امروز: جمعه 31 خرداد 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 06 ارديبهشت 1397 - 11:11
به همت انجمن فرهنگسازان محیط زیست برگزار شد؛

اتحاد خبر-زهره عرب: مصادف با هفته زمین پاک به منظور تشویق مجریان طرح کتاب خوانی «من یار مهربانم» و با هدف ترویج توام فرهنگ بازیافت و مطالعه همایشی تحت عنوان "بازیافت کنیم کتاب بخوانیم" در پژوهش سرای متقین برگزار شد. به گزارش «اتحاد خبر»، شهردار برازجان، محمدحسن محمدی ضمن تشکراز دست اندرکاران همایش گفت: برای ما در مجموعه مدیریت شهری ...

اتحاد خبر-زهره عرب: مصادف با هفته زمین پاک به منظور تشویق مجریان طرح کتاب خوانی «من یار مهربانم» و با هدف ترویج توام فرهنگ بازیافت و مطالعه همایشی تحت عنوان "بازیافت کنیم کتاب بخوانیم" صبح چهارشنبه در پژوهش سرای متقین برگزار شد.

به گزارش «اتحاد خبر»، شهردار برازجان، محمدحسن محمدی ضمن تشکراز دست اندرکاران همایش گفت: برای ما در مجموعه مدیریت شهری اینگونه فعالیت ها بسیار ارزشمند است. در این یک سال گذشته که من به عنوان خادم مردم در خدمت شهروندان بوده ام به صورت ویژه بحث پسماند، بازیافت و محیط زیست را پیگیری نموده ام که همیشه باید این سه موضوع و ضروریات مهم را در نظر داشته و تلاش کرده تا هر سه را با هم ببینیم.

وی اضافه کرد: مراکز علمی جهان مخصوصا دانشگاه ها کنفرانس های زیادی در خصوص حفظ محیط زیست برگزار کرده اند و ضرورت این موضوع را احساس کرده اند. در شهر ما برازجان نیز این اتفاق در حال رخ دادن است و دوستان در این رابطه تلاش زیادی انجام می دهند.

 

محمدی ضمن تاکید بر صرفه جویی اظهار داشت: استفاده از کاغذ باید با حساسیت و دقت خاصی صورت بگیرد چون به طور مستقیم مرتبط با حفظ محیط زیست و منابعی مثل درختان است، شهرداری نیز در کنار انجمن ها، دستگاه ها و متولیان دیگر بوده است.شهردار برازجان با اشاره به فعالیت های یک سال اخیر شهرداری برازجان عنوان کرد: روز گذشته در خدمت مهمانی از اصفهان بودیم و همچنین جلسات متعددی با دوستان و مدیران پسماند شهر شیراز داشته ایم که این نشان می دهد مدیریت شهری با توجه به اهمیت این موضوع و حساسیت های مردم آن را دنبال می کند.
وی خاطرنشان کرد: در دنیا سرانه تولید زباله بین 200 تا 400 گرم است و در ایران این سرانه بین 500 تا 600 گرم است و در شهر ما برازجان نزدیک به 1.5 کیلو است و حال می بینیم نسبت به سرانه جهانی چقدر اختلاف داریم. این نشان می دهد که ما بحث صرفه جویی و تفکیک را آنگونه که باید در نظر نمی گیریم.

 

محمدحسن محمدی تصریح کرد: روزانه نزدیک به 100 تا 120 تن زباله در شهر ما تولید می شود که باید افراد باشند تا این زباله ها را جمع آوری کرده و به سایت رسانده و دفن نمایند اقداماتی که توسط آموزش و پرورش، انجمن فرهنگسازان و دیگر دستگاه های متولی اقدامات بسیار خوبی است و ما ورای پروژه های عمرانی که هر ساله انجام می دهیم کارهای فرهنگی را در اولویت قرار داده ایم.

وی ضمن تشکر از گروه نمایش گفت: طی سال گذشته عناوین زیادی کتاب منتشر گردید و در جهت فرهنگسازی میان دانش آموزان توزیع نمودیم. در جهت نیل به اهداف ما باید این برنامه ها صورت بگیرد و ما در حد توانمان در کناراین دوستان هستیم.

 

شهردار برازجان اذعان داشت: امروز به من خبر رسید که مصوبه ای در شورای شهر صورت گرفته که ما در آینده به غیر از کمک های ابزاری کمک های مالی نیز به انجمن فرهنگسازان خواهیم داشت.

محمدی ادامه داد: اقدامات خوبی در بخش پسماند در حال انجام است که از جمله این اقدامات دفن بهداشتی، مکانیزه نمودن و پردازش زباله ها مانند جداسازی و دیگر موارد است و انجام این کارها جز با حمایت و همکاری شهروندان عزیز، اداره محیط زیست و انجمن هایی چون فرهنگسازان ممکن نبوده و نخواهد بود.

 

سعیده مهدی زاده، مدیر انجمن فرهنگسازان محیط زیست ضمن تشکر از حضور مهمانان اظهار داشت: عنوان این برنامه تفکیک کنیم کتاب بخوانیم است که در ادامه طرح من یار مهربانم با هدف علاقه مند کردن دانش آموزان به مطالعه و طرح دیگر تفکیک زباله های کاغذی با هدف آموزش تفکیک از مبدا است.

وی اضافه کرد: سپس در تعدادی از آموزشگاه های هدف، جمع آوری کاغذ را آغاز کردیم. در ادامه بانک کتاب فرهنگسازان را تاسیس کردیم و سپس دست به تهیه کتاب زدیم. ما این بانک را در محل کتابخانه پژوهشسرای دانش آموزی متقین تاسیس کرده و با هماهنگی آموزش و پرورش دشتستان در برنامه هفتگی دانش آموزان ساعت کتابخوانی گنجاندیم و هر هفته برنامه کتابخوانی را به علاوه برنامه های جانبی مانند قصه خوانی، خلاصه نویسی، و پایان باز قصه ها انجام می دادند.

 

مهدی زاده عنوان کرد: ما بسیار امیدواریم که بتوانیم این طرح را ادامه داده و تعداد مدارس تحت پوشش این طرح را افزایش دهیم و به تمامی مدارس، حتی مدارس روستاهای همجوار و برای مقطع اول تا ششم می اندیشیم. بایست نهادهای متولی فرهنگ و آموزش به ما کمک کنند تا عناوین بیشتری در بانک کتاب فرهنگسازان داشته باشیم.

 

مدیر انجمن فرهنگسازان محیط زیست ضمن تشکر از حامیان این مجموعه تصریح کرد: از مدیر آموزش و پرورش دشتستان بابت حمایت های ایشان و همچنین رییس محیط زیست دشتستان و اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر که چندین عنوان کتاب را در اختیار کتابخانه و بانک کتاب ما قرار دادند تشکر می کنیم.

 

وی ادامه داد: در مجموعه شهرداری برازجان و مدیریت پسماند این شهرداری از جناب قائدی و همکار محترم ایشان جناب خواجه پور تشکر ویژه دارم.
سعیده مهدی زاده با تقدیر ویژه از مدیران مدارس یادآور شد: همچنین از معلمان عزیزی که بدون هیچ وظیفه ای اجازه دادند طرح کتابخوانی در ساعت درسی گنجانده شود، معلمان مسئولیت پذیری که بدون هیچ وظیفه ای هر هفته به بانک کتاب فرهنگسازان آمده و پکیج مربوط به هفته را تحویل گرفته و در ساعت کلاسی خود گنجانده و برنامه های تعریف شده را اجرا می کردند.

 

گفتنی است اجرای این همایش شاد و مفرح با چاشنی آموزش را سعید نوذری مجری توانمند دشتستانی بر عهده داشت که در طی برنامه بر مقوله های چالش بی زباله، زمین پاک، استفاده ار کیسه پارچه ای، حفاظت لزوم از محیط زیست، تفکیک زباله تر و خشک، نه به کیسه پلاستیکی و استفاده نکردن ظرف یک بار مصرف تاکید نمود.

به گزارش «اتحاد خبر»، گروه نمایش دانش آموزی، متشکل از 9 نفر به نام های فاطمه محمدی (راوی)، زهرا شهریاری (خروس)، آذین آذرپرا (روباه)، مریم باقری، شهربلنو سراجی، سپیده دشتی، راحله ایزدپناه، (دانش آموز) فاطمه شولی (بی بی گل خاتون)، مهدیس دشتی (پشمکی) از دبستان حدیث با مدیریت «سید اکرم شاهروبندی» نمایش زیبایی را اجرا نمودند.

در ادامه کلیپی از فعالیت های دانش آموزان و برنامه های کتابخوانی اجرا شده، استفاده از بانک کتاب فرهنگسازان مستقر در پژوهشسرای متقین و طرح من یار مهربانم در مدارس پخش گردید.

 

در پایان از مدیران و معلمان مدارس مجری طرح کتابخوانی من یار مهربانم شامل دبستان های فرزانه ، حدیث، شاهد، عترت، مطهره، دانش، تربیت، مقداد، آزادی، مکتب زهرا و... تقدیر صورت گرفت.

 
کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین