امروز: يکشنبه 29 ارديبهشت 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 30 تير 1397 - 08:00
یادداشتی به مناسبت انتشار هزارمین شماره اتحاد جنوب(4)

اتحادخبر ـ اکبر صابری: سال 1374 بود که به فکر انتشار یک نشریه افتادم... رویای این کار دست از سر من بر نمی داشت. آذرماه  1377 جدی تر به این موضوع پرداختم ... حدود ده - دوازدهم اسفند بود که اولین جلسه تحریریه در منزل شخصی من تشکیل شد. حدود 15 _ 14 نفر جمع شدیم. تقسیم کار کردیم.... و اولین شماره اتحاد جنوب 26 اسفند 1377 میهمان خانه های دل مردم....

از رویای انتشار نشریه تا جشن هزارگان

اتحادخبر: از نوجوانی به روزنامه نگاری علاقمند بودم. در مدرسه دوره راهنمایی و سپس در بسیج هر از گاهی نشریه ای را روی کاغذ پلی کپی با همکاری دوستان دیگر آماده و منتشر می کردیم.
علاقه به کار خبرنگاری باعث شد از سال 1369 به عنوان خبرنگار افتخاری با صدا و سیمای بوشهر همکاری کنم. آن موقع ساکن دالکی بودم و گرچه دالکی خبرهای چندانی نداشت ولی من از هر جلسه و مراسم و اتفاقی سعی می کردم یک خبر تهیه کنم و برای پخش به صدا و سیما ارسال کنم. چند بار گزارش من با صدای خودم در رادیو بوشهر پخش شد و هر روز به این حرفه علاقمندتر می شدم.
البته از اینکه حق دشتستان در صدا و سیمای استان ادا نمی شد و نمی شود و خبرها و مسائل این شهرستان را خوب منعکس نمی کند همیشه ناراحت بودم. نشریات بوشهری هم طبیعی بود که چون تعلق خاطر چندانی به برازجان و دشتستان نداشتند به مسائل اینجا حساس نباشند و لذا در مطبوعات بوشهر هم خیلی از انعکاس خبرها و مسایل و مشکلات مردم این شهرستان خبری نبود.


رویای انتشار نشریه
سال 1374 بود که به فکر انتشار یک نشریه افتادم و در سفری به تهران با جمعی از فرهنگیان دشتستان موضوع را مطرح کردم که دوستان زمینه را برای این کار مناسب ندیدند.
سال 1376 به شهر برازجان نقل مکان کردم و در همان سال بار دیگر ایده خود برای راه اندازی یک نشریه را با چند نفر از دوستان مطرح کردم که باز همه مایوسم کردند و گفتند زمینه این کار در برازجان نیست و... 
رویای این کار دست از سر من بر نمی داشت. آذرماه  1377 جدی تر به این موضوع پرداختم و به اتفاق یکی از دوستان به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر مراجعه کردیم و مراحل و مدارک لازم برای مجوز یک هفته نامه را جویا شدیم. فرم هایی در اختیار ما قرار دادند که تکمیل کنیم. قرار شد یکی از ما صاحب امتیاز باشد و دیگری مدیر مسئول.
دو سه روزی از تحویل گرفتن فرم های صاحب امتیازی و مدیر مسئولی نگذشته بود که دوست همراه که قرار بود یکی از این دو مسئولیت را به عهده بگیرد اعلام انصراف کرد و گفت «فلانی شماره اول که چاپ بشه خونه مون را به سنگ می بندند و شماره دوم یا سوم از شهر بیرون مان می کنند.» دوستان دیگری مشکلات مالی را مطرح کردند و گفتند که در هزینه این کار می مانید و پس از چند شماره تعطیل می شوید. پس بهتره که از همین الان خود را درگیر این کار نکنید. 
ولی من پس از طرح موضوع با دوستان نزدیک در سال 74 و 76 حالا در سال 77 عزمم را برای انجام این مهم جزم کرده بودم و آیه های یاس خوشبختانه بر من کارگر نشد.
فرم ها را از دوستم گرفتم و هم فرم صاحب امتیازی و هم مدیر مسئولی را خودم پر کردم. عکس و کپی شناسنامه و مدارک دیگر را هم آماده کردم و اواسط دی ماه 1377 به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر تحویل دادم.
21 دی ماه 1377 پرونده و مدارک من طی نامه رسمی توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد استان به هیات نظارت بر مطبوعات کشور ارسال شد. آن موقع آقای مختار فیاض کارشناس مطبوعات اداره کل ارشاد و آقای قدرت رحیمی معاون فرهنگی و آقای سید نورالدین ابطحی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر بودند که هر سه بزرگوار مساعدت نمودند.
از آن جا که طرح درخواست در هیات نظارت و صدور مجوز در آن زمان 6 تا 7 ماه زمان می برد، آقای سید نورالدین ابطحی، مدیر کل وقت بوشهر با استفاده از اختیارات خود مجوز انتشار موقت اتحاد جنوب را صادر کرد؛ مشروط به اینکه هر شماره قبل از انتشار مطالب نشریه توسط کارشناس مطبوعات و معاون فرهنگی اداره کل ارشاد بررسی و تایید شود. اجازه انتشار موقت و مشروط اواخر بهمن ماه بود که به اطلاع من رسید. 
بسیار مشتاق بودم و تلاش داشتم تا قبل از عید نوروز اولین شماره را منتشر کنم و اتحاد جنوب را به عنوان عیدی پیشکش مردم شریف دشتستان نمایم.
به سرعت شروع به برنامه ریزی و رایزنی با اهالی قلم شهرستان کردم و چند نفری را جداگانه دیدم. تا اینکه حدود دهم تا دوازدهم اسفند بود که اولین جلسه تحریریه در منزل شخصی من تشکیل شد. حدود 15 _ 14 نفر جمع شدیم. تقسیم کار کردیم. یا علی گفتیم و عشق آغاز شد...

همکاران اولین شماره
تا آنجا که یادم می آید اولین شماره با همت این دوستان در ظرف مدت حدود 10 روز آماده شد:
آقایان سید اسماعیل حسینی نژاد به عنوان سردبیر/ علی پیرمرادی و کرامت الله قاسمی- خبرنگار/ علی مقصودی_ سرویس ورزش/ غلامرضا راستان _ سرویس شعر و ادب / قدرت مظاهری- نویسنده ستون طنز محلی / مرحوم حاج ماشاءالله کازرونی- نویسنده/ مرحوم محمد لاری دشتی-طنز / محمد عابدی- نویسنده/ خداکرم یزدان پناه دستیار سرویس شعر و ادب/ و خانم شهربانو قاسمی نویسنده ستون روان شناسی.
لوگو نشریه را آقای محمدرضا قره بیگی دبیر هنر مدارس راهنمایی برازجان با خط نستعلیق طراحی کرد. کلی روی طرح لوگو در اولین جلسه تحریریه بحث کرده بودیم و نتیجه آن شد که در بالای اولین شماره چاپ شد ولی در شماره های بعد از فونت تیتر کامپیوتر برای لوگو استفاده شد.
تایپ و صفحه آرایی اولین شماره را آقای جمالی که اهل شیراز بود و در برازجان خدمات کامپیوتری البرز را مدیریت می کرد انجام داد و بالاخره 26 اسفندماه 1377 اولین شماره ی اتحاد جنوب پس از بازبینی اداره کل ارشاد استان، در چاپخانه علوی بوشهر به چاپ رسید و با قیمت 50 تومان روی پیشخوان دکه های مطبوعاتی قرار گرفت.
بی تجربگی و صفحه آرایی ناموزون از سر و روی اولین شماره می بارید ولی با همه این تفاصیل اولین شماره بسیار دوست داشتنی و ماندگار شد.
انتشار اتحاد جنوب شوق و ذوق وصف ناشدنی در مردم شهرستان دشتستان ایجاد کرد و علی رغم دل مشغولی ها و نگرانی هایی که قبل از انتشار وجود داشت که زمینه این کار وجود ندارد و.... مردم جانانه و عاشقانه حمایت کردند. بعضی ها چند شماره با هم می خریدند و به دوستان و آشنایان هدیه می دادند. بعضی ها با حداقل هایی که داشتند کمک نقدی می دادند برای چاپ نشریه.


مثلا یادم نمی رود بعد از چاپ شماره دوم بود که آقایان نجف حاجی زاده و عبدالمحمد پاپری به دفتر نشریه که در منزل من بود آمدند و هر کدام مبلغ 10 هزار تومان کمک کردند. 10 هزار تومان 19 سال قبل معادل خرید 200 نسخه نشریه بود.
و این بود که اتحاد جنوب با انرژی که از طرفداران خود می گرفت هزار هفته بدون وقفه مهمان دل های مخاطبان خود شد.
پانزده شماره اتحاد جنوب با مجوز موقت و مشروط به بازبینی مطالب توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر قبل از انتشار، به چاپ رسید. تا اینکه مجوز رسمی انتشار این نشریه در جلسه مورخ 14 تیرماه 1378 هیات نظارت بر مطبوعات کشور به تصویب رسید.
سایر همکاران در سال اول
در سال اول اتحاد جنوب، پس از همکاران اولین شماره که نام برده شد تعداد دوستان زیاد دیگری به همکاری با اتحاد جنوب پرداختند که از جمله آنها می توان به فرهیختگان زیر اشاره کرد:
آقایان محمد غلامی - محمد جواد فخرایی - فرزاد شجاع - نصراله شفیعی - عبدالمجید قمیصی- آریان اقلیما - مهدی صداقت زاده - عبدالکریم قادری - امید حیدری - سهراب باقری - سید عبدالکریم موسوی - جابر پورمند- خدارحم باقرپور - حمزه جمالی - منصور جباری - صفر امانی- اسفندیار فتحی- محمد زارعی- سید باقر موسوی از سعدآباد - و خانم ها نجمه حمیدیان- سوده وفاسرشت- آسیه محمدی - صاحبه نادرپور- مرضیه صفدری از تنگ ارم.
انتشار دو شماره در هفته
یکسال و اندی پس از انتشار موفق و منظم اتحاد جنوب، تصمیم گرفتیم نشریه را هفته ای دوبار منتشر کنیم. لذا اردیبهشت 1379 درخواست خود برای مجوز انتشار دو شماره در هفته را تقدیم هیات نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کردیم. هیات نظارت نیز در جلسه 25 مهرماه 1379 با این درخواست موافقت کرد؛ اتحاد جنوب پس از تهیه مقدمات و امکانات لازم از اوایل آذرماه همان سال نشریه را دو شماره در هفته (روزهای یکشنبه و چهارشنبه) منتشر کرد. اما این مهم بیش از 9ـ 8 ماه دوام نیاورد و به دلیل مشکلات مالی از مرداد 1380 مجددا به صورت هفتگی به فعالیت خود ادامه داد.
اتحاد جنوب در 8 سال سخت
با روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد نشریه اتحاد جنوب که از روز اول منتقد جدی این دولت بود 8 سال سخت را تجربه کرد. مدیریت نشریه بارها به مراجع انتظامی و امنیتی و قضایی احضار شد. متاسفانه مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر که خود روزی سردبیر اتحاد جنوب بود و با اختلاف سلیقه سیاسی که با این نشریه پیدا کرد در گزارشی مفصل به هیات نظارت بر مطبوعات کشور، اتحاد جنوب را تا مرز توقیف و تعطیلی پیش برد که ما مجبور شدیم دفاعیه مفصلی را تهیه کنیم و شخصا برای دفاع از اتحاد جنوب به تهران بروم. الهی شکر با یک تذکر کتبی آن پرونده بسته شد.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در دولت اول احمدی نژاد؛ در اقدامی دیگر 7 نشریه اصلاح طلب استان از جمله اتحاد جنوب را برای چند سال مورد تحریم آگهی و قطع یارانه قرار داد که اتحاد جنوب نیز از آن جمله بود.
در 8 سال دولت احمدی نژاد، اتحاد جنوب 4 تذکر کتبی و چند تذکر شفاهی دریافت کرد و همان طور که گفته شد یک بار تا مرز توقیف پیش رفت.
همچنین از مجموع 12 یا 13 پرونده ای که برای اتحاد جنوب طی 19سال گذشته در مراجع قضایی تشکیل شد حدود 60  درصد آن یعنی حدود 7 یا 8 مورد آن در 8 سال دولت احمدی نژاد بود. اگر برای هر پرونده فقط 7 بار به نیروی انتطامی، بازپرسی و دادگاه رفت و آمد کرده باشم من حدود 50 بار فقط در دولت 8 ساله احمدی نژاد به این مراجع رفت و آمد داشتم.
مدیر مسئول جدید
در سال 88 فشارها بر اتحاد جنوب آنچنان زیاد شد که شایعه احتمال بازداشت مدیر مسئول این نشریه قوت گرفت. از منابعی موثق این موضوع به من اطلاع داده شد. در سال 1388 من عضو شورای مرکزی ستاد انتخاباتی مهندس میر حسین موسوی در دشتستان بودم و شاید اتفاقات و حواشی انتخابات آن سال باعث ایجاد این شایعه برای من نیز شده بود. نگران بازداشت خود نبودم. نگران تعطیلی نشریه ای بودم که صدای مردم استان و به خصوص بزرگترین شهرستان استان بود. لذا تصمیم گرفتم برای مدتی از مدیریت نشریه کناره گیری کرده و در سایه کنار نشریه باشم. لذا دوست همراه و همفکرم آقای سید حسن لواسانی را خواهش کردم زحمت مدیر مسئولی نشریه را بپذیرند که ایشان این زحمت را از مهرماه 88 تا پایان سال 89 به مدت یکسال و نیم متقبل شدند و با شایستگی نشریه را مدیریت کردند. از ابتدای سال 1390 مجددا خودم مدیریت نشریه را بر عهده گرفتم.
همه این فشارها اما باعث نشد اتحاد جنوب از موضع خود کوتاه بیاید و تا پیروزی دولت دکتر حسن روحانی بر مواضع خود در نقد احمدی نژاد و دولتش ماند.
اتحاد جنوب در فضای مجازی
از آنجا که شیوه های اطلاع رسانی در اواسط دهه 80 رو به تغییر گذاشت و تارنماهای الکترونیکی در فضای مجازی شروع به کار کردند اتحاد جنوب نیز سعی کرد از فن آوری های روز عقب نماند و جزء اولین های فضای مجازی بود. در همین راستا در سال 1385 سایت خبری اتحاد جنوب راه اندازی شد و به سرعت جایگاه خود را در استان بوشهر پیدا کرد. دشتستانی ها در هر کجای ایران و جهان خبرهای موطن خود را از طریق این سایت دنبال می کردند و این اقدام مجازی اتحاد جنوب مخصوصا برای دشتستانی هایی که خارج از زادگاه خود زندگی می کردند امکان جدیدی فراهم کرد.
این سایت در سال 1394 به « اتحاد خبر» تغییر نام یافت.
اتحاد خبر طی چند سال اخیر همواره جزو 3 سایت خبری اول استان بوشهر بوده است.
اتحاد جنوب در ایستگاه 1000
اتحاد جنوب با پیروزی دولت اعتدال دکتر روحانی جان تازه ای گرفت و از حجم فشارها بر آن کاسته شد. با حمایت مخاطبان و مجاهدت کادر دفتری و تحریریه فرهیخته خود این نشریه همچنان مرتب و منظم منتشر شد تا اکنون که در بیستمین سال فعالیت خود به شماره 1000 رسیده است.
در این قریب به 20 سال فعالیت نشریه، افراد و چهره های فرهیخته بسیاری به جمع همکاران اتحاد جنوب پیوستند و چرخ انتشار منظم این نشریه را به بهترین وجه ممکن چرخاندند.
همکاران اتحادجنوب طی این 20 سال بیش از 800 نفر بودند که گروهی از همکاران اتحاد جنوب به مدت 3 هفته زحمت کشیدند و اسامی این 800 نفر را استخراج و به نسبت میزان فعالیت و همکاری و آثاری که از آنها در نشریه چاپ شده بود امتیاز دهی و رتبه بندی نمودند.
در این ویژه نامه قسمتی از نتایج این بررسی و اسامی فعال ترین همکاران اتحاد جنوب برای ثبت در تاریخ مطبوعات این شهرستان آورده شده است.
پیشاپیش از عزیزانی که امکان چاپ و انتشار اسامی آنها میسر نگردید پوزش می طلبم و البته قدردان زحمات همه این بزرگواران هستم.
اتحاد جنوب رکوردار اولین ها
- اولین نشریه رسمی تاریخ مطبوعات شهرستان دشتستان
- اولین نشریه تاریخ مطبوعات استان بوشهر که به شماره هزار می رسد.
- اولین نشریه استان بوشهر که در خارج از مرکز استان چاپ و منتشر شد.
برگزاری جشن هزارگان
برای برگزاری جشن هزارگان اتحاد جنوب از حدود 45 روز قبل، کمیته های چندگانه ای تشکیل شد و حدود 35 نفر از دوستان برای این مهم در کمیته های مختلف مشغول به فعالیت شدند که از همه آنها خصوصا جناب آقای شاکر شکیبا و سرکار خانم مرضیه غلامشاهی بسیار سپاسگزارم.
همچنین لازم می دانم از سردبیر ویژه نامه هزارگان اتحاد جناب آقای احمد فکراندیش که از همکاران قدیمی اتحاد جنوب بوده اند و سایر عزیزانی که برای تهیه این ویژه نامه همکاری کردند نیز صمیمانه سپاسگزاری کنم.
سپاس 
در پایان لازم می دانم از همه فرهیختگان و اهالی قلم و مخاطبان عزیز نشریه که طی این سال ها همراه و همیار ما بودند صمیمانه سپاسگزاری کنم.
از اولین ها که نام برده شد تا آخرین ها که اکنون چرخ این نشریه را می چرخانند؛ از کادر دفتری نشریه تا خبرنگاران و نویسندگان؛ از دکه های مطبوعاتی تا چاپخانه و عوامل توزیع و مدیران اداری و اجرایی که با ما همکاری داشتند بسیار سپاسگزاری و قدردانی می نمایم./ج

 * صاحب امتیاز و مدیر مسئول  کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1397/05/01 - 11:49
0
1
رویایی که تعبیر شد ...
1397/04/31 - 09:43
0
2
انتشار هزارمین شماره اتحاد جنوب را به مدیر مسئول و همه دست اندرکاران این نشریه وزین تبریک و شادباش عرض می کنم. اتحاد جنوب افتخار جنوب
1397/04/31 - 07:48
1
2
بخش 8 سال سخت یادداشت خیلی متاثرم کرد. برخی که امروز بی محابا به اتحاد جنوب می تازند بخوانند بر اتحاد جنوب در این بیست سال چه گذشته است.
1397/04/30 - 20:05
0
2
درود بر برادر بزرگوارم جناب آقای حاج اکبر صابری
شما و اتحاد جنوب و اتحاد خبر همواره صدایی برای شنیدن بوده اید ، صدای مردم ،صدای توسعه همه شهرستان نه فقط برازجان، صدای شهر ها و روستاهایی که ملاک بودنشان را در درج نام و خبرشان در اتحاد جنوب جسته اند، صدای نیاز هایی که فقط با درج در رسانه به حقیقت پیوستند، و اغراق نیست اگر بگویم گاهی صدای مسئولین هم برای شنیده شدن توسط مردم راهی جز انتشار از اتحاد نداشته است،
موفقیت تان را ارج می‌گذارم و آرزوی تداوم راهتان تا همیشه.
1397/04/30 - 12:36
0
3
تنت به ناز طبیبان نیازمند مباد
درود به حاج اکبر عزیز و دوست داشتنی,مردی که ۱۵ سال را با نتیجه زحمات او و یارانش خاطره کرده ام و اگر نبود سهل انگاری و بدشانسی خود ,کنون مجموعه ای نفیس از اکثر چاپ های این نشریه در برهه سال های ۸۰ تا ۹۲ رو در اختیار داشتم .حاجی جان به گواه اکثر آنان که میشناسم و اهل اندیشه هستند ,شما سردار آگاهی و رشد اجتماعی برای دیارت بودی و با علم به اینکه هیچ انسان کاملی نیست,اما با این وجود بر اصول خود ماندی و رسالت مدنی و انسانی خویش را به ظهور رساندی و ما دیدیم انچه گروهی نخواسته اند ببینند .
چه بسا خُرد ها که با نقش تو کلان شدند و چه خیانت ها که با بیم تو در نطفه خفت و چه فضاحت ها که به دست تو رسوا شد .دشتستان همیشه نگهدار نقش پندار نیک شما در حافظه ای نیکان خود و خیرالماکرین نگهدار میراثت از حاسدان اذا حسد و جوانان دیارت امینان این طلعت نوید بخش خواهند بود .

عزتت مستدام و دادار جهان افرین نگهدارت باد.
1397/04/30 - 11:56
2
1
آقای صابری سلام / می دانم که پیام حقیر را چاپ نمی کنید اما لازم است مطالبی را عرض کنم :
1) بنظرم شما در این خاطره و نوشتار فقط قصد عقده گشایی از دولت پرتلاش آقای دکتر احمدی نژاد را داشتید ولاغیر .
2) نشریه تحت مدیریت شما فقط سالهای اول خوب بود اما از روزی که مأمن اصلاح طلبان و فتنه گران گردید شیوه آن بطور کلی تغییر کرد .
3) متأسفم که هنوز سنگ حمایت از دولت بی تدبیر امید را به سینه می زنید با آن بی کفایتی ها و اختلاس های پی در پی .
4) ای کاش همان طور که گفتید اگر صحت داشته باشد در همان سال 1388 پرونده آن نشریه برای همیشه بسته می شد تا مأمنی برای فتنه گران نباشد .
5) الحمدا... جشن هزارگان آن نشریه نیز با درایت مسئولان امنیتی شهرستان لغو گردید تا محلی نباشد برای برگزاری کنسرت و اختلاط زن و مرد .
پاسخ: امیدواریم بقیه ادعاهای جنابعالی مثل "می دانم که پیام حقیر را چاپ نمی کنید" نباشد!!!
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین