امروز: دوشنبه 31 خرداد 1400
  طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 13 خرداد 1400 - 17:29
اتحادخبر: شاید برای بسیاری از ما سوال باشد که مه مغزی چیست؟ مه مغزی یک بیماری پزشکی واقعی نیست و علایم آن معمولا طاقت فرسا است. گاهی اوقات از مه مغزی تحت عنوان سرگیجه و خستگی ذهنی نیز یاد می‌شود.

اتحادخبر: شاید برای بسیاری از ما سوال باشد که مه مغزی چیست؟ مه مغزی یک بیماری پزشکی واقعی نیست و علائم آن معمولا طاقت فرسا است. گاهی اوقات از مه مغزی تحت عنوان سرگیجه و خستگی ذهنی نیز یاد می‌شود. در این مطلب نگاهی به علائم و روش‌های تشخیص و درمان مه مغزی انداخته ایم.

اختلال مه مغزی چیست و چه علائمی دارد؟

مه مغزی چیست؟

 

مه مغزی یا مغز مه آلود اختلالی است که ممکن است با نشانه هایی، چون سرگیجه و خستگی ذهن خود را نشان دهد. گاهی اوقات علایمی، چون فراموشی و پرخوری نشانه‌های آن هستند. تمرکز ضعیف می‌تواند یکی دیگر از نشانه‌های این بیماری باشد. اما درباره این که مه مغزی چیست، باید گفت شکلی از اختلالات عملکردی مغز است که با علائم متفاوت ذهنی بروز پیدا می‌کند. به زبان ساده گاهی شما احساس می‌کنید دچار مشکل غیر قابل توضیحی شده اید.

گاهی حواس پرتی و تغییر خلق و خو را در خود احساس می‌کنید. افرادی که دچار مه مغزی می‌شوند، به سختی می‌توانند تمرکز کرده و یا بسیاری از چیز‌ها را به خاطر بسپارند. گفته می‌شود وقتی دچار یک عدم تعادل می‌شوید مغز شما سیگنال‌هایی ارسال می‌کند که در زندگی شما یک عدم تعادل وجود دارد. این سیگنال‌ها با علایم مختلف بروز پیدا می‌کنند. این علایم همان علائم مه مغزی هستند.


علائم مه مغزی چیست؟

 

مه مغزی با علائم متفاوتی خود را نشان می‌دهد. فراموشی، زوال شناختی، احساس خستگی، غم و عدم تمرکز از جمله علایم این بیماری محسوب می‌شوند. گاهی افراد دچار مشکلات حافظه و عدم توانایی در تمرکز و حل مسئله می‌شوند. همه این‌ها نشانه‌هایی از علایم بیماری مه مغزی هستند.


روش تشخیص مه مغزی چیست؟

 

اگر دچار مشکلات ذهنی هستید و هر روز این مشکلات در شما وخیم‌تر می‌شود، امکان دارد دچار مه مغزی شده باشید. بهتر است هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید. پزشکان آزمایش‌های ساده‌ای برای شما می‌نویسند تا علت عدم تعادل در بدن را پیدا کنند. گاهی سوالاتی در مورد رژیم غذایی و سطح فعالیت‌های روزانه از شما می‌پرسند. پزشک همچنین در مورد مکمل‌ها و دارو‌هایی که مصرف کرده اید، از شما سوال خواهد کرد. باید تمامی علایم خود را با پزشک در میان بگذارید. آزمایش‌ها نشان می‌دهند که شما دچار مشکلات خونی و یا بیماری هایی، چون تیروئید هستید یا نه.

اگر دچار ریزش مو، افزایش و یا کاهش وزن هستید حتما با پزشک این موضوع را در میان بگذارید. معمولا پس از بررسی آزمایش‌های ساده، در صورت نیاز به شما آزمایش‌هایی برای بررسی سطح قند خون، عملکرد کبد، کلیه و تیروئید و بررسی عفونت‌ها و بیماری‌های التهابی داده می‌شود. گاهی اوقات پزشک عکس برداری و تصویر برداری از بدن را پیشنهاد می‌کند تا تشخیص بهتری داشته باشد.

اختلال مه مغزی چیست و چه علائمی دارد؟


عوامل ایجاد و بروز مه مغزی چیست؟

 

برای بسیاری از افراد سوال است که عوامل ایجاد احساس مه مغزی چیست؟ اختلالات زمینه‌ای متعددی وجود دارد که می‌تواند بر مغز تاثیر بگذارد و باعث مه مغزی در افراد شود. این عوامل می‌توانند شامل: کمبود خواب و یا اختلالات پزشکی و یا حتی مشکلات در رژیم غذایی باشند. حتی گاهی علل دیگری، چون سندروم خستگی مزمن نیز عامل ایجاد مه مغزی در افراد است.

 

استرس و مه مغزی

 

همه افراد هر از گاهی دچار استرس می‌شوند. با این حال باید گفت که افزایش استرس مزمن می‌تواند باعث افزایش ترشح هورمون کورتیزول در بدن شود. این هورمون به هورمون استرس در بدن نیز معروف است. کورتیزول می‌تواند تاثیرات مخربی بر روی بدن بگذارد. از جمله این تاثیرات تغییر در عملکرد حافظه، عملکرد شناختی و افزایش خستگی مغز است. تمامی این علائم باعث بروز مه مغزی در افراد می‌شود.

 

کمبود خواب و مه مغزی

 

کمبود خواب یکی از علایم ابتلا به بیماری مه مغزی است. ممکن است شما نتوانید بنابر دلایل مختلف و برنامه زندگی خود، میزان ساعات خواب خود را افزایش دهید. با این حال باید گفت که یکی از آسان‌ترین روش‌های درمانی برای مه مغزی در افراد، میزان خواب مناسب است. تعداد ساعات خواب در بزرگسالان برای افراد مختلف متفاوت است. بهتر است بدن خود را بشناسید و درکی از میزان مناسب ساعت‌های خواب بدن خود داشته باشید. خواب مناسب باعث کاهش خطر ابتلا به مه مغزی و منجر به سلامت مغز شما می‌شود.

 

تاثیر رژیم غذایی در ابتلا به مه مغزی

 

رژیم‌های غذایی نامناسب یا کمبود واریانس رژیم غذایی می‌تواند منجر به کمبود ویتامین در بدن شود. کمبود ویتامین برای سلامتی بدن شما مضر است. کاهش سطح ویتامین‌های مهم برای بدن از جمله ویتامین‌های گروه B۱۲ تاثیر زیادی در ابتلا به مه مغزی دارد. علاوه بر این رژیم‌های غذایی ناسالم می‌توانند حاوی غذا‌های پیش التهابی باشند. غذا‌های پیش التهابی تعادل هورمونی بدن و مغز را بر هم می‌زنند و باعث خستگی و مه مغزی مزمن می‌شوند. گاهی اوقات متوجه نمی‌شویم که مفهوم حساسیت‌های غذایی چیست؟ حساسیت‌های غذایی همان غذا‌های حاوی میزان بسیار کم مواد غذایی هستند که می‌توانند باعث واکنش بد و از بین بردن تعادل بدن شوند. این غذا‌ها باعث افزایش میزان علایم ابتلا به بیماری مه مغزی می‌شوند؛ بنابراین بهتر است یک رژیم غذایی مناسب را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

 

نقش دارو‌ها در ابتلا به بیماری مه مغزی

 

بسیاری از دارو‌های رایج مانند بنزودیازپین‌ها و مسکن‌ها باعث ایجاد مه مغزی می‌شوند؛ بنابراین می‌توان با کاهش دوز و یا تغییر یک دارو با مکانیزم عمل متفاوت در بدن در کاهش مه مغزی و خستگی مغز تاثیرگذار بود.

 

سندروم خستگی مزمن و مه مغزی

 

مه مغزی ممکن است یکی از علایم سندروم خستگی مزمن باشد. علایم دیگر این بیماری که خارج از مغز رخ می‌دهد شامل سخت خوابیدن، خستگی مداوم و تغییر در سیستم عملکرد شناختی است. گاهی اوقات سندروم خستگی مزمن با درد‌های عضلانی و افسردگی همراه است. بهتر است هنگامی که دچار این علایم شدید حتما موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

اختلال مه مغزی چیست و چه علائمی دارد؟

نقش یائسگی در ابتلا به مه مغزی

 

نوسان هورمون‌ها در دوران بارداری، یائسگی یا سندروم کوشینگ می‌تواند باعث مه مغزی شود. ممکن است زمانی نسبتا زیاد طول بکشد تا هورمون‌ها به حالت تعادل بازگردند. گاهی اوقات نیز برای تشخیص این بیماری نیاز به آزمایش و مدیریت پزشکی است.

 

نقش شرایط پزشکی در ابتلا به مه مغزی

 

شاید برایتان سوال باشد که شرایط پزشکی شناخته شده چیست که باعث بروز مه مغزی می‌شود. کاهش سطح ترشح هورمون تیروئید در بدن، کم کاری تیروئید و… می‌تواند باعث بروز مه مغزی و سایر علایم کند ذهنی شود. گاهی اوقات اختلالات دیگر مثل مولتی پل اسکلروزیس نیز می‌تواند بر مغز تاثیر گذاشته و باعث بروز مه مغزی شود.

 

تاثیر بهداشت روانی

 

بسیاری از بیماری‌های ذهنی مانند افسردگی می‌توانند یکی از علایم تاثیرگذار در ابتلا به مه مغزی باشند. اختلال نقص توجه نیز یکی از این عوامل محسوب می‌شود. در صورتی که دچار چنین بیماری‌هایی هستید باید برای جلوگیری از بروز مه مغزی حاد با مشاور و روان پزشک مشورت کنید.

 

تاثیر قرار گرفتن در معرض فلزات در ابتلا به مه مغزی

 

قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین مانند جیوه، سرب یا آرسنیک بر روی مغز تاثیر می‌گذارد. این موضوع باعث بروز مه مغزی و سرگیجه و گیجی می‌شود. سرب گاهی اوقات در رنگ خانه‌های قدیمی و حتی اسباب بازی‌ها یافت می‌شود. این سرب حتی گاهی می‌تواند از طریق دهان وارد بدن شود. پزشک می‌تواند با یک آزمایش خون ساده به بررسی میزان فلزات سنگین در بدن را بررسی کند.

اختلال مه مغزی چیست و چه علائمی دارد؟

نقش عفونت‌های مزمن در ابتلا به مه مغزی

 

برخی عفونت‌های طولانی مدت می‌توانند منجر به ابتلا به بیماری مه مغزی شوند. عفونت‌های قارچی از جمله این عوامل هستند. عفونت‌های مزمن باعث ایجاد التهاب مزمن در مغز می‌شوند. این التهاب بر عملکرد شناختی مغز و سلامت کلی بدن تاثیرگذار است؛ بنابراین در صورت نگرانی در مورد ابتلا به عفونت‌های مزمن حتما به پزشک مراجعه کنید.


مدت زمان ابتلا به بیماری مه مغزی

 

مه مغزی ممکن است چند دقیقه و یا حتی چند سال طول بکشد. از آن جا که مه مغزی یک اختلال واقعی و یک علامت است، باید فهمید که علت اصلی این علامت چیست. مراجعه به پزشک و انجام آزمایش ساده‌ترین راه یافتن علت ابتلا به مه مغزی است. گاهی ممکن است علت آن سندروم خستگی مزمن باشد، گاهی نیز علل متفاوتی وجود دارد که باید به سرعت آن‌ها را درمان کرد.


روش درمان مه مغزی چیست؟

 

اینکه روش درمان مه مغزی چیست، بستگی به علت آن دارد. اگر کم خون هستید، مکمل‌های آهن ممکن است کمک کننده باشند. آن‌ها تولید سلول‌های قرمز خون را افزایش می‌دهند و همین موضوع باعث کاهش میزان ابتلا به مه مغزی می‌شود. گاهی ممکن است دچار بیماری‌های خود ایمنی باشید. در این صورت پزشک برای کاهش التهاب و سرکوب سیستم ایمنی بدن دارو تجویز می‌کند. گاهی رفع مه مغزی با رژیم‌های غذایی مناسب و تعویض دارو‌ها همراه است. بهبود کیفیت خواب نیز می‌تواند یکی از روش‌های درمانی مه مغزی باشد.

اختلال مه مغزی چیست و چه علائمی دارد؟


درمان‌های خانگی مه مغزی

 

۸ تا ۹ ساعت خواب در شبانه روز تاثیر زیادی در کاهش ریسک ابتلا به مه مغزی دارد. مدیریت استرس و پرهیز از مصرف الکل و کافئین زیاد بسیار تاثیرگذار است. ورزش کردن یکی از راه‌های درمان خانگی مه مغزی است. سعی کنید فعالیت‌های لذت بخش برای خود تعیین کنید. مصرف پروتئین، میوه، سبزیجات و چربی‌های سالم را در رژیم غذایی خود افزایش دهید.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • پیام تشکر ارسطو قائدی برازجانی منتخب مردم برازجان در انتخابات ششمین دوره شورای اسلامی شهر
 • وحدتیه قطب سوارکاری استان بوشهر است/ مسئولین ورزش سوارکاری را حمایت کنند / آرزوی شرکت در مسابقات بین المللی سوارکاری
 • پیام تشکر محراب بنافی منتخب مردم برازجان در انتخابات ششمین دوره شورای اسلامی شهر
 • پیام تشکر سید عبدالمحمد کاظمی منتخب مردم برازجان در انتخابات ششمین دوره شورای اسلامی شهر
 • پیام تشکر مسیب غریب‌زاده منتخب مردم برازجان در انتخابات ششمین دوره شورای اسلامی شهر
 • پیام تبریک رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان به منتخبان شورای ششم شهر برازجان
 • شورای ششم و اتفاقات خوب برای ورزش برازجان
 • طنز/ کُنجیر( ۱۶)
 • بازدید
 • عناوین روزنامه‌های ورزشی امروز1400/03/30
 • نتیجه انتخابات شورای شهر دالکی مشخص شد
 • منتخبان شوراهای اسلامی شهرهای گناوه و ریگ مشخص شدند
 • برگزیدگان شوراها در شهرستان‌های عسلویه، جم، کنگان و دیّر
 • نتیجه انتخابات شوراها در خارگ، عالیشهر و چغادک اعلام شد
 • قانون من درآوردی و تبعیض جنسیتی نماینده فرماندار در تنگستان
 • سپاسگزاری خانواده های صابری و دوانی
 • اسامی نفرات اول و دوم پنج دور انتخابات شورای شهر در برازجان
 • فرزند برازجانم و برای ساختن شهرم آمده ام / تصاویر
 • انصراف یکی از کاندیداهای ششمین دوره انتخابات شوراى اسلامى شهر برازجان/ متن بیانیه
 • شش کاندیدای جدید در شهرهای دشتستان تایید شدند
 • نتیجه نهایی انتخابات شورای شهر برازجان اعلام شد+ اسامی و آراء اعضای اصلی و علی البدل
 • لیست نهایی نامزدهای انتخاباتی شورای اسلامی شهر برازجان اعلام شد
 • پیکر هنرمند فقید برازجانی در جایگاه ابدی اش آرام گرفت/ تصاویر اختصاصی
 • نتایج اولیه از انتخابات شورای شهر برازجان
 • زندگی نامه و سوابق مهدی اسپوتین کاندیدای شورای اسلامی شهر برازجان
 • زندگی نامه و سوابق ارسطو قائدی برازجانی کاندیدای شورای اسلامی شهر برازجان
 • مشکلات زیاد هنرمندان برای گرفتن مجوز/ بهتر شدن وضعیت در دولت روحانی/ تحول موسیقی در دشتستان با حضور آرش شعبانی
 • افتخارم این است که مربی خودم هستم / آرزوی حضور در مستر المپیا آمریکا
 • بررسی صلاحیت کاندیداها منصافه نیست/ از رئیس جمهور آینده نمی توان انتظار خیر داشت
 • نتیجه انتخابات شورای شهر کنگان/ اسامی
 • .: شهروند 1 روز قبل گفت: اقای قهرمان مادر تمام ...
 • .: محمداحمدی 1 روز قبل گفت: خدا را شکر محراب ...
 • .: محمد صباحي 1 روز قبل گفت: بسيار عالي ...
 • .: رضا عادل 1 روز قبل گفت: خانوم.خویش دوست ممنون که ...
 • .: محمداحمدی حدود 3 روز قبل گفت: درود بر این.حماسه بزرگ ...
 • .: الهام ویسی حدود 3 روز قبل گفت: موفق باشید ...
 • .: علیرضا محمود حدود 3 روز قبل گفت: خالی بندی عالیه ...
 • .: لعیاییان حدود 3 روز قبل گفت: این همه عکس تکی ...
 • .: بوشهری حدود 4 روز قبل گفت: اگر از شما اصلاح ...
 • .: اسماعیلی حدود 5 روز قبل گفت: سلام و عرض ادب ...