امروز: سه شنبه 30 بهمن 1397
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 29 خرداد 1397 - 11:50
به همت خانه فرهنگ دشتستان؛

اتحاد خبر: هفدهمین عصرانه فرهنگ و اندیشه با حضور خانم ناهید اخلاقی بهرام آبادی دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد و دانشجوی دکترای رشته شهرسازی دوشنبه ۲۸ خرداد ماه برگزار گردید. به گزارش «اتحاد خبر»؛ دکتر ناهید اخلاقی با اشاره به شهرسازی و برنامه ریزی شهری اظهار داشت: در دهه های اخیر موضوع محیط شهری و در محوریت آن کیفیت محیط شهری ...

اتحاد خبر-زهره عرب: هفدهمین عصرانه فرهنگ و اندیشه با موضوع "چگونه محیط شهری زیبا داشته باشیم؟" با حضور خانم «ناهید اخلاقی بهرام آبادی» دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد و دانشجوی دکترای رشته شهرسازی دوشنبه ۲۸ خرداد ماه سال ۹۷ ساعت ۱۸ در دفتر خانه فرهنگ دشتستان واقع در فرهنگسرای ارشاد برگزار گردید.

به گزارش «اتحاد خبر»؛ ناهید اخلاقی با اشاره به شهرسازی و برنامه ریزی شهری اظهار داشت: در دهه های اخیر موضوع محیط شهری و در محوریت آن کیفیت محیط شهری به یکی از مباحث کلیدی در حوزه شهرسازی و برنامه ریزی شهری تبدیل شده است. تقریباً در اواسط دهه ۱۹۶۰ میلادی بود که با توجه به رشد سریع شهرنشینی و گسترش شهرها، مشکلاتی نیز به تدریج شناخته و پدیدار شدند و به دنبال بروز و گسترش این مشکلات در جنبه‌های مختلف زندگی شهری، مشکلاتی اعم از زیست محیطی، اجتماعی، کالبدی، اقتصادی و غیره به وجود آمدند و نوعی آگاهی عمومی نسبت به مشکلات محیطی و تنزل کیفیت محیط شهرها به وجود آمد و همین مسئله باعث به وجود آمدن دغدغه ذهنی مسئولین شهری برنامه ریزان و شهرسازان در جهت رفع این مشکلات و ارتقاء کیفیت محیط شهری گردید.

 

وی ادامه داد: توسعه شهرنشینی تا جایی ادامه دارد که در سال ۲۰۱۴ طبق آخرین سرشماری هایی که صورت گرفت نیمی از جمعیت جهان شهرنشین شده و طبق نظر محققان پیش‌بینی می شود تا سال ۲۰۵۰ حدود دو سوم از جمعیت جهان شهر نشین شوند و این روند در ایران نیز ادامه دارد تا جایی که طبق آخرین سرشماری در سال ۱۳۹۵ حدود ۷۴ درصد از جمعیت کشور شهرنشین و کمتر از ۲۶ درصد از آن روستا نشین می باشند، این امار خود گویای این تنزل کیفیت محیط شهری است از این جهت که رشد شهرنشینی در ایران تقریباً ۲۰ درصد بیشتر از میانگین جهانی است.


این متخصص جوان شهرسازی عنوان کرد: ایران دارای ۱۲۴۵ شهر و ۲۵۸۹ دهستان می باشد، تقریباً تعداد دهستان ها دو برابر تعداد شهرها می باشد، اما درصد شهرنشین حدود سه برابر از جمعیت روستانشین که خود نشان از تنزل کیفیت محیط شهری می باشد و باعث بروز مشکلاتی از قبیل وقوع بحران های زیست محیطی، تغییرات در بافت های شهری، ناخوانی های شهری، ناپایداری در توسعه همگون شهر، عدم احساس امنیت، عدم تقسیم عادلانه کاربری ها، عدم استفاده از سرمایه های اجتماعی در برنامه ریزی های شهر، آلودگی صوتی، آلودگی هوا، نداشتن نقش و برند شهری و غیره شده است .


اخلاقی بهرام آبادی خاطرنشان کرد: پس از گفتن این موارد دو  سوال در اینجا مطرح می شود؛ اول اینکه از دیدگاه شهروندان کیفیت محیط و رضایتمندی از شرایط موجود شهرشان در چه سطحی قرار دارد؟ و دوم اینکه مولفه های موثر بر فرایند ارزیابی کیفیت محیط شهری و رضایتمندی ساکنین کدام هستند؟

وی ضمن توضیح مولفه های کیفی محیط شهری افزود: پاسخ سوال یک را می‌توان اینگونه داد که شهر اگر خوب باشد، ساخته دست من شهروند است و اگر بد باشد نیز ساخته دست شهروندان است، حال من شهروند می توانم یک فرد معمولی باشم یا یک مسئول و مدیر در سطح شهر و در هر دو صورت باید تمام تلاش خودم را انجام دهم تا شهر خود را رو به جلو سوق دهم و شهری دارای سرزندگی، اسایش، امنیت و پویایی را بسازم، و این که باید دید مولفه هایی که در پاسخ به سوال ۲ مطرح می شود در سطح شهر مان در چه حد از مطلوبیت قرار دارد.

اخلاقی تصریح کرد: در پاسخ به سوال دوم باید گفت که کیفیت محیط شهری شهر ها را بر اساس این مولفه‌ها می‌سنجند، مولفه های کالبدی فضایی که اصلی‌ترین عامل می باشد، مولفه های عملکردی ساختاری و مولفه های اجتماعی فرهنگی، هر کدام از این مولفه ها شاخص هایی دارند که از طریق آن ها کیفیت محیط شهری را می سنجیم مانند زیبایی شناسی بناها، مبلمان شهری، بررسی وضعیت سیما و منظر شهری، دسترسی مناسب به حمل و نقل عمومی، کیفیت پیاده روها، وضعیت فضاهای سبز (در پارک ها، مراکز محله‌ی مراکز خرید و مراکز عمومی)، امنیت و روابط اجتماعی، پویایی و نشاط، بهداشت محیطی، تمیزی و کثیفی محیط اطراف زندگی، حس تعلق، خدمات رفاهی اجتماعی، خدمات آموزشی، خدمات تفریحی، ورزشی و دیگر خدمات ...

کارشناس ارشد رشته شهرسازی اذعان داشت: پس از بررسی همه این موارد می توانیم بدانیم که آیا کیفیت محیط شهری در شهرمان مطلوب است یا خیر که اگر نیست باید راهکارهایی را ارائه داد ، مانند مکان یابی و ایجاد کاربری های سازگار در کنار هم، ایجاد ساختمانهای با کاربری های مختلف در سطح شهر، آوردن دو عنصر رنگ و نور در مبلمان شهری و سیمای شهر در جهت نشاط و پویایی بیشتر، پیاده محور کردن برخی از نقاط در سطح شهر و خیلی از موارد دیگر...

 

ناهید اخلاقی بهرام آبادی ضمن پاسخ به سوالات حاضرین، به تعریف شهر خوب و مولفه های آن، تعریف کیفیت شهرنشینی و شهروند خوب، عوامل موثر در زیباسازی و ارتقاء محیط شهری، مبلمان شهری مطلوب و سایر موارد مطروحه پرداخت.

گفتنی است، در پایان این نشست به مناسبت نزدیک بودن سالروز تولد خانم دکتر ناهید اخلاقی جشن کوچکی توسط هیئت موسس خانه فرهنگ دشتستان ترتیب داده شد.
کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1397/04/13 - 10:47
0
0
احسنت به خانم اخلاقی عزیز و شایسته ..
1397/04/02 - 13:29
0
0
توضیحات کامل و خوبی ارائه شده و از انجایی که موضوعات شهرسازی بسیار مورد استقبال مردم قرار میگیرد حداقل جهت مطالعه پیشنهاد میشود کارگاهای شهرسازی بیشتری برگزار شود با توجه به داشتن این چنین جوانان متخصص و کاربلدی
1397/03/30 - 15:20
0
1
لطفا کارگروهی تشکیل شود تا اینگونه معضلات کارشناسی شده و با توجه به دیدگاه مردم در این خصوص برنامه ریزی و راه کارهای عملی ارائه شود
1397/03/30 - 08:51
0
1
مطالب خیلی خوبی مطرح شده و ان شالله که این جلسات در سطح شهر تداوم داشته باشد و از این نیروهای متخصص در جهت پیشرفت شهر بیشتر استفاده شود .
1397/03/30 - 01:12
0
2
ماشاالله بر بانوي شايسته و عالم دشتستان
1397/03/29 - 18:27
0
2
از گزارش جامع و کامل خبرنگار و عکاس اتحاد خبر /جنوب قدردانی می گردد
1397/03/29 - 18:08
0
2
درود بر بانوی پرتلاش و موفق شهرم
1397/03/29 - 16:24
0
2
باتشکر فراوان از خانم اخلاقی وتوضیحات لازم در زیبائی شهر : اما بعضی از مسولین شهرداری بخصوص امور مالی در پرداخت هزینه جهت زیباسازی شهر وسایر اقدامات لازم جهت پیشرفت کارهای عمرانی با مسولین مربوطه اقدام لازم را انجام نمی دهد حتی بعضی از میدانها وپارکها از نبود سرویس بهداشتی یا قفل بودن درب و قطع آب ونبودن لامپ روشنائی در شبها مواجه هستند که امیدواریم این نارسائی هابرطرف شود
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین