امروز: يکشنبه 30 دي 1397
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 14 ارديبهشت 1397 - 12:11
به همت خانه فرهنگ دشتستان و به مناسبت یازدهم اردیبهشت(روز کار و کارگر) صورت گرفت:

اتحاد خبر:گفتگوی خانه فرهنگ دشتستان با آقای یدالله مشتاقی، رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان دشتی به مناسبت یازدهم اردیبهشت(روز کار و کارگر) با موضوع \"قانون کار و کارگر″.

اتحاد خبر:گفتگوی خانه فرهنگ دشتستان با آقای یدالله مشتاقی، رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان دشتی به مناسبت یازدهم اردیبهشت (روز کار و کارگر) با موضوع \"قانون کار و کارگر″.

نتیجه تصویری برای یدالله مشتاقی
 

 

در متن تنظیم شده، جهت سهولت مطالعه برای خوانندگان محترم، پرسش ها با علامت (●) و پاسخ های مهمان برنامه با علامت (●●) مشخص شده است.

قبل از آن که گفتگو را شروع کنیم ابتدا برای آشنایی خوانندگان کلیاتی در مورد این مبحث ارائه می دهیم ، سپس در ادامه با پرسش و پاسخ اعضا و جواب یدالله مشتاقی که در ذیل می آید همراه می شویم :

⬛ حیات یک ملت به کار و تلاش بستگی دارد، فضای جامعه باید فضای کار و تلاش باشد و کار باید به عنوان بهترین سرمایه های بشر تبلیغ گردد. به همین دلیل اسلام هرگونه کار ثمر بخش در هر مقیاسی را عبادت دانسته و از کارگر به عنوان مجاهد راه خدا نام برده است.
دلیل این امر آن است که هیچ نظام سیاسی بدون پشتوانه یک اقتصاد قوی و شکوفا ، باقی و برقرار نمی‌باشد.
اهمیت کار تا آن حد است که اساس پیشرفت اقتصادی در هر کشور بستگی مستقیم به مفهوم کار در آن جامعه ، و جایگاه کارگران آن دارد.
و همانطور که حضرت امام (ره) فرمودند \"حیات یک ملت مرهون کار و کارگر است.″
در حقیقت روز کارگر در کشور ایران روز دفن سلطه ابر قدرت و کوتاه کردن دست آنان از اقتصاد کشور است؛ زیرا طبقه شریف کارگران ثابت کردند که قادر هستند با خواست خداوند متعال ، کشور عزیزمان ایران را با کوشش شبانه روزی از وابستگی به دولت های بیگانه نجات دهند. و با توجه به اینکه مقام معظم رهبری امسال را به سال حمایت از کالاهای ایرانی مزین فرموده اند، باید از تولیدات داخلی استفاده نماییم.
و چنانچه تولیدات یک جامعه از حمایت برخوردار باشد و بخشهای کشاورزی و صنعت رشد موزون نماید و خدمات متناسب با عوامل استاندارد اقتصادی ترقی نماید، شاهد توسعه ای متوازن خواهیم بود و زیربناهای یک اقتصاد سازنده تقویت خواهد شد و برای رسیدن لازم است فرهنگ اقتصادی یعنی باورهای علمی، اجتماعی و اقتصادی بر امور و محور تدبیر و تعادل ایجاد و تقویت شود. و تولید است که راه را بر ورود کالاهای خارجی و غیر ضروری می بندد و جامعه را بسوی استقلال اقتصادی هدایت می کند و به فرموده مقام معظم رهبری \"ایجاد شغل″عبارت است.

◾قانون كار دارای دويست وسه ماده و يكصدو بيست ويك تبصره دارد.
◾كه در تاريخ بيست نهم آبان يكهزارو سيصدوشصت ونه به تصويب نهايي مجمع تشخيص مصلحت نظام رسيده.

⬛ طبق ماده ۱ قانون کار:

کلیه کارفرمایان، کارگران، کارگاه‌ها، مؤسسات تولیدی، صنعتی، خدماتی و کشاورزی مکلف به تبعیت از ​قانون کار​ می‌باشند.
◾از نظر حقوقی(قانون کار):

کارگر از لحاظ این قانون کسی است که به هر عنوان در مقابل دریافت حق‌السعی اعم از مزد، حقوق، سهم سود و سایر مزایا به درخواست ‌کارفرما کار می‌کند .
◾کارفرما​ شخصی است حقیقی یا حقوقی که کارگر به درخواست و به حساب او در مقابل دریافت حق‌السعی کار می‌کند. مدیران و مسئولان‌ و به طور عموم کلیه کسانی که عهده‌دار اداره کارگاه هستند نماینده کارفرما محسوب می‌شوند و کارفرما مسئول کلیه تعهداتی است که نمایندگان مذکور‌در قبال کارگر به عهده می‌گیرند. در صورتی که نماینده کارفرما خارج از اختیارات خود تعهدی بنماید و کارفرما آن را نپذیرد در مقابل کارفرما ضامن است.
⬛ طبق ماده ۴ قانون كار :
كارگاه محلي است كه كارگر به درخواست كارفرما يانماينده او در آنجا كار می كند ،از قبيل موسسات صنعتی،كشاورزی ،معدنی وامثال آنها...
◾خب وقتی كارگر و كارفرما مشخص شدند در مرحله بعد بين كارگر و كارفرما صحبت هایی رد وبدل می شود؛ از جمله ساعت كار،حقوق وغيره كه برای انجام وشروع كار به توافقاتی می رسند اين جاست كه قرارداد بايد منعقد شود، اما قرداد شفاهی داريم وكتبی .

⬛ قراردادكار عبارتست از قرارداد كتبی يا شفاهی كه به موجب آن كارگر در قبال دريافت حق السعی كاری را برای مدت موقت ياغير موقت براي كارفرما انجام می دهد.
◾كارفرما در بدو ورود كارگر می تواند قرارداد كوتاه مدت منعقد نمايد براي شناخت بيشتر،مثلا؛ برای كارگران ساده و نيمه ماهر يك ماه و كارگران ماهر وفنی سه ماه.

⬛ اما برای صحت قرارداد كار در زمان بستن مواردی بايد رعايت شود كه الزامی است:
◾مشروعيت مورد قرارداد
◾معين بودن موضوع
◾عدم ممنوعيت قانونی وشرعی طرفين در تصرف اموال يا انجام كار مورد نظر
«البته اصل بر صحت كليه قراردادهای كار است، مگر آنكه بطلان آنها در مراجع ذيصلاح به اثبات برسد.»


⬛ قرارداد علاوه بر مشخصات دقيق طرفين بايد حاوی مواردی از جمله :

◾نوع كار يا حرفه يا وظيفه ای كه كارگر بايد به آن اشتغال يابد.
◾حقوق يا مزد مبنا
◾ساعات كار، تعطيلات و مرخصی ها
◾محل انجام كار
◾تاريخ انعقاد قرارداد و مدت قرارداد .


●فاطمه چاآبی: آیا قانون کار در منطقه ی خودمان یعنی دشتستان نیز حاکم هست و اصلا به چه شکل و نحوی هست؟
هر چند خود بهتر می دانید قانون برای همه یکسان و به یه نحو هست.
آیا این یکسان بودن نیز در منطقه ی ما وجود دارد؟
●● یدالله مشتاقی: شک نداشته باشيد
كه قانون كار در همه جای كشور اجرا مي شود و بازرس كار مرتباً بازرسی از شركتها دارند.
و اگر كارگری با مشكلی مواجه بشود در بحث حق وحقوق طبق ماده ۱۵۷ در هيات های تشخيص و حل اختلاف اداره تعاون،كار رسيدگی می شود .


● فاطمه چاآبی : در مورد اتباع بیگانه که به دشتستان می آیند چگونه هست؟
آیا در مورد این اتباع نیز باید حقوق ایران رعایت شود؟
●● یدالله مشتاقی: طبق ماده ١٨١ قانون كار، كار فرمايانی كه اتباع بيگانه را كه فاقد پروانه كارند ويا مدت اعتبارش به پايان رسيده به كارگمارند ويا اتباع بيگانه را در غير كاری كه در پروانه اش ذكر شده بكار گمارند برای بار اول ۵ برابر حداقل دستمزد جريمه و در نوبت دوم علاوه بر دوبرابر شدن جرايم به حبس از ٩١ تا ١٨٠ روز محكوم می شوند.


● محمدحسن خلیجی: وظایف اداره کار در این بین چی هست؟
چه جاهایی ورود میکند؟
چطور متوجه می شود لازم هست که وارد قرارداد دوطرف شود؟
مستقیم و یا غیر مستقیم؟
به صورت اجبار و یا مصالحه؟

●● یدالله مشتاقی : بازرسان كار هنگام بازرسی از شركت هابه اين موارد در ابلاغيه های كه به كارفرما مي زنند اشاره می كنند.
طبق ماده١٢قانون كار هر نوع تغيير حقوقی در وضع مالكيت كارگاه از قبيل فروش يا انتقال به هرشكل،تغيير نوع توليد ،ادغام وفوت مالک وامثال اينها ،در رابطه قرارداد كارگرانی كه قراردادشان قطعيت يافته موثر نمی باشد وكارفرمای جديد، قائم مقام تعهدات وحقوق كارفرمای سابق هستند.
⬛ نکته: دوستانی كه قصد خريد كارگاهي داشته باشند حتماً مفاصا حساب از كارگران تا تاريخ خريد دريافت نمايد.


● فاطمه چاآبی: در مورد سن و سال کارگر و کارفرما هم بفرمایید.
●● یدالله مشتاقی: به كارگماردن افراد كمتر از ۱۵ سال تمام طبق ماده٧٩قانون كار ممنوع است
كارگری كه سنش بين ۱۵ تا ١٨سال تمام باشد،كارگر نوجوان ناميده مي شود و بايد در بدو استخدام توسط سازمان تامين اجتماعی مورد آزمايش های پزشكی قرار گيرد .
و آزمايش های پزشكی كارگر نوجوان حداقل بايد سالی يک بار تجديد شود ومدارک مربوط در پرونده درج گردد .
و در مشاغل و كارهایی كه به علت ماهيت آن يا شرايطی كه كار درآن انجام می شود برای سلامتی يا اخلاق كارآموزان و نوجوانان زيان آور است ،حداقل سن كار١٨سال تمام است و تشخيص با وزارت تعاون ،كار می باشد .


● فاطمه چاآبی : از چه لحاظ آزمایش می دهند؟
آیا این آزمایشات الزامی است یا خیر؟
●● یدالله مشتاقی: پزشک درباره تناسب نوع كار با توانایی كارگر نوجوان اظهارنظر می كند وچنانچه كارمربوط را نامناسب بداند كارفرما مكلف است در حدود امكانات خود شغل كارگر را تغيير دهد.
ساعت كار،  كارگر نوجوان ،نيم ساعت كمتر از ساعات كار كارگران معمولی است.
و ارجاع هرنوع كار اضافی و انجام كار در شب و نيز ارجاع كارهای سخت و زيان آور و خطرناک وحمل بار با دست،بيش از حد مجاز و بدون استفاده از وسايل مكانيكی برای كارگر نوجوان ممنوع است .

● فاطمه چاآبی : چرا جوانان ما با توجه به سن زیاد و مدارک بالا، هنوز که هنوز است ،از بیکاری می نالند؟
●● یدالله مشتاقی: بحث اشتغال ما بايد فرهنگ سازی ،
فرهنگ كار كنيم مثلا؛ همين سمن ها چونكه بيشتر افراد جويای كار بهتر هستند و حاضر نيستند، همه نوع كار را انجام دهند فقط دنبال كار راحت هستند بايد از آموزش فنی حرفه ای استفاده كنند و شغل های متناسب بازار كار ياد بگيرند .
درضمن در سال گذشته دولت در بحث اشتغال تسهيلات بسيار خوبی می دهد كه تا پايان خرداد ٩٧ مهلت دارد .
در بخش روستایی ۶ درصد و در شهر ١٨ درصد كه يارانه هم شامل مي شود وبه ١٠-١١ درصد برای شهر می رسد.
بايد جوانان ما همت كنند و كارآفرينی نمايند تا بتوانيم با معضل بيكاری مبارزه كنيم .


● فاطمه چاآبی : محاسبه ی حقوق ماهیانه و سنوات و غیره آیا فرمول خاصی دارد؟
●● یدالله مشتاقی: سنوات طبق ماده ٢۴ قانون كار، در صورت خاتمه قرارداد كار، كارمعين يا مدت موقت،كارفرما مكلف است به كارگری كه مطابق قرارداد، يک سال يا بيشتر ،به كار اشتغال داشته است.
برای هر سال سابقه، اعم از متوالی يا متناوب بر اساس آخرين حقوق مبلغی معادل يک ماه حقوق به عنوان مزايای پايان كار پرداخت نمايد .
مزايای رفاهی وانگيزه ای از قبيل كمک هزينه مسكن،خوار و بار و كمک عائله مندی ،پاداش افزايش توليد و سود سالانه جزو مزد ثابت ومزد مبنا محسوب نمی شوند .

● فاطمه چاآبی: اصلا ساعت کاری این عزیزان چند ساعت است؟
●● یدالله مشتاقی: ساعات كار در هفته ۴۴ ساعت است .


●محسن رویین: ضمانت اجرایی حقوق کارگری که با ظلم کارفرما برای مدتی استخدام می شود و با ترفندهای متعدد ، باعث تضییع حقوق وی شده و سپس با میل و یا اجبار کارگر از کار بیکار می گردد و هیاتهای تشخیص هم عموما جانب کارفرما هستند، به چه نحو است؟
چگونه میشود از حقوق کارگر  در ‌مقابل کارفرمای زورگو و فرارکننده از قانون حمایت کرد .
●● یدالله مشتاقی: اتفاقا گلايه ها هميشه اينكه می گويند اداره كار حمايت از كارگر می كند ولی ما طرف داری هيچكدام را نمی كنيم و هيات ها طبق اسناد ومدارک مثبته در پرونده رای صادر می نمايند .

● فاطمه چاآبی : پس چه چیزی مزد محسوب می شود؟
کارآموزان در این حیطه ها مزدی دریافت می‌کنند در کارگاه های آموزشی؟
●● یدالله مشتاقی: بله فرق نمی كند، اول عرايضم عرض كردم طرفين می توانند باتوافق يكديگر مدتی را به نام دوره آزمايشی كار تعيين نمايند.


● مهدی کفایی: موارد زیادی را شاهد بودم که کارگر از کارفرما به علت پایبند نبودن به قرارداد کاری شکایت کرده (نظیر پرداخت به موقع حقوق گاها به مدت چندماه ، ندادن اضافه کاری یا کم کردن آن به دلخواه کارفرما، ندادن مرخصی استحقاقی سالیانه و موارد فراوان دیگه ... ) و کارفرما خیلی راحت کارگر را تهدید می کند که در صورت شکایت و حق خواهی بلافاصله بعد از حکم ایشان را اخراج می کند ، کارگر بیچاره ای هم که مثلا ۵ میلیون طلب دارد، یه حساب کتاب کند، می بیند که خب بر فرض که بتواند حقش را بگیرد، به محض اتمام قرارداد یک ساله برای سال بعد قراردادش تمدید نمی شود و مجبور است که قید شکایت و طلب ۵ میلیونی را بزند .
اداره کار چه تمهیداتی برای این موارد به کار میبرد و یا می تواند چه ضمانتهایی بدهد که کارگر بیچاره نیز حقش را بگیرد؛ و نیز ترس اخراج شدن از کارش را نداشته باشد؟
●● یدالله مشتاقی: دقیقا مشكل قرارداد موقت متاسفانه همين است و در پايان قرارداد كارفرما می تواند كارگر را اخراج نمايد .


● فاطمه چاآبی : موارد حق فسخ یا اتمام کار را بیان می کنید.
●● یدالله مشتاقی: در مورد خاتمه قراردادكار:
◾فوت كارگر
◾بازنشستگی
◾از كارافتادگی كلی كارگر
◾انقضاء مدت در قراردادهای كار با مدت موقت وعدم تجديد صريح يا ضمنی آن
◾پايان كار در قراردادهایی كه مربوط به كارمعين است
◾استعفای كارگر


● فاطمه چاآبی : در مورد از کار افتادگی کلی کارگر و بازنشستگی نیز توضیح بدهید .
یا مثلا بعد از فوت کارگر، حقوق و مزایای وی چجوری پرداخت می شود؟
●● یدالله مشتاقی: بيكار از نظر قانون بيمه شده ای است كه بدون ميل و اراده بيكار شده و آماده به كار باشد
از كار افتادگی كارگر، بايد از طريق تامين اجتماعی معرفی به پزشک شود كه مراحل خاص خود را دارد و بعد تاييد پزشک و كميته پزشكی تاييد كنند؛ که مشمول از كار افتادگی می شود.
بعد از فوت حق وحقوق وی به خانواده اش می رسد
كه خانم و فرزندانش می باشد، که فرزند دختر تا ازدواج نكرده و پسر ١٨ سال تمام است .


فاطمه چاآبی : در مورد حق بیمه نیز صحبت بفرمایید .
یدالله مشتاقی: بيمه شدگانی كه به علت بروز حوادث قهريه و غير مترقبه از قبيل سيل ،زلزله،جنگ،آتش سوزی و...بيكار می شوند بامعرفی واحد كار و اموراجتماعی محل از مقرری بيمه بيكاری استفاده خواهند كرد .
بيمه شده مكلف است ظرف ٣٠ روز از تاريخ اخراج بيكاری با اعلام مراتب بيماری به واحدهای كار و امور اجتماعی آمادگی خود را برای اشتغال به كارتخصصی ويا مشابه آن اطلاع دهد.
مراجعه بعداز سي روز باعذر موجه و با تشخيص هيات حل اختلاف تا سه ماه امكان پذير خواهد بود .

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

با تشکر از  یدالله مشتاقی که ما را یاری نمودند و پاسخگو سوالات بودند .

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

🔶 موضوع گفتگو : قانون کار و کارگر

🔶 مهمان گفتگو : یدالله مشتاقی

🔶 مدیر گفتگو : فاطمه چاآبی

🔶 تاریخ گفتگو : ۱۳۹۷/۲/۱۰ دوشنبه

🔶 تنظیم و ویرایش : فاطمه چاآبی

🔶 تهیه شده در:
       گروه اجتماعی خانه فرهنگ دشتستانکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین