امروز: يکشنبه 30 دي 1397
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 20 ارديبهشت 1397 - 13:21

اتحاد خبر:اواخر اردیبهشت ماه و اوایل خرداد ماه فصل کِنه زنون (آرایش کردن) نخلستان بزرگ شهرستان دشتستان و دیگر نخلستان های استان بوشهر می باشد.

اتحاد خبر_قاسم پاکدل:اواخر اردیبهشت ماه و اوایل خرداد ماه فصل کِنه زنون (آرایش کردن) نخلستان بزرگ شهرستان دشتستان و دیگر نخلستان های استان بوشهر می باشد.
کِنه زدن یا آرایش کردن درخت نخل (در گویش محلی مُخ) یکی از مهم ترین، حساس ترین و پرزحمت ترین مراحل عمل آوری محصول خرما می باشد. عکاس: علی رزمجو

 

در این مرحله از سیر تکامل خرما، که با بزرگ شدن و وزن گرفتن خوشه ها و دانه های خرمای کال سبز رنگ (پِهَک) انجام می شود، نخل داران برگ های پایینی درخت نخل را کوتاه و در دمبرگ (کُنداغ) آن یک یا دو فرورفتگی ایجاد می کنند که به آن کنه می گویند. خوشه ها به سمت این دمبرگ پایین آورده می‌شوند و با یکی از ریسه های (رِس ها) خوشه به دور کنه گره می‌زنند، بدین ترتیب شاخه درخت نخل (گُرد) و به خصوص بخش انتهایی آن (کُنداغ) پایه و ساپورتی می شود برای ثابت نگه داشتن خوشه های خرما.
این کار باعث مرتب شدن خوشه ها و زیبایی نخل می شود و همچنین برداشت محصول خرما و رطب را آسان می کند و از ریختن و هدر رفتن محصول بر اثر باد و طوفان تا حد زیادی جلوگیری می نماید.

 

تصاویر خود را برای نشر در قسمت تصویر روز اتحاد خبر به شماره ۰۹۳۶۶۳۲۰۱۱۴ ارسال نمایید تا با نام شما در این پایگاه خبری نشر داده شود. مثل همیشه با نظرات سازنده خود ما را یاری کنید.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین