امروز: يکشنبه 29 ارديبهشت 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 01 مرداد 1397 - 08:23
مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی بوشهر:

اتحاد خبر: مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: آفت سوسک سرخرطومی حنایی خرما در باغات نخیلات استان بوشهر پایش و ردیابی شد.

اتحاد خبر: مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: آفت سوسک سرخرطومی حنایی خرما در باغات نخیلات استان بوشهر پایش و ردیابی شد.

آفت سوسک سرخرطومی در باغات نخیلات استان بوشهر ردیابی و پایش شد

به گزارش مهر، احمد سبحانی عصر یکشنبه در حاشیه اجرای پایش باغات نخیلات استان بوشهر از آفت سوسک سرخرطومی حنایی خرما اظهار داشت: استان بوشهر دارای ظرفیت‌های بالایی در عرصه کشاورزی است.

 

وی با اشاره به اجرای عملیات ردیابی و پایش آفت سوسک سرخرطومی حنایی خرما به مدت ۱۱ روز در باغات نخیلات استان بوشهر اضافه کرد: برای این کار اکیپی از استان سیستان و بلوچستان در استان بوشهر مستقر شد.

 

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر بیان کرد: این اکیپ عملیات ردیابی و پایش آفت سوسک سرخرطومی حنایی خرما را به صورت فعال در باغات نخیلات شهرستان‌های دشتستان، تنگستان، جم و عسلویه انجام دادند.

 

وی افزود: در همین راستا سه مورد کارگاه آموزشی با حضور کارشناسان پهنه، باغداران و بهره برداران با هدف اطلاع رسانی، شناخت آفت، راه های ورود و نحوه خسارت و پیشگیری از ورود این آفت قرنطینه ای برگزار گردید.

 

سبحانی گفت: در حال حاضر، سوسک سرخرطومی حنایی خرما یکی از آفات قرنطینه‌ای داخلی کشور است این حشره قادر است در مدتی کوتاه موجب مرگ یک نخل جوان و شاداب شود از این رو تهدیدی جدی برای سلامت باغات نخیلات استان محسوب می شود.

 

وی اظهار داشت: خسارت اصلی این آفت به وسیله لاروها ایجاد می‌شود، لاروها ضمن تغذیه از بافت نرم و آبدار داخل تنه درخت، کانال هایی در جهت های مختلف بالا و پایین در داخل تنه ایجاد می کنند و در صورت زیاد بودن جمعیت لاروها در داخل یک درخت کانال های لاروی به یکدیگر متصل شده و حفره بزرگی ایجاد می شود که وزش باد و طوفان ممکن است منجر به شکستن آنها شود.

 

سبحانی ادامه داد: در صورت عدم مبارزه با آفت و ادامه تغذیه لاروها از بافت آوندی به سیستم انتقال مواد غذایی نخل آسیب جدی و گاهی غیر قابل جبران وارد می شود و موجب کاهش شدید و یا حتی توقف باردهی نخل می شود./دکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین