنج هزار و ۵۹۶ دز واکسن آنفلوانزا به استان بوشهر تخصیص یافت.فرخنده امینی بعد از ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه بیماری آنفلوانزا یک بیماری عفونی حاد است که به‌راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود اظهار داشت: ازآنجاکه این ویروس در کل دنیا در...

اتحادخبر: کارشناس برنامه واکسیناسیون معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: امسال پنج هزار و ۵۹۶ دز واکسن آنفلوانزا به استان بوشهر تخصیص یافت.

 

بیش از پنج هزار دز واکسن آنفلوانزا به استان بوشهر اختصاص یافت

به گزارش مهر، فرخنده امینی بعد از ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه بیماری آنفلوانزا یک بیماری عفونی حاد است که به‌راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود اظهار داشت: ازآنجاکه این ویروس در کل دنیا در گردش است می‌تواند به‌راحتی هر فردی را در هر گروه سنی گرفتار کند.

کارشناس برنامه واکسیناسیون معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: یکی از راه‌های مؤثر در پیشگیری از آلودگی و گسترش بیماری آنفلوانزا استفاده از واکسن است که در استان بوشهر نیز بر اساس اولویت‌های تعیین‌شده، تزریق این واکسن به گروه‌های در معرض خطر انجام شد.

 

اولویت واکسیناسیون سالانه گروه‌های در معرض خطر

کارشناس برنامه واکسیناسیون معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر یکی از راه‌های مؤثر در پیشگیری از آنفلوانزا را استفاده از واکسن عنوان کرد و افزود: واکسن‌های آنفولانزای فصلی به‌منظور محافظت در مقابل گونه جاری ویروس‌های آنفولانزای در گردش جهان طراحی شده‌اند و همواره، واکسیناسیون سالیانه گروه‌های در معرض خطر در اولویت قرار دارد.

وی با اشاره به گروه‌های در معرض خطر ابتلاء به آنفولانزا گفت: کادر بهداشت و درمان، کارکنان سازمان دامپزشکی و سازمان حفاظت محیط‌زیست، افراد مسن و بیماران دارای نقص ایمنی، بیماران خاص و نادر و صعب‌العلاج، مادران باردار که در ماه‌های شیوع آنفلوانزا باردار هستند یا باردار می‌شوند و بانوان تا دو هفته پس از زایمان ازجمله گروه‌های در معرض خطر آنفلوانزا به شمار می‌روند.

 

توزیع سالانه واکسن آنفلوانزا توسط وزارت بهداشت

کارشناس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تصریح کرد: هرساله وزارت بهداشت تعدادی واکسن آنفلوانزا جهت واکسیناسیون گروه‌های پرخطر خریداری و در سطح کشور توزیع می‌کند.

امینی با بیان اینکه از واکسن آنفلوانزا توزیع‌شده در کشور، تعداد ۵۵۹۶ دز واکسن به استان بوشهر تخصیص یافت گفت: بر اساس موجودی واکسن و اولویت‌های تعیین‌شده، واکسیناسیون گروه‌های هدف آغاز شد.

وی بیان کرد: تزریق واکسن آنفلوانزا بهترین و مؤثرترین راه پیشگیری از عوارض و خطرات ناشی از بیماری آنفلوانزا است که قدمتی ۸۰ ساله دارد.

امینی ادامه داد: واکسن آنفلوانزا خطر مرگ ناشی از آنفلوانزا در افراد بالغ را بیش از ۳۰ درصد و خطر بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه را نیز تا ۸۲ درصد کاهش داده و مدت بستری بیماران را به‌طور میانگین ۴ روز کمتر می‌کند.

 

اگر به واکسن آنفلوانزا و یا سایر واکسن‌ها آلرژی دارید واکسن آنفلوانزا را تزریق نکنید

کارشناس برنامه واکسیناسیون معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر درباره موارد منع مصرف واکسن آنفلوانزا نیز گفت: افراد دارای سابقه واکنش‌های آلرژیک شدید به واکسن آنفلوانزا و یا هریک از اجزای واکسن دارند نباید این واکسن را تزریق کنند.

امینی ادامه داد: در افراد دارای بیماری حاد متوسط یا شدید با یا بدون تب، باید واکسیناسیون تا زمان بهبودی حال عمومی به تعویق افتد.

وی افزود: در حال حاضر افراد مشکوک یا مبتلا به بیماری کرونا تا زمان رفع علائم بیماری (حداقل ۲ هفته)، مجاز به دریافت واکسن آنفلوانزا نیستند.

این کارشناس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خاطرنشان کرد: افراد در معرض تماس با افراد مثبت ازنظر بیماری کرونا و افرادی که در قرنطینه ناشی از بیماری کرونا قرار دارند نیز پس از اتمام مدت‌زمان قرنطینه ۲ هفته‌ای و به‌شرط نداشتن علائمی به نفع بیماری کووید ۱۹، می‌توانند واکسن آنفلوانزا را دریافت کنند.

لينک خبر:
https://www.ettehadkhabar.ir/fa/posts/170247