امروز: جمعه 03 خرداد 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 27 تير 1397 - 10:16
اتحاد خبر: درحالی‌که پیش‌ازاین نیز تأثیر مستقیم اسرائیل و نتانیاهو بر تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران برای افکار عمومی جهانی مسلم فرض شده بود، نخست‌وزیر اسرائیل اما در گفتگویی ویدئویی رسماً اعتراف کرده است که وی و مقامات اسرائیلی دونالد ترامپ را متقاعد به خروج از توافق هسته‌ای با ایران کرده‌اند.
اتحاد خبر: درحالی‌که پیش‌ازاین نیز تأثیر مستقیم اسرائیل و نتانیاهو بر تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران برای افکار عمومی جهانی مسلم فرض شده بود، نخست‌وزیر اسرائیل اما در گفتگویی ویدئویی رسماً اعتراف کرده است که وی و مقامات اسرائیلی دونالد ترامپ را متقاعد به خروج از توافق هسته‌ای با ایران کرده‌اند.

به گزارش تابناک؛ در گفتگویی تلویزیونی که از شبکه رسمی تلویزیون اسرائیل روز سه‌شنبه پخش شده است، نخست‌وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو به شکلی صریح بیان و اعتراف کرده است که اسرائیل مسئول تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا برای خارج شدن از توافق هسته‌ای با ایران است.

در این ویدئو که شبکه تلویزیون «کان» بیان کرده دو هفته قبل ضبط شده بود نتانیاهو در حالی مشاهده می‌شود که در حین سخنرانی برای اعضا و فعالان حزب لیکود است.

 

وی در این ویدئو بیان می‌کند: ما رئیس‌جمهور آمریکا را متقاعد به خروج از توافق هسته‌ای کردیم و من خود را ناچار به آن می‌دیدم که در برابر همه دنیا بایستم و با این توافق مخالفت کنم. و ما هیچ‌وقت در خصوص این مسئله تسلیم نشدیم.

 

وی سپس اقدام به سخن گفتن در مورد ایران می‌کند و بیان می‌کند: من می‌خواهم در مورد حکومت ایران حرف بزنم و نه در مورد مردم این کشور. ما هیچ خصومتی با مردم ایران نداریم. در همین زمان شخصی سخنان نتانیاهو را قطع می‌کند و با صدای بلند در مورد حکومت ایران می‌گوید: با کمک خداوند این حکومت نابود خواهد شد. نتانیاهو در جواب این شخص می‌گوید: خدا از دهانت بشوند.

 

بااین‌حال در این سخنرانی نتانیاهو هیچ اشاره‌ای به این موضوع نمی‌کند که چگونه دونالد ترامپ را متقاعد به خروج از توافق هسته‌ای با ایران کرده است. ترامپ قبل از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری بیان کرده بود که توافق هسته‌ای ایران را که ازنظر او بدترین توافق تاریخ آمریکا است، پاره خواهد کرد.

 

نتانیاهو چندی قبل از تصمیم 8 ماه می ترامپ برای خروج از برجام اقدام به انتشار ویدئوی کرد که در آن اسنادی را نشان داد که ادعا می‌کرد اسناد سری برنامه هسته‌ای ایران است و همچنین بر اساس این اسناد ادعا کرد که ایران در مورد برنامه هسته‌ای خود دروغ گفته است.

 

نتانیاهو چه در زمان مذاکرات هسته‌ای و چه بعدازآن که در دوره باراک اوباما این مذاکرات به نتیجه رسید، یکی از مخالفان سرسخت این توافق بود و همواره موضوع برداشته شدن محدودیت‌ها از برنامه هسته‌ای ایران در پایان مدت معلوم در توافق هسته‌ای را بهانه‌ای برای متهم کردن ایران کرده است.

 

ظاهراً دونالد ترامپ بر اساس همین گفته‌های نتانیاهو و اسنادی که وی مدعی شده از برنامه هسته‌ای ایران سرقت کرده است، و همچنین به استناد برخی از گزارش‌های موساد، تصمیمی به خروج از برجام گرفت ولی هیچ‌گاه بیان نکرد که این تصمیم تحت تأثیر نتانیاهو و اسرائیل بوده است.

 

اکنون نخست‌وزیر اسرائیل به شکلی صریح بیان می‌کند که تصمیم ترامپ برای خروج از برجام تحت تأثیر وی و مقامات دیگر اسرائیل بوده است که این مسئله پیچیدگی‌های تازه‌ای را در موضوع برجام و توافق هسته‌ای وارد می‌کند.

 

پیش‌ازاین نیز برخی تحلیلگران تأثیرات مستقیم و غیرمستقیم اسرائیل و لابی این رژیم در آمریکا را موردتوجه قرار داده بودند و ازجمله به سه تن از میلیاردرهای یهودی که در کمپین ترامپ برای موفقیت وی در انتخابات تلاش زیادی کرده بودند، اشاره شده بود. شلدون آدلسون، برنادر مارکوس و پل سینگر سه ثروتمند یهودی هستند که گفته می‌شود بیشترین تأثیر را در پیروزی ترامپ و همچنین خروج وی از توافق هسته‌ای با ایران داشته‌اند./دکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین