امروز: سه شنبه 02 بهمن 1397
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 01 خرداد 1397 - 17:24

اتحاد خبر : معاون میراث فرهنگی استان بوشهر و رئیس پایگاه میراث فرهنگی سیراف در نشست با اصحانه رسانه با بیان اینکه دشتستان بهشت باستان شناسان است، اظهار داشت: برازجان یک شهر از دوره ی هخامنشی بوده است با توجه به مطالعاتی که صورت گرفته داریم به داده های ان شهر دست پیدا می کنیم.به گزارش خبرنگار اتحاد خبر، نصرالله ابراهیمی ...

اتحاد خبر – ثریا شیری: معاون میراث فرهنگی استان بوشهر و رئیس پایگاه میراث فرهنگی سیراف در نشست با اصحانه رسانه با بیان اینکه دشتستان بهشت باستان شناسان است، اظهار داشت: برازجان یک شهر از دوره ی هخامنشی بوده است با توجه به مطالعاتی که صورت گرفته داریم به داده های ان شهر دست پیدا می کنیم.به گزارش خبرنگار اتحاد خبر، نصرالله ابراهیمی با بیان اینکه در سال گذشته در خصوص اعتبارات مصوب رشد 100 درصدی داشته ایم، اظهار داشت: بر خلاف این رشد، نقدینگی کل دستگاه ها 40 درصد بود در صورتی که اگر این تخصیص با نقدینگی همخوانی داشت پروژه ها پیشرفت فیزیکی بسیار مطلوبی داشتند ولی چون نقدینگی در سطح پایینی بود راندمان بسیار پایینی نسبت به اهدافی که داشتیم حاصل شد و نتوانستیم به نتایج مطلوب دست پیدا کنیم.

ابراهیمی افزود: اعتبارات مصوب میراث فرهنگی در سال های گذشته بالغ بر 22 میلیارد تومان بود، اما نقدینگی ما در حدود 1/4  این اعتبار مصوب بود.

وی با اشاره به اینکه بیشترین بنادر تاریخی و محوطه های تاریخی در کرانه های خلیج فارس در استان بوشهر است، گفت: استان بوشهر در مجموع 937 کیلومتر مرز آبی و خشکی  دارد و ما در استان چندین بندر داریم که چه در کرانه های شمالی و چه در کرانه های جنوبی در حوزه ی تاریخی بسیار حائز اهمیت است.

معاون میراث فرهنگی استان بوشهر و رئیس پایگاه میراث فرهنگی سیراف ابراز داشت: بعضی از ارگان ها بدون کسب اجازه و بدون کسب استعلام از میراث فرهنگی نسبت به صدور سند مالکیتی اقدام می کنند و بندر نایبند در فهرست آثار ملی ثبت است ولی کل محوطه سند مالکیتی دارد و در بندر سیراف هم همین مشکل وجود دارد.

نصرالله ابراهیمی با تاکید بر اینکه شهرستان دشتستان از لحاظ پیشینه ی فرهنگی و تاریخی و نوع اقلیم حائز اهمیت است، بیان داشت: یکی از محوطه های تاریخی این شهرستان، کاخ چرخاب است.

ابراهیمی ضمن اشاره به اینکه قبلا از برازجان به عنوان کاخ های زمستانی و کاخ های ییلاقی نام برده می شد، تاکید کرد: برازجان یک شهر از دوره ی هخامنشی بوده است با توجه به مطالعاتی که صورت گرفته داریم به داده های ان شهر دست پیدا می کنیم.

وی خاطرنشان ساخت: اکنون در مطالعات باستان شناسی هخامنشی دنیا، برازجان به عنوان یک مبحث جدید پیش روی دانشگاه های معتبر دنیا قرار گرفته است.

برازجان قدیمی تر از تخت جمشید است

مسئول پایگاه باستان شناسی شهرستان دشتستان در خصوص نمایشگاه آثار و اشیای مکشوفه در کاخ های هخامنشی برازجان ابراز داشت: این نمایشگاه حاصل زحمات و دسترنج و کاوش های دو ماهه هیئت باستان شناسی به سرپرسی دکتر ابراهیمی بوده است که حاصل این کاوش ها و مستند سازی فعالیت ها در قالب یک نمایشگاه و موزه در کاروانسرای مشیر برازجان در معرض دید عموم قرار گرفت.

یدالله ذکاوت زاده با اشاره به آثار و اشیای مکشوفه اظهار داشت: این آثار متعلق به یک محوطه پیرامون کاخ هخامنشی چرخاب است که در بررسی های ژئوفیزیک که انجام دادیم نقاطی را مشخص کردیم و یک نقطه حفاری شد و در محدوده ی سایت سنگ سیاه هم کاوش داشتیم که این نمایشگاه یافته های محدوده سنگ سیاه و چرخاب را در بر میگیرد و مربوط به دوره ی هخامنشی است.

ذکاوت زاده ادامه داد: یافته ها به ما اعلام می کند که برازجان اگر قدیمی تر از پاسارگاد نباشد، حداقل همزمان با آن یعنی همزمان با شکل گیری هخامنشی است و قطعا قدیمی تر از تخت جمشید است.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1397/03/01 - 19:01
0
2
پس دلدادگی ما به دشتستان بی خود و بی دلیل نبود، با این همه قدمت و تاریخ.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین