امروز: سه شنبه 30 بهمن 1397
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 19 تير 1397 - 11:12

اتحاد خبر: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌‌ای استان بوشهر با اشاره به اینکه ذخیره آب سد رئیسعلی دلواری دشتستان ۹۳ میلیون متر مکعب است گفت: تنها ۲۰ میلیون متر مکعب آب پشت سد رئیسعلی دلواری دشتستان قابل برنامه‌ریزی برای مصرف است. شاهپور رجایی، با بیان اینکه پدیده خشکسالی 10 ساله فشارهایی بر سفره‌های زیرزمینی آب گذاشته است گفت: اکنون ...

 اتحاد خبر: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌‌ای استان بوشهر با اشاره به اینکه ذخیره آب سد رئیسعلی دلواری دشتستان ۹۳ میلیون متر مکعب است گفت: تنها ۲۰ میلیون متر مکعب آب پشت سد رئیسعلی دلواری دشتستان قابل برنامه‌ریزی برای مصرف است.
20 میلیون متر مکعب آب پشت سد رئیسعلی دلواری دشتستان قابل مصرف است

به گزارش تسنیم؛  شاهپور رجایی، با بیان اینکه پدیده خشکسالی 10 ساله فشارهایی بر سفره‌های زیرزمینی آب گذاشته است گفت: اکنون دشت‌های استان بوشهر ممنوعه شده و آب دشت‌های نقاط ساحلی لب شور شده که قابلیت در بخش کشاورزی ندارد.

 

وی از کاهش 52 درصد بارش باران در استان خبرداد و بیان کرد: تداوم خشکسالی‌ها و کاهش بارش باران در استان بوشهر منابع آب استان بوشهر را کاهش داده و این در حالی است که برداشت بی رویه از چاه‌ها و حفر چاه‌‌های غیرمجاز در 10 سال گذشته  مشکلات استان را مضاعف کرده است.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌‌ای استان بوشهر با اشاره به کاهش آورد رودخانه‌های استان بوشهر تصریح کرد: رودخانه‌‌های استان بوشهر به سبب خشکسالی‌ها آورد آب آنها کاهش چشمگیری یافته است به ‌گونه‌ای که رودخانه حله 92 درصد کاهش آورد آب داشته چراکه در زمستان گذشته هیچ سیلابی در این رودخانه جاری نشده است.

 

رجایی به ذخیره سد رئیسعلی دلواری دشتستان تنها سد مخزنی استان بوشهر اشاره کرد و گفت: میزان ذخیره آب در سد رئیسعلی دلواری 93 میلیون مترمکعب است که با خارج شدن حق آبه زیست محیطی، آب مورد نیاز برای پایداری سد و تبخیر آن،  تنها 20 میلیون متر مکعب آب پشت سد رئیسعلی دلواری دشتستان قابل برنامه‌ریزی برای برداشت و مصرف است.

 

وی، با بیان اینکه 87 درصد سد رئیسعلی دلواری خالی است خاطر نشان کرد: تنها 13 درصد این سد پر است که اکنون به پایین‌ترین سطح رسیده است.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌‌ای استان بوشهر، سد کوثر در استان کهگیلویه و بویراحمد را منبع آب آشامیدنی استان بوشهر دانست و افزود: بیش از 60 درصد آب آشامیدنی استان بوشهر از این سد با خطوط طولانی خط انتقال به میزان 1300 کیلومتر منتقل می‌شود.

 

رجایی با بیان اینکه  روزانه 203 هزار متر مکعب آب از سد کوثر برای تامین آب آشامیدنی وارد خطوط انتقال و توزیع می‌شود خاطر نشان کرد: اگر روند خشکسالی ادامه داشته باشد زنگ خطر برای برداشت آب از سد کوثر به صدا درآمده است.

 

وی، با اشاره به منبع آب آشامیدنی دیگر استان در کازرون بیان کرد: منابع آبی در این شهرستان به سبب کاهش بارش باران و تداوم خشکسالی ذخیره آبی آن کاهش یافته به گونه‌ای که چشمه ساسان خشک شده و  میزان آبدهی رودخانه شاهپور کاهش چشمگیری یافته است که جوابگوی تامین آب آشامیدنی استان بوشهر مانند سال‌های گذشته نیست./دکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1397/04/23 - 06:40
0
1
جناب رجایی بنا بر آمار قبلی که خودتان عنوان کرده اید ، برای آبیاری 980000نخیلات بخش آبپخش ، 123 میلیون متر مکعب از سد خارج میشود.بعبارتی برای آبیاری هر اصله نخل 125 متر مکعب.پول این آب کجا و درآمد 50 کیلو خرما کجا.
روزانه 430 هزار متر مکعب آب برای آبیاری نخیلات مصرف میشود و کل مصرف آب شرب استان 340 هزار متر مکعب است ، با یک برنامه ریزی ساده و ایجاد یک آب تصفیه کن ساده(چرا که آب پشت سد تا حدودی شیرین است )کل مصرف آب استان را بدون نیاز به سایر استانها تامین کرده اید.
1397/04/19 - 22:13
0
1
بهترین راه حل آب دشتستان از خط آب کوثر می باشد
1397/04/19 - 16:08
0
1
تنها مشکل آب استان مسئولین مختلف در سمتهای مرتبط به این موضوع هستند که ناکارامد و بدون سواد علمی مرتبط و صرفا با زد و بند سیاسی و رفاقتی مسئولیت می گیرند.
1397/04/19 - 15:50
0
0
دشتستان مظلوم تابستون آب نداره تو فصل بارون هم به محض کمترین بارش، آب رو قطع میکنن بعلت بارندگی، جل الخالق !!! لطفا حالا که بواسطه ی شجاعت و غیرت مردم دشتستان، مسوولینِ شهرستان و استان قدرت چانه زنی بیشتری پیدا کردن، بودجه ای برای تعمیرات یا جایگزینی تصفیه خانه پنجاه ساله بوشیگان تامین کنن، مردیم از بی آبی، هم تابستون هم زمستون بی آبی؟ یه تکونی بخودت بده جناب مسوول
این موضوع رو جا داره رسانه اتحاد خبر هم پیگیری کنه و به اطلاع مسوولین برسونه
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین