امروز: سه شنبه 01 مرداد 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 20 خرداد 1397 - 19:24
روایتی تلخ از بحران کمبود آب و صدای اعتراض مردم

اتحاد خبر: در آستانه فصل تابستان باز هم مشکل کمبود آب خود را بیش از پیش نشان داده و مردم را با استیصال و نگرانی مواجه کرده است. به گزارش «اتحاد خبر»؛ بحران آب در تمام کشور به خصوص در مناطق جنوبی مانند استان بوشهر سبب بروز نارضایتی هایی شده است. ترسها و نگرانی ها و دغدغه های مردم از داغ سالها بی مهری و محرومیت و اکنون بی آبی ...

اتحاد خبر-زهره عرب: در آستانه ی فصل تابستان باز هم مشکل کمبود آب خود را بیش از پیش نشان داده و مردم را با استیصال و نگرانی مواجه کرده است. بحران آب در تمام کشور به خصوص در مناطق جنوبی مانند استان بوشهر سبب بروز نارضایتی هایی شده است. شهرستان دشتستان نیز از این قاعده مستثنی نیست و در روزهای اخیر با وضعیتی به مراتب بدتر نسبت به سایر نقاط مواجه بوده است و مردم شرایط ناگواری را می گذرانند.

در همین راستا «اتحاد جنوب» تلاش کرده است ضمن انعکاس مشکل بحران آب در شهرستان دشتستان، با مسئولان و متولیان امر نیز گفتگوهایی انجام دهد:

 

مسئولین آب هیچ جا از مشکلات واقعی در مورد آب نگفته اند

یکی از شهروندان دشتستانی و از ساکنان روستای برمک از توابع بخش سعدآباد در گفتگو با «اتحاد خبر» عنوان کرد: من به مدت 8 سال دهیار روستا بوده ام و کاملا با وضعیت آب آشنا بوده و مشکلات آن را حس کرده ام.

وی ادامه داد: ظاهرا مشکلات آب شرب شهرستان دشتستان تمام شدنی نیست و همچنان مردم باید در حالت آماده باش برای مقابله با یک قطعی مستمر و بی آبی شدید در یک تابستان دیگر باشند، الان قریب به 6 سال متوالی و پی در پی است که مردم ما تابستان ها برای تأمین آب آشامیدنی خود با مشکلات شدیدی دست و پنجه نرم می کنند، و این مشکلات بی آبی و خشکسالی، هدیه و ارمغان زمستان های بی باران و خساست آسمان آبی رنگ دیار ماست، البته عدم همراهی مسئولین امور آب با این مشکلات نیز مزید بر علت می باشد.

این شهروند تاکید کرد: متأسفانه در سالهای اخیر کمبود آب و افت شدید فشار آب و نیز وعده های واهی مسئولین آب در بهبود وضعیت موجود، باعث شده تا مردم متحمل هزینه های گزافی شوند. هزینه ای بیهوده اما مسکن و مرهم بر درد بی آبی هر چند موقتی و زودگذر، هزینه ای که می توانست نباشد، شما در نظر داشته باشید با افت شدید فشار آب و قطعی آن، هر خانوار دشتستانی چه ساکن در شهرها و چه روستاها مجبور شده اند برای فرار از بی آبی اقدام به خرید تانکرهای آب، پمپ برقی، و سایر لوازم جانبی نمایند، یعنی هزینه ای بالغ بر صدها میلیارد تومان برای دشتستانی ها رقم خورده است و این هزینه ها بدان معنا نبود که مشکلات به شکل حداقلی برای مردم برطرف شده، چرا که مسئولین محترم امور آب به جای آنکه به فکر مردم باشند به فکر پست و میز خود بوده، و هیچ جا از مشکلات واقعی در مورد آب نگفته اند.

برامکی خاطرنشان کرد: مسئولین به جای اینکه به فکر اصلاح و نیز توسعه شبکه آبرسانی خودشان باشند بهانه هایی از جمله سوختن موتور پمپ در موتورخانه، و یا شکستگی لوله انتقال خط آب را عنوان می کردند، و ما می دانیم و می دانستیم که اینها عامل اصلی مشکلات نیستند، در جاهایی که نیاز میشد مسئولین برای تقویت فشار آب از فشار هوا در لوله ها استفاده می کردند و مردم به جای پول آب بایست پول هوا را پرداخت می کردند، با این حال الان وضعیت آب خوب نیست، فشار آب افت بسیار شدیدی دارد، یعنی بدون داشتن پمپ اصلا آب موجود در لوله قابل بهره برداری نیست، در آخر نیاز است که اصلاح شبکه آب، و همچنین یک برنامه مدون برای جیره بندی آب را در برنامه داشته باشند، و مردم هم باید از مصرف بی رویه آب پرهیز کنند، دارندگان و مالکان خانه باغها هم مروت داشته باشند لااقل در تابستان استخرهای خود را پر از آب نکنند، همه و همه باید در مدیریت و صرفه جویی آب در تابستان پیش رو همکاری نماییم.

وی با این توضیح عکس فوق را در تشریح وضعیت آب روستای برمک ارسال کرد: "همین الان، آدم فکر میکنه شربت ابلیمو تو لوله های آب کردن."

تقریبا همه مردم دغدغه آب را دارند

یک شهروند برازجانی ضمن گله از شرایط جیره بندی گفت: قطع و وصل آب طبق زمان مشخص و اعلام شده نیست. با توجه به شروع فصل گرما و کمبود آب ای کاش هم برنامه زمان بندی دقیق و هم راههای پیشگیری و مدیریت آب توسط اداره آب و یا سایر دستگاههای مرتبط به صورت شفاف به مردم ارائه میشد. الان تقریبا همه مردم دغدغه آب را دارند.

اهالی بعضی از مناطق برازجان نسبت به قطع 3 الی 4 روزه آب معترض بوده و خواستار رسیدگی به این وضعیت نابسامان هستند. 

ما هم در درست مصرف کردن آب مسئول هستیم

یکی از فعالان مدنی شهر برازجان نوشت: یکی از دلایل اصلی مشکل آب، کم بارشی در سال گذشته و سال جاری است. مسئولین اداره منابع آب، حجم آب مصرفی خانگی شهرستان دشتستان را برای سال جاری تامین نمودند ولی در صورتی که ما دشتستانی ها در مصرف آب صرفه جویی نکنیم و قدر این نعمت الهی را ندانیم و اسراف نماییم با مشکل آب روبرو خواهیم شد. پس ما هم در درست مصرف کردن آب مسئول هستیم.

وی اضافه کرد: مسئولین اداره آب و فاضلاب با تشکیل کارگروهی و تنظیم نمودن جدول ساعات توزیع، شروع به توزیع عادلانه آب نمودند. با توجه به بررسی های این کارگروه آب، با جیره بندی که تنظیم گردیده و در دست اجرا می باشد، همچنین با مصرف صحیح آب امسال مشکل آب نخواهیم داشت ولی این نکته را فراموش نکنیم که نیاز به همکاری و کمک همه شهروندان عزیز است. لذا با توجه به صحبت های آقای بردستانی، رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان دشتستان امسال با کمک مردم و جیره بندی دقیق آب، مشکل آب رفع خواهد شد و از این بحران عبور خواهیم کرد.


بزرگترین مشکل روستاها فرسودگی لوله های زیرزمینی است

محمدعلی عبدالشیخی در تحلیل شرایط کنونی آب برای «اتحاد خبر» نوشت: متاسفانه در راستای مقابله با معضل کم آبی در سطح کشور با وجود اخطارها و پیش بینی های مکرری که در سالیان قبل از سوی متخصصان امر مطرح می شد، شاهد برنامه ریزی و اقدامات پیشگیرانه نبودیم، و در ادامه با بی توجهی محضی که مسئولین و خود مردم در بحث عدم صرفه جویی و مدیریت صحیح منابع آبی داشتند، امروز مشکل آب به وضوح نمود پیدا کرده است.

وی ادامه داد: قطعا استان بوشهر نیز بالطبع با توجه به قرارگیری در یک موقعیت جغرافیایی خاص و میزان پایین سطح بارندگی از این قضیه مستثنی نیست، مثلا در منطقه شبانکاره و خاصه در بخش کشاورزی با توجه به این که تنها ۱۵ درصد از مخزن سد رئیسعلی دلواری دارای ذخیره آب است، به شدت کشاورزی و کاشت صیفی جات که عمده محصول تولیدی این بخش است در معرض خطر بوده و ظاهرا کشاورزان به دلیل کمبود منابع آبی از سوی مسئولین برای کاشت در سال پیش رو منع شده اند و سهمیه آب این قشر به نوعی کاملا در حال قطع شدن است که در کنار این مسئله باید اشاره داشت که فارغ از مسئله آب خود می تواند تهدید و بحرانی سنگین به واسطه افزوده شدن قشر عظیمی به خیل بیکاران باشد.

عبدالشیخی با اشاره به موضوع کمبود آب شرب تصریح کرد: اما در بخش شرب، محل سکونت خودم روستای خلیفه -از توابع شبانکاره- را مثال می زنم و با توجه به این که به عنوان عضوی از شورا نیز مشغول به کار هستم و اشرافی که نسبت به این مسئله داریم بایست عارض باشم که در حال حاضر بزرگترین مشکل روستای ما و روستاهای اطراف فرسودگی لوله های زیرزمینی است که علاوه بر اینکه باعث هدر رفت بخش عمده ای از سهمیه آب می شود، دلیلی بر عدم توزیع نامناسب به تمامی خانوارها مخصوصا در فصول گرم سال می شود. متاسفانه اداره آبفا نیز در قبال درخواست های مکرر ما برای تعویض خطوط و انشعاب های فرسوده به عنوان بزرگترین مشکل آب روستایی منطقه شبانکاره، عدم تخصیص بودجه و ناتوانی در خرید تجهیرات لازمه را مطرح می کنند که می بایست استانداری و مجمع نمایندگان استان سعی بر اخذ  اعتبارات ویژه ای به جهت کمک به اداره مذکور داشته باشند تا مردم شریف این بخش حداقل نسبت به نیازهای اولیه زندگی خود دل مشغولی نداشته باشند.

در برخی از قسمت های روستای بنداروز و سرکره مردم بیش از یک هفته است که حتی یک قطره آب دریافت نکرده اند

آب و فاضلاب روستایی شهرستان دشتستان اعلام نموده که به دلیل کاهش شدید ورودی آب از خط انتقال کازرون و ضرورت تامین آب روستاییان ناگزیر به اجاره چاه آب در حوزه بنداروز گردیده اند و ساکنین این روستاها طی نامه ای به تحریریه اتحاد جنوب اعلام نوشتند: در پی بحران آبی دشتستان جیره آب شرب روستاهای بنداروز، سرکره، ابوالفیروز، گندم ریز و... یک هفته است که بدون اطلاع قبلی قطع شده، در پی این اتفاق از سوی اداره آب یک حلقه چاه در روستای بنداروز برای این چند روستا اجاره گردیده که طی چند روز گذشته آب این چاه بین اهالی این چند روستا تقسیم شده ولی این مقدار آب در حال حاضر نتوانسته جوابگوی نیاز مردم این روستاها باشد و حدود نیمی از مردم این چند روستا هنوز در بحران بی آبی به سر می برند. در برخی از قسمت های روستای بنداروز و سرکره مردم بیش از یک هفته است که حتی یک قطره آب دریافت نکرده اند و مردم این مناطق در شرایط بحرانی به سر می برند. با توجه به کمبود شدید آب در این چند روستا تانکرهای آبرسانی برای رفع مشکلات این مناطق در نظر گرفته شده اند اما تعداد بسیار اندک این تانکرها نمی تواند جوابگوی نیاز این همه متقاضی نیازمند و بحران زده آبی باشد.

زمزمه های جنگ آب

روزانه اعتراضات زیادی از طریق تماس، نامه و یا حضوری به دفتر هفته نامه «اتحاد جنوب» ارسال می شود که طی مدت اخیر بخش زیادی از این اعتراضات مربوط به آب و کمبود آن بوده است. همچنین فضای مجازی نیز این روزها پر است از صدای اعتراض و درددل های شهروندان مناطق مختلف شهرستان. قسمتی از این اعتراضات را در زیر آورده ایم:

*برخی از روستاهای بخش شبانکاره بیش از ده روز است که آب ندارند، هر سه الی چهار روز یک بار، به مدت یک یا دو ساعت آن هم به صورت قطره چکانی سهمیه آب مردم شبانکاره است. دادِ مردم از بی کفایتی و بی مدیریتی ها بلند شده است. 

*طبق فرموده ی جناب فرماندار مجوز احداث آبشیرین کن برای دشتستان گرفته شده است اما اجرای آن را در دستور کار ندارند. بنا هم نیست به این زودی جهت اجرا به بخش خصوصی واگذار شود. حالا چرا خدا داند. ظاهرا گذاشته اند ببینند جنگ آب تلفاتی هم دارد یا خیر. اگر داشت آن وقت اعلام می شود که باید اجرا شود. اجرای آن هم یک سال زمان میبرد. یعنی بحران پیش می آید، آنگاه شاید تصمیم به اجرا بگیرند. بحران به خاطر آمدن فصل سرما کم رنگ تر می شود. پروژه تمام نشده به بحران سال بعد می خوریم. حالا چه ایرادی دارد که قبل از وضعیت قرمز انجام شود باز هم خدا میداند.

 

جلوگیری از هدر رفت آب در دشتستان به مدیریت صحیح نیاز دارد

 

*متاسفانه درصد بالایی از مصرف آب های شیرین در بخش کشاورزی صورت می گیرد و سهم کمی مربوط به بقیه بخش‌ها است که شامل صنعت، نیروگاه‌ها، مصارف خانگی، تبخیر آب پشت سدها و… می‌شود. دقیقا مشکل مدیریت آب ها از کمبودش بیشتر است. با توجه به توزیع مصرف می بایست در اسرع وقت مصرف در بخش کشاورزی مدیریت شود و با توجه به منابع موجود مسئولین شهرستانی و استانی فکری به حال وضعیت آب کنند. تا دیر نشده باید این اتفاق رخ دهد، چون وضعیت آب دشتستان روز به روز بحرانی تر می شود.

*جلوگیری از هدر رفت آب در دشتستان به مدیریت صحیح نیاز دارد. اصلاح شبکه آبی فرسوده، منع استفاده از آب شرب برای کار ساختمانی، باغبانی و... به علاوه اعمال نظارت های دقیق، اقدام سریع جهت قطع انشعابات غیر مجاز غیر از خانگی، ممنوعیت استفاده از اب شرب برای کشاورزی گلخانه، بخش عمده ای از هدر رفت آب از مخازن منازل است که روانه کوچه و خیابان می شود باید برخورد شود، هدررفت بخش زیادی از آب از طریق سر ریز مخازن، برای مثال یک ساختمان حدود 18 واحدی که بارها به اداره آب خبر داده ایم و حدود دو اینچ آب از مجموعه سر ریز مخازن انها از طریق ناودان ساختمان روانه کانال خیابان می شود. در یک کوچه که بنده شخصا بارها تذکر داده ام و نیمه شب و صبح درب منزلشان را کوبیده ام را  محاسبه کرده ام حدود سه چهار اینچ هدر رفت است این یعنی بخش عمده ای از مشکل کم آبی را با این یک مدیریت درست حل کرد .آب را باید مثل کمربند ایمنی فرهنگ سازی کرد. باید انشعاب برای مشترکین خاطی قطع شود، جریمه هدر رفت روی قبوض، تذکر، و غیره انجام شود. اداره آب باید مثل پلیس ساختمان پلیس آب داشته باشد.

 

منابع آبی دشتستان و استان به دلیل سوء مدیریت در حال نابودی است

 

*با توجه به اینکه پدر من از کشاورزان قدیمی منطقه بوده و هم اکنون من و یکی از برادرانم هنوز کشاورزی می کنیم باید بگویم که در بحث آب و مصرف آب کشاورزی در دشتستان و استان منابع آبی به دلیل سوء مدیریت در حال نابودی است. متاسفانه هیچ کدام از مدیران برنامه جامعی برای کنترل آب و مصرف درست آن و حتی افزایش منابع آب زیر زمینی ندارند! اگر مسئولین شرکت آب منطقه ای و غیره بخواهند می توانند کشاورزی استان را جان دوباره ای ببخشند و آن را احیاء کنند ولی و اما ......!! ما آب داریم ولی حامی نداریم!
ما کشاورزان فقط به فکر سود زیاد نیستیم بلکه می خواهیم با مصرف درست آب سالیان زیاد کشاورزی کنیم و به خلق خدا خدمت رسانی کنیم ولی بعضی مسئولین نمی خواهند، چرا می گویم نمی خواهند چون حمایت نمی کنند!!!
مسئولین شرکت آب برای حفظ ابهای رودخانه ها و آبراه های فصلی چه کاری انجام داده اند؟
برای حفظ آبهای پشت سدهای خاکی چه کاری انجام داده اند؟ (اب پشت این سدها فقط به دلیل گرمای منطقه بخار می شود.)

*مسئولین به جای لایروبی مجدد چاهها چه برنامه ای دارند و چه کاری انجام داده اند؟ (فقط می گویند مجوز لایروبی نمی دهیم با وجودی که مجوز می دهند و چاهها هر سال در حال لایروبی هستند و این یعنی مرگ برای آینده کشاورزی، که با برنامه میتوان بدون لایروبی مشکل کم آبی چاهها را حل نمود.)
امروز ما از بی مدیریتی داریم نابود می شویم و مقصر خودمان هستیم، مگر نمایندگان مجلس نمایندگان مردم نیستند پس چرا پل بین مردم و مسئولین نمی شوند!!؟ مخاطب سخن این حقیر فقط این دولت و این نماینده نیست بلکه مشکل از همه دولت ها و همه نماینده های این چند دوره بوده است! حیف و صد حیف که با دستان خودمان در حال نابود کردن خودمان هستیم!!

*چند روز پیش به همراه چند تن از همسایه ها به علت بی آبی چند روزه در خیابان حسینیه اعظم برازجان به اداره اب رفتم. اما خودشان هم سردرگم و بی جواب هستند، فقط از ما خواستند تجمع نکنیم طوری که بلافاصله با تانکر آب را برایمان اوردند و می گفتند آب ورودی از سمت کازرون خیلی کم است طوری که احتمال قطع آن هم وجود دارد و مطمئن هستم که هیچ برنامه خاص و منظمی در این مورد وجود ندارد حتی قطع و وصل آب به لوله کشی ها هم آسیب جدی وارد کرده و هیچکس جوابگو نیست. من فکر نمی کنم باید فقط اداره آب را مقصر شناخت، باید ریشه ای بررسی کرد.

*آب ورودی شهر یک سوم نیاز شهر هم نیست و احتمالا کمتر هم خواهد شد و به گفته خود کارشناسان راهی به جز اب شیرین کن نیست. مراجعین هم همه بالای سه روز بی آب هستند، به نظر من تنها مقصر اداره آب نیست.

*روستای نی نیزک نزدیک به ده روز است که آب ندارد، همچنین چندین سال است که از خرداد تا مهر ماه آب چاه به لوله های آب تزریق می شود، این آب حتی برای لباس شستن هم به درد نمی خورد منتها از سر ناچاری این کار انجام می شود.

 

امروز دشتستان یکصدا آب را فریاد می زند

 

*چند عامل باعث کمبود شدید آب در تابستان می شود که متأسفانه به دلیل کمبود اعتبار مالی هرگونه تزریق و یاری رساندن به این مشکل را ناممکن می کند، در بعضی مناطق بیش از سه روز قطعی آب داشته ایم، آب ذخیره هم تمام شده، یعنی بحران از نجات محیط زیست گذشته، ما باید بیست سال پیش به فکر نجات محیط زیست می بودیم، الان دیگر باید به فکر نجات مردم باشیم. و تا زمانی که اعتبارات به سمت و سوی دیگری گسیل می شود نمی توانیم مشکلاتمان را حل کنیم، چون هر گونه ابتکار و ایده برای مقابله با هر مشکلی در وهله اول نیازمند پول و اعتبار است. الان نزدیک به 15سال است که ما با خشکسالی و کمبود آب مواجه هستیم، اما مسئولین برای حل مشکل کم آبی در تابستان چند آبشیرین کن بر روی منبع عظیم دریا نگذاشته اند.

اینها تنها گوشه ای از ترسها و نگرانی ها و دغدغه های مردمی است که داغ سالها بی مهری و محرومیت و اکنون بی آبی را بر سینه دارند. امروز دشتستان یکصدا آب را فریاد می زند. معضلی که از سالها پیش و ذره ذره در دل خاک این استان ریشه دواند و هیچکس به این فکر نکرد که روزی تمام این دیار را دربرمی گیرد. آن روز امروز است که چاره ای جز بیچارگی برای مردم نمانده است.

 

مدیر آب و فاضلاب شهری دشتستان: میزان ورودی آب هر روز در حال کاهش است

مدیر آب و فاضلاب شهری دشتستان در یک گفتگوی تلفنی با «اتحاد خبر» گفت: در خصوص معضل آب که گریبانگیر منطقه شده است هیچ کاری نمی توانیم انجام دهیم، آب نیست و باید آبی وجود داشته باشد تا بتوانیم اقدامی انجام دهیم. البته امیدواریم که به همین وضعیت باقی بماند و بدتر از این نشود.

علی بردستانی در خصوص لیست منتشر شده در فضای مجازی مربوط به نوبت بندی آب اظهار داشت: به دلیل اینکه میزان ورودی آب هر روز در حال کاهش است، این لیست به هم می خورد وگرنه اصل و مبنای نوبت بندی لیست مذکور بوده است.

توضیح زیر عکس/ این برنامه یک روز در میان است، امروز نوبت لیست بالایی است، فردا قطع می شود و جیره آب به لیست پایین می رسد


وی در ارتباط با امکان استفاده از آبشیرین کن ابراز داشت: این طرح بلندمدت است و برای مشکل امسال گره گشا نیست.

بردستانی همچنین در پاسخ به امکان دریافت آب از شهرهای همجوار گفت: با توجه به بحران سراسری کمبود آب خصوصا در مناطق جنوبی و استان بوشهر بعید می دانم این اتفاق بیفتد.

مدیر آب و فاضلاب شهری دشتستان تصریح کرد: موضوع قابل انتظار این است که مردم مصرف خود را کمتر نمایند و به آبی که می رسد قانع باشند. در این مدت زمان کوتاه نمی توان کاری کرد و مردم نیز باید به این وضعیت عادت کنند.

وی ضمن ابراز امیدواری به بدتر نشدن وضعیت گفت: مردم از مصارف غیرضروری چون شستن ماشین و حیاط بپرهیزند، و تا حد ممکن از هدررفت آب جلوگیری نمایند.

 

اصلاح الگوی مصرف تنها راه گذر از بحران کم آبی

ژیلا مشیری، کارشناس پژوهشکده مردم شناسی در نشست علمی مطالعات مردم شناختی میراث فرهنگی، با اشاره به فاجعه کمبود آب در جهان اظهار داشت: رشد جمعیت و توسعه فعالیت‌های صنعتی و کشاورزی منجر به کاهش فزاینده منابع آبی در کشور شده است. در کشورهایی با درآمد بالا معمولا 11 درصد آب، شرب و 59 درصد صنعت و 30 درصد کشاورزی استفاده می‌شود اما در کشورهایی با درآمد پایین این رقم 8 درصد شرب، 10درصد صنعت و 82 درصد کشاورزی است این در حالی است که در ایران 92 درصد آب در بخش کشاورزی، یک درصد در بخش صنعت و 7 درصد در بخش شرب استفاده می‌شود.

مشیری گفت: بسیاری از مناطق جهان از جمله ایران تا سال 2040، حدود 80 درصد از منابع آبی خود را از دست می‌دهند مگر این که در سیاست های خود تجدیدنظر جدی داشته باشند. یکی از موارد بسیار مهم در کم آبی و تنش آب پیش رو، تاثیرات اقتصادی و اجتماعی است بنابراین وضعیت فرهنگی و اجتماعی کشور در وضعیت آب بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

به گفته وی، بنا بر پیش‌بینی‌ها در سال 2025 به میزان 8 میلیارد نفر از جمعیت در مناطقی با کمبود مطلق آب زندگی خواهند کرد و در این سال دو سوم از جمعیت جهان در کشورهای دارای تنش آبی خواهند بود.


مشیری با اشاره به تحقیق‌های انجام شده در زمینه آب و روش‌های مختلف آبیاری کشاورزان گفت: متاسفانه یکی از راههای استفاده کشاورزان از منابع، چاههای عمیق و روش سنتی غرقابی است.

مشیری یکی از مهمترین مشکلات کشاورزی را توسعه کشاورزی از طریق گسترش سطح کشت آبی به جای افزایش تولید در واحد سطح دانست و افزود: بازده پایین آبیاری در بخش کشاورزی به دلیل مشکلاتی از جمله نبود آگاهی، ضعف دانش فنی مناسب، شیوه های سنتی کشت و زرع و نبود شبکه‌های مناسب آبرسانی و نبود مدیریت مصرف آب منجر به اتلاف آب می‌شود.

این کارشناس پژوهشکده مردم شناسی با ابراز تاسف از اینکه بازده آب در بخش کشاورزی کمتر از 30 درصد است، اصلاح الگوی مصرف را تنها راه گذر از بحران کم آبی دانست.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
چرا شهر بوشهر به خط آب کوثر وصل است اما دشتستان با این جمعیت و فاصله کمتر به خط آب کوثر وصل نمی شود این تبعیض واضح و آشکار چرا برطرف نمی شود ؟!!!
1397/03/22 - 11:56
0
0
باسلام متاسفانه امروز دیگر برای حل مشکل کمبود آب خیلی دیر شده و درمانی ندارد یک زمانی قرار بود با را اندازی نیروگاه اتمی توسط شرکت زیمنس آلمان و تصفیه و شیرین سازی اب دریا مشکل آب جنوب کشور به طور کامل حل شود ولی با پیروزی انقلاب این طرح به طور کامل تعطیل شد و پروزه ای که فاز اول ان 95 درصد پیشرفت داشت رها گردید و ملت همیشه در صحنه با یورش به سایت نیروگاه دست به غارت اموال ان زدند و در طول جنگ تحمیلی صدام ملعون با موشک اخرین نفس های این نیروگاه را برید یا سیستم ابشیرین کن بوشهر که قابلیت شیرین سازی اب را برای کل شهر بوشهر را داشت به دلیل عدم رسیدگی فرسوده و از کار افتاد این سیستم همین الان در بوشهر معروف به اب شیرین کن میباشد که در دسته نیروی هوایی است ولی انقدر مخروبه شده که قابل بازسازی نمیباشد فقط تشریف ببرید نگاه کنید که چه عظمتی داشته
1397/03/22 - 00:34
0
0
هشاد درصد این مشکلات به ضعف مدیریت مسئولان آبی برمی گرده . طبق معمول هیچ وقت کم کاری و ضعف مدیریتی خود را نخواهند پذیرفت و با جوابهای کلیشه ای مقصر تمام مشکلات مردم هستند!
مردم آب ندارند آقای مدیر آقای مسئول آقای دست اندرکار!
این وظیفه ی شماست که مدیریت بحران کنید و نسبت به رفع مشکل مردم تلاش کنید.
آب نیست !وظیفه تو ست که آب مردم را تامین کنید بله وظیفه توست!
این دفتر و دستکها و ادرات طویل و عریضتان صرفا برای گرفتن حقوق و نشستن زیر کولر نیست بلکه برای خدمت به مردم است!
حضرت عباسی به غیر از گفتن آب نیست آب کمه و مردم صرفه جویی کنند چه کاری کردید چه راهکارهایی ارائه کردید ؟!
هیچ!
حتی از سهمیه بندی آب هم عاجز هستید
این توان مدیریتی بی نظیره!

1397/03/21 - 14:23
0
0
هرروز با جلسات به مردم وعده سر خرمن میدهند آن شاالله این اعتراضات ما به گوش خدا برسه این شکایات ما به گوش خدا برسه وگرنه ما توی این دشتستان کسی رو نداریم که اعتراضمونو بهش کنیم
1397/03/21 - 13:34
0
2
ضمن تشکر از اداره آب برای ایجاد فضای مفرح و پرجنب و جوشی که با قطعی آب برای ما ایجاد کردند از کلیه ادارات خواهشمندیم با الگوگیری از اداره آب در رونق این فضای مفرح مشارکت داشته باشند خصوصا اداره برق
قبلا از تلاشهای خستگی ناپذیر شهرداری برازجان کمال تشکر را داریم
1397/03/21 - 12:19
0
0
یعنی با این همه دبدبه و کبکبه مسئولان لایق ! عرضه ایستادن جلوی چهارتا برنج کار تو کازرون رو ندارن ؟ ای خاااااااااک....
عزا و بلای کم آبی و بی آبی و رونق یافتن پاره ای از مشاغل شریف
میگویند عزای عمومی عیش است اگر عزا و عذاب کنونی حاصل از قحط و نبود آب برای هر کسی عذاب و بلا باشد و مصیبتی همگانی برای صاحبان و دارندگان برخی مشاعل شریف
البته که عیش است مشاغل و خدماتی در رابطه با اجناس و کالاه
آب معدنی کمپرسور دستمال کاغذی و کاغذ توالت عطر و گلاب و ادکلن و مواد خوشبو کننده لباس و بدن دستگاه تخلیه چاه توالت آفتابه و آفتابه لگن خربزه که آب است میوه های آبدار به نرخ خون
1397/03/21 - 09:50
0
3
از انجایی که من میبینم در روستاها با اب لوله کشی به درختان داخل حیاط شان اب میدهند باید مردم بروند وببیند که در روستاها هر خانه چند درخت نخل و لیمو در خانه دارن تمام کنتورها را دست کاری کردن مگر ما مشکل کمبود اب نداریم
1397/03/21 - 08:14
1
8
مردم مصرف آب را کمتر نمایند؟مگر آبی هم هست که مصرفش کمتر شود؟بی عرضگی مسئولین دولت تدبیر و امید در تامین و رفع مشکل آب ستودنی است.مگر اوایل دولت یازدهم یک میلیارد دلار مجوز برداشت از صتدوق توسعه ملی برای برداشت آب نگرفتید چرا به مردم گزارش نمی دهید این پول را چه کرده اید؟از شش هفت سال پیش زمزمه مشکل آب شهرستان به گوش میرسید.این مدت برای برنامه ریزی و مقابله با مشکل کافی نبوده؟
1397/03/20 - 22:18
0
8
چرا در شهر برازجان برخی محلات روزهایی هم که نوبت آبشان نیست آب دارند و برخی محلات...
آقای بردستانی این عدالته؟
توان رفع مشکلات مردم را ندارید استعفا بدین
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین