امروز: جمعه 03 خرداد 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 31 تير 1397 - 08:53
اتحاد خبر: در سال‌های گذشته قانونی با عنوان منع به‌کارگیری بازنشستگان در مجلس تصویب شد که حسب کثرت استثنا‌های قانون، در اجرا عملا کارایی لازم را نداشته و متاسفانه به مرور، استثنا‌ها تبدیل به اصل شدند. علاوه بر آن با تفاسیر ناحق، مجددا راه برای حضور نا عادلانه برخی در پست‌های مدیریتی نیز هموار شد.
اتحاد خبر:  در سال‌های گذشته قانونی با عنوان منع به‌کارگیری بازنشستگان در مجلس تصویب شد که حسب کثرت استثنا‌های قانون، در اجرا عملا کارایی لازم را نداشته و متاسفانه به مرور، استثنا‌ها تبدیل به اصل شدند. علاوه بر آن با تفاسیر ناحق، مجددا راه برای حضور نا عادلانه برخی در پست‌های مدیریتی نیز هموار شد.

فريد موسوي؛ رييس فراكسيون جوانان مجلس در روزنامه اعتماد نوشت؛ امروز در كشور شرايط به گونه‌اي است كه متاسفانه با دو سيستم بازنشستگي مواجه هستيم، يكي براي مردم عادي و ديگري براي مديران باستاني كه همواره مي‌توانستند با استفاده از مفرها و تفاسير از قانون تا هر زماني كه بخواهند در پست‌هاي اجرايي حضور داشته باشند.

ضرورت تصویب طرح منع به‌کار‌گیری بازنشستگان

از همين رو و در راستاي ارايه پاسخ در خور به مطالبه عمومي همه آحاد مردم به طور عام و مطالبه برحق نسل جوان كشور به طور خاص طرحي به مجلس با قيد فوريت ارايه شد كه ساماندهي مورد انتظار از استثنائات قانون منع به‌كارگيري بازنشستگان صورت گيرد، كه بالاخره پس از بحث‌هاي متعدد كارشناسي در كميسيون و كميته‌ها نهايتا اين طرح به اتفاق آرا در كميسيون اجتماعي تصويب و به صحن علني مجلس براي تصويب نهايي ارايه شده و روي ميز نمايندگان مجلس شوراي اسلامي جهت اتخاذ تصميم قرار دارد، پيش بيني مي‌شود با تصويب اين طرح بخش قابل توجهي از مديران بازنشسته در ارگان‌هاي مختلف كه همچنان مشغول به كار هستند بركنار شده و جاي خود را به مديراني جوان‌تر، با نشاط‌تر و چابك‌تر دهند.

 

در چهل سال اخير هر زمان كه كوچك‌ترين فرصتي در اختيار جوانان قرار گرفت شاهد بازدهي حداكثري از جوانان بوده‌ايم. دوران جنگ، موفقيت‌هاي به دست آمده در حوزه علم يا كارآمدي‌ها و اتفاقات مثبتي كه امروزه در حوزه‌هاي مختلف دولتي شاهد آن هستيم به علت كارايي و اثربخش عمل كردن جوانان ايراني است. موضوع ندانستن علم مديريت توسط جوانان صحيح نيست.

 

فارغ از هر نوع جناح‌بندي مرسوم، حماسه‌اي كه در انتخابات شكل گرفت و مقام معظم رهبري نيز از آن به عنوان حماسه بزرگ ياد كرد به وسيله همين جوانان صورت گرفته است. جوانان با برنامه‌ريزي و راه‌اندازي ستادهاي انتخاباتي توانستند سرنوشت انتخابي را رقم بزنند. اين بزرگ‌ترين كارنامه مديريتي است اما برخي افراد نمي‌خواهند قبول كنند كه جوانان توانايي دارند و سعي مي‌كنند توانايي آنها را زير سوال ببرند.

 

درحال حاضر در كشورهاي مختلف مديران جواني حضور دارند كه همين ورود آنها به عرصه مديريتي موجبات ايجاد رويكرد‌هاي نويني را ايجاد كرده است كه ثمر‌بخش و رشد‌دهنده بوده است. در همين كشورها نوع نگاه و انگيزه‌اي كه نسبت به كار و توسعه و پيشرفت شكل گرفته است با پويايي‌هايي مواجه شده كه موفقيت آن از همان استعدادهاي جوانان نشات گرفته است.

 

انرژي و توان جوانان مسير را براي توسعه هموارتر مي‌كند؛ ايران از اين انرژي برخوردار است و با تكيه بر اين انرژي واعتماد به جوانان مي‌توان دوباره بالندگي كشور را محقق كرد. موتور محرك جوانان مديريت و تلاش‌شان همواره با اكسيري به نام اميد انجام مي‌شود؛ جنس اين اميد خوش‌خيالي نيست بلكه اين اميد از جنس باور و تغييرات سازنده است كه راهگشايي براي برون‌رفت از وضعيت جاري كشور خواهد بود.

 

بازنشستگان عزيزي كه در زمان خودشان جزو افراد جوان محسوب مي‌شدند، منشأ تحول و توسعه بودند اما امروزه نياز است كه تفكر جديدي به نظام اداري و اجرايي كشور تزريق شود. متاسفانه نظام اداري و اجرايي كشور به جاي اينكه تسهيلگر توسعه باشد خود سد راهي در برابر توسعه شده است و هيچ راهي وجود ندارد مگر اينكه از پتانسيل و انرژي جوانان استفاده كرد. مقام معظم رهبري بارها بر اين نكته تاكيد داشتند. درحال حاضر با وجود تمام فراز و نشيب‌هايي كه موجود است اميدواريم كه اجراي اين طرح در نظام اداري كشور رقم بخورد.

 

هميشه در نظام اداري برخي از محدوديت‌ها وجود دارند اما قصد بر اين است كه جوانان با علم بر همين قضايا وارد نظام اداري و اجرايي كشور شوند. آقاياني كه ادعا مي‌كنند جوانان نمي‌توانند كارهاي مديريتي انجام بدهند اگر نگاهي به كارنامه عملكردي خودشان داشته باشند متوجه خواهند شد كه همه بحران‌ها و چالش‌ها ايجاد‌شده در كارنامه عملكردي خودشان است و اگر در كارنامه اين عزيزان موفقيتي ثبت شده مربوط به دوران جواني آنها‌ست.

 

بسياري از بازنشستگان موجود در سيستم اجرايي كشور بي‌انگيزه هستند و خودشان را به ابزارهاي مورد نياز براي خروج از بحران تجهيز نكرده‌اند و همچنان با همان شكل ذهني گذشته مي‌خواهند چالش‌هاي امروزي را رفع كنند كه اين موضوع بسيار ناخوشايند و نگران‌كننده است.

 

امروزه بايد از افراد با انگيزه، توانا، خلاق و افرادي كه خودشان را مجهز به ابزارهاي رفع چالش‌هاي با روش‌هاي نوين امروزي آماده كرده‌اند. سخنان مقام معظم رهبري در ابتداي امسال نيز مي‌تواند الگوي بسيار مناسبي براي عملكرد مسوولان و علي‌الخصوص نمايندگان مجلس در برخورد با طرح منع به‌كارگيري بازنشستگان باشد؛ ايشان در ابتداي سال در بيانات خود از جوانان با عنوان ظرفيت‌هاي استفاده نشده ياد كردند و تاكيد فرمودند: جوانان با توانايي خود مي‌توانند در علم، در صنعت، در امور تجربي و در تربيت، نقش‌آفريني شايسته‌اي كنند./دکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین