امروز: يکشنبه 30 دي 1397
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 25 ارديبهشت 1397 - 08:42

اتحاد خبر: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر با اشاره به کاهش ۵۲ درصدی بارش باران در استان بوشهر گفت: کاهش بارش باران سبب خالی ماندن ۸۳ درصد مخزن سد رئیسعلی دلواری دشتستان شده است.

اتحاد خبر: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر با اشاره به کاهش ۵۲ درصدی بارش باران در استان بوشهر گفت: کاهش بارش باران سبب خالی ماندن ۸۳ درصد مخزن سد رئیسعلی دلواری دشتستان شده است.
بوشهر| 83 درصد مخزن سد رئیسعلی دلواری دشتستان خالی است

به گزارش تسنیم؛ شاهپور رجایی  با بیان اینکه این استان در وضعیت خشکسالی 10 ساله قرار گرفته است اظهار داشت: در 10 سال گذشته با انباشت خشکسالی‌ها 70 درصد بارندگی‌ها تحقق نیافته و خشکسالی در استان بوشهر تشدید یافته است.

 

وی، خشکسالی کشاورزی را نخستین آثار کاهش بارندگی دانست و تصریح کرد:در خشکسالی کشاورزی ضمن اینکه اراضی دیم از بین می‌رود، آبهای زیرزمینی و سطحی صدمه می‌بیند و منازعات محله‌ای افزایش می‌یابد.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر از گسترده شدن خشکسالی در استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: بر اساس آمارهای موجود بارش باران در سال آبی 96-97 نسبت به سال قبل آن 52 درصد کاهش یافته و این در حالی است که در 10 سال گذشته 70 درصد بارش‌های استان محقق نشد.

رجایی آب را صنعت به عنوان پارامتر تاثیرگذار دانست و تصریح کرد:در استان بوشهر آب مورد نیاز صنایع از محل دریا تامین می‌شود و وابستگی به آبهای زیرزمینی کمتر است.

 

وی از کاهش آورد آب رودخانه‌های استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: با تحقق نیافتن 52 درصد بارندگی ضمن خشک شدن دشت‌ها آورد آب رودخانه‌های استان بوشهر 83 درصد کاهش یافت.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر با اشاره به کاهش ذخیره آب سد رئیسعلی دلواری خاطر نشان کرد: 17 درصد مخزن ذخیره سد رئیسعلی دلواری استان بوشهر پر است که 10 درصد آن حجم پایدار و تعادلی سد است.

 

وی، با اشاره به کاهش 52 درصدی بارش باران در استان بوشهر گفت: با تحقق نیافتن 52 درصد بارندگی سبب خالی ماندن  83 درصد مخزن سد رئیسعلی دلواری دشتستان شده است.

 

رجایی با اشاره به  اینکه 55 میلیون متر مکعب آب سد رئیسعلی دلواری قابل برداشت است تصریح کرد: اکنون 120 میلیون متر مکعب آب در سد رئیسعلی دلواری وجود دارد که 55 میلیون متر مکعب آب قابل برداشت است و این درحالی است که بخشی از آن حقابه محیط زیست و بخش هم تبخیر می‌شود.

 

وی با بیان اینکه سال قبل در این ماه میزان ذخیره آب سد رئیسعلی دلواری 130 میلیون متر مکعب بود گفت: سد کوثر در استان کهگیلویه و بویراحمد تامین کننده بیش از 60 درصد آب آشامیدنی استان بوشهر دارای 256 میلیون متر مکعب ذخیره است که سال قبل این میزان 356 میلیون متر مکعب ثبت شده است.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر از ممنوعه شدن دشت‌‌های استان بوشهر خبرداد و بیان کرد: خشکسالی‌های 10 سال اخیر دشت‌های استان بوشهر را ممنوعه کرد به گونه‌ای که از 16 دشت استان 12 دشت ممنوعه است و 4 دشت ساحلی  استان بوشهر با لب شوری آب آنها از ظرفیت مطلوبی برخوردار نیست.

 

رجایی با بیان اینکه شش درصد مساحت آبخوان‌های استان با اعمال مدیریت تعاونی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد افزود: 90 درصد آبخوان‌های استان بوشهر با هدایت الکتریکی Ec  قابلیت استفاده مستقیم در بخش کشاورزی ندارند و بیشتر مورد استفاده طرح‌های آبزی‌پروری قرار می‌گیرد./دکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1397/02/25 - 11:59
0
1
یک سوال از مهندس رجایی

فروردین ماه سال 96، آقای باشی زادگان معاون وقت حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای بوشهر به رسانه ها گفته بود که ۲۱۸ میلیون مترمکعب آب پشت سد رئیسعلی دلواری دشتستان ذخیره شد.

جنابعالی الان می فرمائید در اردیبهشت سال 96 حجم آب مخزن سد رئیسعلی دلواری 130 میلون مترمکعب بوده است.

با این ارقام یعنی در سال گذشته و در عرض کمتر از یکماه بیش از 88 میلیون مترمکعب آب از سد استحصال شده است؟
خوب می دانید که در تاریخچه این سد همچین رقمی تاکنون هیچوقت در یکماه از مخزن سد کسر نشده است. لطفا قبل از اعلام اعداد و درصدها کمی به سابقه اظهارات خود و دیگر همکارانتان هم توجه کنید تا معقول تر بنظر آید.

موردی دیگه با این ارقام و اعداد آیا نباید شک کرد که در حال حاضر موجودی آب سد چیزی بیشتر از میزان 120 میلیون مترمکعبی آب اعلامی از جانب شماست؟
دانستن حق شهروندی هم استانی هاست که شما مسولان با اطلاع رسانی شفاف این حق را ادا می کنید لذا باید برمبنای واقعیت ها باشد نه دنباله رو آمارهای دهه هشتادی!
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین